Jump to content


Fotografije

podmazivanje nabli


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
71 odgovora na ovu temu

#1 cupapica

cupapica
  • Members
  • PipPipPip
  • 121 posts

Postavljeno 24 October 2008 - 05:41 PM

na koliko vremenski se podmazuju nable jednom godisnje ili.... :?:
  • 0

#2 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 October 2008 - 08:37 PM

Sve zavisi koje nable, kakvi su ležajevi, kako i koliko voziš, po kakvom vremenu voziš...
  • 0

#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 24 October 2008 - 09:44 PM

Skini točak, drži ga osovinu i zarotiraj ga. Prinesi nablu uvetu. Ako ne osećaš da vibrira preko mere i ne čuješ nešto sumnjivo tamo unutra (za ovo moraš da znaš kako se ponaša sređena nabla, al' sad...) onda je ok, ako se mnogo čuje ili mnogo drma, otvaraj, podmazuj... u krajnjem slučaju ti otvori, proveri stanje, podmaži ako treba, pa po tome pamti kakav je osećaj kad je nabla ovakva ili onakva. Ovo se odnosi na obične nable i to kako ih ja negujem, o industriji nemam pojma.
  • 0

#4 Boriis

Boriis
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 24 October 2008 - 10:49 PM

A chime se podmazuju nable :?:
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 24 October 2008 - 11:27 PM

Neka mast za ležajeve će da radi posao.
  • 0

#6 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 25 October 2008 - 05:46 AM

Ako imate industrijske ležajeve, onda ako nešto zakrlja... pomolite se da ležajeva ima kod nas :lol:
Mada, kod mene je ušao komadić drveta i već sam mislio da ću morati da se bavim otvaranjem samog industrijalca... ne možete da verujete koliko jedan komadić drvceta može da napravi problema: nije mi se okretao freehub i uz to je škripalo nenormalno :mrgreen:
  • 0

#7 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 31 December 2013 - 10:47 AM

Servisirao sam xct vilu,sad bih proverio konuse,hidrauliku.Ali redom.
Nable su mi m435 treblo bi da je to alivio.Prešle 3500km.Nov-polovan bajk mi je dosao pre toga.Vila je bila solidno podmazana,mozda su i konusi ok,al bih proverio.
Na nable idu diskovi.Da li je potrebno skinuti ih da bi se konusi odšrafili?
1. Kad ih treba dotezati,ovo je valjda ok,pritegnuti ih rukom?Tj to je valjda ono da konus nije pretegnut a da točak neće ševrdati?
2. Treba ostaviti 5,5-6mmok sa strane tako da točak upada u ram?To je valjda ta mera,da ne bude posle problemčića kod diskova,menjača?
3. Podmazivanje freehuba.Da li moram d ga skinem inbusom pa pozadi sipati ulje?Ovako nešto : http://www.parktool.... ... ub-service
Kasetu sam uglavnom brisao krpom izmedju i malo nekad prsnuo naftom iz prskalice za cveće,baš sitne kapi a mali pritisak nadam se da se nije bas provuklo i da je free u ok stanju ali za svaki slučaj bih podmazao.
  • 0

#8 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 15 January 2014 - 10:03 PM

Neko neki odgovorčić,ništa a :D ?
  • 0

#9 daremunze

daremunze
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 17 January 2014 - 05:26 AM

E ovako, nadam se da imas kljuceve za konuse, bez njih ces tesko podmazati nablu. Kod podesavanja konusa je bitno da covek ima osecaj, a to znaci da bi trebalo da se okrecu lagano bez zapinjanja, a da u isto vreme nema lufta. Naravno to se podrazumeva kod iole krstenijih nabli, gde spadaju i te tvoje Shimano. Da bi podmazao freewheel najbolje je skinuti ga imbus kljucem, zatim skinuti zastitnu gumicu i uliti ulje, mozes koristiti ulja koja se koriste za motore viskoziteta sae 10w 40. Mast naravno za lezajeve sto rekose kolege litijumska ili litijum-kalcijum mast NLGI 2 ili 3 oznaka za viskozitet.
E da, za pocetak odvij samo konus sa jedne strane, drugi ostavi zablokiran i izvuci ga sa sve osovinom, da posle ne bi gubio vreme oko podesavanja razmaka. Luft u nabli proveravas tako sto uhvatis osovinu sa obe sake i probas da klimas gore dole. Pazi da ne izgubis neku kuglicu, ima ih po 9 sa svake strane.

Dok ovo sve radis trudi se da higijena bude maksimalna.
  • 0

#10 daremunze

daremunze
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 17 January 2014 - 05:37 AM

Skini disk prvo da ga ne zamastis bespotrebno dok to sve budes radio.
  • 0

#11 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 17 January 2014 - 02:53 PM

Hvala dare.Imam kljuceve,ali nemam za kasetu pa cu to nabaviti.Onaj gore lik na videu mi je bio interesantan,dok mu je osovina u stegi,kaže,ja konuse zatežem rukom pa odpustim za vrlo malo.
To cu videti jedan dan kad kupim kljuc a i nadjem vremena.
Nisam siguran da sam negde našao ,osim na ovom videu,kolika bi trebala da je duzina od kraja osovine do šrafa nable,pa ovaj lik kaze 5,5 -6mm al i ja sam msilio da šraf do diska ne diram.
  • 0

#12 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Postavljeno 17 January 2014 - 07:06 PM

....kolika bi trebala da je duzina od kraja osovine do šrafa nable,pa ovaj lik kaze 5,5 -6mm al i ja sam msilio da šraf do diska ne diram.

I nema potrebe da diraš desni konus. Levi, onaj do diska otpusti. U suštini, sve je jedno koji sa koje strane ćeš otpustiti, mada sam ja naviko da popuštam samo levi konus.
Što se tiče dužine osovine koja ide u ram, to je tačno što kaže taj lik - toliko je otprilike širina ispusta (drop-ova)
  • 0

#13 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 17 January 2014 - 10:23 PM

Ja nemam veliko iskustvo sa ovom tematikom jer sam tek pre godinu ipo krenuo svoje nable sam da podmazujem. Ali ono iskustvo sto imam do sada, jeste da rukom ne mogu da podesim konus, a da posle kad ga zatezem on ostane onako kako sam ga podesio. Tako da uvek malko pretegnem, i posle kad stavljam maticu taman se malo vrati sam konus i bude taman. Naravno, nisam uspeo nijednom bez bar 3 popustanja i podesavanja (nekad i vise) da podesim konus da se sve vrti kako treba, ali dobro, strpljenje i polako.
I moje neko iskustvo, ili ja ne umem to da zategnem u startu kako treba ili treba inicijalno malko da se pretegne. Jer kad namestim da je sve bez lufta i da se vrti kao puter, u 9 od 10 slucajeva mi se pojavi luft posle cirka 100km. Kad u startu blaaago pretegnem, posle nekog vremena je sve ok i vrti se glatko. Jednom sam tako sjebao kuglice u staroj XT nabli, srecom ne i nablu, jer se pojavio luft, a kad sam montirao tocak bilo sve ok.
  • 0

#14 daremunze

daremunze
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 18 January 2014 - 08:12 PM

I moje neko iskustvo, ili ja ne umem to da zategnem u startu kako treba ili treba inicijalno malko da se pretegne. Jer kad namestim da je sve bez lufta i da se vrti kao puter, u 9 od 10 slucajeva mi se pojavi luft posle cirka 100km. Kad u startu blaaago pretegnem, posle nekog vremena je sve ok i vrti se glatko. Jednom sam tako sjebao kuglice u staroj XT nabli, srecom ne i nablu, jer se pojavio luft, a kad sam montirao tocak bilo sve o


E druze, to je verovatno zato sto nabla izbaci visak masti, a ti nemas osecaj da ima lufta kad je tek podmazes, naravno govorim o mikronskom luftu.
  • 0

#15 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 January 2014 - 10:01 PM

Moguce. Nista, proveravacu kao i do sada nekih 50-100km nakon sredjivanja da vidim kako se vrti i da li ima lufta i to je to.
  • 0

#16 marendica

marendica
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts

Postavljeno 07 February 2014 - 08:06 PM

Izvinite sto se ubacujem ovako , ali da ne otvaram novu temu. Imam mali problemcic. Posedujem campagnolo nable . Kako bih mogao da ih podmazem ??? Primetio sam da kada skinem sa sredine neku zadtitu u obliku prstena , ispod se nalazi mala rupica. Da li se tu podmazuje ? I cime mogu da podmazem? Verovatno postoji neki nastavak ili neka pumpica....:)
Hvala
  • 0

#17 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 08 February 2014 - 04:37 AM

Izvinite sto se ubacujem ovako , ali da ne otvaram novu temu. Imam mali problemcic. Posedujem campagnolo nable . Kako bih mogao da ih podmazem ??? Primetio sam da kada skinem sa sredine neku zadtitu u obliku prstena , ispod se nalazi mala rupica. Da li se tu podmazuje ? I cime mogu da podmazem? Verovatno postoji neki nastavak ili neka pumpica....:)
Hvala


Najbolje bi bilo da se nabla rastavi, opere, detaljno pregleda i podmaze kvalitetnom mascu...

Najbolje bi bilo da to odradi dobar majstor, steta da zajebes takvu nablu...One mogu da predju neverovatno mnogo kilometara...
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#18 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 08 February 2014 - 01:52 PM

Nisam kontraš, volim da se zezam, ali što se nabla, ako je to ono što se nekad zvala osovina :D rasklapa i podmazuje i posle koliko km vi to radite. Prošle godine, kad sam menjao zadnju gumu, primetio sam da je majstor stavio masti, na zadnjem točku, a nisam mu se žalio da imam problema. Prednja nije pipana. Meni su one fabričke QUANDO i kad budem menjao, opet ću uzeti iste u kompletu sa točkom. Jeftinije od ganci čke, 1660 dinara komplet točak. Provereno je najsigurnije.
Ove su se do sada okrenule preko 10.000.000 i slovima (deset miliona) puta.
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#19 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 08 February 2014 - 02:45 PM

Ne moze se porediti quando nabla i campagnolo...Quando je i namenjena za upotrebu teraj-unisti-baci...Nasuprot tome campa je kvalitet kakav ni jedan drugi biciklisticki brend nije dostigao...

Te nable su umetnicko delo u svakom smislu...Vrte se kao industrija i traju duze...Zahtevaju samo to podmazivanje koje traje 10 minuta godisnje...

Nisu se ugradjivale na mlekadzjiske bicikle kakve ja i ti vozimo nego na tada superiorne masine koje su kostale bogatstvo...

Da li mislis da bi bilo lepo sacuvati tavko nesto vredno i dalje u ovom vremenu kada funkcionise vozis-skines-bacis sistem???
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#20 marendica

marendica
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts

Postavljeno 08 February 2014 - 02:53 PM

Hvala vam na odgovoru. Glave su kao nove i kada zavrtim tocak i priblizim uho nista se necuje. Ali bicikl nije vozen sigurno 2 godine pa zbog toga mislim da bi bilo dobro da se podmazu. Na njima pise campagnolo brevetti internazionali . Ako mozete reci otprilike koja je njihova okvirns cena ? :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika