Jump to content


Fotografije

manji ram od preporucenog


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
11 odgovora na ovu temu

#1 Nemanja_KV

Nemanja_KV
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 08 September 2018 - 03:28 PM

Poz svima

 

Interesuje me da li neko vozi manji ram nego sto bi trebalo i koji su vam utisci?

Ja sam naleteo na jedan bajs koji mi se mnogo svidja medjutim velicina rama je 52 a ja sam visok 182,pa se plasim da mi nije mnogo mali..pomoc!


  • 0

#2 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 08 September 2018 - 07:06 PM

Voze ljudi broj manje ali ne hobit veličine.

Ispod 56cm ni slučajno za tebe.


  • 1

#3 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 08 September 2018 - 07:13 PM

Ako je mtb, onda će valjda biti OK, ili grešim ?


  • 0

#4 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 08 September 2018 - 09:30 PM

jeste ok, ja sam pretpostavio (ne znam zašto) da pitaš za drumaša


  • 0

#5 Nemanja_KV

Nemanja_KV
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 08 September 2018 - 09:37 PM

drumas je u pitanju :D


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 September 2018 - 04:58 AM

Napisao sam članak koji odgovara na pitanje postavljača teme. Mislim da će tu naći odgovore na svoja pitanja. Kao i bilo ko drugi sa sličnom dilemom. Link:

 

„Stack“ i „Reach“ – efektivna veličina rama bicikla.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 09 September 2018 - 07:32 AM

drumas je u pitanju :D

 

Ni slučajno! Kažu da je jedina stvar gora od lošeg sexa mali ram i zgrčen položaj  n2:Heristical

 

Pošto su verijacije na geometriju kod klasičnih drumaša relativno male nema neke druge škole mišljenja koja će da kaže da je tebi 52cm ok. Nije moguće. Jesam video abnormalne šticne i lule, razvlačenje na ovaj i onaj način ali to nikako ne bih preporučio. Eventulno broj manje. Recimo meni je cannondale fit u moje vreme pokazao 63 (moj inseam je 92) ali na njemu mi nije bilo komforno, bio mi je čudan osećaj da vozim ogroman bajk, Spustio sam se na 60 i bio je super. Dakle, ništa ekstremnije od "broj manje" ne bih preporučio ni pod kojim uslovima


  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 September 2018 - 07:54 AM

Zašto brojevi (52 cm, 60 cm, 21", M, XL i slično) ne znače previše.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 09 September 2018 - 09:00 AM

U svakom slučaju ako pogledaš geometrije bilo kog ozbiljnog proizvođača videćeš da se sa povećanjem broja rama bilo numerički bilo slovno povećavaju:

1. reach

2. stack

3. wheelbase

4. standover 

5. dužine svih cevi, head, top, seat tube...

 

Korekcije se vrše na:

1. head angle (povećava se ili ima plato za dve susedne veličine)

2. seat angle (smanjuje se)

 

Jeste bitnije effective top tube nego actal ali se te veličine povećavaju istovremeno a u eff je u funkciji ugla naravno. Dakle osim ako proivođač ne usvaja neku drugu metriku sa veličinama kao Focus na primer pa brojevi nisu centimetri, brojevi su i dalje apsolutno relevantni i uvek će to biti.


  • 1

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 September 2018 - 09:20 AM

Jasno. Geometriju rama sam posebno u detalje obradio ovde. :)

 

A u prethodno linkovanim člancima sam objasnio ograničenje "držanja" za te brojeve, čak i kada proizvođači daju tabele - pošto nismo svi isti, čak i kada smo iste visine.

 

Evo primer da isti proizvođač, za tri različita modela "drumskih" bicikala, za visinu vozača od 178 do 183 cm, nudi ramove sa cevkom sedišta dužina 50, 53 i 55 cm:

 

https://www.giant-bi...m/int/tcr-slr-1

https://www.giant-bi...m/int/contend-1

https://www.giant-bi...-advanced-pro-1

 

Ovde proizvođač navodi da se gleda po njegovim tabelama veličine (S, M, L...). Opet, u zavisnosti od "ukusa" i to može biti "varljivo" i najsigurnije je znati "svoje mere" spram rama koji je proban i odgovara, pa to tražiti (ili barem znati koliko će se morati uzeti duža/kraća lula, ili šticna sa više/manje setbacka itd.).

 

Ovo je pogotovo nezgodno kada se takav bicikl pojavi na oglasima, prodavac napiše "veličina 50 cm" i forumaš pita: "hoće mi ovaj ram odgovarati, ja sam visok(a) 165 cm, rekli su mi da gledam ramove od oko 50 cm?"

 

Ili, u ovom konkretnom slučaju:

 

"Ja sam naleteo na jedan bajs koji mi se mnogo svidja medjutim velicina rama je 52 a ja sam visok 182,pa se plasim da mi nije mnogo mali..pomoc!"

 

"Pa, ako je bajs geometrije slične Giant TCR SLR 1, biće ti možda čak i malo prevelik. Možda da baciš oko moj na članak o veličinama ramova"  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 175 posts

Postavljeno 09 September 2018 - 11:28 AM

Ja mislim da je dosta do bicikla kako je uradjen kakav je ram ja sam visok 184 vozim Konu ram 52 i odlicno mi lezi ona formula duzina unutrasnjeg dela noge x 0,66 cini mi se meni se pokazala ok.Meni licno sa visinom 184 ili 183 odgovara ram sto se tice drumasa 52,53,54 moje licno iskustvo .Promenio sam dosta bicikli imao sam i 56 ram ali nisam bio zadovoljan.Ima tu svega ali najbolje probaj zavisi i od vozaca neko ima krace ruke,noge ili duze sve zavisi a naravno i od samog bajsa najvise kako je uradjen ram.Nadam se da sam bar malo pomogao pozdrav
  • 0

#12 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 10 September 2018 - 05:18 PM

I od cele price nikakav konkretan podatak koji ram je u pitanju? Pa kada se vidi da li velicina TOG rama koliko-toliko odgovara onda ide pozicija sedenja koju doticni voli (ako uopste zna kakvu poziciju voli), pa da li moze da se uklopi na TAJ ram...

Bez svega toga moze da se desi da mu odgovara 52 a moze i 58 cm. Znam ljude koji voze 3 broja vece ramove jer vole da leze na bajsu kao Supermen u letu. Izgleda tragikomicno ali oni tako vole. 

 

Inace o ovoj temi je sve vec receno pre dosta godina, samo treba neko da cita. 


  • 2
.




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika