Jump to content


Fotografije

nosač za kola


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
112 odgovora na ovu temu

#61 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 April 2020 - 08:47 PM

Ja ne volim nosač na kuku zbog čukanja. Dovoljan je blag udarac otpozadi da uništi bicikl. Radije bih na krov. A inače sam ga vozio unutra u automobilu i to je ekstra varijanta ako je dostupna.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#62 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 April 2020 - 09:22 PM

2019-08-17-21-33-11.jpg

3 kompletna MTBa sa 3 putnika na normalnim sedistima, bez da bilo kome bilo sta stoji u krilu, svi tockovi i sedista/sticne na mestu :)

Stao bi i cetvrti bajs bez problema samo bi cetvrti putnik morao da se drzi za krov :D

Ovo je za jednodnevne ture odlicna opcija, ali za duzi put bas i nije :)


  • 0

#63 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 13 April 2020 - 07:46 AM

@smasher

Navodim 5ta vrata jer ima relativno istu, ako ne i istu poziciju kao i gepek na kuku.

 

EDIT:

na ovo mislim kada kazem da imaju goru aero dinamiku.

Hitch-Bike-Rack-1024x696.jpg

 

Ako vozis 29era i jos u L velicini kao sto je kod mene slucaj, obicno ovako stoji. Bez obzira koliki otpor vazduha pruza nosac na krovu, ovde je bajs postavljen normalno nasprem kretanja vozila.

 

9105-3-L.jpg

Ovako nesto je def najgora opcija koja postoji, ali se ovde ne krse zakono zbog kojih ce da te drndaju panduri.

 

235700d1328545153-tow-hitch-and-bike-rac

 

A ako ne vozis hedzbek ili karavan, onda je nosac na kuku definitivno najgora solucija koja postoji. Jer je bajs visi nego zadnji deo i bukvalno remeti svu aerodinamiku.

 

Tako da i dalje tvrdim da svako treba da odabere svakome sta najvise odgovara. Posto vozim auto formata sedan, radije cu da imam malo povecan ceoni otpor, nego da vucem padobran iza sebe.

 

 

Inace, ideakno po meni bi bilo da imam lepo kamper, koji je dovoljno sirok, i da onda fino upakujem bajs u kola. :D  I miran si brale.


  • 0

ಠ_ಠ


#64 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 April 2020 - 08:41 AM

Taj nosac na poslednjoj slici na toj limuzini prvi put vidim u zivotu.

Ja sam iznad svega mislio na nesto kao na slici ispod.

Jasno se vidi da je tek cetvrtina, mozda petina prednjeg i zadnjeg tocka van karoserije auta a to tesko da moze da ugrozi neku aerodinamiku. Pa cak i kad vozis limuzinu, i tada je opet nosac na kuki u aerodinamickoj prednosti (samo nesto manjoj) u odnosu na nosac na krovu.

Svi testovi koje sam ja procitao, ako im je verovati, govore u prilog tome da je daleko bolja opcija na kuku, sto se i vidi iz toga koliko se cesto, bar ovde u Nemackoj, koristi nosac na kuku a koliko na krovu.

Jedina prednost nosaca na krovu je to sto je u potpunosti oslobodjen prilaz gepeku i sto kada se skinu bajsevi nosac se legano utovari u gepek, a to naravno znaci u puno slucajeva ako negde ostavljas auto ceo dan a ti ides da se vozas bajsom.

I da se slozimo svi oko jedne stvari, a to je da je najbolja opcija ako vise bajseva mozes da utovaris u auto. Ja vozim relativno mali auto, Hondu Civic devete generacije, ali ono sto je jako dobro i korisno kod ovog auta, je sto zadnja sedista mogu da preklapaju na gore a onda se ostavi prostor za transport do 2 bicikla. Doduse tad mogu samo 2 coveka da se voze u autu, ali se bajsevi prebacuju na najbezbedniji i najlaksi nacin...

Attached Thumbnails

  • 1906-test-fahrrad-hecktraeger-926x383.jpg

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#65 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 13 April 2020 - 09:08 AM

Pa o tome ti i pricam da su vecina uporednih testova "pristrasni"

 

na fotki koju si okacio imas 2 gradska bajsa, koji imaju kratko rastojanje izmedju osovina, pritom su montirani na karavanu koju pravi zastor samim oblikom gepeka.

Normalno da tada imaju manji otpor vazduha.

 

A sta je s nama koji vozimo MTB i ne karavane? Dovoljno sam nemaca sretao na putovanjima i kampovanjima da znam da su oni fetisisti za opremu i da ce nemac ne da kupi ono sto mu je najbolje nego ono sto mu se najvise izreklamira, isto kao i amerikancima i ostalima. Tako da I dalje tvrdim da ne odgovara svaki gepek za svaki bajs.

 

Odmah mogu da ti kazem da na ovakav gepek moj bajs ne bi mogao da pase. Ako tvoj bajs i auto odgovaraju ovakvom kepeku, vozi brale i uzivaj u ustedi. :D

 

Kod mene je i dajle manja potrosjna sa bajsem na krovu. :)


  • 0

ಠ_ಠ


#66 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 April 2020 - 10:21 AM

Ja sam hteo da kupim ovo.. unutra stane sve.
7850_6345046791984.jpg

Al' nije se taj plan realizovao pa je na njegovom mestu hedžbek.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#67 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 13 April 2020 - 11:07 AM

Ja sam hteo da kupim ovo.. unutra stane sve.
attachicon.gif7850_6345046791984.jpg

Al' nije se taj plan realizovao pa je na njegovom mestu hedžbek.

Imaju oni bese onaj model gde mozes zadnja sedista da skroz polegnes i dobijes krevet. E to je pun pogodak.

Mada mislim da je najbolje napraviti svoju konverziju. Sada, zavisi koliko zelis oskudno ili udobno da ti bude. Ali da, kombe je za bilo kakav avanturizam idealno.

Jos ako je 4x4. Bombona.

 

Za mene, jos mi jedino fali krovni sator. I to tacno znam model, samo sto nikako da se nakanim da si opravadam to. D:


  • 0

ಠ_ಠ


#68 broker975fx

broker975fx
  • Members
  • PipPipPip
  • 121 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 April 2020 - 07:13 AM

Mnogo je dobra ta fora sa krovnim satorom, sta je tu potrebno sve, kapiram da ima raznih modela ali okvirno. Ja vozim Zafiru tu bi mogao dvosobnu gajbu da napravim:)
  • 0

#69 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 14 April 2020 - 09:10 AM

Mnogo je dobra ta fora sa krovnim satorom, sta je tu potrebno sve, kapiram da ima raznih modela ali okvirno. Ja vozim Zafiru tu bi mogao dvosobnu gajbu da napravim:)

U zavistnosti sta ti treba. Ali u principu, sve zavisi od nosaca. Generalno nosaci podrzavaju 100kg po precki na automobilu koji se krece 130km/h.

 

sto znaci da mozete stacionarno komotno da lezite dvoje.

 

Ima ih gomilu, ja licno pikirao Autohome italijanski. Koji je sklopiv i koji staje na pola krova.

https://shop.autohom...-overcamp.htmld

 

Mada tu imas za svaki dzep i meru. Ali gleda da ti treba min 800e, za neki bolji je vise. Generalno, soft shell su jeftinji, i kompaktniji i uglavnom se preklapaju. dok hardshell su aerodinamicniji, laksi za pakovanje (ne treba namestanje, samo podignes krov i unutra sve sredjeno za odmah leganje) ali obicno zauzimaju ceo krov.

 

Kod nas mozda ima da se naruce Tepui preko Tule-a, mada ne zam kako im se krece cena, dok za Autohome, mozes uvek da odes do slovenije ili Italije i kupis direktno.

 

 

Ovde imas poredjenje svih

https://shop.autohom...nde-a-confronto


  • 0

ಠ_ಠ


#70 broker975fx

broker975fx
  • Members
  • PipPipPip
  • 121 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 April 2020 - 12:47 PM

Odlicna stvar, mislim da se u kucnoj radinosti to moze opusteno napraviti. Dva panela, jedan za pod a drugi za krov. Izmedju nauticko platno sve sa komarnicima i prozorima. Za konstrukciju alu cevi, montazno demontazno. Realno ni nema potrebe za tvrdim krovom ali moze. Krov i pod kad se transportuje povezes sa stafovima.
  • 0

#71 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 14 April 2020 - 12:51 PM

Cak sam i to razmisljao. To bi tipa def napravio da imam neki pikap ili nesto slicno tako. Ali cesto, u inostranstvu za mnoge stvari mogu da te zaustave policajci da proveravaju ateste isl. Znam da u Italiji redovno zaustavljaju kamp prikolice, kampere i sve koji vuku nesto i imaju nesto namontirano da proveravaju ateste i da li se neko vozi u prikolicama.


  • 0

ಠ_ಠ


#72 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 May 2020 - 02:57 PM

Da li je tačno da krovni nosači sa šapom za donju cev nisu dobri za karbon ramove? Tako nešto sam načuo i navodno se dešavaju pucanja itd. Meni to malo nema logike, osim ako ne pretegneš šapu ali da proverim.

Čak i ako nije problem, koja je varijanta  nosača najbolja, ne razumem se uopšte u tu temu i nemam nikakvog iskustva koliko različitih varijanti ima, cene, mogućnosti itd.

Za pravougaoni profil mi treba, sad da li da gledam takav gde bajs ide s oba točka na krov ili onaj gde se prednji točak skida i viljuška zabravljuje. Poželjno sa zaključavanjem, ne znam da li ima još nešto bitno na šta treba da obratim pažnju.

Koliko vidim na oglasima ima brdo raznih nosača i cene su 25-30 eura za jeftinije a i do 50-60e mi je ok ako nešto bitno dobijam sa tim skupljim.


  • 0

#73 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 May 2020 - 05:42 PM

Moj zet ima nosač sa takvom šapom, oba točka na bajsu. Ima karbonski mtb, nije imao problema sa ramom, ali mu je mehanizam šape riknuo... Ima Elite Ronda Sport koji nije baš jeftin.
  • 0
The sea, the sea

#74 zmaj16

zmaj16
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 07 May 2020 - 08:11 PM

Da li je tačno da krovni nosači sa šapom za donju cev nisu dobri za karbon ramove? Tako nešto sam načuo i navodno se dešavaju pucanja itd. Meni to malo nema logike, osim ako ne pretegneš šapu ali da proverim.
Čak i ako nije problem, koja je varijanta nosača najbolja, ne razumem se uopšte u tu temu i nemam nikakvog iskustva koliko različitih varijanti ima, cene, mogućnosti itd.
Za pravougaoni profil mi treba, sad da li da gledam takav gde bajs ide s oba točka na krov ili onaj gde se prednji točak skida i viljuška zabravljuje. Poželjno sa zaključavanjem, ne znam da li ima još nešto bitno na šta treba da obratim pažnju.
Koliko vidim na oglasima ima brdo raznih nosača i cene su 25-30 eura za jeftinije a i do 50-60e mi je ok ako nešto bitno dobijam sa tim skupljim.

Ja imam Thule proride 598 na koji se bajk kaci za tockove i za donju cijev. Bajk mi je karbonski i nisam imao nikakvih problema i mislim da je vrlo tesko da se ista desi na tom modelu posto je unutrasnji dio nosaca koji se kaci na donju cijev oblozen zastitnom gumom. Nosac se lako montira i demontira sa sina, bajk se prelako kaci i stabilan je i na vecim brzinama (140+)
  • 1

#75 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 01:09 PM

Sad razmisljam da kupim nosac,isli smo na more 2 bajka u gepek 1 gore,ali tom prijatelju se desilo jednom da je isao s drustvom na put i sleteli im bajsevi s krova
  • 0

#76 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 April 2021 - 11:07 PM

Da li mogu da se kombinuju različiti proizvođači krovnih nosača (poprečnih šipki) i bici nosača sa T sistemom kačenja? Da li su dimenzije tog T dela standardne? Razmišljao sam da uzmem cruz airo T šipke i thule upride ako naleti.
  • 0

#77 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 05 April 2021 - 08:56 AM

Uglavnom da, ali ne uvek. Evo moje situacije.

 

Imam 2 razlicita modela Thule bici krovnih nosaca i 2 Mercedes brendirana bici krovna nosaca. Zaboravio sam ko ih pravi ali su po svim parametrima na nivou Thule, ako ne i kvalitetniji. Probao ih na 3 auta sa razlicitim profilima krovnih nosaca. Original Ford krovni (ne znam ko ih pravi za Ford, nema ziga), Thule tipski za konkretan model auta i Mont Blanc univerzalni za starije automobile (za montiranje na "oluk" krova). Bici i krovni nosaci imaju sistem sa montazom u T kanal, znaci da bi svi trebalo da se medjusobno gadjaju, sa tom idejom sam ih i kupovao.

 

Svi sem Mont Blanc mogu da nose sve bici nosace. Mont blanc ne moze da nosi Mercedes posto mu je kanal u gornjoj regiji 2mm uzi, posto bici nosac ima profil koji ulazi u kanal i na kraju je profil stanjen i savijen na gore da ne bi spao sa nosaca kad se ne koristi. Planiram blago da prosirim kanal ili da stanjim savijen deo profila na bici nosacu, nije velika prepravka.

 

Na novijim modelima nosaca ne bi trebalo da bude ovakvih razlika, ali bih za svaki slucaj pustio mail proizvodjacu krovnih nosaca i proverio kompatibilnost. Ja sam i pored provere na licu mesta uspeo da se zeznem :D


  • 0

#78 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 April 2021 - 11:09 AM

Hvala, imaš pravo, ne košta da proverim mailom.
  • 0

#79 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 11 July 2022 - 02:22 PM

Da li neko ima konkretan predlog / link, za kupovinu korišćenog kvalitetnog krovnog nosača za jedan bajs (imam poprečni krovni nosač sa onim kanalićem na kolima). Ne bih hteo da platim punu cenu novog a hteo bih da uzmem nešto sigurno.

Kako se priprema bajs za dug put (preko 2h km)? . Da li se samo stavi bajk na nosač ili treba skinuti npr. pedale, učvrstiti neki deo, uviti kasetu ili pogon u prijanjajuću foliju itd

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#80 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 July 2022 - 07:09 PM

Nisam još vozio bajs na nosaču, ali video sam da ljudi ostave torbice na bajsu, pa to klepeće na vetru i siguran sam da ošteti boju/lak. Znači, skinuti torbice, pumpu, bidone, a možda i svetla ako su vezana gumom (ako su ušrafljena šelnama, onda verovatno ne mora).
Inače, i mene zanimaju saveti iskusnih, pa se zahvaljujem unapred svima.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika