Jump to content


Fotografije

Bosch vs Brose vs Shimano vs Yamaxa


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
44 odgovora na ovu temu

#1 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Postavljeno 30 January 2019 - 10:15 PM

U poslednjih par godina sfera e-bike zauzima sve vise prostora medju klasicnim biciklima.

Mnogi se polako odlucuju za prelazak sa klasicnog bicikla na e-bike.

Oni koji su bili pobornici klasike, posle par voznji e-bike vise ne razmisljaju o povratku u proslost...

Evo, ovde mozemo pistati o nekim prednostima, manama, zasto protiv, kao i zasto bas e bike...

 

Licno mene zanima poredjenje motora Bosch Cx od 75nm sa motorom Brose S od 90nm.

Vidim da je tu Brose u istoj klasi nekih 15% jaci od Bosch.

Evidentno da je kod nas Bosch najzastupljeniji, i tu je u velikoj prednosti u odnosu na konkurenciju...


  • 0

#2 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 31 January 2019 - 07:23 AM

Pa na zapadu napr. za el. Bicikle se vise odlucuju penzioneri koji nemaju vise snage kao dok su bili mladi, a posto se postizu vece brzine, a oni sa smanjenim refleksima nastradaju, i to je jedan od vecih problema u Holandiji. Licno mislim da su el. Bicikli precenjeni, a ovo kod nas sto se prodaje, sve je tome vec dusa izvadjena, isto kao sto najvece krsine od automobila se voze po Srbiji, jer sve iole dobro pokupovali rusi, turci itd.
  • 0

#3 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Postavljeno 31 January 2019 - 09:26 AM

Iskreno, moje misljenje da su ovde cene vise nego povoljne u odnosu na Evropu.

MTB bicikl koji npr. u radnji kosta 4000-5000 eura, kod nas se kupuje izmedju 1000-1500 eur.

I to kupujes bicikl koji je tipa 2017/18 i presao par stotina km ili malo preko 1000km.

Naravno to nije realna cena, ali sve to krajnjim kupcima ide u prilog.


  • 4

#4 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 31 January 2019 - 02:57 PM

Mislim da ovde već postoji tema o električnim biciklima, ko ih koristi, koliko su zastupljeni, koje su prednosti i koje su im mane.

 

Ja ću izneti moje mišljenje o Bosch motorima jer tu imam najviše iskustva. Ponavljam da iznosim sopstveno mišljenje. Možda ćete se složiti sa mnom, a možda i ne. Sticajem okolnosti imao sam prilike da vozim sve vrste Bosch motora, a trenutno posedujem bicikle sa Performance i Performance CX motorom. Odmah mogu da kažem da se na ravnom putu razlika između ova dva motora u opšte ne vidi. Ne postoji razlika ni između ovih motora i nove Bosch active platforme. Razlika se vidi kada krenu uzbrdice. Bosch active sa najmanjim nm je tu, naravno, najslabiji, a CX je na tim putevima kao kod kuće.

Pre kupovine bicikla treba razmisliti gde ce pretežno bicikl biti vožen i u zavisnosti od toga uzeti odgovarajući motor. Na žalost, mi smo osuđeni da kupujemo polovne bicikle preko oglasa koji su na nama nepoznat način ušli u Srbiju, tako se prodaju i po toj ceni.

Samo se nadam da će se u skorije vreme pojaviti oficijalni uvoznik ebike-ova sa Bosch motorom koji će obezbediti servis i rezervne delove.


  • 0

#5 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 31 January 2019 - 03:38 PM

Bikeland prodaje KTM sa Bosch motorima...


  • 0

#6 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 31 January 2019 - 05:34 PM

Bikeland prodaje KTM sa Bosch motorima...

Prodaje ih i PlanetBike. Ali niko od njih nema dijagnostiku i servis sa odgovarajućim alatima.


  • 0

#7 GoranZemun

GoranZemun
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts

Postavljeno 01 February 2019 - 12:41 AM


  • 0

#8 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 February 2019 - 08:15 AM

Nadam se da će se ovde javiti i neko sa Brose i Yamaha motorom da sa nama podeli utiske.


  • 0

#9 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Postavljeno 01 February 2019 - 09:39 AM

Mogu samo preneti iskustva od drugara koji iza sebe ima dosta MTB e-bike.
Za njega je Brose sto se tice jacine i necujnosti motora na prvom mestu.
Najvecu prednost daje Bosch, iz razloga kakvo takog servisa i dostupnosti delova.
  • 0

#10 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 February 2019 - 10:40 AM

Da, Brose motor je jači, ali da bi se postigla maximalna brzina potrebno je malo jače pritiskati pedale u odnosu na Bosch.

Pored toga, razlika između ova dva sistema je što Bosch pravi motor sa najlonskim zupčanicima i zato je malo bučniji. Sa druge strane, Brose motor nema toliko zupčanika, već ima karbonski kaiš i zato je mnogo tiši u radu.

Najveća razlika je u tome što Bosch pravi kompletam sistem. Motor, brzinomer i bateriju. Baterija je, bez obzira na jačinu, uvek istog oblika. Na našim oglasima videćete u mnogo slučaja da bicikl nema originalnu bateriju (vidi se po nalepnicama na bateriji), već je stavljena druga za koju niko ne zna u kakvom je stanju i koliko je puta punjena.

Brose pravi samo motor, a proizvođači, u zavisnosti od oblika rama bicikla, stavljaju bateriju kakva im najviše odgovara. I zato je veliki problem kod nas kada baterija mora da se zameni ili kada se u oglasima pojavi bicikl bez baterije.


  • 0

#11 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Postavljeno 01 February 2019 - 08:07 PM

Evo malo i recenzija

 

https://ebiketips.ro...e-vs-yamaha-463


  • 0

#12 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Postavljeno 06 February 2019 - 08:34 PM

Drugar mi danas prenosi njegovo iskustvo sa Bosch cx motorom.

Odusevljen je performansama i osecaju sa tim biciklom i motorom, ali mu toliko smeta buka da mu kvari taj osecaj.

Kaze u odnosu na Brose, motori Bosch su puno, puno bucniji...


  • 0

#13 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 07 February 2019 - 08:02 AM

Drugar mi danas prenosi njegovo iskustvo sa Bosch cx motorom.

Odusevljen je performansama i osecaju sa tim biciklom i motorom, ali mu toliko smeta buka da mu kvari taj osecaj.

Kaze u odnosu na Brose, motori Bosch su puno, puno bucniji...

 

E, sada bi čovek rekao da se Bosch motor jako čuje. Baš i nije tako.

CX motor se u većini slučajeva stavlja na MTB bicikle jer se sa tim biciklima vozi offroad, sa neravninama i uzvišenjima, za gde je i predviđen taj motor. I zato se uglavnom stavljaju kramponke koje su, po asfaltu, još bučnije od Bosch motora.


  • 0

#14 x_Dario_x

x_Dario_x
  • Members
  • PipPipPip
  • 89 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 23 February 2019 - 11:15 PM

Prodaje ih i PlanetBike. Ali niko od njih nema dijagnostiku i servis sa odgovarajućim alatima.


Ja sebi uskoro narucujem usb za dijagnostiku... Nedavno sam dobio Bosch-ov sertifikat, samim tim i pristup i nalog za nabavku rezervnih dijelova, usb za dijagnostiku itd.

Pa ako te put nanese u Banja Luku, povezi bajk da ga spojimo :)
  • 0

#15 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 February 2019 - 11:29 PM

Ja sebi uskoro narucujem usb za dijagnostiku... Nedavno sam dobio Bosch-ov sertifikat, samim tim i pristup i nalog za nabavku rezervnih dijelova, usb za dijagnostiku itd.

Pa ako te put nanese u Banja Luku, povezi bajk da ga spojimo :)

Hvala na pozivu, ali mi je daleko Banja Luka. Nadam se da će uskoro neko u Srbiji slediti tvoj primer.
Meni je potrebno da mi se bicikl prikači na dijagnostiku jer samo tako može da se uključi opcija za prednje i zadnje svetlo.

Da li ćeš biti u mogućnosti da nam ovde napišeš kakve nas novosti očekuju od strane Bosch-a ua drugu polovinu ove, kao i početak sledeće godine.
Vidim da ABS na prednjem točku nije bio baš neki pogodak.
Da li znaš da nam nešto više kažeš u vezi Kiox-a?
  • 0

#16 x_Dario_x

x_Dario_x
  • Members
  • PipPipPip
  • 89 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 23 February 2019 - 11:42 PM

Abs za sada nije moguce kupiti u slobodnoj prodaji, dolazit ce kao set na biciklu. Zanimljivo izgleda, kako ce raditi, vidjet cemo.

Sta te oko Kiox-a konkretno zanima?
  • 0

#17 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 February 2019 - 11:51 PM

Abs za sada nije moguce kupiti u slobodnoj prodaji, dolazit ce kao set na biciklu. Zanimljivo izgleda, kako ce raditi, vidjet cemo.

Sta te oko Kiox-a konkretno zanima?

 

Da li će Kiox moći da se uzme kao nadogradnja na Intuviu.

I Nyon kada se pojavio nije mogao da se radi upgrade, pa su kasnije to ipak omogućili.


  • 0

#18 x_Dario_x

x_Dario_x
  • Members
  • PipPipPip
  • 89 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 23 February 2019 - 11:51 PM

Ono sto je za sada receno oko ABS-a, neces moci kupiti samo dio seta, kada dodje u slobodnu prodaju, nego ce se kupovati kompletan set. Takodje kao jedna zanimljivost koja je spomenuta, crijeva na kocnicama se ne smiju skracivati.

Kiox sam drzao u ruci, ne ostavlja neki vau dojam, ali po mogucnostima i specifikacije je ok. Sama montaza je zanimljiva, poprilicno jak magnet, nema sarafanja :)

Ista prica kao sa ABS-om, jos ga nema u prodaji.
  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 February 2019 - 06:49 AM

Sve ima prednosti i mana, zavisi kako se koristi. Meni recimo pada na pamet idealna fora za e-bajs: mogao bih se vozati duže i dalje s devojkom, ako bi ona imala pomoć na uzbrdicama. Mislim da bi nam tako nešto čučnulo savršeno, samo je cena problem.

 

Kako godine idu, verovatno bi i meni koristila asistencija - da mogu da stignem kuda sam naumio, do lepe prirode na Fruškoj (ili dalje), a bez da lipšem - a ipak nije motor, ili još gore auto.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Postavljeno 27 February 2019 - 01:42 PM

Licno sam bio vrlo skeptican na bilo koju vrstu E-bike, u sebi sam mislio ili vozi bicikl ili motor...sredine nema.

Par drugara su mi pojasnjavali da je poenta price preci vise kilometara uz isti napor, sto me je malo bacilo na razmisljanje.

Malo je glupo da u grupi jedan vozi e-bike, a ostali konvencionalni bicikl, mada u nasoj grupi polako se pocinje sa E-biciklama.

Pre nekih 10-tak dana sam prelomio i probao jedan MTB e-bike sa Bosch Cx motorom...i ne znam sta bih rekao.

Svidja mi se i ne svidja, vidim da u nekim situacijama daje dosta prednosti u odnosu na obican bike, a negde mi se cini da mi je lakse sa obicnim MTB biciklom.

Neko licno moje zapazanje na buku koju stvara Bosch sistem je i zanemarljivo, tako da je licno meni to prihvatljivo.

I opet Bosch je najzastupljeniji za bilo kakav vid servisa i delova, i to mu daje neku vrstu prednosti u odnosu na konkurenciju.

Posle nekog razmisljana i svojih potreba mislim da cu za svoje potrebe uzeti jedan Full suspension MTB e-bike i pored njega imati jedan MTB hardtail.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika