Jump to content


Fotografije

KAKO tražiti pomoć pri kupovini.


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#1 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 March 2018 - 09:21 PM

Ovo je to doba godine kada veći broj članova (što starijih, još više novih) postavlja pitanja u vezi kupovine bicikala. Puno nas je dobilo i dobija korisne savete i pomoć na ovom forumu. Cilj ovog posta je da pomogne ljudima da dobiju bolje (i brže) odgovore kada je kupovina bicikla u pitanju. Ovo nisu pravila, više smernice. Poštovanjem istih, po mom iskustvu & mišljenju, je puno veća šansa da se za kraće vreme dobije korisna i upotrebljiva preporuka od strane ostalih (iskusnijih?) članova. Dakle, kada tražite savet za kupovinu bicikla, pomoći će ako ponudite sledeće podatke:

 

1. Visina vozača

Važno zbog veličine rama, nekad i zbog tipa bicikla, veličine točkova i sl.

 

2. Namena bicikla

Nije isto ako neko traži bajs za do posla, po ravnom, i za spust niz planinska bespuća. Uz puno međuvarijanti.

 

3. Kakav bicikl želite

Moguće da će kolege spram tačke 2. preporučiti drugačiji tip bicikla, ako procene da onaj koji želite nije primeren za namenu (obično uz argumentovano objašnjenje svog saveta), ali ako iz bilo kog razloga želite baš drumaš, MTB, ili city bajs, pomoći će ako to napišete. Budite doduše spremni na drugačije predloge (zavisno od tačke 2)

...i, naravno, drumaši su zakon, sve ostalo je igrarija.  :)

 

4. Koliki je budžet i dolaze li polovni bajsevi u obzir

Što je budžet veći, to je veća šansa da se za kraće vreme nađe dobar bajs. Cene su otišle nenormalno visoko (za naš standard pogotovo), tako da izbor kvalitetnih bajseva eksponencijalno raste sa svakim evrom dodatim, sve do nekog iznosa od 500 (pa i više) evra.

Naravno, računajte nekih 50 do 200 evra (u zavisnosti od klase i stanja bicikla) za servis bicikla relativno brzo po kupovini, ako se kupuje polovan. Čak i kod novog je velika šansa da će se sedlo, pedale, ručice i sl. verovatno menjati u prvih godinu dana, dok čovek ne nađe šta mu/joj odgovara.

Takođe, velika je razlika da li se traži (isključivo) nov, ili polovan bajs za dati budžet.

 

5. Postavite pitanje u podforum "Pomoć pri kupovini"

Svima će biti lakše da se snađu.

 

6. POMOĆ!?!?!? - naslov teme

Stavite naslov teme tako da bude jasno o čemu se radi. Dobri primeri naslova tema su:

 

"MTB 29er do 400 evra"

"Hybrid,touring,trekking za put po svetu i blagi off road ??"
"Kupovina bicikla za vožnju do posla"

 

Loši primeri naslova tema:

"Pomoc pri kupovini" - čestitam, pogodili Ste pravi odeljak foruma i da, zaista se tako zove!  :)

"Koje biciklo kupiti"  - varijacija na temu, uz nepravlino napisanu imenicu bicikl (množina je, naravno, bicikli, ne biciklovi). #grammarpolice :)

"Ne razumem see!!" - većina pitanja na forumu su iz ovog razloga postavljena, ali ne možemo sve teme tako nazvati, zbog lakšeg snalaženja.

"Hitno!!!" i "POMOC!" - ako niste iz bilo kojih razloga sprečeni pozvati 192, 194 i sl, nemojte nas štrecati. Hvala unapred.

 

7. Ovo je forum, nije chat

Postoje "ludaci" koji koriste Internet samo povremeno, mnogi čak i voze bicikle, bez da ih muka natera. Postavite pitanje i sačekajte par dana, nekad "čak" i nedelju dana, da članovi, kada njima prija i kad već vole & uobičavaju da to rade, pročitaju nove teme i odgovore/pomognu. Nema potrebe za paničenjem, duplim postovanjem, slanjem privatnih poruka starijim članovima i sl, ukoliko niste dobili odgovor istog dana. Postoje call centri, live-chatovi i sl, ali forum je nešto drugo (vrsta koja odumire, ali ovaj se još drži, kuc-kuc).

 

 

To bi bilo to. Hvala na posvećenom vremenu, nadam se da će nekom pomoći - znam da bi meni pridržavanje ovih stavki pri postavljanju pitanja svakako olakšalo davanje upotrebljivog saveta.

 

 

Ako sam nešto napisao što nije tačno, ili nije na mestu, ili nešto propustio, neka me kolege isprave.

 

P.S.

Kako pregledati polovan bicikl pre kupovine (tekst, slike & video), link:

Kupovina polovnog bicikla

Par reči o biciklima za do 100 evra

 

 

BikeGremlin vodiči za kupovinu

 

 


  • 10

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 06:53 AM

Nije usko vezano samo za kupovinu, već i za servis:

 

(Sezonska) preopterećenost servisa i prodavnica bicikala


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 June 2020 - 12:43 PM

Nije usko vezano samo za kupovinu, već i za servis:
 
(Sezonska) preopterećenost servisa i prodavnica bicikala


Odličan članak! Nadam se da će ljudi imati dovoljno strpljenja da ga pročitaju... do kraja ;) Sa jedne strane, drago mi je što se toliko širi upotreba bicikla u bilo koje svrhe, možda će biciklizam da se malo popne na lestvici prioriteta vlasti, vozača i ostalih činioca. Sa druge strane, kao i svaka tranzicija, ovakav period je stresan i novim/neiskusnim biciklistima i prodavcima/serviserima. Za sad su (pre)prodavci na dobitku jer cene skaču, ali servisi verovatno ne mogu da prate taj trend da ne bi gubili mušterije.

Najbolji savet je onaj na kraju. Bicikl je relativno jednostavna sprava, bilo bi odlično kada bi svi uložili malo truda da nauče kako se menja ili krpi guma, kako se šteluje burence menjača ili kako se čisti i održava bicikl. Serviseri ne bi gubili vreme na jednostavne zahvate koji im odlažu ozbiljnije popravke, a ne donose neku zaradu, dok bi sami vozači rešavali svoje sitnije probleme bez čekanja i nerviranja i naučili da više uživaju i poštuju svoje mezimce :)
  • 0
The sea, the sea

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 June 2020 - 10:53 PM

Moje mišljenje na temu kako kupiti jeftin polovan bajs - za one koji su na (malom) budžetu:


  • 5

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 11 June 2020 - 10:22 AM

Mislim da se snimatelj nece buniti i ako opet bude trebao da snima, adekvatna nagrada sledi :)

 

Inace se za frikcione menjace slazem, na duge staze manje osetljivi kad se covek navikne, jedino gde su mi smetali jeste uzbrdo za zadnji menjac, kad je potrebno prebaciti i vrlo brzo motati nakon toga, ume da nervira dok se ne podesi da lanac ne proizvodi zvukove. Ostalo sto si naveo sasvim na mestu, ja sam se sit navozao sa opremom nizeg ranga, cak i bez nekih investicija sem lanca/kasete/paknova, kad se izabere lepo to prosto radi.


  • 3

#6 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 June 2020 - 09:13 PM

Mislim da se snimatelj nece buniti i ako opet bude trebao da snima, adekvatna nagrada sledi :)

Ma snimatelj radi iz čiste zabave, pivo je ovde nužno zlo.

 

Samo zato što rakija i saobraćaj nikako ne idu zajedno :)


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#7 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 11 June 2020 - 10:41 PM

Svaka čast na entuzijazmu, ali ovo je negledljivo, ili bolje rečeno - neslušljivo.

Audio je očajan, u ovom ambijentu sa svim ovim brujanjima motora, ovih ili onih.... katastrofa.

Nažalost, posle par minuta sam odustao, koliko god me, iz čiste radoznalosti zanimalo da vidim i čujem.

Tema mi je interesantna jedino kao "Razvoj srpskog savetodavnog bajs sajta" ali džabe...

Eto možda saveta; nešto je tu propušteno ;)


  • 1

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#8 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 June 2020 - 11:32 AM

Svaka čast na entuzijazmu, ali ovo je negledljivo, ili bolje rečeno - neslušljivo.

Jeste, nije profesionalna produkcija. Snimano je mobilnim telefonom. Koliko vidim na youtube-u, ne žale se ljudi, koliko im je bilo potrebno da sakupe informacija, sakupili su. Ton je loš, ali je Reljina priča dovoljno odvojena od zvučne pozadine da bi mogla da se razume.

 

Za entuzijaste producente potrebni su i entuzijasti konzumenti, i njima je video namenjen :)


  • 4
Homesick for a place you've never been...

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 June 2020 - 12:24 PM

Jeste, nije profesionalna produkcija. Snimano je mobilnim telefonom. Koliko vidim na youtube-u, ne žale se ljudi, koliko im je bilo potrebno da sakupe informacija, sakupili su. Ton je loš, ali je Reljina priča dovoljno odvojena od zvučne pozadine da bi mogla da se razume.

Za entuzijaste producente potrebni su i entuzijasti konzumenti, i njima je video namenjen :)

Pogledaš prvih 20 sekundi videa o mostu Slobode i posle ti ovde audio bude savršen.
Ne ovako - navikneš se na luksuz, posle ništa ne valja. :)
A i poenta je u bajsevima i pejzažu - i tako ne pričam ništa pametno. :)
  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 June 2020 - 01:14 PM

A i poenta je u bajsevima i pejzažu - i tako ne pričam ništa pametno. :)

Ako nastaviš sa ovom igrom skromnosti, postaviće se pitanje - a što uopšte pričaš o bilo čemu? :)

 

Nekako mislim da je ono što radiš vredno branjenja, dokle god i vlasnik najgoreg bicikla na svetu, i sa najgorom audio opremom, od toga ima nekakve koristi :)


  • 2
Homesick for a place you've never been...

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 June 2020 - 02:42 PM

Ako nastaviš sa ovom igrom skromnosti, postaviće se pitanje - a što uopšte pričaš o bilo čemu? :)

Nekako mislim da je ono što radiš vredno branjenja, dokle god i vlasnik najgoreg bicikla na svetu, i sa najgorom audio opremom, od toga ima nekakve koristi :)


Najsigurnije mi je šaliti se na svoj račun - onda se niko ne uvredi. :)

Realno, koliko mogu biti objektivan: besplatno smo se obojica iscimali da napravimo nešto za šta (barem lično) očekujem(o) da će pomoći velikom broju ljudi.

To je nešto što “svi” ovih dana pitaju i gledaju.

Tehnički idealno? Ni blizu?
Korisno? To neka svako za sebe proceni.
Kome se ne sviđa - ima hiljade tehnički savršeni(ji)h snimaka. Mislim da je kod našeg, kao i na sajtu: suština i sadržaj ispred izgleda i forme.

A kvalitet će doći s boljom opremom i iskustvom, vremenom. Važno je da se radi i napreduje.
  • 5

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 June 2020 - 03:36 PM

A kvalitet će doći s boljom opremom

Donacije (ili makar dobar savet) za bežičnu bubicu za Samsung telefon ili Canon foto aparat primamo, u hodu :)


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#13 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 12 June 2020 - 03:36 PM

Mislim da je kod našeg, kao i na sajtu: suština i sadržaj ispred izgleda i forme.
A kvalitet će doći s boljom opremom i iskustvom, vremenom. Važno je da se radi i napreduje.[/quote]

Bas tako,samo snimaj

Kom se nesvidja kvalitet,nemoj da gleda
  • 2

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 March 2021 - 01:14 PM

Dolazi proleće, tema je ponovo "pojačano aktuelna," pa sam napravio još jedan video:

(šta je bitno, kako tražiti pomoć i savet, koji bajs uzeti i sl.)

 


  • 4

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 04 March 2021 - 03:05 PM

Evo mene dobronamernog.
 
d-love-to-hear-your-long-story-mou-make-
 
Sa prakticne strane, nema potrebe da snimas sebe dok objasnjavas nesto samo zauzimas korisno mesto na ekranu, vecina mladih to gleda na malenom ekranu telefona. Nema potrebe da pokazujes web stranice jer se na njima ne vide jasno slike a kamoli tekst, u opisu videa postavi linkove ka web stranici o kojoj si govorio. Oni koji znaju nece imati potrebe a oni koji ne znaju nece imati zelje da slusaju a kamoli gledaju siroku raspravu o temi. Bolje napravi vise kracih klipova do 5min. o samo toj vrsti bicikla tipa zasto da kupim gradski bicikl i u njemu pricaj samo o gradskom biciklu a ne da ga poredis sa drumskim ili planinskim, kratko i jednostavno gradski bicikl ima blatobrane, ima korpu, sedi se uspravno...
I naravno uvek uciniti da bude dopadljivo na prvi pogled, seks sels bejbi :)
 

  • 2

#16 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 04 March 2021 - 07:38 PM

Meni se sviđa Bike Gremlin sajt i youtube kanal. Mislim da je sve taman kako treba da bude. A posebno mi se sviđa što je sadržaj (suština) ispred forme i što je autentično, bez nekog foliranja i prenemaganja. Čak bih rekla da Relja previše skromno gleda na svoje znanje koje je ogromno. To je odlika ljudi koji puno znaju - pro više znaju, svesni su da ima mnogo toga što se još može naučiti, još bolje uraditi. Mogu reći iste pohvale i za Dusan011, Dule 0911, mirek200. Ako sam nekoga izostavila - dodaću u nekom narednom postu. 

Relja, od mene veliki lajk i samo nastavite da radite po svome, odlično je.


  • 6

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 March 2021 - 04:23 AM

Moje mišljenje je da je dobro, ali da može (i treba) puno bolje.

Cilj kojem težim je ono što radi Park Tool na svom kanalu.

 

Da li će ovaj poslednji video nekom koristiti?

Ne znam - ali to je bilo najbolje što sam mogao uraditi u datom momentu. Svakako planiram većinu snimaka raditi ponovo, u puno boljem kvalitetu. Samo zdravlje da posluži, ostalo će se rešiti.  :)


  • 4

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 05 March 2021 - 07:04 AM

Dobro je to što radiš zaista a vidim da si svestan da može mnogo bolje. Tvoj uzor Park Tool je odličan. Kod nas sa 6m objašnjavaju kako rade "nešto" sitno na nabli i uzgred pola vremena poklope vidik ili telom ili rukom. Većinu vremena objašnjavaju rečima i rukama a ne na delu. Treba pogledati kad on nešto radi odmah zum ide na deo koji rade, uvećanje tog delića mehanike pa grafički prikaz... mislim ko ga je gledao zna da je savršen.
Kod nas 90 procenata vremena ide na majstora i njegovu promociju a to što radi onako lepo zbrzi i kratko ili nikako zumiranje i to je to.
Podrška u svakom slučaju, ipak si najbolji po meni na našim prostorima.
  • 5

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 March 2021 - 06:28 PM

Kontam da bi ove komentare za sam kanal bilo produktivnije prebaciti u posebnu temu - unutar "Smaltalk" odeljka i sl.

Meni je svakako korisno - pogotovo (konstruktivne) kritike - ali mislim da zatrpava ovu temu koja ima jasnu namenu da pomogne i novim članovima, a i nama (bar je takva bila namera).


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 05 March 2021 - 06:48 PM

"Kontam da bi ove komentare za sam kanal bilo produktivnije prebaciti u posebnu temu" (link)


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika