Jump to content


Fotografije

Ghetto voskiranje skija


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 August 2018 - 12:43 PM

Ajd' nek' ide i neka tema koja je baš off :D

 

Palo mi je danas na pamet da sad, usred leta, u cugu navoskiram skije k'o da su voskirane 100x. Šta sam smislio?

 

Iznesem skije u dvorište i okrenem ih na leđa. Klizne površine će za 10 minuta da nabiju temperaturu kao da je sad pegla na njima. Onda na taj vrelac natrljam kamaru voska i ostavim da sunce odradi svoje, tj. da porozna podloga popije taj vosak. Onda to ponovim 2-3x.

 

Malom analizom interneta da vidim kojoj je budali to palo na pamet pre mene, utvrdim da je ono što će se, ako stvari idu po planu, desiti, poprilično slično tehnici IC voskiranja, u koju se ljudi kunu (i za koju oprema košta par soma, jer ko voskira skije u avgustu?)

 

Ovo sam primarno mislio da uradim ganc novim skijama, da im dobro zaštitim dubinu i da onda terenski samo malo trlj-mrlj habajući sloj, ali imam nekoliko starih na kojima ću da uvežbam tehniku (i da vidim da li se skije raspadaju na suncu :D ).

 

Kačim fotke rezultata.


  • 3

#2 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 12 August 2018 - 02:51 PM

Savetujem ti da pre zastitnog voskiranja odradis ciscenje povrsine voskom kako bi isterao svu prljavstinu iz pora. Nalij voska, pa pre nego sto se stvrdne zguli ga kako bi pokupio i izbacio prljavstinu i tek sledecu turu nalij za upijanje.
  • 0

#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 August 2018 - 06:56 PM

Biće čišćenje svakako. A to misliš ženskim voskom? :D


  • 0

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 15 August 2018 - 02:55 PM

Izveštaj, dan prvi:

 

Rešio sam da eksperiment počnem parom mini skija koje su na zajmu i koje bih mogao da vratim u boljem stanju nego kad su mi stigle.

 

Posle ribanja i sušenja, videlo se da su klizne površine poslednji put tretirane nečim kad su bile u fabrici, a bile su na rentalu pre dolaska kod trenutnog vlasnika.

 

Temperatura potrebna da vosak počne da se topi postiže se već za nekoliko minuta - ovde vredi napomenuti da sam na posao prionuo popodne i da sunce već nije bilo u fulu. Treba napomenuti i da, iako se radi o paru skija, jedna skija je mnogo brže razvila prijemčivost za vosak od druge. Kontrola kvaliteta, lol.

 

Elem, nanošenje voska sam radio direktno ciglom na skiju, i što se više mazalo (tj što je klizna površina bila više crna a manje siva), to je lakše išlo. Na kraju je već počelo da iči na mazanje putera po ovlaš ugrejanom tiganju. Završilo se sa solidnom debljinom sloja tečnog voska na obe skije, bez ijedne izgubljene trunčice.

 

Međutim, sunce mi je već pobeglo iz dvorišta, tako da će se proučavanje spremnosti skija da apsorbuju vosak na ler proučavati sutra. Vosak se, naime, spremno stisne čim sunce klizne za oblak (i isto tako spremno otopi čim ga vidi).


  • 0

#5 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 16 August 2018 - 08:32 AM

Koji vosak koristis?

Ja imam brdo skija kadidata :)


  • 0

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 16 August 2018 - 10:49 AM

Uzeo preko Codex-a onu gromadu homemade univerzalnog.

Ms'm sve je to parafin sa začinima...

 

http://www.codexserv...odrzavanje.html

 

Fini i komunikativni ljudi, preporuka za saradnju.

 

Ošurio sam jutros i nove skije, eno krčkaju se na suncu.

 

Baaaaš hoće vrelo i direktno sunce, inače odmah stisne. Ima da ih odnesem u saunu, lol.


  • 0

#7 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 17 August 2018 - 09:17 AM

Hvala na info, mozda i ja nesto pokusam :)


  • 0

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 August 2018 - 11:09 AM

Naišao sam na neki hrvatski blog na kom su isto u fazonu "voskiraj i ostavi dan-dva da pije". A ako se dobro sećam, serviser je pomenuo da ovaj vosak najbolje radi na 60 stepeni. Crne ploče na suncu definitivno teraju na 60 :D


  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 August 2018 - 04:05 PM

Pečenje, dan drugi

 

Čini mi se da je sloj voska nešto tanji nego prvi dan. Eh, da imam lasersku sredstvo koje meri na hiljaditi...

 

Za dokolicu, proučiti sredstvo DPS Phantom.

Ako je istina to što kažu, vredeće sve pare.


  • 0

#10 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 August 2018 - 06:05 PM

Evo i slika. Detaljan prikaz nanošenja sam dao na mini skijama. Na prvoj slici se vidi koliko su im zapuštene gazne površine (pogledajte razliku u odnosu na neopterećene repove)

 

 

P_20180815_153217_resize.jpg

 

Probni mrlj da se vidi topi li se vosak

 

 

P_20180815_153551_resize.jpg

 

Koji minut kasnije, vosak nanet u količini, gromuljica se rastapa...

 

 

P_20180815_154827_resize.jpg

 

I skije udavljene voskom :)

 

P_20180815_155536_resize.jpg


  • 0

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 August 2018 - 06:18 PM

Da se bacimo na ono glavno, tj. detaljno natapanje novih skija. Njih sam voskirao na isti način, jedino sam ih premeštao sa terase na terasu spram kretanja sunca, da budu duže podgrejane, dok malim skijama kako se zalomi. Danas je definitivno počela da se razaznaje tekstura PE podloge kroz vosak, tako da sam rešio da im je dosta.

 

Skidanje voska sam radio starom kreditnom karticom i ne preporučujem, ipak treba koristiti nešto kruće. Prvu skiju sam strugao na hladno, drugu sam zagrevao fenom tokom skidanja (veče) i to je prošlo 4x brže i elegantnije.

 

Posle struganja, još malo podgrejem celu površinu fenom i lagano prevučem ubrusom, da popije još ono malo viška. Onda sam izglancao ploče plutom sa filcom pazarenom u kompletu sa voskom... i to je to. Na probnom testu, kap vode se kotrlja niz skiju ravnomerno i u komadu, ne ostavljajući trag.

 

Mrzelo me da hvatam DSLR a trebalo je, jadne su slike...

 

 

P_20180819_193938.jpg

 

P_20180819_194057.jpg

 

 

 

Sledeće, PowerGhetto voskiranje, tj. proba svakodnevnog voskiranja za terenske uslove.

 

Plan:

 

0. Sačekati da se podloge osuše (korak za posle skijanja, očigledno)

1. Namazati hladno gazne površine voskom, k'o voštanom bojicom

2. Rastopiti vosak fenom

3. Popiti pivo dok se ovo slegne

4. Ostrugati i izglancati.

 

To sve ne bi u teoriji smelo da traje preko 30 minuta ako radi 1 čovek, videću u praksi ovih dana.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika