Jump to content


Fotografije

Provera da li je ram iskrivljen


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2019 - 07:54 PM

Pozdrav,

 

pre par dana me je oborio vozač o oštetio bicikl. Najviše me brine kako je prošao ram, konkretno zadnji trougao, pošto je točak automobila bio zaustavljen preko oborenog zadnjeg točka. Gledao sam nešto na YT, vidim da postoje priručni metodi i alati kojima se proverava ram. Proverom prema ovom videu, sve je "pod konac", obe strane se gađaju u mm (mada ja nisam skidao točak):

 

Da li neko u Beogradu (ili do ~ 100km okolo) ima alat opisan ovde:

Mislim na ono što se vidi na 1:15 (ima DIY varijanta na 0:55) ali posebno ono na 5:30 pošto to ne znam kako proveriti "konac" metodom da li su trouglovi na istoj visini i da li je deo u koji upada osovina pod odgovarajućim uglovm?

 

Točak je gadno deformisan i ja sam, gledajući "na oko", bez konca ili bilo čega drugog, bio ubeđen da je zadnji deo trougla savijen na levo. Ram je aluminijumski tako da pretpostavljam da se to ne ispravlja ako je savijeno, pošto svuda nalazim da aluminijum ne podnosi savijanje?


  • 0

#2 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 February 2019 - 10:51 AM

Kad vratis tocak, provozaj bajs bez ruku, ako baca i stranu, imas problem koji treba onda ispitati.

Neki aluminijumi se vrlo savijaju, tako da to zavisi koji je alu u pitanju, mada to nije nesto sto je kao preporucljivo raditi......


  • 0

#3 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2019 - 05:24 PM

Ideja je utvrditi kakav je ram pre popravke. Ako je loš, neću ni popravljati nego menjati ceo bicikl. Ako neko ima ideju... Hvala.
Edit: u svakom slučaju, hvala na sugestiji, iako sam poslednji put bez ruku vozio poniku pre 30+ godina :)
  • 0

#4 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2019 - 06:47 PM

Nadam se da si mu uzeo pare jer naknadno da ga juriš znači gubljenje živaca. Ako je ram iskrivljen moraćeš potražiti drugi . Čelik možeš savijati i ispraviti.. aluminijum čisto sumnjam.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#5 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 February 2019 - 07:42 PM

ja cenim da mu ni od jednog malog ispravljanja (cim on to ne vidi golim okom) nece biti nista.

 

dobro ti je Bax savetovao, probaj u voznji ako ti tad ne smeta...onda je tehnicki ispravan :)


  • 0

#6 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2019 - 09:20 PM

Prvo da vidimo šta osiguranje kaže, oni treba da snime štetu i daju pare. Tek posle toga mogu da popravljam i testiram. Biću u malo nezgodnoj situaciji da ne znam kolika je stvarno šteta kad se budem s njima natezao, pa pokušavam da procenim kako znam i umem.
Hvala svima na pomoći.
  • 0

#7 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 27 February 2019 - 09:23 PM

Čekaj, ne procenjuješ valjda ti, to radi treće lice. Veštačenje za naknadu štete ne može da radi ni jedna od involviranih strana. Tako je bar meni bilo (ne u Srbiji).


  • 0

#8 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2019 - 10:21 PM

Naravno, oni imaju svog procenitelja. Ali koliko sam upoznat sa automobilskih foruma (srećom, ne iz ličnog iskustva), procenitelji rade u korist svog poslodavca, osiguranja. Ja mogu da se složim sa procenom, ili ne. Ako se ne složim, idemo na sud, pa ko izgubi, plaća sve troškove suda. Tokom postupka, nezavisni veštaci daju svoje mišljenje. Tako sam ja razumeo proces, možda grešim.
Moj bicikl je (bio) relativno nov, kupljen u radnji, imam račun i ne mogu da se vade na starost i amortizaciju. Nov auto se u ovakvim slučajevima ne krpi, delovi se menjaju novim (ne polovnim), tako da nemam nameru da pristanem na ništa manje. Samo mi je bitno da u startu znam kolika je šteta, da bih znao da li pristajem ili se jurimo preko suda. Ako je ram kriv, ispravljanje ne dolazi u obzir, ne treba mi da na nekom spustu pri 50+ km/h nešto kvrcne...
Ako neko ima iskustva i saznanja koja mogu biti korisna u ovom procesu sa osiguranjem ili proceni (ne)iskrivljenosti rama, molim da ih iznese (ili pošalje u pp). Hvala.
  • 0

#9 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 February 2019 - 10:37 PM

Kakav je to bicikl, pusti neku sliku.
Sve ono sto si gledao na netu ima smisla ,ali je samo delic price, oko idelanog uravnotezenja rama.
Ajde da ti kazem fazon kako da znas da li su ti dropovi izvitopereni. Ako su izvitopereni priliko stezanja quick relesa u krajni polozaj, pomerace se menjac, kao i sam tocak u odnosu na pakne.
Ako su dropovi dobro postavljeni, nece sevrdati tocak kako privodis stezanje qr do kraja.
  • 0

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 February 2019 - 05:41 AM

Bezbednost i stabilnost vozaca bicikla uslovljena je ispravnim ramom. Ne treva biti nikakav tehnolog da bi znali da se ram ne moze tek tako ispraviti. Ako se nakon deformacije nije vratio u prvobitno stanje nece se ni kasnije moci vratiti ili ce prilikom isoravljanja doci do novih ostecenja u strukturi.
Nek osiguranje lepo odresi kesu i plati u nekoj radnji zamenu rama i ostecenih delova ili nek plate ceo bicikl ba osnovu racuna. Ako im je stalo do novca nek jure posle onog sto je napravio stetu.
I jos treba sudija da ga odvali po dzepu jer je umesto tocka i rama ispod auyomobila mogao biti i biciklista.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 28 February 2019 - 10:44 AM

Idi til lepo u ovlasceni servis, trazi da ti daju predracun za sredjivanje bicikla, kad dodje vestak osiguranja na uvidjaj daju mu predracun, i to ti je jedini argument koji mozes da imas....


  • 0

#12 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 February 2019 - 02:09 PM

Slazem se sa Bax-ovim predlogom.

Za automobil su mi isplatili sumu koja je bila na predracunu(suma procenitelja je bila manja).

Kolegi biciklisti je procenitelj u zapisniku napisao totalna steta na biciklu(nije bila totalna) i dobio je visu odstetu od one koju bi on trazio.

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#13 Dstamenkovic90

Dstamenkovic90
  • Members
  • PipPipPip
  • 107 posts

Postavljeno 28 February 2019 - 02:32 PM

@flokus

Procedura jeste takva.

Vestak masinske struke ce utvrditi vrednost bicikla i najverovatnije ce to biti na osnovu kataloga. E sad oko utvrdjenja da li moze da se popravi, za to pitanje ce se vestak osloniti ili na ovlasceni servis ili na neki drugi servis jer cisto sumnjam da ima potreban alat i znanje za tako nesto.

Svakako bi pomoglo da dostavis i predracun popravke, odnosno overeni pismeni dokument ovlascenog servisa da bicikl ne moze da se popravi.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#14 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 256 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Postavljeno 28 February 2019 - 05:42 PM

Drugar pre 2 god. imao istu/slicnu situaciju sa tim da mu je pukao ram i iskrivio se vrat vile.

Prvobitno mu u osiguranju ponudili 3000 rsd!

Nakon sto im je objasnio da to nije Unis iz 1972 godine i uz predracun iz servisa da sklapanje celog bajsa kosta 5000rs,natezanjem je dobio 30.000 rsd (rekli su mu da je totalna steta na ramu i prednjem amortu a ostalo nisu hteli da prihvate)

Konsultovali su Cikloberzu (koju im je on preporucio jer pojma nisu imali o biciklima)

 

Kao sto je vec receno obavezno pribavi predracun za "pakovanje bajsa" i overen dokument da je ram i kompletan tocak neupotrebljiv


  • 0

#15 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 March 2019 - 03:28 AM

Hvala svima, čekam predračun servisa, pa ću sa tim u osiguranje.
  • 0

#16 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 256 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Postavljeno 01 March 2019 - 11:42 AM

..."ostali samo dugmici"

 

IMG-94b3f6f2bb6e64e4ef2f35a442f28f2f-V.jpg

 

IMG-944ec1787bb55356f8354893f94964a6-V.jpg

 

IMG-14a4338929c7c561802d9ef2902a81de-V.jpg


  • 0

#17 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 March 2019 - 12:36 PM

Ovaj je kriv.


  • 0

#18 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 March 2019 - 07:49 AM

Nema tu sta da se nateze sa njima. Predracun servisa im gurnuti pod nos i nek iskesiraju za stetu kako je zakonom propisano.
A osiguranje nek uzme ostecen ram pa nek ga sami isprave i prodaju.. to je njihov problem.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#19 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 April 2019 - 08:31 AM

Možda će nekom koristiti (svima želim da ne bude potrebe, ali ako bude): dobio sam predračun od uvoznika (popravka skuplja od bicikla), predao to osiguranju, popunio neke papire, slikali su bicikl i evo konačno su me zvali iz osiguranja. Priznali su totalku i uz 15% amortizacije (za tri meseca star bicikl) treba da dobijem 85% vrednosti bicikla. Obzirom da ima nešto delova koji su čitavi (šamaraljke i prednji točak verovatno najvredniji), moglo bi se reći da nisu puno promašili.
Druga je priča što ja takav bicikl više ne mogu da kupim ni da su mi isplatili 100%. Poskupeo u Beosportu (smanjen popust, ide sezona), a i svejedno nema moje veličine.

Imam par dana do isplate da smislim šta ću, mada zbog nekih zdravstvenih problema to i nije prioritet, ne mogu da vozim svejedno.

Hvala svima na savetima.
  • 0

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 April 2019 - 11:30 AM

Da se ogradim u startu: nisam ni pravnik, ni ekspert za osiguranje.

 

Ono što bi trebalo da možeš uraditi je tužba za pretrpljeni strah, povrede i slično - vidi s dobrim advokatom. Ako hoćeš da se gombaš sa tim uopšte.

 

Nadoknada za materijalnu štetu je spram procenjene vrednosti predmeta u momentu oštećenja. Vrlo nezgodno ko ima (skoro) nov auto, ili bajs. Sad ti sa 85% cene novog treba da dodaš pare za nov, ili da vijaš nekog ko ima manje od godinu dana star sličan bajs da ti ga proda za 85% cene novog. 

 

Ružno, loše, ali tako je. 

 

Naravno, ima ljudi koji uvek prođu super u takvim situacijama. Možda te takvi mogu bolje savetovati, ja se tu slabo snalazim. Na tu temu:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika