Jump to content


Photo

Najjeftiniji drumas protiv najskupljeg drumasa - koja je razlika u performansama?


  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#381 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 31 July 2019 - 09:33 AM

Ma znam da su jeftini teški točkovi bombproof, imam R501 i Mavic Axium 4 godine, brojne rupe i ivičnjake su preživeli, a i moja iživljavanja i preskakanja svega što može a i ne mora da se preskače na putu. Taj Mavic sa 20 žica je strašno jak, imao havariju i pad, uletela mi igla zadnjeg točka kolege u moj prednji pri nekom grupnom naglom kočenju, ta pljosnata aero žica se iskrivila ko pereca u svim osama, ispravio je stegom i kombinirkama od onda vozim dve godine bez problema. Oba točka ne traže centriranje skoro nikad. Ali Axium je jak zbog (pre)teške felne, iako je nabla vrlo lagana, prednji točak je s iglom težak 995 g ](*,) i to ona otvorena igla, lakša od Shimanove koja ima više čelika. Bez igle 925g.

Za lagane točkove nisam mislio na sklonost defektima pri nabadanju rupa to je normalno, mislio sam na to što sam čuo za previše slučajeva pucanja felni i čupanja nipli kod Mavica. Inače bih jako rado vozio neke alu točkove ~1500g a ne ove od preko 2kg i to bez igala :sad:

 

Pa da lepo rekao Bontrager: "strong, light, cheap - pick two".

 

I pick light and cheap. Gde ima to? :D


  • 0

#382 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Posted 31 July 2019 - 10:01 AM

Najmanji otpor prilikom kotrljanja imaju tubeless, pa tabulari pa tek onda klasicne klincer.

 

Sa ekvivalentnom konstrukcijom spoljašnje gume i istom vrstom unutrašnje, klinčer je brži nego tabular. Tabulari ostaju dominantni za trkače iz drugih razloga.


  • 0

#383 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Posted 31 July 2019 - 10:51 AM

...

 

I pick light and cheap. Gde ima to? :D

 

Možda bi mogao da nađeš u bloku 70, a ako nemaju na lageru mogu da ti na brzinu iseku od neke plastike ili jakog kartona. :D


  • 0

#384 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Posted 31 July 2019 - 12:21 PM

I pick light and cheap. Gde ima to? :D


Ima na aliexpressu ;-)
  • 0

#385 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4264 posts

Posted 31 July 2019 - 01:51 PM

 

Za lagane točkove nisam mislio na sklonost defektima pri nabadanju rupa to je normalno, mislio sam na to što sam čuo za previše slučajeva pucanja felni i čupanja nipli kod Mavica. Inače bih jako rado vozio neke alu točkove ~1500g a ne ove od preko 2kg i to bez igala :sad:

 

Za novije Mavice jeste problem. Ja sam pricao o iskustvima do pre mozda 10-tak godina dok je Mavic jos pravio kvalitetne tockove. I skupe i jeftine. 


  • 1
.

#386 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 31 July 2019 - 02:26 PM

Moj Aksium je iz 2008.

I u Fulcrum nešto nemam povrerenja. Šta je best buy sada, od polovnih točkova? Shimano?


  • 0

#387 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4264 posts

Posted 31 July 2019 - 02:49 PM

Uvek je bio ;).


  • 0
.

#388 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 31 July 2019 - 04:32 PM

Zadnja dva para tockova koje vozim su Mavic i ja sam Mavicom, za moje rekreativne potrebe bas zadovoljan. Taj problem oko pucanja nipli i zbica, koliko sam ja bar procitao na nekim forumima, je vazio za starije generacije Mavica dok su noviji, a jeftiniji Mavicovi tockovi po mnogima best buy.
Na prethodnom bajsu sam terao Axium sa kojima sam imao sudar takav da sam udario drugog biciklistu sa bocne strane kad mi je izleteo na put i preleteo sam i njega i bajs pri brzini od nekih 30 na sat. Pa sad moja tezina od 95 kg pa puta ta brzina, ja sam mislio da mi se prednji tocak raspao. Ne da mu nije bilo nista nego se nije ni pokrivio.

I dalje vozim Mavic, malo bolji od Axiuma i sa tim tockovima idem i preko dzombi, cak ponekad preko ivicnjaka ali naravno usporim, i koliko sam uspeo da primetim za ovo kratko vreme, nisu se ni pomerili iz ose.
Shimano je na primer, koliko god da je laksi, ali u tom osnovnom cenovnom rangu poznat da nije bas narocito krut tocak i da ima lateralna uvijanja kad se dobro nagazi na pedalu.
Ja licno nemam nista ni protiv Shimana, ko ima volje i vremena da otvara i podmazuje konusne lezajeve, ali da je Mavic los tocak... moje iskustvo ne govori tome u prilog...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#389 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Posted 31 July 2019 - 05:36 PM

Za mene best buy trenutno tocak Mavic Ksirum UST . Tu za oko 300-350e evra preko dobijes tockove, sealant i mavic tubeless gume. Vrhunski komplet za treninge i duze ture. Samo jedna ova guma kosta 50e

 

Dubina tocka 24 mm, teski 1650 grama znaci neki srednji odnos izdrzljivosti i tezine...

 

Maksimalna deklarisana tezina vozac + bicikl + oprema je cak 120 kg.


  • 3

#390 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 31 July 2019 - 06:21 PM

Novije Mavic felne hoće da pucaju - ravno po sredini.

Što je tuga - jedni su id retkih koji prave kršten spoj za niple na felnama (tako da se čelični “rukav” oslanja i na spoljni zid duplozidne felne, ne samo da bude nitna na unutrašnjem).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#391 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 01 August 2019 - 01:11 PM

I pick light and cheap. Gde ima to? :D

Kod avio modelara :) 


  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#392 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Posted 01 August 2019 - 04:27 PM

I pick light and cheap. Gde ima to? :D

 

Ima na aliexpressu :wink:

 

generalno je tako, al poruci odmah 2 komada, jer nece dugo da traje :(

 

Onomad kolega koji trenutno nije toliko aktivan pazario neke disk glave za tockove, super izgledale, lagane, i nisu bile nesto preterano skupe (citaj: cheap) smontirao na bajk i nakon nekog vremena: https://www.2bike.rs...page-53?hl= 350 post 1050...gecrkt!


  • 0

#393 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Posted 14 August 2019 - 05:15 AM

kinezi prave fenomenalne tockove za fenomalnu cenu.

 

Sve manje ima opravdanja kupovati tockove "poznatih" zapadnih brendova

 

Jedan moj poznanik ima bicikl vredan 12.000e kupljen nov kod nas.

 

Posle samo pola godine otisli su mu lageri u freehubu . A tockovi su najskuplji koji postoje - Zipp.

 

Najsmesnije od svega je sto ovi u planetbike-u gde ih je kupio, nisu znali da mu ih naprave pa je bio osudjen da bude bez bicikla narednih par meseci. 

 

Evo tek posle skoro pola godine od kako se tocak pokvario je isti i napravljen.

 

Istovremeno meni se na Novatec pojeo vrh freehub-a i kupio sam nov i napravio sve za 50e u 3 dana. 

 

Mogao je tocak da se vozi i tako , nije radio kako treba samo u poslednjoj brzini.

 

Tako da iz iskustva, nema neke vece razlike izmedju najskupljih i jeftinijih tockova u kvalitetu i trajnosti. 

 

Barem iz mog iskustva.


  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users