Jump to content


Fotografije

Ispadanje gume sa felge


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
22 odgovora na ovu temu

#1 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 25 September 2018 - 05:38 PM

Pozdrav!
Danas sam imao čudan gumidefekt. Imam cestovni bicikl sa gumama 700x23, nove Schwalbe One. Prešao sam s njima 300km, do danas bez problema.

Nakon 20km današnje vožnje mi stražnja guma počela poskakivati kao da se zalijepio manji kamenčić. Pogledam kotač i primijetim sa bočne strane manje ispupčenje...kao da je popustila bočna stranica gume. Mislim si kako jadna guma, popustila nakon 300km. Bila je noć, izgledalo mi je kao da je na boku dobila manji trbuh. Lagano nastavim vožnju jer sam bio 5km od kuće i vanjska guma potpuno ispadne sa felge na jednoj strani u duljini od cca 10cm. Guma nije ispustila, samo je vanjska ispala sa felge. Stanem, ispustim gumu i punovno napumpam i sada ok drži tlak. Nigdje oštećenja... Jako čudno.

Nije mi jasno kako je ispala guma sa felge sa tlakom od 9 bara. Sada od ispupčenja ništa, drži tlak i normalno sve kao da se ništa nije dogodilo.

Ove Schwalbe su složive gume, ali svejedno čudno kako je vanjska guma tako popustila. Zračnica je doslovno virila između felge i vanjske gume, kao da prilikom montaže nisam do kraja umetnuo gumu u felgu.

Preporučeni tlak pumpanja je od 6 do 10bara. Ja ih držim na 9 bara. Kotač je Mavic Aksium Race.

Bio sam uvjeren da je vanjska guma dobila bruh i da ju mogu baciti...ali ispada ništa.

Da li vam se tako nešto dogodilo?

Znam mijenjati gume, ali u 10g biciklizma mi se ovako nešto nikada nije dogodilo. Pogotovo mi je čudno što je to na cesti, bez nekih udarnih rupa ili penjanja po bankinama....
Inače te složive gume nemaju baš tako čvrst bočni dio niti imaju klasičnu čeličnu sajlu koja čvrsto drži gumu na felgi.

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 September 2018 - 06:11 PM

Inače te složive gume nemaju baš tako čvrst bočni dio niti imaju klasičnu čeličnu sajlu koja čvrsto drži gumu na felgi.
 

 

Žica nema apsolutno nikakvu ulogu kada je držanje gume na felni u pitanju. Tj. služi samo da je drži na mestu dok se ne napumpa - čim pritisak malo poraste, on drži gumu pribijenu uz unutrašnje zidove felne. Tako da u tom smislu nema veze da li je kevlar, ili žica.

 

Sa druge strane, kevlar ume biti nešto mekši, popustljiviji, pa dozvoliti da lošije montiraš gumu pre pumpanja. Zbunjuje me, nije mi jasno, ako si sve dobro montirao, kako guma može sleteti sa felne, a bez da unutrašnja eksplodira - pogotovo pri pritisku od 9 bara. Zaista čudno.

 

Možda neko ima bolju ideju, ja samo mogu reći nešto što si, verujem, već sam uradio:

Pregledati na dobrom svetlu traku felne (da li dobro leži), unutrašnju i spoljnu gumu (sa obe strane). Ako je sve OK, montirati ih pravilno, naduvati na propisan pritisak, proveriti da li guma dobro leži i dalje, da li ima nekih deformacija. Ako je sve kako treba, voziti i pratiti razvoj situacije. Proveriti na markerima spoljne gume, da li su poravnati oko celog obima.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 25 September 2018 - 06:23 PM

Pozdrav! 
Danas sam imao čudan gumidefekt. Imam cestovni bicikl sa gumama 700x23, nove Schwalbe One. Prešao sam s njima 300km, do danas bez problema.
...
Nije mi jasno kako je ispala guma sa felge sa tlakom od 9 bara. Sada od ispupčenja ništa, drži tlak i normalno sve kao da se ništa nije dogodilo....

to sto ti se ucinilo da si video sa gumama, ako si ti *duvao*...to nije nista cudno :)


  • 0

#4 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 25 September 2018 - 06:27 PM

Iskreno, guma ispala ovako kao na slici. I ostala napumpana na tih 9 bara.

Ovo mi ni teoretski nije bilo moguće da se dogodi...a dogodilo se.

Jedino moguće što mi pada na pamet da je vanjska guma većeg promjera, odnosno zbog neke greške u proizvodnji da je taj unutrašnji promjer nešto veći nego što bi trebao biti.

Sutra ću sve skinuti, razmontirati i ponovno složiti, možda se otkrije greška.
Trenutno sve već 3h drži tlak od 10 bara.125e45d05ec9e85aa6df60ed92705a2e.jpg

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
  • 0

#5 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 25 September 2018 - 06:29 PM

to sto ti se ucinilo da si video sa gumama, ako si ti *duvao*...to nije nista cudno :)

Nije mi najjasnije što želiš reći...

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
  • 0

#6 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 25 September 2018 - 06:34 PM

Iskreno, guma ispala ovako kao na slici. I ostala napumpana na tih 9 bara.

Ovo mi ni teoretski nije bilo moguće da se dogodi...a dogodilo se.

ja sam video kako ludak bejzbol palicom udara u tocak bicikla

i slomi MTB obruc 26" a guma se vrati i ostane naduvana!!!

Neverovatno


  • 0

#7 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 25 September 2018 - 06:36 PM

Nije mi najjasnije što želiš reći...

pokusao nesto duhovito...mozda bude bolje drugi put  n2:thumbsup


  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 September 2018 - 06:45 PM

pokusao nesto duhovito...mozda bude bolje drugi put  n2:thumbsup

 

"Kako si dočekao penale?... "  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 25 September 2018 - 06:47 PM

ja sam video kako ludak bejzbol palicom udara u tocak bicikla
i slomi MTB obruc 26" a guma se vrati i ostane naduvana!!!
Neverovatno

Da nije bila noć...i da nisam bio ljut kao pas zbog prerano završenog treninga...snimio bi mobitelom kako je izgledalo sve.
Ali izgledalo je sve kao obično puknuta vanjska guma...
Tek kad sam ju ispustio,vratio na felgu i ponovno napumpao skužio sam da je zapravo sve u redu. Već sam htjeo na Bike24 reklamirati gumu...a sad nemam zapravo što reklamirati.

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
  • 0

#10 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 26 September 2018 - 06:30 PM

Danas sam skinuo gumu i detaljno pregledao gumu, zračnicu, traku felge i felgu. Gotovo nikakvih oštećenja osim malo otrgnut prvi sloj na rubnom dijelu gume upravo na mjestu gdje je guma skliznula sa felge. Iako mislim da to nema nikakve veze sa ovim ispadanjem što se dogodilo.

Malo mi je čudno potrošena guma na jednom mjestu točno po sredini gaznog sloja, kad prođem noktom na taj dio oko sredine baš nedostaje dio gaznog sloja. Znači da je otpalo...nisam mogao tako potrošiti gumu nakon 300km čiste ceste.
Na većini gaznog sloja se nije potrošila ni ona središnja crta koja prva nestane.

Uglavnom, jako čudne gume.
Ne mogu vjerovati da je Schwalbe na jednoj od boljih cestovnih guma toliko ofrlje napravio posao.

Do sada sam vozio Vittoriu Rubino Pro i bio skroz zadovoljan, Continental Sport 2 je bila užasna guma ali s obzirom na cijenu od 10 eura je ok.
Schwalbe One je 30 Eura...23ad5edb9de2416427f2f7ab7373a623.jpg2597266bbbc8db5d17bf3ab056e511a2.jpg6d837612025edb9d73aa924292ca9526.jpg553fff3035c054bf5da5f22a4bbaa9a8.jpg0d0f416e623934006efc474109288a29.jpg

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 September 2018 - 08:04 PM

Taj deo potrošen na gumi je mogao nastati posle jednog jačeg kočenja ako je rađeno blokiranjem točka, pri brzini od preko 30.


Poslato s mobilnog, pomoću prstiju...
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 15 January 2019 - 08:59 AM

Следи ми замена гума на друмашу. Тренутно су Schwalbe Durano 700x23c и 700x25c. Има ли везе да ли ставити са жичаним обручом или без ?


  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 January 2019 - 10:16 AM

Следи ми замена гума на друмашу. Тренутно су Schwalbe Durano 700x23c и 700x25c. Има ли везе да ли ставити са жичаним обручом или без ?


Razlika je u težini (ako je isti model & dimenzija u pitanju, naravno). Žičana je nešto teža.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 January 2019 - 11:32 AM

Nije sve u tezini....razlika je u brzini, folding gume su brze i lakse za montazu.


  • 0

#15 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 15 January 2019 - 11:40 AM

Захваљујем на одговорима. Наручио сам онлајн па рекох....да се не зезнем.
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 January 2019 - 11:48 AM

Nije sve u tezini....razlika je u brzini, folding gume su brze i lakse za montazu.

 

Nisam primetio da ima pravila, tj. da isti model gume uvek ide lakše kad je u varijanti sa kevlarom, u odnosu na žičani.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 15 January 2019 - 11:56 AM

Битно ми је да ће да пасују на ове фелне. А брзина - мање-више.


  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#18 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 15 January 2019 - 03:40 PM

Razlika je u težini (ako je isti model & dimenzija u pitanju, naravno). Žičana je nešto teža.

i nesto jeftinija?


  • 1

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 January 2019 - 03:45 PM

i nesto jeftinija?

 

Yup - to mi se nekako podrazumevalo ako je čovek gledao da kupi, pa pita. Ali da - inače niko ne bi kupovao te sa žicom - ako su samo teže.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 15 January 2019 - 03:51 PM

Yup - to mi se nekako podrazumevalo ako je čovek gledao da kupi, pa pita. Ali da - inače niko ne bi kupovao te sa žicom - ako su samo teže.  :)

ima gi razni...*mozda* za trening voznje, a onda brze sa kevlarom za trku :)


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika