Jump to content


Photo

Trenazer za bajs


  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1 Cyber2223

Cyber2223
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 19 October 2018 - 07:06 PM

Zdravo svima,

 

Posto polako dolazi zima , a ja sve vise vremena nemam za bajs , odlucio sam da potrazim trenazer za kucu pa da polako motam :P

Slabo sam upucen i nemam pojma sta trebam da trazim. Vozio bih drumsku biciklu , ne znam da li su trenazeri univerzalni za svaku gumu ali za svaki slucaj da napomenem , guma je 25mm.

Da li kupiti u radnji ili je jeftinije napraviti sam?

 

Budzet , najjeftiniji koji moze da se nadje. :P 


  • 0

#2 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Posted 20 October 2018 - 06:44 AM

Ako nemas neke posebne zahteve svaki polovan magnetni trenazer ce ti raditi posao. https://www.2bike.rs...-sobni-trenazer
Ako hoces realisticniji osecaj na trenazeru u smislu da kad ides vecom brzinom da raste otpor onda je neki fluidni bolji izbor.
  • 0

#3 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 20 October 2018 - 07:20 AM

Ja sam u Segedinu u decathlonu uzeo za 130evra, donose i nasi ljudi preko kp.
Drugi sam izeo na buvljaku za 60evra, nov nekoroscen, i on je odlican.

Sent from my LG-E988 using Tapatalk
  • 1

#4 Cyber2223

Cyber2223
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 20 October 2018 - 11:46 AM

Hvala svima na odgovorima.

 

 

 

 

Ako nemas neke posebne zahteve svaki polovan magnetni trenazer ce ti raditi posao. https://www.2bike.rs...-sobni-trenazer
Ako hoces realisticniji osecaj na trenazeru u smislu da kad ides vecom brzinom da raste otpor onda je neki fluidni bolji izbor.

 

Ja sam u Segedinu u decathlonu uzeo za 130evra, donose i nasi ljudi preko kp.
Drugi sam izeo na buvljaku za 60evra, nov nekoroscen, i on je odlican.

Sent from my LG-E988 using Tapatalk

 

Koliko se krecu cene za taj fluidni?

 

Polovan sam nasao ovaj, da li je bolji od onog preporucenog sa cikloberze?

U opisu pise da ne dolazi sa iglom za brzo skidanje točka , da li je ta igla neophodna ili nije toliko bitna?

I jos jedna stvar, vidim po youtube-u da dok voze igraju igru zwift na ekranu. Moze neko da mi obljasni detaljnije, da li moze na svaki trenazer da se prikljuci i igra ili mora neki smart trenazer? 

 

https://www.kupujemp...10891-oglas.htm


  • 0

#5 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Posted 20 October 2018 - 05:57 PM

Sto se tice nekih minimalnih zahteva Zwifta, to moze da se pogleda ovde:
https://support.zwif...upport-By_k0JHQ

Uglavnom svodi se na to da imas ili Smart trenazer ili neki drugi uredjaj za merenje snage.

Postoji i opcija koriscenja klasicnog trenazera i meraca brzine ali ako sam dobro razumeo to funkcionise samo sa odabranim trenazerima (nisam siguran oko ove opcije).
  • 0

#6 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Posted 21 October 2018 - 11:38 AM

Taj trenazer koji si nasao na KP je prakticno slican kao i onaj sa cikloberze. Mozda je malo noviji, ali funkcionalno nema razlike. Oba su magnetna. Za iglu ne brini, imas je na aliekspresu za oko 3 evra, ili za oko 1000 dinara kod nas, i neophodna je, jer tvoja postojeca igla nece odgovarati za trenazer. Fluidni su dosta skuplji. Racunaj da si dobro prosao ako nadjes polovan za oko 180 do 200 evra. Oko ZWift-a ima fora da odaberes opciju zPower i nakon toga odaberes trenazer koji je podrzan sa spiska. Naravno ti mozes odabrati bilo koji trenazer sa tog spiska (cak i ako tvoj pravi nije taj) i prikljuciti se ZWift-u, ali onda mogu da se dese dve stvari, ili da budes prespor u odnosu na ostale u grupi, ili da budes prebrz, sto cesci slucaj. Treba ti i neki ANT+ kompatibilan senzor brzine, pozeljno i kadence i treba ti usb ANT+ prijemnik koji bocnes u svoj kompjuter ili laptop. Interesantnije je svakako nego monotono vrtenje pedala :)
  • 0

#7 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Posted 21 October 2018 - 12:23 PM

Mislim da mogu i BT senzor brzine i kadence...
Ali ono gde sam ja odustao od zwifta je kad mi je instalacija tražila isključivo 64 bitni operativni sistem što je žešća glupost.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#8 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Posted 18 December 2018 - 06:11 PM

Da li na ovakvim trenazerima moze da se simulira brdo? tipa neki trening za snagu..

https://www.kupujemp...71510-oglas.htm


  • 0

#9 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Posted 19 December 2018 - 07:42 AM

Uglavnom svi trenažeri pa i taj imaju mogućnost podešavanja opterećenja (mala ručica na slici koja zateže i otpušta sajlu te menja odstojanje magneta i time i opterećenje). Međutim barem po mom sećanju korišćenja jeftinijeg magnetnog trenažera je da jača opterećenja i nisu naročito upotrebljiva. Prvo što može doći do proklizavanja gume, drugo je što osećaj pedalanja i nije baš veran (suviše brzo koči u "mrtvim uglovima" hoda pedala kada je sila na njih najmanja).

Međutim to se da kompenzovati setovanjem nešto slabijeg opterećenja i korišćenjem težeg prenosa na biciklu.

 

Da napomenem da su magnetni trenažeri bučni na većim obrtajima, što može biti problem u stanu, u zavisnosti u koje doba dana treniraš.

 

Da ne pomisliš da ovaj trenažer ništa ne valja. Naprotiv, imam maltene isti trenažer na kom sam odradio bezbroj treninga... samo eto ima nekih nedostataka u odnosu na skupe high end trenažere ali zato i košta deset+ puta manje :)


  • 1

#10 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 19 December 2018 - 09:01 AM

 Ima i malo drugaciji sistem, gde se kontakt sa valjkom ostvaruje sedenjem na biciklu, tj pod tezinom vozaca, ovde taj posao obavlja opruga, pa nema veze sa tezinom vozaca.

Ovo govorim oko eventualnog proklizavanja tocka.

Meni su oba sistema sasvim OK.

 

Takodje sam valjcic gde ide tocak ja imam od nekog silikona, mozda on utce na buku, posto je na oglasu metalni, a imaju i posebne gume za trebazer...


  • 1

#11 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Posted 10 January 2019 - 06:10 PM

Drustvo, treba mi savet u vezi trenazera.

Dugo sam izbegavao bilo sta u vezi motanja u prazno, ali zimski period, neaktivnost, vrlo lose deluju na moja ledja i prave mi problem.

Odlucio sam da uzem, i oprobam se u ovome, pa me zanima sledeca varijanta...

Kod sebe imam bicikl koji nazad ima osovinu, moze li uopste to na trenazer ili mora samo bike koji ima QR kacenje?

Unapred hvala...


  • 0

#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 10 January 2019 - 06:37 PM

Drustvo, treba mi savet u vezi trenazera.
Dugo sam izbegavao bilo sta u vezi motanja u prazno, ali zimski period, neaktivnost, vrlo lose deluju na moja ledja i prave mi problem.
Odlucio sam da uzem, i oprobam se u ovome, pa me zanima sledeca varijanta...
Kod sebe imam bicikl koji nazad ima osovinu, moze li uopste to na trenazer ili mora samo bike koji ima QR kacenje?
Unapred hvala...

Nisam se mnogo raspitivao ali na brzaka nasao ovo https://bikerumor.co...ionary-trainer/
Nije bas jednostavan odgovor i dosta zavisi od samog bajsa a i od trenazera.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#13 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Posted 10 January 2019 - 06:49 PM

Nisam se mnogo raspitivao ali na brzaka nasao ovo https://bikerumor.co...ionary-trainer/
Nije bas jednostavan odgovor i dosta zavisi od samog bajsa a i od trenazera.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Hvala Vidak.

Kako sam video i malo citao opredelio bih se za Fluid varijantu, drugar bi mi to uzeo van Srbije jer se moze naci povoljnije.

E sada, da uzmem i da ne mogu da koristim malo je bzv...

Na 2 bicikla su mi nazad 12mm osovine, stim sto sam FS bike odmah otpisao za trenazer...


  • 0

#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 10 January 2019 - 08:21 PM

Hvala Vidak.
Kako sam video i malo citao opredelio bih se za Fluid varijantu, drugar bi mi to uzeo van Srbije jer se moze naci povoljnije.
E sada, da uzmem i da ne mogu da koristim malo je bzv...
Na 2 bicikla su mi nazad 12mm osovine, stim sto sam FS bike odmah otpisao za trenazer...

Kad voziš te traktore, kupi drumasa !!!
Salim se, vidim da i na savremenijim drumasima takodje stavljaju thru axle, a nisam do sada razmisljao o tom problemu jer vozim zastareli primerak...



Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#15 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Posted 10 January 2019 - 08:54 PM

Ako ides na skuplju varijantu "direct drive" trenazera (trenazer umesto zadnjeg tocka), tu vecina od starta podrzava i QR i Through Axle (TA).

Sto se tice klasicnih trenazera, uglavnom poznatiji proizvodjaci imaju adaptere za TA.

Pokusaj da pronadjes neki trenazer koji bi ti odgovarao pa onda proveri da li proizvodjac ima adapter u ponudi.

Edit: vidim sada Vidak je postavio link koji ima dosta informacija..
  • 0

#16 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 11 January 2019 - 12:32 AM

Ovo https://www.elite-it...ru-axle-adapter je lako napraviti.
Na qr staviti valjcice napravljene po meri kod strugara, malo pecnuti da se ne pomeraju po osovini i eto, valjalo bi kupiti onaj qr sa metalnim maticama.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#17 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Posted 11 January 2019 - 05:23 AM

Hvala Vidak, hvala Nikola.
Totalni sam laik u ovome, pa mi svaki savet znaci.
Mislim da bih uzeo neki Elite Crono Fluid, koriscen je, ali cena je vise nego povoljna.
Da li bi mi svakako trebala ta igla za QR, pa da probam da napravim te adaptere?
@Vidak nesto najpribliznije drumasu, sto bih mogao voziti, je ovaj hardtail :)
Nisam ti ja uredjene ceste...
  • 0

#18 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Posted 11 January 2019 - 10:47 AM

Posto je Planetbike uvoznik za Elite, cimni ih (najbolje mejl), mozda imaju adaptere na stanju ili mogu da te posavetuju vezano za taj model.. ili ako drugar moze da poruci u inostranstvu, ako ne zelis da pravis sam.

 

btw: Taksov adapter izgleda ovako https://tacx.com/pro...u-trainer-axle/


  • 0

#19 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 04 April 2020 - 03:48 PM

Hvala Vidak, hvala Nikola.
Totalni sam laik u ovome, pa mi svaki savet znaci.
Mislim da bih uzeo neki Elite Crono Fluid, koriscen je, ali cena je vise nego povoljna.
Da li bi mi svakako trebala ta igla za QR, pa da probam da napravim te adaptere?
@Vidak nesto najpribliznije drumasu, sto bih mogao voziti, je ovaj hardtail :)
Nisam ti ja uredjene ceste...

https://planetbike.r...-rampa-tuo.html


  • 0

#20 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 03 February 2021 - 09:42 AM

Ako sam dobro izbunario, uz obični magnetni trenažer, mogao bi da radi Garmin GSC 10 sa Garminovim ant+ usb stikom. Ali pre nego što naručim stik, samo da proverim je li neko to probao u praksi, može li se na zwift i tacx training?


  • 0
Homesick for a place you've never been...




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users