Jump to content


Fotografije

Lepkovi, lepkovi... provereni pouzdani za gumu, plastiku, obuću...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
39 odgovora na ovu temu

#1 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 December 2018 - 12:13 AM

Treba da lepim razne stvari i imam problem što nemam adekvatan lepak a onim što sam probao nisam zadovoljan. A takođe nisam zainteresovan da kupujem i isprobavam nešto sa napaprenom cenom kao da je tečno zlato a u pakovanju od par kapi/grama sa čim ne možeš ništa da zalepiš.

Voleo bih da ima neki univerzalni lepak koji je relativno pristupačan i da se količinski dobije poštena tuba.

 

1. Lepljenje, krpljenje, bajlagovanje spoljne gume. Nakupilo mi se par guma sa maleckim oštećenjima i par okrznutih kojima nije neophodno ali bih preventivno udario bajlag. Hteo bih da to uspe kako treba da ne gubim vreme uzalud jer je obrada bajlaga na tocilu mukotrpan posao, a i gume su kvalitetne, treba valjano uraditi. Ima li nešto da zaista drži i sjedini dve površine, kao super lepak recimo on hvata dobro za to ali krt je nije fleksibilan. Tip top lepak/vulkanizirajuća tečnost mislim da tu ne deluje kako treba, ona je namenjena da topi i sjedinjava ono narandžasto na flekicama i unutrašnju gumu. A i probao sam. Takođe sam probao i "univerzalni" moment classic, verujem da je i sintelan isti. Testirao sam spajajući dva parčeta stare spoljne gume. To kao drži ali zapravo ne drži, prelako se odlepi za moj ukus ako probaš da razdvojiš. Znam ja da će u praksi verovatno raditi posao jer ga u gumi drži pristisak unutrašnje a i na smicanje je jači nego na direktno čupanje/odlepljivanje ali opet ne sviđa mi se to, očekujem da zaista ščepa za površinu, sjedini. Možda treba bolje ošmirglati unutrašnju stranu spoljne gume ali ne bih da oštetim konce. Po meni jedino što ti "univerzalni" lepkovi zaista zalepe su papir i platno :^o  :(

 

2. Plastični dušeci (antidekubitalni), ista stvar, čak i flekice od istog materijala i lepak koji se dobiju u pakovanju za krpljenje od proizvođača, to ništa ne drži. Isto kao da je zalepljeno oho lepkom (a ima i isti miris), odlepi se ko da je zalepljeno pljuvačkom. Još jednom super lepak keva, hvata, drži, ali posle nekog vremena pukne pored fleke još gore (da li zbog nagrizanja ili krutosti) i onda je još gore, nepopravljivo.

 

3. Đonovi drumskih sprinerica (glatka plastika), odvojiše se od pete. Tek to je zahtevno, tu mora da trpi pritisak gaženja i da ne popusti da se ne odlepi, znači da ščepa za glatku plastiku a da bude žilavo da ne puca, i da je izdašno da ispunjuje jer površine ne naležu savršeno, znači redak super lepak otpada. A i trebalo bi jedno pet super lepkova po đonu. Kupih neki moment fix crni extra strong kao najbolji, u silikonskoj tubi/kartuši. Kad ono to i nije lepak, isto je kao silikon, mekano elastično kad se osuši. A bar da drži... nakon 24 sata, ono probno parčence sam odlepio sa đona sprinterice kao da je plastelin ili žvaka :( . Ma žvaka bolje drži...


  • 0

#2 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 08 December 2018 - 06:32 AM

Syntelan iz Prijepolja sasvim dobro lepi gumu, samo mora da je "svež", da nije dugo stajao i prošao rok trajanja (proveri kad kupuješ). Drži se uputstva za lepljenje i pokušaj da spojene površine ostaviš pod pritiskom preko noći.

Plastične delove ja sam lepio sa dvokomponentalnim epoxi lepkom. Prodaje se kao dupli špric. Lepak kad se osuši tvrd je kao plastika i može da drži kad se nanese u debljem sloju. Njime sam lepo plastičnu posudicu od cedaljke za limun i napuklu staklenu ploču od šporeta. Lepak dobro drži.

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 1

#3 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 08 December 2018 - 08:47 AM

Da dodam... sitne rupice i ureze na spoljnoj gumi ja sam ispunjavao upravo ovim epoksi lepkom. Nanesem lepak da popuni rupicu i kad se osuši izgleda kao mali čepić. Tokom vožnje višak lepka izvan ravni gume se poravnja i utopi u gumu tako da se teško može pronaći gde je lepljeno. Ne znam koliko je ovaj postupak koristan, ali mi se čini bolje i to nego da rupica ostane potpuno otvorena i nezaštićena.


  • 0

#4 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 08 December 2018 - 08:48 AM

Najbolja opcija je ako znaš  nekog obućara. Popričaj s njim pa će ti sve biti jasno. S tim što kod obuće osim odgovarajućeg lepka treba još nekih stvari da bi to trajalo.


  • 0

#5 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 December 2018 - 09:36 AM

Za lepljenje spoljnje gume sa unutrasnje strane postoji samo jedna stvar koja se meni pokazala odlicna i jos se nije desilo da se odlepi ili slicno. Ja prvenstveno koristi za lepljenje tubeles guma koje imaju veliku posekotinu. To je takozvani cementni lepak za gume marke tip-top, Tuba lepka je plave boje a fleknice koje su za taj lepak su crne. Znaci za taj lepak moraju te flekne i ni jedne druge. To je inace predvidjeno da krpi auto gume tako da bez problema krpi gume od bicikla. Posle lepljenja mora da se susi, ne moze odmah da se vozi kao kad se krpi sa klasicnim tip-top lepkom.


  • 0

#6 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 December 2018 - 10:02 AM

Htedoh da predlozim za gume bison moment fix a za djon sprinterice dvokomponentni al već ste proanalizirali :)

U svakom slučaju ne možeš jednim lepkom lepiti dovoljno dobro sve, za različite materijale treba različit lepak.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 December 2018 - 04:33 PM

Da, pa za različite lepkove i iskustva i pitam, ne mislim jedan isti da koristim za sve ove namene.

Zanimljivo da sve ove lepkove koje ste pomenuli je nemoguće naći ni uz svemoćni gugl, mislim naravno naći gde se ima kupiti u Beogradu/Srbiji i koja je cena.

Obućara ne znam nijednog niti bih nosio, svakako sam mislio da lepim nekim dvokomponentnim pa kako bude, ako ne dobijem neku bolju ideju. Stvar je što imam samo jednu priliku, ako popusti ko će posle da struže staro lepilo. Imam onaj kineski jeftini dvokomponentni Kafuter ali sve to deluje tvrdo ali krto a i pitanje koliko će zaista zalepiti, sjediniti (sila prianjanja), sad ću da probam mrvicu da nanesem pa sutra da je odlepim ostružem šrafcigerom. Cenim da će otpasti kao od šale.

Pod nazivom "bison moment fix" ne postoji ništa takvo, ima neki montažni git ali to je isto što i ovo što imam.

378070_1.jpeg

Reklamiraju kao neke silne kilograme.. ali provereno u praksi to može da uhvati samo za porozne površine, sa plastičnog đona je otpalo bez po muke, još otpadne kao da ničeg nije ni bilo nema onog mučenja i struganja. Isto kao što i oni univerzalci otpadaju sa gume a i bilo čega što nije porozno, sasušeni lepak se skida lagano prstom kao gumicom za brisanje ostane čisto kao da lepka nije ni bilo. Ali uzeću i jedan taj syntelan mada mislim da je formula syntelana = moment fix = tigrokol (za koji bar pošteno i piše, da lepi kožu, drvo, tekstil i papir. Nikakvu gumu i plastiku)

 

 

Syntelan iz Prijepolja sasvim dobro lepi gumu, samo mora da je "svež", da nije dugo stajao i prošao rok

 

Plastične delove ja sam lepio sa dvokomponentalnim epoxi lepkom. Prodaje se kao dupli špric. Lepak kad se osuši tvrd je kao plastika

 

Koji konkretno, gde, i najbitnije koja cena za koju količinu? Da li misliš možda na ovaj Abro?

https://www.kupindo....-30ml-ABRO-6548

Njihov sam koristio jednom samo, ali onaj žuti u tubama, epoxy steel za metal.

 

Da dodam... sitne rupice i ureze na spoljnoj gumi ja sam ispunjavao upravo ovim epoksi lepkom. Nanesem lepak da popuni rupicu i kad se osuši izgleda kao mali čepić. Tokom vožnje višak lepka izvan ravni gume se poravnja i utopi u gumu tako da se teško može pronaći gde je lepljeno. Ne znam koliko je ovaj postupak koristan, ali mi se čini bolje i to nego da rupica ostane potpuno otvorena i nezaštićena.

 

Da i onda taj čepić kasnije ispadne :D

Probao sam onim Abro dvokomponentnim epoxy da punim njime rupčagu na spoljnoj gumi nije uhvatilo iako je bilo oprano i čisto. Tj brzo ispadne jer nije elastično kao guma. Ali nebitno, to sam samo hteo da sprečim nabijanje kamenčića i staklića, gumi ništa ne fali oplata nije oštećena i celu sezonu je ganjam. Ali to je durano plus jeste neuništiva ali zato 350 grama #-o Evo i teme

https://www.2bike.rs...-guma/?p=216524

 

Za lepljenje spoljnje gume sa unutrasnje strane postoji samo jedna stvar koja se meni pokazala odlicna i jos se nije desilo da se odlepi ili slicno. Ja prvenstveno koristi za lepljenje tubeles guma koje imaju veliku posekotinu. To je takozvani cementni lepak za gume marke tip-top, Tuba lepka je plave boje a fleknice koje su za taj lepak su crne.

 

Taj plavi cemntni tip top lepak i crne fleke samo po inostranstvu, kod nas nigde ne vidim.


  • 0

#8 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 December 2018 - 04:45 PM

Imas kod nas. Ne mogu da se setim gde sam kupio ima par godina. Kucaj na googlu tip-top Srbija, oni su zastupnici. Prodaju i veleprodajama a moze da kupi i pojedinac nije problem. Ako ne nadjes javi mi pa cu ti ja potraziti.


  • 0

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 08 December 2018 - 06:22 PM

@Gadjan   pod 1. rema tip top TT-05 (sifra 506 0193) ima jednu plavu zakrpu za spoljnu gumu (link) ili Tubeless repair kit (sifra 506 0160) tri plave zakrpe za spoljnu gumu sa specijalnim lepkom (link). Ranije sam objasnjavao da se guma ne lepi vec vulkanizira.

2. postoje razliciti lepkovi za plasticne materijale u zavisnosti kakva platika se lepi, u Srbiji Bison ima raznovrstan izbor.

3. zalepi kod obucara.


  • 1

#10 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 December 2018 - 06:47 PM

Koliko okvirno koštaju takvi zahvati kod obućara? Nije se ceo đon odvojio nego peta, pa ima par milimetara lufta i landara.

I da li se oni uopšte susreću sa plastičnim i karbonskim đonovima? Ili će morati da idu na prekvalifikaciju i usavršavanje :D


  • 0

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 08 December 2018 - 06:56 PM

A zasto kupujes obucu koja ne moze da se popravi? Jel bi kupovao i takav nepopravljivi auto, bicikl... :0

Ne znam koliko kosta, mogu obucari i ceo djon na patikama da zamene ako se pojavi rupa, obruse i zalepe ceo donji sloj 5mm minimum, u Pancevu je bio za vreme sankcija obucar koji mi je tako krpio patike za kosarku nekoliko puta, ne secam se vise gde se nalazio pa ti ne mogu pomoci konkretnom adresom ali ako neko zna o obuci onda su to oni. 


  • 0

#12 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 December 2018 - 07:12 PM

Realno, klasicni srpski obucar radi sa istim materijalima i na isti nacin kao sto je radio i njegov otac. Odneces mu Scott sprintersku cipelu, dobices nazad Borovo cokulu iz '83.


  • 2

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 08 December 2018 - 07:20 PM

Neko bi rekao da su te Borovo cokule trajale duze od Scott sprinterskih cipela... mogli bismo tako da nalazimo zamerke u svakoj profesiji pekar, lekar, apotekar... U stvarnosti ima srpskih zanatlija koji vole svoj posao i znaju sta rade i kako se radi i u inostranstvu.

(link)


  • 1

#14 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 08 December 2018 - 11:04 PM

Za one koji koriste Sintelan ima jeftinija a dobra "zamena". Koristio sam prvo Henkel Moment pa Saratogu, msm da je talijanski, ali najjeftiniji na tržištu je AkFix 202, turski ali jeftiniji barem je tako bilo prošle godine; sintelan je bio 180 a Akfix ista gramaža 100din. Lepi odćično, samo da nije osušen u tubi, mada mi se nije desilo da ga kupim a da nije "svez". Probajte sa njim raditi nekad, sve unutrašnje njime lepim nijedna popustila nije. Možda subjektivno ali deluje mi da lepi bolje od svih koje sam pomomjao.
  • 0

#15 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 09 December 2018 - 08:50 AM

Plastiku i gumu mozes lepkom za soferke, lepio sam lajsnu na braniku, drzi vise od god dana. A dvokomponentni imas u Uradi sam.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0

#16 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 10 December 2018 - 08:15 PM

Ja nisam stručnjak za lepkove, samo komentarišem iz sopstvenog iskustva. Ja sam koristio dvokomponentalni epoksi lepak, ali "običan" za plastiku, a ne ovaj sa oznakom STEEL namenjen metalima. Ne znam u čemu je tačno razlika, ali verujem da ima razlike. Epoksi je ustvari lepak na bazi poliuretana, što mu daje veliku čvrstoću. Njime sam uspešno lepio plastiku, a letos sam punio i rupice na spoljnoj gumu tako da čepići i ispuna ipak meni nisi ispali nakon pola sezone vožnje. Nažalost, nisam sačuvao pakovanje lepka, već samo dvostruki špric na kome nema oznake proizvođača.

Što se lepljenje gume, tu je od samog lepka (ako je odgovarajuća vrsta lepka poput sintelana i sl) važnija dobra priprema površina za lepljenje i dobra njihova stega kako bi spoj bio kvalitetan. Obućar je tu prednosti kod lepljenja obuće samo zato što zna da dobro izbrusi površinu za lepljenje i što ima odgovarajuće stege i kalupe za obuću tako da lepljene površine osuši pod dobrim pritiskom.

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#17 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 10 December 2018 - 10:59 PM

http://www.seaskin.c...O002_SS250.html

Bavim se reparacijom suvih odela za ronjenje. Ovaj lepak mi se pokazao najboljim do sad za spojeve tipa, platno-guma, platno-plastika, plastika-guma, guma-guma.
Kao sto rece kolega u prethodnom postu, od samog lepka mnogo je vaznija sama priprema i pritisak nakon lepljenja kao i kontaktna povrsina delova koji se lepe. Inace svaki spoj se moze odlepiti uz primenu odgovarajuce sile i toplote ili razredjivaca na cijoj bazi je lepak napravljen.
Od domacih alternativa prepurucio bi nesto ovako: http://www.elan.rs/s...id_proizvod=122
  • 0

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 10 December 2018 - 11:33 PM

Elan 162 pise da nije za obucu, ako vec imaju i lepkove za obucu onda bolje koristiti takav a pride sto ga obucari vec imaju pa ukoliko ne planirate popravku desetak cipela ne vidim isplativost nabavke. Za krpljenje spoljne gume je potrebna zakrpa koja se ne rasteze sa nitima kao ojacanjem, ako vec Rema TipTop prodaje takve ne vidim razlog za eksperimentisanje.


  • 0

#19 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 December 2018 - 01:44 AM

Baš ću da probam da nabavim tu flekicu da vidim kakva je. Imam dosta starih drumskih guma ali naravno niti jednu skroz kevlarsku (conti gatorskin, gp 4 season, michelin pro4 endurance..) pa da od toga pravim fleke. Ako ne nađem tiptop na komad (maloprodaju) onda ću od obične gume, pre je uvek služilo i nije mi prvi put da bajlagujem spoljne gume, samo se sad raspitujem da li je moguće to bolje zalepiti jer jačinom spoja nisam baš zadovoljan iako nikad nije popustilo.

Evo sad ću ponovo da testiram sa parčićima gume, ovaj put ću dobro da ošmirglam i očistim obe površine i da dobro ispritiskam kombinirkama, stegu nemam. Koristiću naravno isto kao i prvi put kad sam testirao (da bih video šta je bolje od ta dva za spoljnu gumu), tiptop i univerzalni (prošli put moment classic ovaj put sintelan). Nakon kompletnog sušenja 24h ako se opet s lakoćom razdvaja prstima mogu i da dokumentujem video snimkom. Da vidim da li će tiptop bolje da vulkanizira ili će sintelan bolje da zalepi. Šta god veći otpor pruža to će biti izbor. A za sprinerice sam rešio, biće ovo:

Pošto ovi ostali lepkovi, sve se svodi na veleprodaje ili na inostranstvo, i/ili sa cenom većom od novih sprinterica

 

Genuine-50pcs-16g-kafuter-AB-strong-glue

 

Probao sam ga, nije tvrd kao kamen niti mekan kao silikon kad se stvrdne, a dosta jako je ščepalo za plastični đon. Zgulio sam bez velike muke ali opet, to je velika sila šrafcigerom na maleckoj površini. Kad se nalije cela peta mislim da će to dugo držati. Obućari su za cokule što neko reče, samo fali da mi upropaste bele nove sprinterice, već zamišljam onaj lepak kako aljkavo curi na spoju svuda :D ja ću to pedantno da zalepim flaster hirurški precizno da se višak prelije na njega pa ga posle odlepim da sprinterica ostane čista kao nova i da se ne vidi da je lepljeno.


  • 0

#20 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 11 December 2018 - 08:50 AM

Ne možeš spoj koji lepiš da "ispritiskaš kombinirkama"... ne razumeš, spoj moraš da ostaviš pod nekim pritiskom da se osuši... stavi gumu pod daščicu, a odozgo nešto teže da pritisne.

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika