Jump to content


Fotografije

Koje sprinterice ? Potreban savet


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
53 odgovora na ovu temu

#1 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 18 June 2019 - 08:13 PM

Prvi put kupujem sprinterice, ne treba mi nista spektakularno, pa u tom smislu nemam nameru da dajem vise od 100e za par. Elem, posto nosim broj 47, prilicno mi je suzen izbor za kupovinu ovde u Srbiji, tako da ne mogu mnogo da biram. Potrebna mi je pomoc oko odabira, koji od ovih par modela je bolji, da li od nekog treba bezati, ili mozda od oba:

 

SCOTT MTB COMP RS

http://planetbike.rs...ver-2017/40165/

 

SPIUK ROCCA

http://probike.rs/Ob...ele-Spiuk-Rocca

 

SCOTT MTB COMP BOA

http://planetbike.rs...ver-2017/40156/

 

Ako je neko nosio neke od ovih, bio mih mu zahvalan da u kratkim crtama napise svoje iskustvo. Inace, ako je od neke vaznosti, sprinterice kupujem za drumski bajs na kojem su spd (mtb) pedale.


  • 0

#2 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 18 June 2019 - 08:31 PM

Nisam nosio ni jedne, uz to za ove druge prvi put cujem. Ali zato imam po malo iskustva sa Boa sistemom u smislu da sam video vise pokvarenih nego ispravnih, uglavnom Specialized sprinterica sa Boa sistemom. Jeste da se to menja ali nadji ga kada ti treba a nije ni jeftino i ako nadjes.

Oba para Scott sprinterica su prakticno iste sem nacina vezivanja a ja licno bih pre isao na cicak. Jeste da nije fensi ali dobro radi posao i prakticno je vecna stvar. 


  • 0
.

#3 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 18 June 2019 - 08:43 PM

Hvala na odgovoru, i sam sam tako nekako razmisljao, cisto sumnjam da cu imati bilo kakvih problema sa kopcanjem na cicak, dok je boa sistem na oko nekako osetljiviji, podlozniji defektima, ali posto nemam nikakvog iskustva sa njima, morao sam da pitam, za svaki slucaj, ne bih da se negde zajebem. Trece odbacujem, tako da dvoumljenje ostaje izmedju prve dve varijante sprinterica.


  • 0

#4 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 18 June 2019 - 09:32 PM

E sad po meni su treće najbolji izbor za 2000rsd razlike mislim da su mnogo bolje od prvih.Boa je ok sistem praktičan i ne kvari se to svaki dan.Naravno sve je to stvar ukusa i naravno ništa bez probe...
  • 0

#5 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 02:25 PM

U cemu su to ove sa Boa sistemom mnogo bolje od prvih kada su to iste sprinterice sa razlicitim nacinom kopcanja. 

Kod Boa sistema cela duzina kopcanja je vezana za jednu tacku i ne mozes posebno da podesavas zategnutost srednjeg i gornjeg dela kao sto to mozes sa cickom. A ima onih koje nemaju ni  prvi cicak nego je Boa celom duzinom. Nekome je to mozda bitno, nekome nije. Meni npr. jeste, volim da  podesim da mi srednji cicak manje steze nogu od gornjeg. Kako ces to da podesis sa Boa sistemom?


  • 0
.

#6 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 19 June 2019 - 04:42 PM

Meni boa na fizik r4 odlično zateže ravnomerno celo stopalo ima i dve čičak trake koje su samo lagano stegnute.Naravno što meni odgovara ne mora da znači da će i drugima zato sam gore i napisao da je sve stvar ukusa i ništa bez probe
  • 0

#7 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 04:47 PM

Boa sistem je vrlo dobar i dugotrajan kad se sa njim propisno rukuje. Ono sto je kod njega prednost u odnosu na cicak je to sto svakako moze da se okretanjem tockica bas postepeno zategne obuca na nivo zeljene cvrstoce, a ne kao kod cicka otprilike pa svaki put drugacije. Da ne kazem jos da je Boa prakticno najlon plastika unesto tkanine koja je i cvrsca i duze traje, jedino ako je ne prerezes nozem. Moj kolega sa posla ima vec duze od 3 godine na radnim cipelama Boa sistem i nikad mu se nije pokvarilo a u njima je svaki dan.

Da se razumemo, ja nemam sprintetice sa Boa sistemom vec obicnom cicak trakom, ali govoriti da je Boa sistem los po meni nema logike. Jedino sto kod njega "ne valja" je cena. Ali s obzirom da uz malo nege i odrzavanja sprinterice traju godinama, po meni se isplati dati tih 2 hiljade dinara vise jer je sistem zatezanja jednostavno bolji.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#8 packelini

packelini
  • Members
  • PipPipPip
  • 83 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 07:25 PM

Po mom iskustvu, bezati od sva tri modela zato sto je djon mekan. Imao Scott drumske.

Obrati paznju da djon bude sto tvrdji, a cicak ili BOA sistem vezivanja je manje vazan element. 

Karbon djon je idealan, i uz malu doplatu mozes isti imati.    


  • 0
.

#9 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 07:45 PM

Na zalost, nemam mogucnosti da probam i da se uverim uzivo kakva je koja sprinterica, jer u Krusevcu ih ne mogu ni naci, pogotovo br. 47, moram na slepo manje vise, da porucim, pa kad stignu da vidim kakve su. Ruzna situacija, ali tako je kako je. Hvala na odgovorima, sad sam najblizi da uzmem one sa drugog linka, Roka s Pijuk  n2:1097[1]   A i ako ne budu mnogo dobre, nije u pitanju cifra zbog koje bih cupao kosu sa glave....


  • 0

#10 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 07:48 PM

Po mom iskustvu, bezati od sva tri modela zato sto je djon mekan. Imao Scott drumske.
Obrati paznju da djon bude sto tvrdji, a cicak ili BOA sistem vezivanja je manje vazan element. 
Karbon djon je idealan, i uz malu doplatu mozes isti imati.



Ja npr imao i jos uvek ima Scott drumskse sprinterice, osnovni model sa cicak trakom i djon je izuzetni tvrd tako da ja ne znam po cemu su to Scott sprinterice tako mekane jedino ako ne govoris iskljucivo za MTB....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#11 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 June 2019 - 07:55 PM

Pa on hoce da kupi MTB sprinterice a da vozi na drumasu...a to bas i nije dobra kombinacija.

Drumske sprinterice su po pravilu sa tvrdim, (najbolje karbonski) djonom.

 

MTB sprinterice imaju mekani gumeni djon i malu plocicu koja se bukvalno savija na drumskom pogonu, ali voze ljudi i jedno i drugo sta misle da im je prakticnije.

 

Ako vec mora MTB gledaj da bude sto tvrdji djon.


  • 0

#12 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 08:11 PM

Ako se ja dobro secam, Scott ima nekoliko razlicitih tvrdoca djonova pa treba proveriti na sajtu za taj model. 


  • 0
.

#13 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 08:35 PM

@Bakara


U pravu si, ljudi voze sta im je najprakticnije ali ne kontam sto mtb pedale i sprinterice na drumskom pogonu ne bi bile dobro resenje.

Cuo sam milion prica kako su drumske pedale i plocice mnogo bolje jer je veca povrsina pedale i kruce su i sta ti ja znam, ali eto ja sam za svoje rekreativne potrebe vozio i jedno i drugo i nisam primetio neku Bog zna kakvu razliku. Znam samo da sa mtb sprintericama ne moram da brinem hocu li slomiti nogu dok silazim sa stepenica i ne moram da brinem da okrenem pedalu na gore da bih ukopcao stopalo kao sto je slucaj kod drumskih pedala.
A bas juce sam isao u kratku voznju trudeci se da uz vetar i saobracaj drzim prosek preko 30, i koliko god da sam gazio pedale nikako nisam mogao da skapiram o kojoj to fleksiji i mekoci i tvrdoci ljudi govore.
Te razlike primete profesionalci ili bas ozbiljni rekreativci. Mi obicni smrtnici, tesko, bar sto se mene licno tice...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#14 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 08:37 PM

Koliko kontam (na osnovu pretpostavki, bez iskustva) nijedan djon na sprintericama nije mekan kao recimo obicna patika, vec se razlikuju manje i vise tvrdi djonovi. E sad, takodje kontam da ce manje tvrdi djonovi pokazati savitljivost, ali u situacijama kad se ustane sa sedista i ulaze prilicna sila na pedale i/ili kad je neki zajeban uspon tipa 13+ % nagiba, pa hteo ne hteo, moram jako da gazim pedale, tj. kad od vrtenja pedala nema leba. Ipak, takvih situacija je malo (ne i da ih nema), ali realno cine prosecno 1-2% jedne voznje. Cisto sumnjam da bih, na uglavnom ravnom putu, kada se vrti visoka kadenca u laksem prenosu, primetio da dolazi do savijanja, tj. verujem da savijanja ne bi ni bilo. Koliko dobro kontam, ne znam, ostaje mi kad nabavim sprinterice da saznam  O:)


  • 1

#15 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 08:40 PM

@Mire


To je to, u principu u pravu si. Mani ove sto voze trke, nismo mi njihova liga. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#16 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 08:49 PM

Ne radi se tu o trkama. Cim malo vise zapnes, oseti se savijanje na mekom djonu. Nema veze da li je mtb ili drum. E sad, tu ima ona druga prica sa Vama koji vozite mtb ili tripl na drumasu, koliko god da je tesko uvek ima laksi prenos. Ako tako gledas, onda mozes da vozis i u papucama  :mrgreen:


  • 0
.

#17 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 09:10 PM

Pa nije bas tako. Tripl drumas ne dolazi sa triplom da bi imao sto vise laksih brzina nego i da bi moglo da se koristi vise gusce poslaganih brzina.
Pa tako npr na mom triplu imam kasetu sa najvise 25 zuba a prednji lancanik sa najmanje 30. To je ekvivalent kompakt pogona od 34 napred i 30 nazad sto je danas standard na drumasima. A da ne pominjem da se dosta drumasa isporucuje i sa kasetom od po 32 zuba. Tako da ta prica da je sa triplom daleko lakse na usponima zavisi od toga kakvu kasetu koristis.
I bas na tom usponu kad se popnem na pedale i prebacim dve brzine napred opet ne osetim nikakvo savijanje a imam bogami podosta kila za biciklistu...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#18 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 09:31 PM

Jos bolje ako je tako, znaci da je djon tvrd. 

A prenosi su posebna prica...


  • 0
.

#19 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 19 June 2019 - 09:43 PM

Licno vozim 53/39 sa kasetom 13-26, pedale platforme, bajs celicana drumas sa ravnim volanom od nekih 13 kg. Trenutno privodim kraju kompletiranje karbonca sa spd pedalama koji ce, zbog nesto tezih tockova, zavrsiti na 8.5-9 kg, pre ce biti oko 9kg. Sa celicanom, jedini slucaj kada mi stvarno treba laksi prenos je kad odem na Goc, ima jedan zajeban segment od nekih 400m otp. i sa 18% nagiba, na stravi ga je neko segmentirao i nazvao Demir kapija. E tada pedala krece da mi vraca nogu unazad, pa moram stojeci da izguram taj segment, sa niskom kadencom, tipa 30-35 rpm. U svim drugim situacijama, 53/39 i 13-26 mi zavrsava posao u potpunosti.


  • 0

#20 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2019 - 07:55 AM

Alal ti vera! 53-39 sa kasetom od najvise 26! Ja takav prenos na usponu da bih vozio mogao bih kad bih izgubio bar jedno 15 kila ili bar kupio bicikl sa 800 grama manje. :)
Ti kad sednes na tog karbonca preporodices se, kao iz auta u avion a pola tih laksih brzina ti nece ni trebati. Predstavi bajs i temi za to, bas me zanima kakav ce to da bude projekat. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika