Jump to content


Fotografije

Potreban savet/pomoc oko sobnog bicikla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
11 odgovora na ovu temu

#1 partbike

partbike
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 21 October 2018 - 03:07 PM

Zdravo ljudi
 
, zamolio bih vas, ako mozete da me posavetujete, da li je moguce i kako uraditi sledece.
 
Imam ovaj sobni bicikl.
 
Ima vec dosta godina. Radi po pricnipu kao sto je opisano u sledecem videu.
 
E sada, ta sajla za regulisanje opterecenja mi se bas cesto kidala. Oni kazu da  nemaju vise.
 
Ono sto bih zeleo da uradim ili neko da uradi ko se bolje razume je montiranje ovakvog regulatora http://www.zlatnitoc...i-trenazer.html
 
ili
 
Da se rucno menja opterecenje.
 
Da li je po vama moguce ovo odraditi i na koji nacin? Ne razumem se bas u ove stvari i ne znam kako da zapocnem?
 

Hvala


  • 0

#2 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 21 October 2018 - 07:53 PM

Probaj u "boban sajle" da potrazis resenje, oni prave po donetom uzorku.


  • 0

#3 partbike

partbike
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 22 October 2018 - 01:39 AM

Jasno, ali ja bih u potpunosti da prepravim da bude samo na rucno podesavanje, dakle bez motora.


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2018 - 07:54 AM

Je li to "SWOS" avatar?  :)

 

Da se ogradim unapred da nisam popravljao ove trenažere, ne znam koliko je jaka opruga tih magneta i kako to tačno izgleda, pričam na osnovu snimka i raspoloživih informacija. Dakle:

 

Koliko vidim, tvoj trenažer koristi elektro motor za pomeranje sajle. Ne vidim zašto ne bi mogao, umesto od elektro motora, da sajlu i bužir sprovedeš do nekog tako "ručnog" regulatora pomeranja sajle. Uz malo duži bužir, verovatno se regulator može ušrafiti praktično bilo gde na ramu trenažera.

 

Sad pitanje je gde dolazi do pucanja sajle - na kom delu. Ako je unutar tog sklopa sa magnetima, ne vidim kako je moguće rutirati je drugačije nego što već jeste, pa da se životni vek produži - moralo bi se celo kućište i mehanizam prerađivati. Ono što može uraditi (pošto je sve zatvoreno, ne bi trebalo da ima previše prašine, vode, blata, je li), verovatno bi pomoglo podmazivanje sajle nekom finom mekanom mašću (silikonska mi pada na pamet, NLGI 1 konzistencije, ili čak NLGI 0).

 

Ako sajla ne puca na delu gde je motor mota, onda ne vidim razlog montiranja ručnog regulatora, barem ne u smislu produženja veka trajanja sajle.

 

Takođe, umesto tih ručnih regulatora, trebalo bi da bude moguće koristiti bilo koji frikcioni menjač za bicikl, da se njime sajla zateže i otpušta. Pitanje je samo koliki je potreban hod sajle - tj. da li bilo menjač, bilo taj regulator, mogu dovoljno sajle namotati i otpustiti za ceo raspon kretanja magneta.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 partbike

partbike
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 22 October 2018 - 09:32 AM

Jeste SWOS! :)

 

Jel si bio ili si i dalje fan? :)

 

Evo slike "frisko iz podruma sa malo prasine" :)

 

https://imgur.com/a/xxMH5qy

 

Da, sajla je pucala bas tamo gde je motor mota.

 

Hteo bih montirati bas da bude rucno, ali pojma nemam kako.

 

Tek ovo za "frikcioni menjač za bicikl" tek to ne znam kako.


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2018 - 10:05 AM

Ne igram godinama već, ali sam se dugo igrao s time. :)

 

Treba da sprovedeš bužir do dela gde će ti ručica za podešavanje biti fiksirana.

 

Nju nekako moraš fiksirati na postojeći ram. Kao na biciklu.

 

Sprovedeš sajlu do ručice i to j to.

 

Ovako izgleda frikciona ručica menjača, vuče onoliko sajle koliko zarotiraš ručicu, ali se ne može motati više od neke 3/4 jednog punog kruga.

 

IMG_3009a_preview_featured.jpg

 

Ili uzmeš taj "regulator za sobni bajs", pa do njega sprovedeš bužir, kroz njega sajlu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 partbike

partbike
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 23 October 2018 - 02:03 AM

Ako bi fiksirani menjac nekako stavio, sajla bi morala biti bas dobro zategnuta na nekom delu rama(kao na biciklu)?

 

Kako se tacno zovu delovi koji bi bili potrebni? (ako se odlucim za ovu varijantu, da znam sta da trazim/porucim)


  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2018 - 06:03 AM

Da. Morala bi se provući kroz "ručni regulator" (koji god da se izabere), pa zategnuti i sprečiti da se izvlači nekim šrafom i maticom (ako se mora ukrajati na dužinu). Nemam bolju ideju.

 

Bužir i sajla su potrebni.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 partbike

partbike
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 23 October 2018 - 12:15 PM

Ok

 

Ako uspem nesto, javi cu.

 

Hvala


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2018 - 01:35 PM

Pitao bih u obližnjem bicikl servisu za detalje i uputstva, ili gledao na youtube kako se rutiraju sajle i bužiri

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 partbike

partbike
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 23 October 2018 - 02:52 PM

Pogledacu ovo. Hvala

 

Trazim i po netu, kako i sta, ali kada jednostavno ne znam ni pojmove normalno, kako se sta zove i sve ostalo! :)


  • 0

#12 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 23 October 2018 - 08:18 PM

Мислим да је ручица мењача превише нежна за собни бицикл. Подешавао сам сајлу на тастовом собном бициклу и по сећању бих рекао да пружа далеко већи отпор него мењач на бициклу...а још је и питање дал би ход ручице био довољан.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika