Jump to content


Photo

Skripi bajs


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 03 December 2018 - 05:24 PM

Zdravo ljudi imam problem sa bajsom, kad okrecem pedale povremeno nesto skripi sto jace gazim pedale vise skripi.

 


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 03 December 2018 - 06:05 PM

Podmazi tu gde skripi.


  • 0

#3 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 03 December 2018 - 06:30 PM

Podmazao sam pedale opet skrcka nesto sumnjam na pogon mada nema ni mrvicu lufta.


  • 0

#4 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Posted 03 December 2018 - 07:43 PM

Može da bude svašta. Pedale, lanac, kaseta, patrona, nešto se olabavilo, čak i točkovi...


  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 03 December 2018 - 08:00 PM

Šticna, pak treger čak... slabije gazi!  :)

 

Ozbiljno - voleo bih da mogu napisati nešto pametnije, ali kod takvih stvari jedini metod je eliminacija - redom.

 

Volim početi sa bajsom na stalku (ili držanjem zadnjeg točka podignutim) uz vrtenje pedala u mestu. Ako se tada javi zvuk, obično se lako otkrije izvor.

 

Ako to ne pomogne, nema druge - vožnja. Idealno je na tihom putu, sa nekim ko vozi bajs paralelno (koji ne škripi :)  ), pošto taj drugi obično bolje otkrije odakle zvuk dolazi.

 

Pri tome vredi probati sledeće taktike:

Vožnja stojeći - ako se tada zvuk izgubi, verovatno da nije šticna.

Vožnja stojeći uz minimum pritiskanja/povlačenja kormana - da se vidi je li nešto na spoju kormana i lule, viljuške, ili ležaj viljuške.

Vožnja sedeći, sa još manjim (tada je lakše) pritiskom na korman.

 

Šuplje cevi rama odlično prenose zvuk i otežavaju otkrivanje uzroka. Zato je bolje ako može neko pored da vozi i osluškuje.

 

Naravno, podesiti i podmazati na bajsu sve što treba: lanac, šticnu, sve ležajeve (pedale, pogon)... U najgorem slučaju mora sve jedno po jedno i na kraju ispadne da je bilo ono što se poslednje pogleda - Marfijev zakon.

 

Olakšavajuće okolnosti/dodatne smernice:

škriputanje je obično zbog nekog pokretnog dela - lanac, pedala, ležaj

krckanje može biti pogon ili neki statični deo (šticna, pak treger nedovoljno zategnut, ram ako je napukao...)

 

Sretno! :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 03 December 2018 - 08:03 PM

Kad okrenem bajs naopacke i okrecem pedale nema nikakvih pucketanja, u voznji nije bitno da li sedim ili stojim svejedno pucketa povremeno.


  • 0

#7 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Posted 03 December 2018 - 08:38 PM

Dobro znači zvuk se čuje kad je pod naponom a nema veze da li sediš ili stojiš. Znači nije šticna i sedište, za početak.

 

Jel zvuk ritmičan ili se samo pojavi random?


  • 0

#8 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Posted 03 December 2018 - 08:40 PM

Verovatno patrona ili pedala.


  • 0

#9 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Posted 03 December 2018 - 08:41 PM

Pedale nemoj da podmazuješ itd nego ih skini i stavi neke druge, tako ćeš dobiti instant odgovor da li su ili nisu pedale


  • 0

#10 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 03 December 2018 - 08:46 PM

Nemam druge pedale inace bi probao, a pedale obe zapekle uzeo sam viljuskasti kljuc 15 i probao da opustim pedale nema sanse.


  • 0

#11 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 04 December 2018 - 08:49 AM

Leva ti je kontra navoj, da se ne ispalis...


  • 0

#12 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 04 December 2018 - 09:03 AM

Uzeo sam od drugara pedale i stavio na moj bajs i opet se cuje ovo krckanje izludjuje me definitivno je onda patrona, ali trenutno nisam pri parama da menjam patronu one su oko 1000din, koji kljuc mi treba da bi rastavio da probam sam da je podmazem pa kolko izdrzi?


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 04 December 2018 - 11:34 AM

Uzeo sam od drugara pedale i stavio na moj bajs i opet se cuje ovo krckanje izludjuje me definitivno je onda patrona, ali trenutno nisam pri parama da menjam patronu one su oko 1000din, koji kljuc mi treba da bi rastavio da probam sam da je podmazem pa kolko izdrzi?

 

Ako je patrona na četvrtku:

 

Za Hollowtech II:


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 04 December 2018 - 01:51 PM

Uzeo sam od drugara pedale i stavio na moj bajs i opet se cuje ovo krckanje izludjuje me definitivno je onda patrona, ali trenutno nisam pri parama da menjam patronu one su oko 1000din, koji kljuc mi treba da bi rastavio da probam sam da je podmazem pa kolko izdrzi?

Mozda nije crkla patrona, moguce da je usla prjlavstina između rama i patrone pa se cuje krckanje.
U svakom slucaju, treba da skines patronu, lepo je operes, ocistis, to isto uradis na ramu, onda sve to lepo namastis i vratis pa probas da li je prestalo.
Takodje to isto uradis sa sticnom, sedistem, lulom i volanom, znaci sve spojeve metal na metal, rastavis operes i podmazes i tako si eliminisao gremline, jer neverovatno se tesko locira odakle zvuk dolazi jer se preko rama i metala zvuk prenosi.

E ako se i tada cuje kad si ovo sve odradio, definitivno je patrona u pitanju i onda u zavisnosti od toga koja je mozda i moze da se podmaze, ako ne moze, jbg mora nova.

Moze uzrok da bude i iskrivljen zub na pogonu, ali ako se na svakoj sajbni javlja isti zvuk nije do pogona.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#15 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 04 December 2018 - 05:07 PM

Skinuo sam patronu i ocistio sve lepo podmazao, i sad hvala bogu nema vise da krcka hvala ljudi puno.


  • 0

#16 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 04 December 2018 - 06:43 PM

Skinuo sam patronu i ocistio sve lepo podmazao, i sad hvala bogu nema vise da krcka hvala ljudi puno.

Nmnč

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users