Jump to content


Fotografije
- - - - -

Koliko je Strava precizna?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 Ghandi_bl

Ghandi_bl
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 19 February 2019 - 03:04 PM

Pozdrav svima, 

kao sto pise u naslovu, zanima me koliko je Strava precizna? Odradila danas brzinsku voznjicu 10ak km (spremam neki ispit, pa sam kratka s vremenom za bilo sta duze), ukljucim Stravu na telefonu da mi mjeri distancu i sl (nemam trenutno ciklokompjuter, pa dok ga ne nabavim, bolji nacin nemam). Prosjecna brzina oko 22km/h, i to mi je ok, uglavnom i bude takva. Medjutim, pise mi da mi je max brzina 48,6km/h, sto mi je prilicno cudno, s obzirom da vozim MTB, prilicno sirokih guma, sa sve kramponima, i nisam u treningu. Ne znaci mi nista specijalno to, pitam iz ciste radoznalosti, ali bih ipak voljela imati informaciju, koliko je pouzdano mjerenje na ovaj nacin? 


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 19 February 2019 - 03:48 PM

Nizbrdo moze da bude ta max brzina koju je Strava prikazala.


  • 0

#3 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 19 February 2019 - 03:59 PM

Strava je tacna u tim parametrima.
Jedino sto znam da moze da gresi u merenju elevacije.
Razlog, nije precizna kao garmin.
  • 0

#4 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 February 2019 - 04:09 PM

Strava je aplikacija koja prikazuje parametre koje je izmerio GPS uredjaj(telefon, Garmin, Suunto, Polar...) i od samog uredjaja zavisi preciznost.
Od kvaliteta GPS uredjaja zavisi preciznost i konstantnost(npr. u tunelu ce nestati veza sa satelitima).

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
  • 4
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#5 Ghandi_bl

Ghandi_bl
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 19 February 2019 - 04:28 PM

Hvala svima na brzim odgovorima :)

 

Nizbrdo moze da bude ta max brzina koju je Strava prikazala.

Jasno mi je to, ali danasnja voznja je bila skroz po ravnom, zato mi i jeste cudno.

 

Strava je aplikacija koja prikazuje parametre koje je izmerio GPS uredjaj(telefon, Garmin, Suunto, Polar...) i od samog uredjaja zavisi preciznost.
Od kvaliteta GPS uredjaja zavisi preciznost i konstantnost(npr. u tunelu ce nestati veza sa satelitima).

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока

Ja sam mjerila telefonom, Nokia Lumia 830 je u pitanju, ako sta znaci. Nikakvih tunela i sl.


  • 0

#6 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2019 - 11:03 AM

Dok vozim stalno ukljucujem Sporttreker. Uporedo sa njim cesto ukljucim i Oruxmaps. Nekoliko puta sam istovremeno pokretao i Stravu koja je najcesce gresila i to sa dodavanjem ili snanjenjem kilometraze i crtanjem pravolinijske putanje. Za razliku od nje Sporttreker nije gresio.
Oruxmaps je najprecizniji ali njegov fajl se ne moze dici na internet te se mora rucno prebaciti voznja na Sporttreker ili Stravu.
Pretpostavljam da tacnost podataka vise zavise od same aplikacije nego od GPS-a u telefonu.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#7 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2019 - 11:26 AM

Aplikacije obradjuju podatke koje GPS primi.
Iz nekog razloga GPS ti se ne povezuje sa satelitima(ravna linija), pretpostavka je da je agresivan RAM menadzment zasluzan za to.

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#8 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 20 February 2019 - 11:28 AM

Ja sam mjerila telefonom, Nokia Lumia 830 je u pitanju, ako sta znaci. Nikakvih tunela i sl.

Koliko je meni poznato strava nema niti ce je biti  za win phone, tako da nije bas jasno kako si je koristila?

I ti win telefoni nisu bas najboli izbor za ovo sto hoces.

 

 

...i Stravu koja je najcesce gresila i to sa dodavanjem ili snanjenjem kilometraze i crtanjem pravolinijske putanje. Za razliku od nje Sporttreker nije gresio.

Te "pravolinijske putanje" znaci da se aplikacija ugasila u pozadini.

E sad zasto se ugasila, mogu biti razni razlozi...

 

Mozda zato sto si koristio vise aplikacija u isto vreme a telefon nema dovoljno memorije pa je suspendovao aplikaciju u pozadini.

Moze biti i da je sistem prepoznao kao aplikaciju koja intenzivno trosi bateriju pa je suspendovao, itd...

 

uglavnom za sve ima resenje kada znas u cemu je problem;

probaj da je zakljucas u memoriji i da za nju iskljucis optimizaciju baterije tako da je sistem ne ugasi kada radi u pozadini.

Ili probaj da koristis samo jednu aplikaciju.


  • 1

#9 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2019 - 11:53 AM

Da, meni je radila savršeno i na starom i na novom telefonu, a brljavila je to s pravolinijskom putanjom kada sam jednom probao u power saving režimu. Nije prijavila da ne može da radi u tom režimu sve je bilo ok u startu a kad sam završio vožnju video sam da fali pola kilometraže i da nema rute.


  • 0

#10 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 20 February 2019 - 12:18 PM

Strava je tacna u tim parametrima.
Jedino sto znam da moze da gresi u merenju elevacije.
Razlog, nije precizna kao garmin.

garmin meri elevaciju barometarskim altimetrom a strava za elevaciju koristi karte sa poznatim nadmorskim visinama.

 

jedno bar 80% korisnika nikada nije kalibrisalo garmin na nadmorsku visinu, tako da u proseku strava prikaze dovoljno tacnu elevaciju po zvanicnim kartama.

 

Strava ima opciju da pogresna merenja elevacije sa garmina "prilagodi" zvanicnim


  • 0

#11 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 20 February 2019 - 03:23 PM

Nisam cesto koristio Stravu, najvise da snimim putanje gde vozim. Uvek mi se desavalo da u pocetku kilometraza dosta odstupa od one koju pokazuje brzinomer na bajsu. Kako voznja odmice tako se razlika smanjuje da bi na kraju bila skoro ista. Kako i zasto ne znam, nema logike ali isto mi se desavalo na razlicitim telefonima. 

 

Koliko sam video ima i osetnih razlika izmedju telefona. Sony je bio tako precizan da si mogao da vidis kojom trakom si se kretao dok su drugi "bacali" levo/desno od puta kao da puta i nema. 

 

U nadmorsku visinu nemojte mnogo da se uzdate, tu gps ne pokazuje tacno jer je i podesen da ne pokazuje tacno. Za nas potpuno nevazno. Samo vojni uredjaji imaju tacan pristup nadmorskoj visini. 

 

Nije ni pritisak apsolutno tacan sto se tice nadmorske visine, bez obzira sto je izvrsena kalibracija. Ranije sam vozio Sigmu i uvek radio kalibraciju pre polaska na voznju a cesto se desavalo da kada se vratim kuci nadmorska visina odstupa od kalibrisane i za 20 metara. Promenio se vazdusni pritisak i automatski se "promenila" visina i ako se nisi ni pomerio iz mesta. 


  • 0
.

#12 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 20 February 2019 - 04:08 PM



Nisam cesto koristio Stravu, najvise da snimim putanje gde vozim. Uvek mi se desavalo da u pocetku kilometraza dosta odstupa od one koju pokazuje brzinomer na bajsu. Kako voznja odmice tako se razlika smanjuje da bi na kraju bila skoro ista. Kako i zasto ne znam, nema logike ali isto mi se desavalo na razlicitim telefonima.



zato sto je to prosecna brzina na stravi, a ne trenutna..

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
  • 0

#13 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 20 February 2019 - 04:31 PM

Nisam mislio na brzinu nego na predjeni put ;).


  • 0
.

#14 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2019 - 04:44 PM


Te "pravolinijske putanje" znaci da se aplikacija ugasila u pozadini.
E sad zasto se ugasila, mogu biti razni razlozi...

Mozda zato sto si koristio vise aplikacija u isto vreme a telefon nema dovoljno memorije pa je suspendovao aplikaciju u pozadini.
Moze biti i da je sistem prepoznao kao aplikaciju koja intenzivno trosi bateriju pa je suspendovao, itd...

uglavnom za sve ima resenje kada znas u cemu je problem;
probaj da je zakljucas u memoriji i da za nju iskljucis optimizaciju baterije tako da je sistem ne ugasi kada radi u pozadini.
Ili probaj da koristis samo jednu aplikaciju.



Moze biti da je do potrosnje energije. Probao sam je i samostalno nekoliko puta i cini mi se da trosi vise energije od S.trekera ili Orux-a. Telefon inace nikada nisam prebacivao u rezim ustede energije jer baterija sa 4K mAh je i vise nego dovoljna. Sa Stravom se i ne zamajavam previse vec po zavrsenoj voznji prebacim GPX sa Oruxa i dodjem na isto.
Ima jos jedna zanimljiva sitnica a to je da sve 3 aplikacije daju razlicite podatke (elevacija, avg sp). Te razlike jesu male ali ipak postoje a sve 3 koriste GPS sa istog telefona.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#15 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 20 February 2019 - 08:55 PM

garmin meri elevaciju barometarskim altimetrom a strava za elevaciju koristi karte sa poznatim nadmorskim visinama.

jedno bar 80% korisnika nikada nije kalibrisalo garmin na nadmorsku visinu, tako da u proseku strava prikaze dovoljno tacnu elevaciju po zvanicnim kartama.

Strava ima opciju da pogresna merenja elevacije sa garmina "prilagodi" zvanicnim

Prosle godine isli smo od Mokre gore do Gorazda i nazad, sto bi rekli suv asfalt.
Strava je preko telefona pokazala nerealno visoku elevaciju.
U momentu nisam shvatio sta se desava, ali uvideli smo da smo vecinu rute vozili uz reku Drinu i klanac.
Naime, putanju koja je strava belezila je bila tacna, ali uz odstupanje u mozda 10-15 metara levo-desno.
Tada je belezila cas lokaciju na putu, cas lokaciju koja upada u korito reke...i tu je caka.
U ovakvim slucajevima, mislim da ce snimanje rute preko telefona praviti vece greske nego snimanje preko Garmina na Stravu...

Attached Thumbnails

  • 20190220_193204.jpg

  • 0

#16 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 21 February 2019 - 07:28 AM

Prosle godine isli smo od Mokre gore do Gorazda i nazad, sto bi rekli suv asfalt.
Strava je preko telefona pokazala nerealno visoku elevaciju.
U momentu nisam shvatio sta se desava, ali uvideli smo da smo vecinu rute vozili uz reku Drinu i klanac.
Naime, putanju koja je strava belezila je bila tacna, ali uz odstupanje u mozda 10-15 metara levo-desno.
Tada je belezila cas lokaciju na putu, cas lokaciju koja upada u korito reke...i tu je caka.
U ovakvim slucajevima, mislim da ce snimanje rute preko telefona praviti vece greske nego snimanje preko Garmina na Stravu...

Ovo je dobra opservacija, ja sam imao slično iskustvo. U jednom delu vožnje, koja se vidi ispod, vozio sam uz klisuru rečice i verovatno se upravo to dešavalo da je Strava beležila i kotu puta i kotu ispod, pa računala moj uspon. Tako sam prema aplikaciji "nabio" nerealnu visinu, što se odokativno vidi i na grafikonu.bd6240c30c84c56d0acc373f25952dd4.jpg54d1c6070d2596fed4711566393c4aa1.jpg

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#17 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 21 February 2019 - 07:52 AM

Ovo je dobra opservacija, ja sam imao slično iskustvo. U jednom delu vožnje, koja se vidi ispod, vozio sam uz klisuru rečice i verovatno se upravo to dešavalo da je Strava beležila i kotu puta i kotu ispod, pa računala moj uspon. Tako sam prema aplikaciji "nabio" nerealnu visinu, što se odokativno vidi i na grafikonu.bd6240c30c84c56d0acc373f25952dd4.jpg54d1c6070d2596fed4711566393c4aa1.jpg
Sent from my E5823 using Tapatalk

Taj dan je svima zabagovala koji smo snimali preko telefona, cak je jednom drugaru ispisala oko 6000 metara uspona.
Realno je bilo oko 1500 metara.

Attached Thumbnails

  • 20190221_084844.jpg

  • 0

#18 Ghandi_bl

Ghandi_bl
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 21 February 2019 - 01:47 PM

Koliko je meni poznato strava nema niti ce je biti  za win phone, tako da nije bas jasno kako si je koristila?

I ti win telefoni nisu bas najboli izbor za ovo sto hoces.

 

Kao i kod vecine stvari sa WP, nije njihova oficijelna aplikacija ;) 
Za izbor telefona, znam da je Android dosta superiorniji sto se aplikacija tice, ali ja inace telefon koristim samo za poruke i pozive (ostalo sve manje vise na kompjuteru radim), tako da mi je ovaj telefon odlican, brz, precizan, bez milion ikonica, minimalizam totalni :D A nece mi uskoro trebati ni u ove svrhe nadam se :) 

 

Ne treba meni nesto ful precizno, hocu samo da imam nesto da otprilike mogu pratiti napredak i sl. Koristila sam prije Ride with GPS aplikaciju za to, ali nisam bila zadovoljna, cesto se gasila sama od sebe. Nabavicu svakako ciklokompjuter ubrzo, samo kao i svakom studentu, pare su mi uvijek problem, pa ce proci malo vremen dok ih skupim za nesto solidno. 


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika