Jump to content


Fotografije

Pedale, šta uzeti


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
27 odgovora na ovu temu

#1 fudimenti

fudimenti
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 01 March 2018 - 08:17 PM

Pokušaću da budem koncizan a vjerovatnoća da u tome uspjem je slaba :)
Kupio sam drumski bicikl (internet, canyon endurace, dosta peripetija)koji je na putu do mene, još samo da ga prebacim iz Dubrovnika do Podgorice. Dolazi bez pedala. Ovo mi je prvi drumaš. Do sada sam vozio trekking i flatbar hibrid sa platformama. Ovdje bih uzeo spd-flat kombinaciju. Zašto? Nosim broj cipela 50 i moj izbor je vrlo sužen. Imam MTB patike northwave koje mogu da imaju SPD pločice kad konačno izrežem dio đona. One su ljetnja varijanta (summer spring) nikako za ovo vrijeme i za kišu. Kupio sam za te prilike patike za trčanje/hajking sa dosta tvrdim đonom i gore-texom. Obuću kupujem kad na nju naletim jer ne mogu da biram mnogo. Ako može noga da stane i imam dovoljno u novčaniku uzimam. Kamašne isto ne dolaze u obzir jer još nisam vidio neke u koje moje patike staju. Dakle, ili flat ili kombinacija SPD flat ali koje da nekako idu uz drumaša, da ne bude ka piletu sise. Težina je najmanje bitna jer sam apsolutna kategorija tako da neka stotina grama +- ne igra ulogu. Ne mora Shimano, može i wellgo ili šta već, samo da nije krš.
Svaki savjet dobrodošao

Sent from my Le X820 using Tapatalk
  • 0

#2 kurogane

kurogane
  • Members
  • PipPipPip
  • 99 posts

Postavljeno 02 March 2018 - 07:35 AM

Pa one shimano 324 su najzastupljenije rekao bih pedale sa dva lica da tako kazem SPD sa jedne strane a sa druge obicne bez kacenja.
Polovne su oko 15 €
  • 0

#3 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 02 March 2018 - 08:52 AM

Примера ради... Клик


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 March 2018 - 09:52 AM

Pokušaću da budem koncizan a vjerovatnoća da u tome uspjem je slaba :)
Kupio sam drumski bicikl (internet, canyon endurace, dosta peripetija)koji je na putu do mene, još samo da ga prebacim iz Dubrovnika do Podgorice. Dolazi bez pedala. Ovo mi je prvi drumaš. Do sada sam vozio trekking i flatbar hibrid sa platformama. Ovdje bih uzeo spd-flat kombinaciju. Zašto? Nosim broj cipela 50 i moj izbor je vrlo sužen. Imam MTB patike northwave koje mogu da imaju SPD pločice kad konačno izrežem dio đona. One su ljetnja varijanta (summer spring) nikako za ovo vrijeme i za kišu. Kupio sam za te prilike patike za trčanje/hajking sa dosta tvrdim đonom i gore-texom. Obuću kupujem kad na nju naletim jer ne mogu da biram mnogo. Ako može noga da stane i imam dovoljno u novčaniku uzimam. Kamašne isto ne dolaze u obzir jer još nisam vidio neke u koje moje patike staju. Dakle, ili flat ili kombinacija SPD flat ali koje da nekako idu uz drumaša, da ne bude ka piletu sise. Težina je najmanje bitna jer sam apsolutna kategorija tako da neka stotina grama +- ne igra ulogu. Ne mora Shimano, može i wellgo ili šta već, samo da nije krš.
Svaki savjet dobrodošao

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Pazi kupio si drumski bicikl i sada moraš da poštuješ neka pravila jbg, Velominati su svuda oko nas.
http://www.velominat...m/the-rules/#42
Znači pročitaj sva pravila obavezno, a pogotovo obrati pažnju na pravilo broj 34.
U slučaju da ne ispoštuješ neko od ovih pravila, velike su šanse da se Velominati stvore niotkuda i oduzmu ti bicikl zbog toga što ih blamiraš.
I šta ćemo onda?

Shvati ovo kako hoćeš, ali ja ne bih rizikovao sa tim platformama.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#5 kurogane

kurogane
  • Members
  • PipPipPip
  • 99 posts

Postavljeno 02 March 2018 - 10:29 AM

Ima na ali pedale 520 shimanove sa onim plasticnim dodatkom ako neces da se kacis oko 30 € nove to nije losa opcija.

SHIMANO PD-M520 pedal MTB bicycle bike pedals M520
http://s.aliexpress....qY?fromSns=Copy to Clipboard
(from AliExpress Android)

Kad se naviknes na kacenje jednostavno plasticne dodatke zaboravis
  • 0

#6 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 02 March 2018 - 11:19 AM

http://www.2bike.rs/...ltegra-pd-6700c

Uz drumski bicikl i drumske pedale idu...


  • 0

#7 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 March 2018 - 11:53 AM

http://www.2bike.rs/...ltegra-pd-6700c
Uz drumski bicikl i drumske pedale idu...



To sam i ja mislio dok nisam probao i shvatio prednosti spd sistema i od tada se na spd sl vise ne vracam. Za pocetnika je svakako bolje spd mada naravno svako ima svoje misljenje.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 March 2018 - 12:08 PM

I meni je spd bolji. Ali ajde baš da čujem tvoje razloge? :)


  • 0

#9 fudimenti

fudimenti
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 02 March 2018 - 01:20 PM

Izvinjavam se svima, nisam pri kompu pa ne mogu da otvorim većinu linkova preko Tapatalka, sve ne vraće na ovaj thread. Vidio sam ovo na ali, razmisliću, vjerovatno najbolje rješenje pa kad otopli SPD. Uslovljen sam obućom, tako da SPD ili platforme u mom slučaju do daljnjeg. @vidak davno sam pročitao keepers of the cog i šta da ti kažem, da si mi živ i zdrav i točkovi da te služe, tu bih se zaustavio.
Hvala ostalima

Sent from my Le X820 using Tapatalk
  • 1

#10 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 02 March 2018 - 04:55 PM

I meni je spd bolji. Ali ajde baš da čujem tvoje razloge? :)

SPD je bolji ako gledaš univerzalnost, možeš da setas, pločice se ne troše, kačenje sa obe strane...
Ali na drumskom bajsu se SPD patike jednostavno savijaju jer je mala površina oslonca i premekane su.
Zato su drumske sprinterice po pravilu sve sa tvrdim djonom.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#11 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 02 March 2018 - 07:08 PM

To sam i ja mislio dok nisam probao i shvatio prednosti spd sistema i od tada se na spd sl vise ne vracam. Za pocetnika je svakako bolje spd mada naravno svako ima svoje misljenje.


Vidi ja sam sa spd prešo na spdsl i više mi odgovara jače je kopčanje noga mi je stabilnija manje lufta(float)par puta posle spdsl probao spd i stalno sam sa iskopčavao
  • 0

#12 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 02 March 2018 - 09:15 PM

Da nisi na SPD imao pločice SM-SH56 koje mogu da se izvuku i pravo uvis uz malo sile? Standardne SM-SH51 ne bi trebalo da se iskopčavaju sem rotacijom na stranu, a i za to može da se podesi tenzija na pedalama.
  • 0

#13 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 March 2018 - 09:21 PM

To koliko je noga čvrsto ukopčana ili nije čvrsto ukopčana u pedali se reguliše šrafovima za tenzionu oprugu koji postoje i kod SPD i kod SPD SL sistema, tako da na spd pedalama ti verovatno nije bila dobro dotegnuta ta opruga. Jedina prednost SPD SL sistema je veća kontaktna povrčina između sprinterice i pločice, pa samim tim se pretpostavlja da se zbog toga manje energije "gubi" prilkom okretanja pedala ali je taj gubitak energije navodno na spd pločicama toliko mali i u realnom vremenu nemerljiv, da će jednom iskusnijem ili manje iskusnom rekreativcu značiti ama baš ništa.

 

A prednosti su naravno to što može noga da se kopča sa obe strane što prilikom kretanja na jakim uzbrdicama itekako znači i naravno to što kad siđeš sa bajsa da popiješ pivo ili pojedeš nešto možeš da hodaš kao normalan čovek. Može biti da sam ja nešto malo smotaniji, ali desilo mi se da sam se na tim prokletim SPD SL pločicama okliznuo i pao preko sopstvenog bajsa i iskirivio zadnji točak. E od tad sam rekao, nikad više prokleti SPD SL, iako i dalje imam te sprinterice i pedali i dalje ih povremeno vozim. :) 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#14 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 March 2018 - 09:29 PM

db923585388d7e4481cdb5c027c3d094.jpg

Spd pruza mogucnost i veceg kontakta...
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#15 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 02 March 2018 - 10:25 PM

Da nisi na SPD imao pločice SM-SH56 koje mogu da se izvuku i pravo uvis uz malo sile? Standardne SM-SH51 ne bi trebalo da se iskopčavaju sem rotacijom na stranu, a i za to može da se podesi tenzija na pedalama.


Da baš te sm-sh 56 podešeno je bilo pa skoro na max i što reče kolegaa u postu iznad svidja mi se kod spdsl ta kontaktna površina i krutost djona
  • 0

#16 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14619 posts

Postavljeno 03 March 2018 - 01:08 AM

(link) (link)


  • 0

#17 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 March 2018 - 04:44 AM

Sad salu na stranu, ja bih na drumasa uvek stavio drumske pedale, ako bas mora spd onda jbg, ali nikako kombinovane, mnogo je ruzno to na tako lepom bajsu.
Za slucaj da hoces da vozis u obicnim patikama ljudi smislili platforme na koje stavis plocice pa to sve zajedno na pedalu, a kad ne treba samo raskacis platformu sa pedale, moze da se montira na sve vrste pedala.
Ovako to izgleda https://m.ebay.com/i...6.c100408.m2460
E sad za toliku nogu treba uzeti najvecu mogucu platformu, da ne visi pola noge sa pedale.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#18 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 March 2018 - 05:12 AM

Sad salu na stranu, ja bih na drumasa uvek stavio drumske pedale, ako bas mora spd onda jbg, ali nikako kombinovane, mnogo je ruzno to na tako lepom bajsu.
Za slucaj da hoces da vozis u obicnim patikama ljudi smislili platforme na koje stavis plocice pa to sve zajedno na pedalu, a kad ne treba samo raskacis platformu sa pedale, moze da se montira na sve vrste pedala.
Ovako to izgleda https://m.ebay.com/i...6.c100408.m2460
E sad za toliku nogu treba uzeti najvecu mogucu platformu, da ne visi pola noge sa pedale.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

prvi link više nema, evo ovako to izgleda https://www.ebay.com...cMFqTqGpaYIPZ0w


  • 1

#19 fudimenti

fudimenti
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 17 March 2018 - 09:09 AM

Samo da se zahvalim svima još jednom. Kupio sam SPD verziju m520 (nije mi se isplatilo da uzimam odvojeno pločice i polovne pedale kod nas u CG ) i evo, nećkam se da naručim jedne sprinterice sa bikediscounta (hvala dušane) jer mi je 25€ ukupno poštarina a onda prelazi magičnu svotu od 75€ gdje počinju da naplaćuju PDV i tako od 62 dođosmo do 100 i kusur eura, blabla... ako ne uzeću ove"platforme"što ih je Vidak okačio

Sent from my Le X820 using Tapatalk
  • 0

#20 Sirrus

Sirrus
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 25 April 2023 - 04:07 PM

Ima li neko preporuku za pedale u cenovnom rangu do 50e? Nemam specijalnih zelja mozda samo da imaju industrijski lezaj da se ne zezam vise sa kuglicama.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika