Jump to content


Photo

nosač za kola


  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#21 FredPeric

FredPeric
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • LocationZemun

Posted 11 August 2019 - 02:40 PM

Hvala na savetu i info !
  • 0

#22 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Posted 13 August 2019 - 02:03 AM


  • 0

#23 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 13 August 2019 - 09:33 AM

Meni ce jedan od sledecih nosaca biti nesto na kuku, npr Thule sa tilt opcijom. Najmanje problema sa saobracajcima posto ima dodatna svetla + mesto za tablicu (u odnosu na neke nosace za treca/peta vrata), ne utice drasticno na visinu auta tako da moze da se parkira i po garazama, krovni nosac ostaje dostupan za krovni kofer, gepek moze da se otvori bez problema. Laksa montaza bajseva nego dizanje na krov (bajs mi nema 7kg pa da mi je svejedno). Svaki put kad montiram na krov, pogotovo na vislji auto, smorim se. Mana nosaca na kuku je cena nosaca + kuke ako je auto vec nema.

 

Ovo na vakum ne bih razmatrao iz vise razloga. Malo neprakticno jer mora da se skida prednji tocak - nije neki problem ali svejedno. Medjutim druga stvar, koja bi meni licno smetala, jeste sto ovo potencijalno ostecuje lim krova. Sam lim je uglavnom tanak, ojacanja na karoseriji su ispod, gornja povrsina se relativno lako savija. Pogotovo pod pritiskom bicikle u krivinama, pri kocenju itd. Krivi se lim, posle nekog vremena potencijalno i puca lak/propada boja. Dalje, montaza mora da se uradi na izuzetno dobro ociscenoj podlozi - za karavane/suv ili venove je ovo vrlo tesko uraditi bez akrobacija zbog visine krova.

Ne razumem potrebu za ovim pored klasicnih krovnih nosaca, koji ne moraju ni da budu na kraju skuplji ako se uzima neka jeftinija varijanta. Samo ima smisla za automobile koji nemaju mogucnost montaze krovnih nosaca niti kuke, pa je nuzno zlo. Tipa neki sportski auto kao ovaj br-z/gt86/fr-s i tome slicno, al tu opet mora jedan deo na staklo da se montira pa i tu postoji pri udesu rizik od pucanja stakla i pretvaranja bicikle u projektil.


  • 0

#24 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 13 August 2019 - 09:43 AM

Zadnji put sam bajs na more nosio u sanduku na krovu, to mi je ubedljivo najmanje cimanja, i problema, osim kao ga ne strpam u gepek nekako....

 

Svi ostali nosaci su moguci problem u najavi, bar ovi jeftiniji,

 

Sa ovim na krovu sam dva puta zakacio nesto gore,  i poluga je tako jaka da ce nesto sigurno puci.

 

A ovaj na zadnjim vratima mi je ostetio kola, zadnji branik se iskrivio....


  • 0

#25 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Posted 13 August 2019 - 09:46 AM

@dule0911    Probao si ovaj nosac na vakuum pa znas da "koja bi meni licno smetala, jeste sto ovo potencijalno ostecuje lim krova. Sam lim je uglavnom tanak, ojacanja na karoseriji su ispod, gornja povrsina se relativno lako savija. Pogotovo pod pritiskom bicikle u krivinama, pri kocenju itd. Krivi se lim, posle nekog vremena potencijalno i puca lak/propada boja." ili nagadjas?


  • 0

#26 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 13 August 2019 - 10:48 AM

Ne nagadjam, pricam iz iskustva sa krovnim nosacima na slicnom principu koji se naslanjaju vecinski na lim krova umesto na ivice/sine predvidjene za to. Za sva vozila koja imam znam da bih nesto iskrivio ili ostetio sa ovakvim nosacem i duzom upotrebom. Kratkorocno bi se samo izgrebalo, ako krov i povrsina nosaca nisu idealno cisti. Dugorocno sa vise upotreba bi lak (u zavisnosti od kvaliteta, naravno) imao mikropukotine koje bi vremenom prerasle u izbledele tackice/fleke na krovu. Mozda na nekim automobilima sa debljim limom/kvalitetnijim lakom to ne bi bio problem - zato sam i napisao potencijalno. Pogledaj klip koji si linkovao, dok namesta biciklu na krov, kako se lim blago uvija oko samog postolja tj vakuum dela. Zamisli kontinuiranu voznju sa konstantnim uvijanjem preko rupa, bocni udari vetra itd. Pogotovo kod mene gde obozavam da "poteram" auto po krivinama. Kada se pretera sa tezinom onda ce i boja ispod puci - postoje primeri i za ovo ali da ne idem sad u dubiozu.

Ovo bi bilo prakticno koristiti na staklu, koje je dovoljno debelo da moze da izdrzi tezinu bajka, ne znam da li su panorama krovovi/zadnja stakla namenjena za to. Problem sa montazom na staklu jeste, sta ako slucajno bajs ispadne iz ruke pri montazi i viljuska udari u staklo, ode staklo u paramparcad :)

Btw ne razumem cemu doza cinizma u postu, nismo ovde da se prepiremo vec delimo misljenja, ok je imati razlicito misljenje ;)

 

@Bax

Da, u zavisnosti od samog auta i taj za treca/peta vrata moze da osteti nesto. Ja sam imao neki vrljavi model koji sam koristio samo jednom i batalio posle toga, sve mi je ivice na vratima izgrebao. Kao ima gume, ali je guma gruba skoro kao plastika, i sve ostavilo tragove po laku posle malo duze voznje. Ovo sigurno nije tako za svaki model, ali me generalno odvratilo od koncepta i nisam ga vise koristio, od tada samo na klasican krovni nosac.


  • 0

#27 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Posted 13 August 2019 - 11:27 AM

Nema cinizma, jedno je misljenje drugo je iskustvo, jedno je kad nesto naleze na lim drugo je kad se nesto zakaci na lim. Uobicajeno je da kad nesto ne zelis da ostetis koristis gumu ili vakuum sisaljke. Znaci ovo na vakuum nisi probao i neces.


  • 0

#28 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 13 August 2019 - 12:03 PM

Ja to radim ovako, Thule nosac na gepek. Nosivost je 45 kg, mada ja mislim da je previse. Vozio sam 3 bicikla s tim da sam tad skidao tockove i stavljao u gepek. Koristim ga vec godinu dana i nikakvih problema nisam imao. Bitno je samo dobro zategnuti spanere.
Cijena novog ovakvog nosaca je kod nas oko 90€. 0170b76730660c7881e48024a561ac19.jpg

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#29 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Posted 13 August 2019 - 12:10 PM

Samo, ne vide se tablice i signalna svetla...


  • 0

#30 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 13 August 2019 - 12:14 PM

Da al nisam imao problema sa zakonom.
Imam varijantu kad vozim dalje da skinem tockove i bicikla zakacim na drugaciji nacin, tad se vide i tablice i svijetla.
Da imam kuku na autu vjerovatno bih uzeo nosac na kuku.
Evo sad sam kopao po zakonu, u BiH ne smije se zakloniti tablica ni nosacem ni biciklom. Za signalizaciju nista ne kazu.
Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#31 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 13 August 2019 - 12:40 PM

Ali se ne slici vidi kako se iskrivio branik, po presijavanju svetlosti...

 

Naravno ako nosis 1 bajs nema frke, ako ga natovaris sa 45kg, imaces ostecen auto....


  • 0

#32 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 13 August 2019 - 12:56 PM

Vozim max 2 bicikla. Prijatelj ima krovni, Thule i po njegovoj prici slomi se oko podizanja i pricvrscivanja.
A drugi je usao u garazu sa biciklima na krovu ne mogu mi zamisliti sta se sve desilo hahaha. Malo zaboravio teret.
Nosac na kuku je najbolje resenje definitivno.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 1

#33 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 13 August 2019 - 08:20 PM

@Dusan011

Nisi me razumeo ali nebitno, u pravu si, necu ih koristiti :)

 

@Markoris

Kakva ti je preglednost u bocnim retrovizorima sa ovako postavljenim bajsevima? Moj nosac ovog tipa sam koristio na hatchback-u pa su stajali bajsevi vislje na staklu i nisu smetali, ovo mu dodje taman u vidnom polju bocnih ogledala.


  • 0

#34 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 13 August 2019 - 08:28 PM

Ovako postavljeno vidim tockove odprilike 30 cm, al ne smeta. Bar meni.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#35 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 13 August 2019 - 08:33 PM

Hvala za info. Pitam posto ce nosac za kuku (kad ga nabavim) na autu na kojem planiram da ih koristim postaviti bajseve na slicnu visinu, pa da znam dal da kupujem dodatna ogledala kao da vozim kamp-prikolicu :D


  • 0

#36 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 13 August 2019 - 08:37 PM

Ma kakva dodatna ogledala, ne vozis slepera

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#37 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 25 February 2020 - 09:07 PM

Da li neko iz BGa i sire okoline ima Thule UpRide 599? Moze i kontakt na pp. Hteo bih da ga probam na svom biciklu (rekumbentu) pre kupovine - ne bih ga pozajmljivao, probao bih na licu mesta samo bicikl u nosacu i to je to. U Thule radnji nisu bili preterano predusretljivi tj nisu hteli da mi prodaju isti, na drugim mestima nemaju na stanju vec mora da se porucuje (polovnih nema vec par meseci)... Samo bih da proverim pre porucivanja da li fizicki odgovara, nista vise.


  • 0

#38 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 15 March 2020 - 06:42 PM

Spomenucu iskustvo za krovne nosace mozda ce nekom znaciti. Mercedes i BMW prave nosace koji su pogodni za rukbent jer im je ruka prilicno dugacka i kraj se rotira tako da moze da prihvati ram kako god da je pozicioniran. Mercedesovi nosaci na zavrtnjima imaju utisnuto Oris, ali ne znam da li su i ceo nosac napravili. Thule-ovi nosaci su totalno nekompatibilni koji god da sam probao, samo UpRide bi mogao ali da skinem branike i samo sa 26 tockom, sa vecim bi vec bilo cupavo - zbog prostora izmedju gume i boom cevi, ne zbog toga sto nosac ne moze veci nosac da prihvati.
Na kraju sam uzeo dva Mercedes nosaca (na fotki levo), polovne, iako sam bio spreman da uzmem nov UpRide, ali ovo je ispalo mnogo bolje, ne samo zbog cene. Bmw nosac je isto ok, neato laksi jer je i ruka od aluminijuma, ali mi se sistem kacenja tockova sa dve kopce i automatskim mehanizmom vise svideo na Mercedes nosacima.
IMG-20200307-125554.jpg
  • 0

#39 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 10 April 2020 - 09:41 PM

Evo jos jednog zanimljivog koncepta za transport bajsa

https://www.autorica...e-e-yakima.html

 

upside-rack-portabici-da-tetto-universal upside-rack-portabici-da-tetto-universal upside-rack-portabici-da-tetto-universal upside-rack-portabici-da-tetto-universal upside-rack-portabici-da-tetto-universal upside-rack-portabici-da-tetto-universal


  • 0

#40 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Posted 12 April 2020 - 11:32 AM

Planirao sam da uzmem freefrog nosac. Nakon dosta polemisanja i da li ce se isplatiti ili ne, odlucio sam da ipak predjem sa nosaca za 5ta vrata na krovni nosac.

 

Krovni nosaci jeste da su malo veca investicija, ali na duge staze su prakticniji jer mozes i kofer da stavis ili jos bolje, mozes krovni sator da namontiras.

 

E sada, posto mi je i auto drag i bajs jos drazi, uzeo sam fabricke koji su predvidjeni za moj bajs. I uvek ih drzim u gepeku.

Montiraju se za 5min, mogu da se zakljucaju i mogu kada skinem bajs, da nostac za bajs smestim u gepek radi bezbednosti da ga neko ne bi ukrao.

 

E sada, treefrog isl bi izaslo oko 300e, dok klasicni krovni nosaci su ispali oko 450e. jeste skuplje, ali kao sto rekoh, investicija je i radije bi bezbedan nosac koji nece da mi osteti ni auto ni bajs.

 

I mogu da primetim nasprem nosaca za 5ta vrata, manja je potrosnja.

 

IMG_20190706_110410.jpg

 

 

P.s. @Markoris

uvek kada sam imsao sa nosacem na 5ta vrata u Italiju na odmor, proveravali su me i Italijani i Slovenci da li se vide svetla i tablica.


  • 0

ಠ_ಠ





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users