Jump to content


Fotografije

Dura ace 7800 sifter problem?

7800 sifter

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 vladaepro

vladaepro
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 25 April 2019 - 09:15 AM

Vec par dana pokusavam da podesim Dura-ace 78000 sifter-menjac da probacuje brzine idealno od prve do poslednje, ali nikako ne uspevam. Probao sam sve standardne procedure - novi (bolji) buziri, sajla, WD40 na menjac i sifter, ispravljanje kuke, podesavanje limita... Menjac na prazno (kada se pomera rukom) deluje ok, glatko ide od pocetka do kraja. Sajla takodje ima minimalan otpor pri prolasku kroz buzir, mislim da sam to eliminisao. Probao sam i razlicite kasete - trenutno na njemu nova CS-6700.

 

Desava se sledece - podesim korektno poslednje 3 brzine (najmanji zupcanici), ali na 4-5-6 otprilike se cuje lanac - zapinje za zube po malo, dok se na preostalim (velikim) zupcanicimam ponovo normalizuje. Da je problem u gornjem ili u donjem delu znao bih sta moze biti problem, ali ovo u sredini mi nikako nije jasno.

 

Jedna stvar koja je primetna - prilikom siftovanja na dole, gotovo da nema problema - menjac se namesti skoro u idealnu poziciju i 'cesanje' se ne cuje (mozda nesto bas minimalno, ali drasticno manje). Kada idem na gore, ako blago pritisnem sifter, tek da dodje do klika, prebaci brzinu ali cesanje je bas izrazeno. Ako ponovo blago pritisnem rucicu, ali ne idem na sledecu brzinu da klikne, vec samo malo poguram, menjac se dodatno pomeri i namesti u dobar polozaj.

 

Na drugom biciklu imam Tiagra opremu koja radi perfektno - kod nje nema nikakvog pomeranja posle klika, te sad nisam siguran da li je ovaj 7800 sifter neispravan (pohaban?) ili je mozda samo sistem drugaciji pa dozvoljava dodatno pomeranje posle klika.

 

Da imam neki rezervni 10 speed shifter, lako bih isprobao, ali cak i polovni su prilicno skupi, pa mi se ne bacaju pare ako nije do njega, tako da je svaki savet dobrodosao!

 

Hvala


  • 0

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 April 2019 - 12:10 PM

Има више фактора, али мислим да јему питању кука мењача.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 April 2019 - 02:30 PM

Da kuka najverovatnije.
Ja imam ultegru koja je radila perfektno dok nije udaren u kuku, i sad više nije tako perfektno :)

Grbicu ima li neko rešenje za udarenu kuku?



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 April 2019 - 03:45 PM

Реално алат за исправљање куке решава проблем. Ако не успе јер алуминијум има чудно својство да где је савијем па исправљен зна да пукне или да се временом опет савије од употребе. Најбоља проча је замена куке.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 April 2019 - 03:46 PM

To svakako ali kako naći novu zamensku kuku?



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 April 2019 - 03:54 PM

Pored pomenute kuke menjača, moguće su i sledeće stvari:

 

- Upotrebljen je bužir za kočnicu, a ne za menjače.

- Loše rutiran bužir koji stvara previše frikcije, ili je puno duži nego što je optimlano.

 

Ako je stavljen bužir za kočnice, prvo bih to zamenio bužirom za menjače, pa tek ako to ne pomogne pokušao sa ispravljanjem kuke. Pogotovo ako se ne može lako naći odgovarajuća kuka menjača. Naravno, ako je aparatura za merenje poravnatosti kuke menjača pri ruci - ne košta ništa da se odmah proveri.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 April 2019 - 03:59 PM

Vec par dana pokusavam da podesim Dura-ace 78000 sifter-menjac da probacuje brzine idealno od prve do poslednje, ali nikako ne uspevam. Probao sam sve standardne procedure - novi (bolji) buziri, sajla, WD40 na menjac i sifter, ispravljanje kuke, podesavanje limita... Menjac na prazno (kada se pomera rukom) deluje ok, glatko ide od pocetka do kraja. Sajla takodje ima minimalan otpor pri prolasku kroz buzir, mislim da sam to eliminisao. Probao sam i razlicite kasete - trenutno na njemu nova CS-6700.

Desava se sledece - podesim korektno poslednje 3 brzine (najmanji zupcanici), ali na 4-5-6 otprilike se cuje lanac - zapinje za zube po malo, dok se na preostalim (velikim) zupcanicimam ponovo normalizuje. Da je problem u gornjem ili u donjem delu znao bih sta moze biti problem, ali ovo u sredini mi nikako nije jasno.

Jedna stvar koja je primetna - prilikom siftovanja na dole, gotovo da nema problema - menjac se namesti skoro u idealnu poziciju i 'cesanje' se ne cuje (mozda nesto bas minimalno, ali drasticno manje). Kada idem na gore, ako blago pritisnem sifter, tek da dodje do klika, prebaci brzinu ali cesanje je bas izrazeno. Ako ponovo blago pritisnem rucicu, ali ne idem na sledecu brzinu da klikne, vec samo malo poguram, menjac se dodatno pomeri i namesti u dobar polozaj.

Na drugom biciklu imam Tiagra opremu koja radi perfektno - kod nje nema nikakvog pomeranja posle klika, te sad nisam siguran da li je ovaj 7800 sifter neispravan (pohaban?) ili je mozda samo sistem drugaciji pa dozvoljava dodatno pomeranje posle klika.

Da imam neki rezervni 10 speed shifter, lako bih isprobao, ali cak i polovni su prilicno skupi, pa mi se ne bacaju pare ako nije do njega, tako da je svaki savet dobrodosao!

Hvala

Mozda je banalan problem, ako je asimetrican tj. usmeren lanac, proveri, mozda si ga okrenuo naopako pa hoce da zeza.
Treba da vidiš natpise shimano itd. kada je pravilno postavljen, ako ih ne vidis tj. okrenuti su ka tocku onda je naopako i samo ga okreni.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#8 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 April 2019 - 04:13 PM

To svakako ali kako naći novu zamensku kuku?
Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Одеш у спорт офис и пазариш
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#9 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 25 April 2019 - 08:47 PM

To je stari dobro poznati problem koji je imao samo 7800 i nijedna druga shimanova grupa. S tim problemom sam se susreo malo posle izlaska 7800 i da te obradujem ne resivo je. Nema veze kuka, ni bzuri nista. Jednostavno posle nekog perioda koriscenja nesto se u samaraljci pojede i i ako salter klikne on ne povuce sajlu dovoljano. Ako zategnes sajlu da ipak prebaci onda ne vraca. I stalno tako, brlja i ne radi dobro. Ako imas srece da nije puno vozeno mozda moze malo da se popravi stanje ali desetine ljudi koje sam znao i iz drugih gradova su imali taj problem. Ponavaljam samo 7800, shimano je imao takvih gresaka nije prvi put.


  • 2

#10 vladaepro

vladaepro
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 26 April 2019 - 10:54 AM

Hvala svima na odgovorima. Izvinjavam se sto se nisam ranije javio, li imao sam neko ogranicenje od 3 posta na dan pa sma morao da cekam :)

 

Buzir i sajlu sam prvo sredio (stavio najskuplje simanove - za menjace naravno, jos dodatno podmazao, pazio da nigde ne zapinje - otpor je stvarno minimalan), i to je resilo jedan drugi problem - menjac nije ima 'snage' da povuce sajlu na najmanji zupcanik. Medjutim situacija sa zupcanicima u sredini se nije promenila.

 

Lanac je takodje okrenut pravilno. 

 

Na zalost, sve mi se cini da je milovuk1967 u pravu - problem je najverovatnije u samom sifteru. Ja sam se (neiskusno) zaleteo pa kupio komplet 7800 opreme, ocekujuci da cu dobiti znacajan skok u odnosu na staru tiagru, a na kraju em radi lose, em mi srednji pogon i kaseta nisu odgovarali pa sam svakako morao da kupim druge. Doduse, kocnice su nesto najbolje sto sam do sada probao - par puta sam se skoro polomio sa bicikla kada sam blokirao tockove na osrednji pritisak :)

 

Pitanje je samo sta dalje ciniti - kupiti polovan sifter (od 100 eur) pa rizikovati da i on ne valja (mislim da su novi preskupi - oko 200eur), kupiti neki 'kompatibilan', ako postoji takav? Ili jednostavno bataliti sve i preci na novu 105 r7000 grupu (samo sto moram onda i tockove da menjam, jer sam baksuz uzeo bas 7800 koji ne mogu da se koriste za 11 brzina jer ne postoji kompatibilan freehub)...

 

Dakle 'nagradno pitanje' je, da li postoji alternativni sifter koji ce raditi sa ovim menjacem i kocnicom?


  • 0

#11 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 26 April 2019 - 01:30 PM

Ja bih prvo probao još bolje da očistim postojeću ručicu. Znači dobro natopiti WD-om, pa neki konkretniji odmašćivač, pa produvati kompresorom. Moguće je da se stvarno nešto permanentno izlizalo, ali mnogo više sam nailazio na iskustva gde je temeljno čišćenje rešilo problem.

Ako ništa ne pomogne, bilo koja Shimanova desetofazna šamaraljka bi trebalo da je kompatibilna (samo nisam 100% siguran napamet za najnoviju Tiagru).
  • 1

#12 vladaepro

vladaepro
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 26 April 2019 - 08:38 PM

Ja bih prvo probao još bolje da očistim postojeću ručicu. Znači dobro natopiti WD-om, pa neki konkretniji odmašćivač, pa produvati kompresorom. Moguće je da se stvarno nešto permanentno izlizalo, ali mnogo više sam nailazio na iskustva gde je temeljno čišćenje rešilo problem.

Ako ništa ne pomogne, bilo koja Shimanova desetofazna šamaraljka bi trebalo da je kompatibilna (samo nisam 100% siguran napamet za najnoviju Tiagru).

 

Natopio sam par puta sa wd40 (nisam imao nista drugo), i opet resio jedan drugi problem - samaraljke su znale nekad da 'zaglave' da ne kliknu kada se pritisnu. Ali na zalost to nije resilo niti popravilo problem sa indeksiranjem...


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 April 2019 - 08:38 PM

Ja bih prvo probao još bolje da očistim postojeću ručicu. Znači dobro natopiti WD-om, pa neki konkretniji odmašćivač, pa produvati kompresorom. Moguće je da se stvarno nešto permanentno izlizalo, ali mnogo više sam nailazio na iskustva gde je temeljno čišćenje rešilo problem.

Ako ništa ne pomogne, bilo koja Shimanova desetofazna šamaraljka bi trebalo da je kompatibilna (samo nisam 100% siguran napamet za najnoviju Tiagru).

 

+1

Uz potvrdu da nova Tiagra (4700) neće raditi.

 

https://www.bikegrem...iftera-bicikla/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 vladaepro

vladaepro
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 26 April 2019 - 09:18 PM

Ako je verovati ovom sajtu: http://www.celebrazi...patibility.html 6600 ili 5600 bi bili najbolja alternativa (600 jedina potvrdjena da radi 100% i sa menjacem i sa kocnicama). Zanimljivo da 6700/5700/7900 radi dobro sa menjacem ali lose sa kocnicama.


  • 0

#15 vladaepro

vladaepro
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 28 April 2019 - 09:57 AM

Update: pozajmio sam od prijatelja 105 st-5600 (koja je kompatibilna sa st-7800, provereno) i problem je ostao, sve potpuno isto. Svi zupcanici mogu da se podese osim 4. i 5. (ako se broje od najmanjeg) kod kojih se cuje cesanje lanca.

 

Brzine se lepo prebacuju (ako se dovoljno 'agresivno' pritisne rucica) te je menjac dovoljno funkcionalan da ne pravi problema u voznji, ali to cesanje na 2 zupcanika me jednostavno nervira i sve mi se cini da cu da rasprodam 7800 komplet i predjen na novi 105 (r7000), neka bude tezi 300-400g, ali barem nece da cese lanac :) 


  • 0

#16 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 April 2019 - 01:31 PM

Meni se čini da bi to moglo mnogo jeftinije da se reši, ali možda bi trebalo da odneseš bicikl kod nekog proverenog majstora. Naročito s ovako neidentifikovanim problemom nije nemoguće da bi se isto desilo i sa novom menjačkom grupom.
  • 2

#17 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 April 2019 - 03:00 PM

Poslusaj savet za majstora.

R7000 ce mozda biti i laksi a ne 300-400 grama tezi i radice sigurno bolje.

Ako budes isao kod majstora javljaj sta je pravilo problem.

Srecno.

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#18 vladaepro

vladaepro
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 28 April 2019 - 10:23 PM

Vec sam narucio neke delove od R7000 - kada sam uporedio cene kod nas i napolju, ispada da je prilicno povoljno uzeti ovde (or R8000 sam odustao jer je ukupna razlika u tezini 200g, u ceni oko 300eur, a funkcionalnost je identicna). S obzirom da je 7800 jos uvek na ceni, mislim da necu ni doplatiti vise od 150-200 eur, tako da sam odustao od pokusaja da resim problem. 

 

Ovde u Rumi nemam majstora koji bi se ozbiljnije pozabavio takvim problemom, a i da odnesem u BG/NS nije garancija da ce mi resiti problem (a svakako cu izgubiti vreme i pare). U sustini prevagnuo je ipak veci izbor prenosa na novoj opremi u odnosu na 7800 - 34/28 je krajnji limit (i to uz neki alternativni srednji kompakt, posto ga nema u dura-ace varijanti), a ponekad bi mi prijalo da imam i koju laksu brzinu na usponima.


  • 0

#19 vladaepro

vladaepro
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 07 May 2019 - 06:25 PM

Update (ako nekog uopste zanima :) - stigla je r7000 oprema, i naravno nisam mogao da cekam da stigne i tocak (za kasetu 11 brzina) pa sam sve montirao i cisto iz radoznalosti probao na starom tocku sa kasetom 10 brzina.

 

Rezultat je prilicno iznenadjujuc (barem za mene) - osim prve i poslednje brzine koje malo cesu (ali nista strasno), gotovo sve izmedju je perfektno! Iako nisam jos probao u voznji, za sada mi se cini da je menjanje brzina totalno neka druga dimenzija u odnosu na staru opremu (ma koliko bila kvalitetna).

 

Jedino za kocnice ne mogu da kazem da su u klasi 7800 koje blokiraju tockove na osrednji pritisak, gotovo kao disk kocnice. Daleko od toga da su lose, ali oseti se blago savijanje materijala pod pritiskom, cega apsolutno nema na 7800.


  • 0

#20 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 07 May 2019 - 08:04 PM

Ne moras uzimati drugi tocak, dovoljno je da ti strugar s unutrasnje strane kasete obradi prsten i 11-ofazna kaseta leze na 10-ofazni tocak. Lose sam objasnio, ali imas na netu masu tutorijala, ja sam to uradio kad sam uzeo 5800 105-icu, sve radi perfektno na starom tocku za 10-ofaz.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika