Jump to content


Fotografije

Amortizeri


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
6 odgovora na ovu temu

#1 AMN1

AMN1
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 26 June 2018 - 02:03 PM

Pozdrav,
Uzeo sam polovan Gary Fisher procaliber carbon, ispalo mi je jeftino ali su pokvareni amortizeri, pa me zanima da li se oni mogu popraviti i koliko bi to kostalo ili se mora uzimat nova viljuska, i koliko se slicne krecu (ova je ionako niska, a rekose mi da se ne moze na njega volan uoste podic (slabo se razumijem u sve to, ali bih da ga sredim malo)).
I koja bi otprilike bila realna cijena za ovo biciklo?a86565e0610aaa8a02ea3529620537eb.jpg

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
  • 0

#2 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 26 June 2018 - 04:03 PM

Pozdrav,
Uzeo sam polovan Gary Fisher procaliber carbon, ispalo mi je jeftino ali su pokvareni amortizeri, pa me zanima da li se oni mogu popraviti i koliko bi to kostalo ili se mora uzimat nova viljuska, i koliko se slicne krecu (ova je ionako niska, a rekose mi da se ne moze na njega volan uoste podic (slabo se razumijem u sve to, ali bih da ga sredim malo)).

lep stari biciklic...kako ono kazu, sto ne platis na mostu platices na cupriji :)

 

Ovaj amortizer, kao i vecina stvari mogu da se poprave ali je dosta nezahvalno davati dijagnozu i prognozu na nevidjeno jer je bicikl bukvalno iz proslog veka. Ako zelis da ga zadrzis u originalnom izdanju onda prica ima nekog smisla, ako ti to nije bitno onda je pitanje isplativosti *reanimacije* viljuske.

 

Ako budes uzimao drugu viljusku verovatno ces u prvi mah pomisliti da ces proci jeftinije ali ces tesko danas da nadjes ispravnu amortizersku viljusku sa tako malim hodom (predpostavljam 63mm), a pitanje je da li taj ram (koji je inace u to vreme radjen za trkanje i naglavačku poziciju vozača) moze da primi viljusku veceg hoda (80mm mozda i moze ali vise od toga ne verujem).

Ako viljuska koju nabavljas ne bude imala *drzac* za buzir za cantilever kocnice onda ces morati da menjas i kocnice, ali ne samo celjusti vec i celjusti, jer nisu medjusobno izmenjive.

 

Bojim se da si sebi za malo para navukao malo vise glavobolje nego sto si se nadao :)

A podizanje volana je posebna prica :(


  • 0

#3 AMN1

AMN1
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 26 June 2018 - 04:14 PM

Hvala na opsirnom odgovoru. Ako vec tako stoje stvari i ako se ne moze nac adekvatna nova viljuska, vozicu ga ovako, posluzice. Ili cu se mijenjat sa nekim. Lijep bicikl, steta sto ne mogu jos podignut volan.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
  • 0

#4 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 26 June 2018 - 05:29 PM

...Ako vec tako stoje stvari i ako se ne moze nac adekvatna nova viljuska...

to nisam rekao, samo sam rekao da ce da bude

 

...tesko danas da nadjes ispravnu amortizersku viljusku sa tako malim hodom (predpostavljam 63mm)...

 

 

...voziicu ga ovako, posluzice. Ili cu se mijenjat sa nekim. Lijep bicikl, steta sto ne mogu jos podignut volan.

u tom slucaju ja bih odvrnuo ove kape na krunu vile (sto gledaju prema gore) i pogledao sta je unutar stapova vile. Najverovatnije su unutri raspali elastomeri. Pokusao bih da ih izvadim i ocistim unutrasnjost i ubacio neke jake opruge koje ce da podignu prednji deo bicikla kao kada je amortizer bio ispravan. Time ce volan da se podigne za nekih 5 cm. Dodatno mozes da podignes volan zamenom lulice (nosaca sipke upravljaca) za drugu lulicu (iste duzine) sa vecim uglom. Ili zamenom za lulicu sa podesivim uglom, ali racunaj da ces na taj nacin volan zakretanjem nagore ujedno i da priblizis sedistu, tako da je moj savet da se pre toga uzivo konsultujes sa nekim ko ima iskustvo i volju da ti pomogne.

 

U slucaju izmene delova ja bih sacuvao originalne delove (za eventualno menjanje sa nekim) jer generalno pojedinacno nemaju neku vrednost, dok bi kompletan bicikl sa originalnim delovima ipak vredeo nesto vise nego *udrobljen* bicikl od nabacanih komponenti.


  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 June 2018 - 06:33 PM

I baci te rogove, olakšaćeš bajk 20% :D


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2018 - 06:42 PM

Pretpostavljam da neće puno poremetiti geometriju ako se uzme kršten amort što kraćeg hoda. Ili, skuplje rešenje, kruta viljuška dužih štapova od standardnih.

 

Za podizanje kormana može se uzeti lula koja je promenjivog ugla, ili adapter za podizanje.

 

Sva ova rešenja, naravno, nisu besplatna. Predlozi Igora i Mixitrona su sasvim dobri takođe.

 

Ovde sam, između ostalog, pisao o opcijama za podizanje kormana, sa slikama kako šta izgleda:

http://www.bikegreml...aja-na-biciklu/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 AMN1

AMN1
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 29 June 2018 - 06:13 PM

Hvala na odgovrima. Vjerovatno cu pokusat da nadjem novu viljusku, i jos po neku sitnicu da sredim. Odlicno je ispalo za 70e. :)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika