Jump to content


Fotografije

Popravka aluminijumske felne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#1 cdragan

cdragan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • Locationfruska gora

Postavljeno 08 December 2018 - 09:47 AM

Pozdrav drugari..evo skoro da se zavrsi ova godina ...vozi se jos ali polako se i pripremaju biciklovi za sledecu sezonu..Ja imam evo problem sa Shimano aluminiumskom felnom..eto pred kraj sezone koriscenja drumskog bicikla ,upao sam u rupu i ostetio felnu..na izgled nije nesto mnogo deormisana i ostecena  ali i to malo nesvidja mi se nimalo i netreba tu da bude,pa sam hteo da zamolim da mi neko od vas ko je imao slican problem i resio ga..da podeli samnom .Ko moze da popravi felnu jer imam planove za sledecu sezonu i bicikl mora biti potpuno ispravan...evo i slike dve .Nadam se da se nesto vidi.IMG_20181208_1013581.jpg Tocak je Shimano road racer 700* 23 C...sirina je 2 cmIMG_20181208_1013381.jpg Ako je neko ko popravlja tockove blizu Novog Sada jos bolje...javite ..sve najbolje svim biciklistima i onima koji im pruzaju podrsku i razumeju ih ukljucujuci i dobronamerne vozace drumskih vozila...u predstojecim praznicima i Novoj 2019 godini...


  • 0

#2 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 December 2018 - 09:58 AM

Deluje da nije narušena geometrija točka tako da se može koristiti ako ne baca, a mislim da ovo ne može da se popravi.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#3 cdragan

cdragan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • Locationfruska gora

Postavljeno 08 December 2018 - 10:08 AM

Zdravo Bakara...ne baca tocak..ali posto vozim dosta duge ture ...postoji bojazan secenja gume mada sam ostecenje ismirglao ..Da kupim novu...ako se vec mora.... ali i dalje bi da koristim ovo sto imam a kad smo kod cene ...koliko kosta jedna takva felna ...mozda polovna a ocuvana a najbolje bi bilo nova  a jos bolje da ovu koja je presla ohhohoj kilometra samnom i dalje koristim


  • 0

#4 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 08 December 2018 - 10:15 AM

Ispupčenje ne deluje veliko i oštro da bi seklo gumu... takođe, možda bi mogao da probaš da čekićem i uz improvizovan alat iščukaš udublljenje... tako da ga malo vratiš u geometriju točka.

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#5 cdragan

cdragan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • Locationfruska gora

Postavljeno 08 December 2018 - 10:26 AM

Zdravo mmax001,....da evo malo pisem pa malo u podrum cukam ,smirglam...svaki savet dobro dosao...sledece godine ,negde u Junu taj tocak treba da predje turu Konjic,Mostar,Neum Dubrovnik,Niksic..a posle Trbovlje( Slovenija)Rijeka,pa dalje dole......ka Niksicu...pozdrav


  • 0

#6 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 08 December 2018 - 10:38 AM

Ja se slažem sa Bakarom da deluje da točak može da se vozi. Još ako si ga malko popravio... ihaaaj!

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 December 2018 - 12:14 PM

Slike su dosta mutne. Aluminijum generalno ne voli da se savija, pa ispravlja više od jednom. Ako će na felnu ići uske gume (23, ili čak 25 mm, sve ispod 28 mm), slabljenje tog dela koji drži gumu nosi izvestan rizik.
 
Što se ispravljanja tiče, tu nema neke preterane nauke - treba pokušati saviti to na mesto, pa proveriti kakva je situacija sa radijalnom & lateralnom centriranošću felne, kao i tenzija žbica.
 
Ovako nešto otprilike:
 

 
Ja sam uglavnom radnim danima od 16 popodne u garaži, mada najbolje proveriti telefonom pre dolaska. Adresa & kontakt:
bikegremlin.com


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 December 2018 - 12:51 PM

Ako ne vibrira ni prilikom kočenja ne diraj nista.
Ako vibrira spusti pakne malo niže i ne pipaj nista

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#9 cdragan

cdragan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • Locationfruska gora

Postavljeno 08 December 2018 - 05:11 PM

Upravo sam se vratio sa voznje...i pricam sa cerkom.:ceri moja sta mislis ,sta ovi silni ljudi koji prolaze pored mene kolima i ostalim prevoznim sredstvima ,misle o coveku koji po ovakvom vremenu (nevremenu) i mraku vozi bicikl...komentare ne zelim da napisem..ali mi koji volimo ..razumecemo...isao sam da probam tocak koji sam nekako nastelovao po savetima i po stanju na terenu t,j kako moze ..i ?krenem ka Sr.Kamenici,pa ajd jos malo ,pa ajd ka Irigu,pa ajd jos malo..pa ajd do Rume..pa ajd sad nazad kuci ,kad ono debeli mrak..tocak ide ali...moracu polako da odvajam u stranu ..ipak iako ide crv sumnje da ce me tamo negde  docekati neka nevolja usmerava me ka novom tocku i servisu...Ljudi dobre volje i dobrih saveta..hvala ako ima neki tocak na prodaju ..javite Pozdrav svima


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 December 2018 - 05:49 PM

Upravo sam se vratio sa voznje...i pricam sa cerkom.:ceri moja sta mislis ,sta ovi silni ljudi koji prolaze pored mene kolima i ostalim prevoznim sredstvima ,misle o coveku koji po ovakvom vremenu (nevremenu) i mraku vozi bicikl...komentare ne zelim da napisem..ali mi koji volimo ..razumecemo...isao sam da probam tocak koji sam nekako nastelovao po savetima i po stanju na terenu t,j kako moze ..i ?krenem ka Sr.Kamenici,pa ajd jos malo ,pa ajd ka Irigu,pa ajd jos malo..pa ajd do Rume..pa ajd sad nazad kuci ,kad ono debeli mrak..tocak ide ali...moracu polako da odvajam u stranu ..ipak iako ide crv sumnje da ce me tamo negde  docekati neka nevolja usmerava me ka novom tocku i servisu...Ljudi dobre volje i dobrih saveta..hvala ako ima neki tocak na prodaju ..javite Pozdrav svima

 

Ako je nabla dobra, može se samo felna zameniti.

 

Nabavio sam s mukom nešto nipli različitih dužina, upravo za takve situacije - ako su originalne žbice i nabla kvalitetni i u dobrom stanju, a felna se mora zameniti - tako da bi trebalo da ima prostora za "upasovati" novu felnu, čak i ako nije baš u mm istog efektivnog prečnika (ležište nipli ne bude kod svih na istom prečniku, bez obzira što su za istu veličinu gume).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 December 2018 - 06:29 PM

Teško da ćeš ijednu krštenu felnu zameniti na drumasu.
Samo za kineske točkove prodaju obruče.

Evo ako imaš felnu za fulcrum 7 zadnju odmah dajem da mi zamenis.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 1

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 December 2018 - 07:25 PM

Teško da ćeš ijednu krštenu felnu zameniti na drumasu.
Samo za kineske točkove prodaju obruče.

Evo ako imaš felnu za fulcrum 7 zadnju odmah dajem da mi zamenis.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Nezgodno je ovako preko Interneta. Kontam da sam kolegijalno ponudio jedno rešenje - najbolje što ja mogu da ponudim.

 

Ima ljudi koji za svako rešenje nađu problem, ne kažem.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 December 2018 - 09:41 PM

Naravno da jesi, nista lose nisam mislio,

cak sta vise bas bih voleo da cujem da je neko zamenio obruc (a da se to isplati) na novijem drumskom tocku jer meni dva stoje.


  • 0

#14 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 09 December 2018 - 08:01 AM

Upravo sam se vratio sa voznje...i pricam sa cerkom.:ceri moja sta mislis ,sta ovi silni ljudi koji prolaze pored mene kolima i ostalim prevoznim sredstvima ,misle o coveku koji po ovakvom vremenu (nevremenu) i mraku vozi bicikl

 

Ja  svako vece vozim po mraku bicikl i ne pada mi na pamet da razmisljam sta misle vozaci motornih vozila o  takvom biciklisti,nisu relevantni,kakvi su to vozaci kada pozadi imam tri blinkerice,(imam i vise ali ne ukljucujem,rezerva)napred jako svetlo na dinamu plus 2 solarstorma. Da li ta svetla govore o meni ili vozacima? Po meni govore o vozacima,jer primetio sam da u toku dana vise mi ulaze u makaze ko veli ko ga sisa,dok nocu kada sam suvise osvetljen , ipak malo razmisljaju, jer nije uobicajeno da napr. mozes da im pariras sa svetlima,pa mozes i da im svetlis da imaju respekta,ali ko zna? to je moja procena,videcemo u buducnosti koliko je ova moja teorija tacna

 

Sto se tice felne ,pa vidi se sa slika da treba promeniti felnu. (a i puteve n2:naughty )


  • 0

#15 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 09 December 2018 - 09:46 AM

Da ti dam ideju ako budes menjao felnu, po mom misljenju svako moze da promeni felnu na biciklu vrlo lako. Znaci uzme se nova felna i prisloni na tocak koji je normalno skinut sa bicikla,i veze na 3-4 mesta sa lepljivom trakom. I onda svaka pojedinacno zbica se odvija na starom toscku i prebacuje na novu felnu, Ostaje samo centriranje, za koje treba samo zdrava pamet ,ali kako god uradili uvek ima popravni i ako treba ceo dan raditi, dok  se ne dobije zadovoljavajuci rezultat. Postolje za tocak moze biti i sam bicikl okrenut opanacke ,jedino treba dodati neki indikator decentriranosti na felni.Plus toga imacete vise samopostovanja jer ste uradili nesto sto je tabu,kao da za to treba neka virtuelna tehnologija.


  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 December 2018 - 09:47 AM

Naravno da jesi, nista lose nisam mislio,

cak sta vise bas bih voleo da cujem da je neko zamenio obruc (a da se to isplati) na novijem drumskom tocku jer meni dva stoje.

 

To isplati zavisi od toga šta su ti alternative. Ako porediš sa cenom polovnog točka kod nas, to je teško postići.

 

Troškovi zamene felne su nova felna i ruke za zamenu (ako ne radiš sam). Uz eventualnu zamenu nipli - ako se ne nađe identična felna, a žbice i niple nisu neka egzotika.

 

Imao sam priliku na baš egzotičnom menjati puknute žbice (udes), felna je bila OK - tu je cena samo jedne žbice bila oko 5 evra, plus se mora nabavljati u inostranstvu, naravno... Mogao se za te novce uzeti OK polovan točak. Kontam da je najbolje ljudima reći koja opcija koliko izađe (i po pitanju novaca i cimanja/vremena jurenja delova), pa da oni za sebe znaju šta je njima isplativije.

 

Tako i u ovom slučaju - ako je nabla neka dobra/skupa, ako su i žbice kvalitetne (i skupe), može se desiti da se isplati kupovina felne.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 09 December 2018 - 07:46 PM

Kao sto vec rekoh vec sam imao dva puta istu dilemu i oba puta sam kupio nove tockove.

 

jednostavno nema da se kupi nigde nova felna sa 20 i 24 rupe kakvu iole noviji drumas koristi, a i prakticno je nemoguce naci polovan zadnji tocak za 11 brzina.

 

Meni je pukla samo felna (jos je fulcrum felna asimetricna) i ako su tockovi gotovo novi, pa bih najvise voleo da zamenim samo felnu a zice, niple i nablu ostavim.

Trenutno hvataju prasinu, jel postoji neko resenje za njih?


  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 December 2018 - 08:44 PM

Koliko ja znam - kao što si i rekao - ne može se zameniti felna,  bez nove felne, je li.

 

Jesu li niple standardne, ili neka egzotika?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 10 December 2018 - 08:52 AM

Niple standardne, žice okrugle obične, to je jeftin točak nikakva egzotika
Ako naletis na neku takvu felnu javi.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#20 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 10 December 2018 - 12:41 PM

Ima felni na kojima ovo moze da se ispravi bez problema (isle su nekad na francuze, i taj alu se jako lako savija), ima nekoh gde to ide mnogo teze.

 

Ja sam to radio tako sto uzmem dva debela parceta koze, kao sa kaisa. potom uzmem nesto sto ce da glumi polugu kao dleto.

Onda poturim kozu da poluga nema direktan kontakt sa obrucom. Sa jedne strane se oslanja na drugi zid, sa jedne se oslanja na poziciju na koju se kaci klinc od gume, i pomalo masiram celom duzinom ulegnuca iz vise puta.

 

Na jednom tocku sam imao cak 4-5 ovakih pozicija, i tocak je sad super.


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika