Jump to content


Fotografije

podmazivanje nabli


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
71 odgovora na ovu temu

#41 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 07 April 2017 - 06:40 AM

Наравно да нећу додавати маст,ако будем мењао заменићу све.Зашто мислим да је боље фабричка?Скоро сам отварао једну предњу куандо наблу после неких 10к и више,у односу на задњу наблу у коју сам ставио фамову маст било је више масти.У питању је исто бицикло,баш сам се изненадио колико је постојана та маст,зато сам мислио ако је таква маст у кинеским наблама,онда би у шиману требала бити још квалитетнија.


  • 0

#42 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 07 April 2017 - 07:15 AM

Ljudi, Famovi proizvodi uopste nisu los, naprotiv. Imam dosta iskustva sa njima. Baze svi koriste iste, pitanje je samo namesavanja i kontrole kvaliteta tako da bez ikakvog straha mozete koristiti njihove masti, ulja i slicno. I ako nista drugo, znate da su original dok se zvucna svetska imena kopiraju svuda.

Sent from my Samsung
  • 0

#43 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 April 2017 - 07:17 AM

Наравно да нећу додавати маст,ако будем мењао заменићу све.Зашто мислим да је боље фабричка?Скоро сам отварао једну предњу куандо наблу после неких 10к и више,у односу на задњу наблу у коју сам ставио фамову маст било је више масти.У питању је исто бицикло,баш сам се изненадио колико је постојана та маст,зато сам мислио ако је таква маст у кинеским наблама,онда би у шиману требала бити још квалитетнија.

 

Ne znam koju FAMovu su stavio. U Quando nablama često mast bude već malo rasušenijaa, pa ostaje dugo, ali pitanje koliko dobro podmazuje. Isto tako, manje masti ostavlja više mesta za ulaz vlage i prljavštine.

 

Ova, na primer, košta oko 600 dinara u pakovanju od 800 grama i nije ništa lošija od Shimanove fabričke:

http://www.fam.co.rs...i/236-forplex-2

 

Ne plaća se zvučno ime, ali se dobija kvalitet.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#44 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 07 April 2017 - 07:30 AM

Не кажем да је маст лоша,ја користим литијумску л2.Једноставно се питам да ли је боље оставити ту фабричку,која би требало да је квалитетнија од ове коју имам,па макар је и било мање.


  • 0

#45 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 07 April 2017 - 07:45 AM

Zao mi je, sto skoro nisam snimio lezaj koji mogao da se posmatra dok radi na DuraAce glavi iz 1984 godine, sa fabrickom masti. Mnoge pretpostavke bi bile dovedene pod pitanje.

Sent from my PAP5044DUO using Tapatalk
  • 0

#46 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2017 - 08:18 AM

Zatezanje konusa se radi tek da se nabla okrece sasvim glatko, nikakvi luftovi nisu potrebni, jer qr treba da se zategne propisanom silom. Ako se ostavi luft onda u dosta slucajeva mora da se pretegne qr sto opet nije dobro.

 

Ja zatvarače nameštam tako da počinje da "hvata" kada je ručica u liniji sa osovinom - tačno po proizvođačkoj specifikaciji. Sa tako podešenim zatvaračima, konusi mogu da se podese tako da postoji klackanje kada je ručica zatvarača na 45 stepeni, ali da nestane kada se zatvori do kraja. Da li ovo stvarno značajno produžava vek trajanja ležajeva ne bih znao iz ličnog iskustva, ali sigurno znam da bilo koje uputstvo koje sam ikada igde našao preporučuje neku varijaciju ovog pristupa.


  • 0

#47 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 07 April 2017 - 08:23 AM

Mnoge pretpostavke bi bile dovedene pod pitanje.

Mnoge stvari koje pominjes nisu pretpostavke nego iskustvo. U nekoliko navrata sam licno otvarao nove shimano glave, masti kako sam napisao manje od skromnog. 

Nable tipa DA iz `84 ne mozes da poredis sa nablama iz ovog veka jer se tada radilo daleko kvalitetnije nego sada.


  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#48 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 07 April 2017 - 10:29 AM

Nable tipa DA iz `84 ne mozes da poredis sa nablama iz ovog veka jer se tada radilo daleko kvalitetnije nego sada.


Na ove tvrdnje često nailazim, generalno za skoro sve delove, pa da priupitam. Je li moguće da je nova DA nabla nekvalitetnija od stare 30 godina? Je li makar košta manje, kad se koriguje inflacija?
  • 0
Pozdrav

#49 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 April 2017 - 11:45 AM

Na ove tvrdnje često nailazim, generalno za skoro sve delove, pa da priupitam. Je li moguće da je nova DA nabla nekvalitetnija od stare 30 godina? Je li makar košta manje, kad se koriguje inflacija?

 

Za ovo drugo ne znam, ali za ono prvo: više ne prave da traje - niko i ništa, praktično. Čak i skuplje stvari obično budu napravljene da imaju neke "napredne" funkcije - sa upitnim "benefitom" za korisnika, ali sa nečim što se može reklamirati i prodati kao "bolje".

 

Skoro sam otvarao nablu sa "kontra kočnicom" na nekom prastarom gradskom bajsu. Šolja nable je radila sa POLOMLJENOM kuglicom i nije bilo riseva na njoj! Takav čelik više ne pravi niko - ne isplati se.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#50 kompleksas

kompleksas
  • Members
  • PipPip
  • 56 posts

Postavljeno 07 April 2017 - 12:48 PM

Kapitalizam, zajebana i odvratna masinerija. Guta sve. Filozofija je prosta, kupis biciklu/frizider/komp/tv/telefon i koristis dok je u garanciji(jer je i napravljeno da toliko otprilike traje). Posle toga prodas za upola manje ili poklonis, pa opet jovo-nanovo... 


  • 0

#51 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 April 2017 - 05:51 PM

Kapitalizam, zajebana i odvratna masinerija. Guta sve. Filozofija je prosta, kupis biciklu/frizider/komp/tv/telefon i koristis dok je u garanciji(jer je i napravljeno da toliko otprilike traje). Posle toga prodas za upola manje ili poklonis, pa opet jovo-nanovo... 

 

Tako je. Dodao bih još i neekonomičan sistem i neekološki.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#52 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2017 - 07:56 PM

Mogu da potvrdim za svoju RM70 da je nova došla sa premalo masti i još pretegnuta, katastrofa... Naravno da sam je odmah otvorio i servisirao jer nemam nameru da kupujem nove konuse svako malo kako njima odgovara. Zapravo većinu ovakvih i sličnih delova nemam više nameru da preplaćujem za novo iz radnje a da dobijem proizvod koji se jedva okreće da ne kažem zapinje.


  • 0

#53 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 May 2017 - 04:04 PM

Nevezano usko za temu - da li je još neko od kolega primetio da od ovog proleća, Krypton točkovi (sa Quando nablama) imaju stavljeno dosta masti i to sveže kad stignu novi iz fabrike? Ne znam je li to slučajno, takva tura, ili su reagovali na povratne informacije sa terena. Po navici svaku novu glavu otvaram da podesim i podmažem. Poslednjih 5-6 Krypton točkova koje sam uzimao ove sezone, i 26" i 28", su svi bili sa sasvim dovoljno masti. Čak je i predopterećenje konusa bilo podešeno kako treba.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#54 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 May 2017 - 07:21 PM

Nemar u aljkavosti?
  • 1

#55 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 26 May 2019 - 02:17 PM

Мислио сам само да подмажем, али, конуси су за мењање. Како да знам који ми требају, како и где да их купим? Даље, када одврнем и други, како да га поново заврнем (нови) на прави размак? :)
20190526_161043.jpg
  • 0

#56 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 26 May 2019 - 06:52 PM

Ponesi uzorak pa prema njemu kupi. Za drugu stranu oznaci trakom dokle je bio.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#57 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 26 May 2019 - 07:00 PM

Ponesi uzorak pa prema njemu kupi. Za drugu stranu oznaci trakom dokle je bio.
Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Мораћу тако, мада у мојој локалној продавници сумњан да имају, па ћу можда морати да поручујем. Означим траком у смислу да залепим изолирку?
  • 0

#58 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 May 2019 - 07:34 PM

Ovlaš zategneš jednu stranu, da viri par mm osovine. Onda navrneš drugi konus i kontra maticu isto ovlaš stegneš, da nema previše lufta.

Zatim pogledaš da li s neke strane osovina više štrči, pa tu kontra maticu i konus malo odvrneš, a one s preke strane malo zavrneš.

Dok ne viri s obe strane podjednako.

 

Druga varijanta je da izmeriš koliko mm štrči osovina, pa namestiš pri sklapanju jednu stranu odmah na taj razmak.

 

Poslednje fino podešavanje predopterećenja neće praviti neku vidljivu razliku u tome koliko štrči osovina, tako da se za to ne bih brinuo.

 

Detaljnije objašnjena procedura, sa slikama:

https://www.bikegrem...able-bicikla/#7


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#59 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 26 May 2019 - 07:49 PM

Ovlaš zategneš jednu stranu, da viri par mm osovine. Onda navrneš drugi konus i kontra maticu isto ovlaš stegneš, da nema previše lufta.
Zatim pogledaš da li s neke strane osovina više štrči, pa tu kontra maticu i konus malo odvrneš, a one s preke strane malo zavrneš.
Dok ne viri s obe strane podjednako.
 
Druga varijanta je da izmeriš koliko mm štrči osovina, pa namestiš pri sklapanju jednu stranu odmah na taj razmak.
 
Poslednje fino podešavanje predopterećenja neće praviti neku vidljivu razliku u tome koliko štrči osovina, tako da se za to ne bih brinuo.
 
Detaljnije objašnjena procedura, sa slikama:
https://www.bikegrem...able-bicikla/#7

Одлично, погледаћу :) ваљда ћу бити мањи антиталенат него иначе :D
  • 0

#60 PapaHet

PapaHet
  • Members
  • PipPipPip
  • 167 posts

Postavljeno 06 July 2020 - 10:03 PM

Ljudi da li neko moze da napravi tutorial kako razmontirati i podmazati nable. U servisima (bar ovde kod mene) to retko oce da urade, a i ako prihvate papreno naplate. Vozim 5 godina bajs, pa mislim da je vreme da podmazem servisiram svoje. :)

Hvala.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika