Jump to content


Fotografije

Rotori i plocice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
29 odgovora na ovu temu

#1 Noxronin

Noxronin
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 18 March 2019 - 08:42 AM

Pozdrav svima ;)

 

Kupio sam skoro polovan bajs na kome je Shimano M596 hidraulika pa bih hteo da mu stavim nove rotore i plocice posto se sa kocnicama se ne treba igrati. E sad moje pitanje je koji rotori i koje plocice? Koliko sam ja skapirao metalne plocice su bolje za teze vozace (moj slucaj) i duze traju? Jako mi je bitno da ne skripe pri kocenju jer ludim od toga, a vozim samo po suvim uslovima. Mogu slobodno da budu malo kvalitetniji ako ce duze da traju posto nije neka velika razlika u ceni. Felne su Shimano MT35 27.5".

 

Hvala unapred :)


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 March 2019 - 09:39 AM

Organske (resin) pločice su po pravilu tiše. Glavna prednost metalnih su bolje performanse po velikom blatu i kiši.

 

Ako su rotori pravi i nisu potrošeni, treba ih samo očistiti, ne moraju se menjati.

 

Isto važi i za pločice.

 

Kočionu tečnost sa druge strane, nije loše redovno menjati.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Noxronin

Noxronin
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 18 March 2019 - 10:46 AM

Organske (resin) pločice su po pravilu tiše. Glavna prednost metalnih su bolje performanse po velikom blatu i kiši.

 

Ako su rotori pravi i nisu potrošeni, treba ih samo očistiti, ne moraju se menjati.

 

Isto važi i za pločice.

 

Kočionu tečnost sa druge strane, nije loše redovno menjati.

Hvala na savetu svakako cu se konsultovati u servisu da li treba menjati plocice i rotore ili samo ocistiti ali ako bude potrebe da se menja sta mi preporucujes? 


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 March 2019 - 12:05 PM

Ove pakne bi trebalo da pasuju:

 

http://planetbike.rs...75-RESIN/18753/

 

Uz ovakav rotor (ako je sa centerlock montiranjem):

 

http://planetbike.rs...i/Kočnice/5800/

 

(može i manjeg prečnika, pozadi pogotovo)

 

 

To je sve za organske ("resin") pločice. Za sintered ("metal") ne znam gde naći i šta uzeti. Možda neko od kolega ima ideju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 18 March 2019 - 12:46 PM

Shimano rotori oznaceni sa prvom cifrom 6 pa na vise su znatno bolje resenje jer nisu izradjeni presovanjem te im je povrsina mnogo ujednacenija i ravnija od jeftinijih modela serije 5 pa na nize. Ujednacenija i ravnija povrsina manje skripi i bolje koci. Ja bih prvo probao sa meksim resin plocicama.


  • 1

#6 x_Dario_x

x_Dario_x
  • Members
  • PipPipPip
  • 89 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 18 March 2019 - 04:06 PM

I u tvrdi koja je sada velicina rotora. Ako su 160, a budes prelazio na 180, trebat ce ti adapteri
  • 0

#7 Noxronin

Noxronin
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 19 March 2019 - 08:57 AM

I u tvrdi koja je sada velicina rotora. Ako su 160, a budes prelazio na 180, trebat ce ti adapteri

Pozadi je 160, a napred 180. Mislim da bi meni bilo idealno 180/180 jer sam tezak 105kg...

 

Shimano rotori oznaceni sa prvom cifrom 6 pa na vise su znatno bolje resenje jer nisu izradjeni presovanjem te im je povrsina mnogo ujednacenija i ravnija od jeftinijih modela serije 5 pa na nize. Ujednacenija i ravnija povrsina manje skripi i bolje koci. Ja bih prvo probao sa meksim resin plocicama.

Hvala na savetu ako budem uzimao svakako cu gledati da uzmem sa prvom cifrom 6 ;)


  • 0

#8 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 20 March 2019 - 07:18 AM

Pozadi je 160, a napred 180. Mislim da bi meni bilo idealno 180/180 jer sam tezak 105kg...

 

Da bi stavio i pozadi 180mm rotor prvo moras biti siguran da ram moze da prihvati velicinu rotora. Rotor 180mm za zadnju kocnicu moze da ti donese vise stete nego koristi jer su sile kocenja taman tolike da mogu dovesti do pucanja rama usled istih. Za tvoju tezinu bih se odlucio za drugaciju kombinaciju rotora i plocica tj isao bih na sinterovane plocice i rotore koji ih podrzavaju. 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#9 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 March 2019 - 08:15 AM

Ujednacenija i ravnija povrsina manje skripi i bolje koci.

tovatna-mast-0-8kg-fam_3153.jpg

Grbiću, a 'vako s' ovim.. duže će i trajati a i ne napada korozija
🤣
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#10 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 March 2019 - 08:35 AM

To kikiriki puter?


  • 0

#11 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 March 2019 - 11:50 AM

Pozadi je 160, a napred 180. Mislim da bi meni bilo idealno 180/180 jer sam tezak 105kg...

Hvala na savetu ako budem uzimao svakako cu gledati da uzmem sa prvom cifrom 6 ;)

Za tu kilazu gledaj da promenis kocnice, XT je zakon.
Za pocetak uzmi metalne ili ti sinter plocice za postojece kocnice i rotore koji podrzavaju metalne plocice. To je najjeftiniji upgrade. Ako ti to ne bude dovoljno snage u kocenju, pukao si kintu samo za plocice, ostavis rotore koje si kupio i uzmes XT kocnice i onda ces osetiti sta je pravo kocenje.
Ako imas love, idi odmah na XT varijantu, ove svoje kocnice prodaj na berzi i doplatis za XT i reseno.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#12 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 March 2019 - 12:03 PM

Jako mi je bitno da ne skripe pri kocenju jer ludim od toga:)

Ovo ti je izuzetan horoskop koji će da zavisi od kombinacije rezonancije u sistemu točak-vila-kočnica-rotor, zamašćenosti kočnica i temperature kočnica.

 

Drugim rečima, nema garancije da nikad neće da škripi.


  • 0

#13 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 20 March 2019 - 02:48 PM

XT hidraulika iste generacije kao i njegove kocnice (785 vs 596) nemaju nikakvu osetnu prednost u sili kocenja. Cak su u toj prvoj polugeneraciji 596 i 666 serije bolje ocenjivane od 785 serije bas zbog toga sto su ostala stara klesta sa novim rucicama, dok je 785 pretrpeo redizajn cele kocnice koji se kasnije preneo i na 675 odnosno 615 seriju.

Da sam na tvom mestu, ako bas zelis da menjas rotore i plocice, gadjao bih varijantu rotora RT76 i odgovarajuce original shimano resin plocice uz njih. Tu nema omaske za vozaca od 100 kila koji hoce tihu i jaku kocnicu.
  • 0

#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 March 2019 - 05:25 PM

XT hidraulika iste generacije kao i njegove kocnice (785 vs 596) nemaju nikakvu osetnu prednost u sili kocenja. Cak su u toj prvoj polugeneraciji 596 i 666 serije bolje ocenjivane od 785 serije bas zbog toga sto su ostala stara klesta sa novim rucicama, dok je 785 pretrpeo redizajn cele kocnice koji se kasnije preneo i na 675 odnosno 615 seriju.

Da sam na tvom mestu, ako bas zelis da menjas rotore i plocice, gadjao bih varijantu rotora RT76 i odgovarajuce original shimano resin plocice uz njih. Tu nema omaske za vozaca od 100 kila koji hoce tihu i jaku kocnicu.

Čovek kaze da ima te kocnice i te plocice koje ti preporucujes i da nije zadovoljan?

To što si pročitao na netu ne znači da je baš sve tako... ja govorim iz licnog iskustva!

Kada razni strucnjaci ocenjuju pola je placeni marketing!
Znam da XT785 koce pa ubijaju, imam ih na bajsu vec duze vreme.
Inace resin plocice su ok za gradski i drumski bajs.
Na mtb i za teskog vozaca ne ide nikako, velika je razlika u zaustavnoj sili i trosenju plocica, pogotovo u vlaznim uslovima, jedino sto se sinter jace cuje po mokrom, ali duze traje i bolje koci!






Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 20 March 2019 - 06:27 PM

@vidak   Covek je napisao da vozi po suvom a obzirom da pita ovde verovatno ne vozi downhill. Takodje je naveo da mu je buka veoma vazna a ne da mu treba jaca kocnica.


  • 0

#16 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 March 2019 - 06:35 PM

@vidak Covek je napisao da vozi po suvom a obzirom da pita ovde verovatno ne vozi downhill. Takodje je naveo da mu je buka veoma vazna a ne da mu treba jaca kocnica.

Ja sam ukapirao da trazi jace kocenje jer zeli da stavi vece rotore.

XT koju sam mu preporucio nije kocnica za downhill.

Ako vozi po suvom sinter mu odgovara ako je zbog buke, jer se ne cuju i ne bruje kada su suve, dok po mokrom se cuju.

U svakom slucaju ima sve opcije pa nek bira sta ce.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#17 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 21 March 2019 - 05:13 AM

Isto ko sto su tebi tamo neki vozaci "strucnjaci", tako smo i mi ovde nekome isto tako "strucnjaci" i oni se oslanjaju na nase iskustvo i znanje, ne znam samo cemu takva reakcija. Shimano sigurno nije njima platio da hvale stariju generaciju kocnica.

Druga stvar, odakle tebi informacija da ja prepricavam price sa interneta, mozda vozim bas tu generaciju i probao sam prethodne i mogu odgovorno da tvrdim da stare serije nimalo ne zaostaju za novim po pitanju same snage kocenja.

785, 675(666), 615(596) su kocnice vrlo slicnih performansi i to je cak i ovde na forumu vise puta pominjano. Svaka od ovih kocnica ce raditi vrhunski i zaustavljace bilo koga, bilo kad, ukoliko je pripremljena kako treba - neumasceni rotori i plocice, bez vazduha u sistemu.
  • 1

#18 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 posts

Postavljeno 21 March 2019 - 07:23 AM

Isto ko sto su tebi tamo neki vozaci "strucnjaci", tako smo i mi ovde nekome isto tako "strucnjaci" i oni se oslanjaju na nase iskustvo i znanje, ne znam samo cemu takva reakcija. Shimano sigurno nije njima platio da hvale stariju generaciju kocnica.

Druga stvar, odakle tebi informacija da ja prepricavam price sa interneta, mozda vozim bas tu generaciju i probao sam prethodne i mogu odgovorno da tvrdim da stare serije nimalo ne zaostaju za novim po pitanju same snage kocenja.

785, 675(666), 615(596) su kocnice vrlo slicnih performansi i to je cak i ovde na forumu vise puta pominjano. Svaka od ovih kocnica ce raditi vrhunski i zaustavljace bilo koga, bilo kad, ukoliko je pripremljena kako treba - neumasceni rotori i plocice, bez vazduha u sistemu.

Sve se slazem, na tri razlicita bicikla sam imao serije M-615, M-675, M-785 i to su kocnice vrlo slicnih performansi.

Mozda je M-785 za nijansu nesto jaca-direktnija, ali opet je bila druga kombinacija rotora...

Takodje i serija m-8000 je po meni ista kao i M-785 cak i mislim da su im indenticni klipovi...


  • 1

#19 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 21 March 2019 - 07:58 AM

A sta mislite da se ova tema spoji sa onom temom o teoriji zavere...


  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#20 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 March 2019 - 12:14 PM

Isto ko sto su tebi tamo neki vozaci "strucnjaci", tako smo i mi ovde nekome isto tako "strucnjaci" i oni se oslanjaju na nase iskustvo i znanje, ne znam samo cemu takva reakcija. Shimano sigurno nije njima platio da hvale stariju generaciju kocnica.

Druga stvar, odakle tebi informacija da ja prepricavam price sa interneta, mozda vozim bas tu generaciju i probao sam prethodne i mogu odgovorno da tvrdim da stare serije nimalo ne zaostaju za novim po pitanju same snage kocenja.

785, 675(666), 615(596) su kocnice vrlo slicnih performansi i to je cak i ovde na forumu vise puta pominjano. Svaka od ovih kocnica ce raditi vrhunski i zaustavljace bilo koga, bilo kad, ukoliko je pripremljena kako treba - neumasceni rotori i plocice, bez vazduha u sistemu.

Apsolutno nisi u pravu i ne znam koga pokušavaš da ubediš da je 785 isti kao 596?
Ogromna je razlika, a ako ne možeš da je primetiš onda ni deset strana foruma ne pomažu...


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika