Jump to content

Fotografije

Velicina rama za drumasa

• Molimo uloguj se da bi odgovorio
27 odgovora na ovu temu

#21 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 675 posts

Postavljeno 10 July 2019 - 09:36 PM

Pogledajte na ovoj slici, ovom ispada da je mali ram, ali nije. Njemu je glava bukvalno na prednjem točku. Tako sam i kod sebe podesio -tražeći najbolju poziciju. Meni sada kada vozim oči ne vide osovinu točka napred, već je zaklanja guvernala. Ispada da sam po teoriji pogodio pozicije, i stvano do sada imam osećaj da nikad nisam bolje pogodio...ali sam isto pre neki dan probao drugi ram, koji je imao veću geometriju 54 ST, 56 TT neki "polu" sloping, gde mi je osovina za dve širine guvernale ispred pa mi je opet skoro dosta dobro odgovarao ...nzm možda mogu da se savijam, pa mi ne smeta...

https://cdn.road.cc/...g?itok=59ZkBH5r

Kao da idu da im bude i TT kraći a duža lula...za ST već da ne govorimo...

Fotka je sa linka profi timovi za 2019:

https://road.cc/cont...ssional-peloton

• 0

#22 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 643 posts

Postavljeno 11 July 2019 - 05:27 AM

Ja iskreno ne razumem potrebu toliko malih ramova. Sve ja kontam da je zarad aerodinamike ali isto tako ne kontam zar nije lakse voziti ram koji ti pase i odgovara i drzati se za dropove zarad bolje aerodinamike nego uzeti ram 3 broja manji da bi bio sto pognutiji na bajsu a kicmu lomis satima na bajsu.

Bas sam nedavno probao da zeninog drumasa prilagodim sebi jer ga ona trenutno iz zdravstvenih razloga ne vozi. Na sloping ram od 50 cm sam stavio lulu 130. Seo na bajs i za cudo, duzina je manje vise OK ali sam sebi delujem smesno i sabijeno na biciklu 3 broja manjem nego sto mi treba....
  • 0
"Life is like riding a Bicycle. To keep your balance, you must keep moving". A. Einstein

#23 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 675 posts

Postavljeno 11 July 2019 - 12:42 PM

Pa da, ovi na TDF većina ko na biciklicama...jeste tako i izgledaju. Znam sigurno da manji ram manje umara, barem mene. Skinuo sam sa 55 na 52 TT i bukvalno ja "lomim" ram a ne on mene, a to se vidi posebno na dužim vožnjama. Ali naravno, svakom ako svoj ram odgovara i ne boli ga ništa, samo neka gazi ;) . Primetio sam da se kod nas uglavnom voze ramovi za broj veći pa i dva...i ja sam bio deo te ekipe i vozilo se kada se podese pozicije isto bez problema, on je i upravljiviji nekako, stabilniji od manjeg, ali više umara, nekako mi je takav osećaj.

• 0

#24 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1600 posts

Postavljeno 11 July 2019 - 02:04 PM

Skrenuo bih pažnju da je ta slika izgleda rađena širokougaonim objektivom i vidno je izobličena u gornjem delu. Telo tog bicikliste sigurno nije tako veliko u odnosu na bicikl kako izgleda na slici.

• 0

#25 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 643 posts

Postavljeno 11 July 2019 - 03:29 PM

Vi sto vozite 2x manje ramove, samo se tesite da ne izgleda bas tako. :)
  • 0
"Life is like riding a Bicycle. To keep your balance, you must keep moving". A. Einstein

#26 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 425 posts
  • LocationOn Scott Speedster

Postavljeno 11 July 2019 - 07:21 PM

Ima nesto neobicno u fotografisanju coveka na biciklu.
Slikao sam se na XXL Scott mtb koji je oooogroman. Ja sam 193cm i izgledao sam kao na decijem, kao da su tockovi 24".
Ovo gore deluje zaista kao izoblicena fotografija.
  • 1

#27 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 675 posts

Postavljeno 11 July 2019 - 08:53 PM

Izoblicena ili ne, vidi se da mu je ram "za dva broja manji" - sticna u nebesa i stem od negde cirka 130mm. Ali garantujem da mu je lakse tako voziti nego sa manje izvucenom sticnom i lulom 100mm. Probao sam obe kombinacije sa istom geometrijom ramova. Obe kombinacije mogu da se voze, pa ko kako oseća da mu je bolje neka vozi naravno. 

Treba samo ljudima pomoci kada vidis da evidentno ima lose postavljene pozicije - tipa pogrbljen, kratka lula, ili previse izduzen i td...jedva hvata pedale prstima...a ovo je sasvim ok gore što smo pisali oko ramova, jer 52ST i 54 TT su skoro potpuno iste stvari, ako samo kombinuješ za ta dva 2cm lulu. 

52 ST 54 TT lula 120 mm, šticna izvučem na meru X

54 ST 56 TT lula 100 mm, šticna izvučena na meru X-20mm 

ovo mu dođe skoro na isto a ramovi su S i M (M i L) naravno istog proizvođača, isti tip rama.

Zanimljivo je da su i MTB još manji ramovi kod ST,  ali ih "vadi" duži TT, pa je međuosovinsko rastojanje daleko veće i zbog dužina obeju viljuški. Kod drumaša skrate TT dosta.

• 0

#28 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 675 posts

Postavljeno 11 July 2019 - 09:00 PM

Ja iskreno ne razumem potrebu toliko malih ramova. Sve ja kontam da je zarad aerodinamike ali isto tako ne kontam zar nije lakse voziti ram koji ti pase i odgovara i drzati se za dropove zarad bolje aerodinamike nego uzeti ram 3 broja manji da bi bio sto pognutiji na bajsu a kicmu lomis satima na bajsu.

Bas sam nedavno probao da zeninog drumasa prilagodim sebi jer ga ona trenutno iz zdravstvenih razloga ne vozi. Na sloping ram od 50 cm sam stavio lulu 130. Seo na bajs i za cudo, duzina je manje vise OK ali sam sebi delujem smesno i sabijeno na biciklu 3 broja manjem nego sto mi treba....

Ne verujem da izgledaš sabijeno, jer u suštini sediš isto kao na svom biciklu zbog lule i više izvučene šticne. Ali "gaziš" pod sobom dosta manji ram pa možda je drugačiji subjektivni osećaj.
Ne lome se tkrači, naprotiv, oni sa tim dugum stemovima budu samo ispruzeni max što mogu. Oni ne smeju da trpe bol, niti da im se javi bol. Dakle tu nema igre. Meni iskreno jeste teško kad uđem u sezonu, jedno mesec dana, ali nakon toga dođe mi da stavim još dužu lulu ;) :)
Nekako postajem gipkiji, šta ti i ja znam više...ali kada nagazim, ide zadnjica još nazad a glava dole i jedrim ;)

Ali ne vozim sloping ram i pitanje je kako bi se ponašao da vozim sloping. Verovatno bi se navikao na tu "uzvišeniju" poziciju. Probao sam pre neki dan jedan Trek, hm, dosta mi neobično, što je i razumljivo.

• 0

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika