Jump to content


Fotografije

podmazivanje nabli


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
71 odgovora na ovu temu

#21 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 08 February 2014 - 05:08 PM

Što sam tražio, dobio. A šta ti imaš da se javljaš na moje pisanje, da li to radiš namerno?
Prošle godine u leto, bi ovde priča o kasetama i ti se uključi u diskusiju sa mnom, upozorio sam te tad da mi ne malerišeš kasetu, nisi se obazirao i ja posle dva dana zamenim istu. Nije bilo mnogo lufta, ali garancija trpi :wink:
E da ti meni ne bi i sad napravio problem, jer sam osetio da ti je urokljiva tastatura, ja sam se spremio.default.jpeg
Ne poričem da je to i ime i klasa, ali mene rekreativca, te marke nešto i ne fasciniraju. Pisao sam već da znam,a i osetio sam razliku između mercedesa i keca, ali što se tiče bicikli i trajanja delova, tu već imam drugo mišljenje.
Ne znam koliko košta campagnolo po srpski glavčina, i kakav je užitak vožnja sa njom, ja opet kažem da sam prešao 21.000 km, bez podmazivanja prednje (stvarno ne znam što je majstor podmazivao zadnju, valjda mu to u opisu posla, kad je već skinuo točak), vozio i po snegu, kiši, rizli, soli...i nema nikakvih problema.
P.S. Kad budem u skorije vreme pisao o zameni delova, ne moj da se slučajno obraduješ da si uspeo da me urekneš [-X , jer imam nameru da menjam i točak (malo je kriv) i lanac i lančanike i srednji pogon, ako mogne u reklamaciji, ako ne, Bože moj, daćemo 50-ak jevreja i pičimo dalje.
P.S.S. Brko vozi biciklu, hebo nauke, mene boli glava od previše učenja. Samo prosto i ako može i prostije. :lol: :lol: :lol:
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#22 marendica

marendica
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts

Postavljeno 08 February 2014 - 05:15 PM

Xaxaxaxa, sto bi namerno , nego vidim da je slicna tema pa reko cisto da vidim da li mogu to sam da uradim. Jer se i ja slabo razumem u te delove. Do juce sam vozio pony . Pa mi sad ovo sve malo nepoznato :D . Nisam ni znao da su ti delivi toliko skupi...
Veliki pozdrav :)
  • 0

#23 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 09 February 2014 - 11:49 AM

@Zoran
A jel to kineski beli luk, treba da znas da samo domaci (onaj sitan) radi protiv uroka jer kinezi ne znaju sta je urok :D

Lako je to kada mozes u svakom trenutku da obezbedis 50-70 evra za zamenu pogonske grupe ali...Mnogo puta mi se dogodilo da mi doteraju tako bataljen bajk i kad im kazem cenu oni WTF pa nije to auto....

Ne radi se samo o kvalitetu campagnolo nable nego o cuvanju necega sto je neko sacuvao 30-tak godina...

Moji klinci sada imaju 3 i 6 godina i nista vise ne bih voleo nego da im sacuvam u radionici jedan superrecord-record ili bar chorus bajk sa celicnim ramom u mint stanju....

Cisto da vide sta se vozilo nekad i da po nekad uzvaju u lepoj retro voznji...

"nauka" mi ide u rok sluzbe uz biciklizam, jednostavno koliko volim da vozim toliko volim i da po nesto popravim na njoj...

Nadam se da nisam nista urekao:)
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#24 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 09 February 2014 - 12:30 PM

Domaći, domaći, :D
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#25 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 09 February 2014 - 04:26 PM

Domaći, domaći, :D

:D
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#26 VuleR

VuleR
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 27 October 2014 - 02:36 PM

Ajde da pitam i ja nesto, nisam do sada imao ovakvu situaciju. Uzeo danas da podmazem prednju nablu (SRAM DISC) i kada sam je rastavio vidim da je sa desne strane bila pustila malo prljavstine unutra. Nije krcalo, ali je mast bila vidno zaprljana u odnosu na levu stranu. E sad, ono sto me muci je sto su i kuglice sa desne strane promenile boju, nekako su potamnele i izgubile sjaj. Pretpostavljam da su mikroni u pitanju, ali da li savetujete promenu kuglica ili da sve lepo podmazem vratim na mesto i teram ;)

 

 


  • 0

#27 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 27 October 2014 - 03:32 PM

ako leziste za kuglice nije mnogo potroseno, onda ne moras, ali sledeci put prilikom podmazivanja ces svakako morati da menjas kuglice


  • 0

#28 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 19 February 2017 - 11:28 AM

Da malo osvezim temu :-) koliko je prakticno a i finansijski isplativo da sam otvorim i podmazem nable (rekreativac u biciklizmu), nije podmazano od kad sam kupio bajs. Ili je pmetnije da se odveze u neki servis i da se tamo sve zavrsi?
Hvala svima unapred

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#29 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 19 February 2017 - 11:40 AM

To nije problem uraditi, samo je potrebno imati alat (konus kljucevi) koji mozes da kupis za 300-400 din po komadu.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#30 vontica

vontica
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 27 March 2017 - 11:00 AM

Pozdrav svima!
Intresuje me odrzavanje(podmazivanje)industrije,nable sun ringle.Sve radi kako treba,dal ih treba podmazati s vremena na vreme?
  • 0

#31 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 27 March 2017 - 11:23 AM

Ako se podmazuju u nekom kracem servisnom intervalu ima smisla, ako je taj period na godisnjem nivou onda je smislenije koristiti ih dok ne pocnu da otkazuju, ili preventivno zameniti. Lezaj u srednjoj varijanti kosta u proseku 400-500din, a potraje par hiljada km.
Ako podmazujes najbolja opcija je uspricavanje masti medicinskim spricem izmedju kuglica, uspricana mast ce izgurati staru koju cec obrisati nekom krpom. Zarad sigurnosti, uspricas 2-3 puta u krug. Ako se lezaj cuje ili oseti zapinjanje posle podmazivanja onda je bio spreman za zamenu.
Licno mi se pokazalo u dosta slucajeva da lezaj ne moze da se spasi ni podmazivanjem, uslovljeno masinskim necistocama, spoljnim uticajem vlage itd...
Lezajevi za tockove su malih dimenzija i malog zapreminskog prostora koji ne moze da primi vecu kolicinu masti te se zbog toga fabricki koriste posebne masti. U kucnoj varijanti se koristi litijumska mast.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#32 vontica

vontica
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 27 March 2017 - 07:21 PM

Hvala! ;)
  • 0

#33 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 05 April 2017 - 05:32 PM

Да ли има потребе отварати наблу пре уградње ради мењања масти и штеловања?Набла је нова,шимано м475,неки од вас су писали да то раде обавезно пре уградње,па ме занимају и остала искуства.Овој би вероватно требало штеловање,пошто осовина мало запиње.


  • 0

#34 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 05 April 2017 - 06:58 PM

Nabla koja ima Quick Release, treba da ima mrvicu luvfta pre nego sto se montira, zato sto taj luft biva izvucen sa stezanjem QR prilikom montaze.

Ako je pretegnuta, krace ce trajati.


  • 0

#35 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8884 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 April 2017 - 05:00 AM

Sve nove nable sa solja konus sistemom je dobro podmazati i proveriti zategnutost pre koristenja.
Ovde sam napisao uputstvo, sa sve slikama.
http://www.bikegreml...-nabli-bicikla/
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#36 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 06 April 2017 - 06:51 AM

Подесићу је мало сигурно.Што се тиче масти,не бих мењао маст из разлога што имам фамову,која тешко да је боља од фабричке.Зато и питам да не отварам безвезе.


  • 0

#37 kompleksas

kompleksas
  • Members
  • PipPip
  • 56 posts

Postavljeno 06 April 2017 - 07:52 AM

Drugari, da li je prica vezana za Simano ista i kod drugih proizvodjaca da su cak i skuplji modeli(novi) siromasno podmazani??


  • 0

#38 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 06 April 2017 - 08:00 AM

Набла је нова,шимано м475

 

Kad je shimano u pitanju licno mi se pokazalo vise puta da masti ima manje od skromnog u fabrickom izdanju. Neces pogresiti ako stavis svezu mast. Fam litijumska je sasvim dobra mast i nemam bas nikakvih primedbi na nju.

Zatezanje konusa se radi tek da se nabla okrece sasvim glatko, nikakvi luftovi nisu potrebni, jer qr treba da se zategne propisanom silom. Ako se ostavi luft onda u dosta slucajeva mora da se pretegne qr sto opet nije dobro.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#39 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 06 April 2017 - 08:10 AM

Хвала на одговорима.Ипак мислим да ћу отворити,па ако буде требало ставићу другу маст и све лепо уштеловати,иначе луфт никада не остављам,некако то ми је фушерисање,а то не волим.
  • 0

#40 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8884 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 April 2017 - 04:49 AM

Подесићу је мало сигурно.Што се тиче масти,не бих мењао маст из разлога што имам фамову,која тешко да је боља од фабричке.Зато и питам да не отварам безвезе.

 

Bolje zameniti mast, nego mešati sa drugom starom. A fabričke ima po pravilu premalo. FAM-ova ne mora biti uopšte loša, zavisi koja je konkretno. Ležaj bicikla je nezahtevan sklop, koji trpi relativno mala opterećenja. Ovde sam pisao o mastima za ležajeve. Prvi članak je kratak, drugi baš opširan, ali sa zaključkom da je podmazivanje kod bicikla kao i kupanje: važno da se radi redovno i pravilno, a kvalitet i cena sapuna su manje važni.

 

http://www.bikegreml...zajeve-bicikla/

 

http://www.bikegreml...zajeve-bicikla/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika