Jump to content


Fotografije

Preskakanje lanca

lanac preskakanje lanca srednji pogon menjac lancanici zupcanici kaseta

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
36 odgovora na ovu temu

#21 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 May 2019 - 08:02 PM

Epa to i kažem, nisam ga ja podmazivao, ne znam da nije zbog toga?



Filipe, pogledaj ovaj klip da vidiš kako Andrija podmazuje :D
https://youtu.be/yoAZk6xtQew
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#22 Filip00031

Filip00031
  • Members
  • PipPip
  • 37 posts

Postavljeno 22 May 2019 - 10:12 PM

Ако прескаче по неки пут, можда помогне штеловање задњег мењача.
 
Незгодно је овако напамет погађати, зато сам и предложио одлазак мајстору, али кажеш већ си био и рекао је да треба заменити касету ... Претпостављам да си је сам мењао ?

Ma majstor skinuo staru i stavio novu za 2min.
  • 0

#23 Filip00031

Filip00031
  • Members
  • PipPip
  • 37 posts

Postavljeno 22 May 2019 - 10:16 PM

Filipe, pogledaj ovaj klip da vidiš kako Andrija podmazuje :Dhttps://youtu.be/yoAZk6xtQew


Hahahaha :D
  • 0

#24 roksa

roksa
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 31 May 2019 - 10:18 AM

Pozdrav svima
Imam jedno potanje ako je iko strucan da mi objasni
Da li je moguce staviti kasetu hg400 umesto hg 50 ili da mi neko objasni sta mu dodje taj hg.
Imam hg 50 ali mi preskace prve dve tacnije malo se izlizaonpa bi da menjam
Hvala
  • 0

#25 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 31 May 2019 - 08:32 PM

HG - hyperglide. Шиманов патент за лакше пребацивање брзина.

Може хг400 уместо хг50. Изабери однос који ти треба.
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#26 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 21 March 2022 - 10:18 PM

Kako ne bih otvarao novu temu, postaviću ovde pitanje. Račna je kupljena pre nekih 2 godine, dok je srednji pogon prošle godine zamenjen i veoma malo je pređeno kilometara sa njim. Tada nije menjan lanac, ali pošto je lanac krenuo da preskače isključivo na jači pritisak pedale, zamenio sam ga za KMC 7 speed. Nakon zamene je još gora situacija, jer od 3 do 7 brzine i pri pokušaju kretanja lanac preskoči. Samo ispravno radi u 1. i 2. brzinu pozadi. Slike u prilogu su trenutno stanje zupčanika. Voleo bih čuti iskustva članova koji su imali ove probleme.

Attached Thumbnails

  • IMG_20220321_180130.jpg
  • IMG_20220321_180005.jpg
  • IMG_20220321_180356.jpg

  • 0

#27 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 21 March 2022 - 10:29 PM

Potpuno uništena kaseta i rolnice menjača. Sve je za zamenu. 

Ako pokušaš da voziš upropastićeš i nov lanac pa ćeš menjati i njega sa sve kasetom i rolnicama.

Pitanje je i kakav je pogon? Obzirom kakva je kaseta verovatno je i on za zamenu.


  • 0
.

#28 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 March 2022 - 07:17 AM

Redak slučaj da se okom jasno vidi koliko je razvaljena kaseta...
Koliko je km ovo prešlo?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#29 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 22 March 2022 - 08:49 AM

Moguće je da kada si menjao račnu nisi promenio i lanac i da ti je taj stari istegnuti lanac za dve godine napravio ajkuline zube na račni. To je siguran znak da je račna odavno kaput. Pogledaj i zube na pogonu na lančaniku na kome najčešće voziš da li ima ajkulinih zuba (ovo se lako pamti i na engleskom ih tako zovu). 

Prebaci u prvu ili drugu brzinu na račni gde kažeš da ti ne preskače (ovi najveći zupčanici) i dobro zapni kad verglaš. Ako ne prebaci ništa verovatno je ok lančanik pogona... ali ako nije može se desiti da se nabiješ na rudu od bicikla ako ti preskoči lanac (veći prečnik prednjeg lančanika od prečnika lančanika račne pa i veće propadanje). Na kraju ja bih verovatno promenio bar lančanik prednjeg pogona na kome najčešće vozim (verovatno srednji u tvom slučaju) ukoliko može da se promeni i nije onaj integrisani kao na najjeftinijim biciklima. Ako je integrisani, onda moraš da menjaš ceo set.

 

pfrARzZ.jpg


  • 1

#30 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 22 March 2022 - 08:36 PM

Gledam neki bajs na oglasima. Da li zupci koji se nalaze po sredini kasete (na slici), treba da budu oštrijeg oblika od onih spoljnih ili su se jednostavno istrošili? Screenshot_20220322_212724.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#31 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2022 - 09:16 PM

To je sve ok tako je fabrički. Opališ model kasete na guglu i naći ćeš puno slika u krupnom planu visokog kvaliteta kako izgleda nova.

Ta i deluje u odličnom stanju. Ima ono mišljenje da se okom ne može oceniti potrošenost kasete ali ja bih rekao da može, ne da pogodiš koliko tačno hiljada km je prešla ali vidi se dobra razlika između dosta vožene i nove kasete tj zna se kako izgleda nova. Barem drumske koje puno prelaze, kad se izakaju, dva tri lanca velika je razlika.


  • 1

#32 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 April 2023 - 06:43 AM

Imam jedno ili dva pitanja a ne znam u koju temu da ih "uglavim" pa sam rešio ovde, ne zamerite.

Da li menjač koji je predviđen za 6 brzina može da radi i sa kasetom(i lancem) od 7, i onaj koji je preeviđen za 7 na 8 brzina? Na dva bajka moram da menjam kasete(račnu) i lance a šifteri su predviđeni za jednu brzinu više. Interesuje me da li bih potencijalno mogao da naletim na neke probleme u radu menjača ako ih koristim za jednu brzinu više nego što su predviđeni?

U pitanju su Shimano Tourney i valjda neki Lx300 menjač ako se dobro sećam...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#33 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 11 April 2023 - 07:41 AM

Na ćerkinom bajsu sam stavio šifter Shimano Tourney onaj najeftiniji od 7 brzina a na kaseti ima 6.
Ne menja lepo, nekad mora dva puta da klikne da bi prebacio, nije precizan.
  • 0

#34 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 April 2023 - 10:12 AM

Čudno.... U tom slučaju verovatno stepen povlačenja sajle nije isti. Ja sam na ženinom siti bajsu stavio šifter 8 brzina a radi sa kasetom i lancem za 7 brzina takoreći perfektno. Doduše, u pitanju je Microshift i ručica menjača  i zadnji menjač.

 

 

Međutim, moje pitanje je drugačije. Mene zanima da li će raditi šifter za 7 brzina, sa lancem i račnom za 7 brzina a zadnji menjač predviđen za 6? Da budem još precizniji, zanima me da li ću otpuštanjem onog low limit šrafića zadnjeg menjača dobiti još taj hod menjača od nekoliko milimetara da mogu da ga nateram da radi sa 7 brzinskom kasetom? 

 

E da, i još jedno pitanje, kad sam već tu. :) Mislio sam da su Shimanovi lanci za 6,7,8 brzina međusobno kompatibilni, to jest da možeš bez problema uzeti lanac za 8 brzina i staviti ga na primer na šestofaznu ili sedmofaznu račnu. Međutim vidim da se neki lanci kao na primer KNC proizvod striktno za 6 ili 7 brzina. Znači nisu kompatibilni sa osmobrzinskim kasetama ili kako? 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#35 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 11 April 2023 - 10:17 AM

Imam jedno ili dva pitanja a ne znam u koju temu da ih "uglavim" pa sam rešio ovde, ne zamerite.

Da li menjač koji je predviđen za 6 brzina može da radi i sa kasetom(i lancem) od 7, i onaj koji je preeviđen za 7 na 8 brzina? Na dva bajka moram da menjam kasete(račnu) i lance a šifteri su predviđeni za jednu brzinu više. Interesuje me da li bih potencijalno mogao da naletim na neke probleme u radu menjača ako ih koristim za jednu brzinu više nego što su predviđeni?

U pitanju su Shimano Tourney i valjda neki Lx300 menjač ako se dobro sećam...

На сада старом бајсу, који је био 3х6 брзина са рачном, преплео сам точак са наблом за касету 8брзина. И то ради без проблема....али сам морао да заменим шифтере  са 6 на 8 систем. Значи, мењач је остао исти.


  • 1

cycling is life, that's why I pedal ...


#36 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 11 April 2023 - 10:32 AM

Да, задњи мењачи раде колико им шифтер зада брзина. У већини случајева. Обрнуто не може.
  • 0

#37 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 April 2023 - 12:10 PM

Čudno.... U tom slučaju verovatno stepen povlačenja sajle nije isti. Ja sam na ženinom siti bajsu stavio šifter 8 brzina a radi sa kasetom i lancem za 7 brzina takoreći perfektno. Doduše, u pitanju je Microshift i ručica menjača  i zadnji menjač.

 

 

Međutim, moje pitanje je drugačije. Mene zanima da li će raditi šifter za 7 brzina, sa lancem i račnom za 7 brzina a zadnji menjač predviđen za 6? Da budem još precizniji, zanima me da li ću otpuštanjem onog low limit šrafića zadnjeg menjača dobiti još taj hod menjača od nekoliko milimetara da mogu da ga nateram da radi sa 7 brzinskom kasetom? 

 

E da, i još jedno pitanje, kad sam već tu. :) Mislio sam da su Shimanovi lanci za 6,7,8 brzina međusobno kompatibilni, to jest da možeš bez problema uzeti lanac za 8 brzina i staviti ga na primer na šestofaznu ili sedmofaznu račnu. Međutim vidim da se neki lanci kao na primer KNC proizvod striktno za 6 ili 7 brzina. Znači nisu kompatibilni sa osmobrzinskim kasetama ili kako? 

 

Radiće ako se kombinuje Shimano ili Microshift šifter sa Shimano ili Microshift menjačem (ako je šifter Campagnolo ili Sram, možda ne - morao bih proveriti po modelu).

 

Lanac za više brzina (uži) može na kasetu sa manje brzina. Obrnuto ne radi.

 

Opširnije o kompabitilnosti i frikombinovanju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png






Also tagged with one or more of these keywords: lanac, preskakanje lanca, srednji pogon, menjac, lancanici, zupcanici, kaseta

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika