Jump to content


Fotografije

Crna hronika biciklista - Slava im


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
34 odgovora na ovu temu

#1 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 09 December 2017 - 05:05 PM

Dragi forumasi, otvaram ovu temu prilicno emotivno, uz suze. Poznavao sam zenu, uciteljicu koja je decenijama vozila Pony bicikl iz Backog Gradista do Beceja. I nazad. 2x 12 km.

Zena je volela Sunce. Volela je da vozi Pony. Stalno sam je sretao.

Zena je poginula veceras. Duboko sam potresen. Vozilo ju je udarilo i pobeglo. Njoj zelim vecan mir i da u raju vozi bezbrizno. Zena je bila ikona. Svi su je znali po tome.

Licno vozim tim putem godinama. Zelim da istaknem da je dobra vecina vozaca zrela za oduzimanje vozacke dozvole. LICNO MISLIM DA SU STOKA. Gomila ljudi vozi, a ne zna da vozi. Zaobilaze kolone od 5+ vozila i idu direktno na biciklistu. Ja sam sletao namerno mnogo puta sa puta. NE ZNAJU DA OCENE. Ne znam GDE ZURE 120+ km/h. Stoka.

Vozaci kamiona ? Jos veca stoka. Kamion zaobilazi kamion JER GA MRZI DA KOCI, pa ili zaobidje biciklistu na par centimetra ili imate srece da vidite pa sami sletite sa puta. Bolje i to nego sanduk. Mnogo je nesavesnih vozaca na nasim putevima. Mnogo je besnih vozila koji voze IDIOTSKI. Mnogo je vozaca koji su ubili pesake, bicikliste.

Ovu temu otvaram da bismo odali poslednji pozdrav hrabrim biciklistima. Eto ja imam zelju, jer sam potresen. I sam se bojim da vozim. Policija nista ne radi, godinama. Ima i dosta spomenika uz put. Ali generalno na svim putevima STOKA JURI. Gde zure ?? Da li je 5-10 minuta razlike vredno zivota ?

Tako da zelim da odam pocast hrabroj uciteljivi koja je bar 20-30 godina vozila svaki svakcati dan bicikl Pony 2 x 12 km. Zao mi je do neba. A vozacu motornog vozila zelim samo najgore. Neka te andjeli cuvaju divna uciteljice. Bila si ikona nase opstine i moje suze idu gore ka tebi.
  • 4

#2 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 09 December 2017 - 05:28 PM

Vozac je uhapsen. Pijan kao stoka. Iz pravca Temerina. Ono sto sam i sam pre par sati nazvao dolinom smrti.

Pocivaj u miru uciteljice.
  • 1

#3 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 09 December 2017 - 05:31 PM

:(


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 December 2017 - 05:36 PM

Tuga.

 

Kad si pominjao vožnju za NS biciklom, baš sam kontao da napišem da bih ja izbegavao petak i subotu veče (i veće slave) zbog puno pijanih. Posle sam pročitao da razmatraš drugu rutu, pa nisam ništa ni spominjao.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 09 December 2017 - 05:48 PM

Mnogo sam skenjan. Meni je mama mlada umrla nedavno. A ova zena je bila iz istog mesta. Drugarica. A i njena mama je predavala mojoj.

Zena je vozila ljudi dragi... sporo kao puz, uzivala u Suncu, voznji, vozila uvek lepo ofarbani Pony. Tako je volela to. To se zove ljubav prema necemu. Uvek sam se pitao kako je ne mrzi. Nije je mrzelo. Zivela je za to. 2-3x je bila u lokalnim novinama.


Duboko sam potrsen i iskren da budem, licno se bojim kada vozim. Znam da i mi biciklisti pogresimo, ali mnogo vise grese oni. Udariti zenu mrtav pijan koja vozi Pony uz kraj puta, pa pobeci... Ne mogu da budem objektivan. Vredjao bih. Ali cutacu

Otvorio sam temu, pa eto, mozda glupo zvuci. Ako nekome pozelite da odate poslednju pocast, odajte je. Sigurno nisam jedini koji zna nekog hrabrog biciklistu/nju koja je stradala nemarnoscu drugih. Necu se vise oglasavati.

Osim ogromne tuge, moram da istaknem da je ceo sistem zakazao. Nista se ne menja. Mnogo je spomenika, na bezazlenom putu. Ne znam sta je tek na drugim. A gde su tek oni ljudi kojima nije dignuta posta.

Nadam se da cemo jednom postati drzava gde ce biciklisti i pesaci biti zasticeni.

A ne da ljudi stradaju ovako. A znamo i kako su neki poznati ubili, pa se izvukli, a tek koliko ljudi dobiju smesne kazne.


Za kraj. Jednom se zivi. Ne brze od zivota.
  • 2

#6 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 09 December 2017 - 07:59 PM

Zaista, tuga. Taj deo puta od Bač. Gradišta ka Bečeju je katastrofa, a nije ništa bolje ni od Temerina ka Bač. Gradištu. Prolazio sam više puta tuda kolima. Put je uzak, kamiona koliko hoćeš, a ima i traktora sa priključnim mašinama. Nije ništa bolje ni iz Bečeja prema Melencima. Vrlo zeznuto za drumsku vožnju. Ne znam, možda je malo bolje prema Srbobranu i kada se skrene ka Novom Bečeju, ali generalno po onome što sam video iz automobila, vrlo nezgodno za bicikliste.


  • 1

#7 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 09 December 2017 - 08:10 PM

Tacno tako. Nesto je bolje ka Novom Beceju i Srbobranu. Tu ja i obicno vozim. No da stvar bude gora, eto zena vozila 20-30 godina obicnu poniku i pokupi je pijan vozac. Pa jos pobegne.

U sebi se zamislim, iako sam bezbroj puta rizikovao, da li je biciklizam vredan glave. Prosto... Svaki put je lutrija. A dzabe kazne. Onaj ko moze da divlja, napija se, ima i za kazne.

Dovoljno je videti onu Daru Bubamaru sto je snimana kako divlja sa Porsche. Ide kroz crveno, vozi po gradu 150-200 i nista ne vredi. Nazalost za male prekrsaje te oderu, a kad ubijes coveka dobijes svega par godina robije ili i ne robijas.

Ispada da mi je bolje da vozim po gradu, a ne magistralom. Kad pogine neko ko vozi tuda kad ja nisam bio ni rodjen (32 god), sta ja da ocekujem... Ne znam. Biciklizam je prelep sport, a nazalost u saobracaju i najrizicniji.
  • 0

#8 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 December 2017 - 08:14 PM

Nije samo uzak put problem nego i neprolagodjena brzina kretetanja a tek voznja u alkoholisanom stanju! Kada se vozite automobilom bilo kojim magistralnim putem u Srbiji, svuda je ogranicenje 80. Ipak kada se drzite ogranicenja obratite paznju koliko ce vas vozila zaobici kao da stojite u mestu. To je uzas!
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#9 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 09 December 2017 - 08:25 PM

Tacno tako Smasher. Zato sam na FB postavio status o zeni i "pitao ljude" gde zure.

I za kraj napisao ono iz poznate pesme : "ne brze od zivota, ne".

Jedan je zivot...
  • 0

#10 Patak11

Patak11
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 10 December 2017 - 09:55 AM

Tuzno .

 

Taj odnos prema biciklistima na nasim cestama , se mora mjenjati .

Nikad ovoliko auta na cestama , vozi tusta i tma..a s druge strane, evidentno je da biciklizam kod nas dozivljava bum .

Skoro sam odgledao klip na YT momka koji je vozio do Barselone ...

Prica , kako je dozivio ,da ga je negdje tamo, nekoliko kilometara pratio sleper , jer je ocjenio da bi preticanje mozda bilo nebezbjedno .


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 December 2017 - 11:32 AM

mene je kod nas tako pratio bus i zahvalio se kad sam sisao s puta da prodje (bilo mi glupo da 50 ljudi mili zbog mene jednog).

isto sam doziveo i od nekih vozaca - naravno, ima i dosta drugih krajnosti. ima i neznanja, nerazmisljanja, a i ciste bahatosti.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 10 December 2017 - 11:36 AM

Nije u pitanju odnos prema biciklistima vec generalno prema ljudima. Nesavjesnost, boljokura i sl stvari. I medju biciklistima ima dzukela itekako, samo sto nisu toliko opasni kao 3 tone metala. Taj koji vozi 120 naseljenim mjestom, centrom grada je obicna debilčina i njega ne zanimaju ni pješaci, ni biciklisti, ni staro ni mlado. Još ako je pijan...
  • 2

#13 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 10 December 2017 - 01:36 PM

Neka je laka crna zemlja uciteljici, velika je to tuga.

I "dzaba" mi delimo svoja misljenja na ovom forumu kad to ne cita onaj ko bi trebao. I po facebook-u stranica UB Ulice za bickliste vrse propagandu ali od gradskih i drzavnih glavesina nikakva korist. Samo blebecu na TV-u i jos se hvale kako su napravili bici staze. Konkretno Bulevar oslobodjenja, pa sad Ruzveltova, pa Pupinov most... da ne nabrajam vise.
Ovim nisam mislio da omalovazavam vase diskusije nego samo konstatujem. I ja sam rekreativni biciklista i svaki put kad krenem da vozim dobro razmislim kojim cu putem. Izbegavam saobracaj sto vise.




Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#14 Kamikaza90

Kamikaza90
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts
  • LocationZvornik

Postavljeno 14 December 2017 - 01:00 AM

Citao sam o ovome pre neki dan na FB.
Neka joj je laka zemlja,a njenoj rodbini iskreno saucesce.

Na zalost,kod nas se donose novi zakoni,a zaboravlja ono najvaznije.A to je da je evidentan problem sa SPROVODJENJEM ZAKONA,bilo starih ili novih.Korupcija je na svim nivoima.Ali to odgovara nasim politicarima.Na zalost.

Ja kad god krenem na voznju u saobracaju,van grada,obavezno se pomolim Bogu da se vratim kuci svojevoljno.
  • 1

#15 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 14 December 2017 - 01:40 AM

Citao sam o ovome pre neki dan na FB.
Neka joj je laka zemlja,a njenoj rodbini iskreno saucesce.
Na zalost,kod nas se donose novi zakoni,a zaboravlja ono najvaznije.A to je da je evidentan problem sa SPROVODJENJEM ZAKONA,bilo starih ili novih.Korupcija je na svim nivoima.Ali to odgovara nasim politicarima.Na zalost.
Ja kad god krenem na voznju u saobracaju,van grada,obavezno se pomolim Bogu da se vratim kuci svojevoljno.


Tacno tako. Nazalost je takk. Dzabe im sve kazne. Na tom putu treba da bude par patrola. Ovako nema nikoga. A recimo u Beceju i Novom Beceju murija pije pica na splavovima. Parodija.

Nazalost ljudi imaju sve besnija kola. Ne brinu o kaznama. Te ce zrtava sve vise biti. Umesto da se sa godinama smanjuju, one se povecavaju.

Sto se tice zene, tuga do neba. Ikona ovog dela Vojvodine. Ja ne znam nikog da je Ponikom presal vise kilometara. Skoro 3 decenije svaki dan. Strasno.
  • 0

#16 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 December 2017 - 08:50 AM

Nije u pitanju odnos prema biciklistima vec generalno prema ljudima. Nesavjesnost, boljokura i sl stvari. I medju biciklistima ima dzukela itekako, samo sto nisu toliko opasni kao 3 tone metala. Taj koji vozi 120 naseljenim mjestom, centrom grada je obicna debilčina i njega ne zanimaju ni pješaci, ni biciklisti, ni staro ni mlado. Još ako je pijan...



Upravo tako.. odnos medju ljudima se iskvario.

Kao jedan od retkih clanova na ovom forumu vise od 20 godina u saobracaju aktivno ucestvujem na 2, 4 i 12 tockova.
Za sve te hodine provedene na biciklu, za volanom automobila i posebno autobusa nagledao sam se svega i svacega. Cak u tolikoj meri da cesto neke incidentne situacije od kojih se mnogima kosa dize na glavi ja ih posmatram kao potpuno uobicajenu stvar. Valjda sam vise oguglao na razne nesmotrene ili bezobrazne poteze vozaca u saobracaju.
Primetno je nezadovoljstvo u narodu, besparica, beda.. ljudi u tom stanju pocinju polako da lice na zveri. Zanima ih samo svoj opstanak. Omladina je zeljna svega a mnogo toga im je nedostupno. Momci hoce fine zenske ali para nema. Ako ih mema, nema ni riba. Sa druge strane, zenske puce usta, razgolicuju se i kad treba i kad ne treba. Pecaju ove sto imaju para. Tu su i ostali kojj su u dugovima, nezadovoljni poslom, poslodavcem. Ove sa punim dzepovima i besnim automobilima suvisno je i pominjati.. pokazuju svoju moc sa mocnim automobilima i sve ostale gledaju u onom fazonu "sta je misevi".
Sve njih, osim ovih sa prepunim dzepovima, svakodnevno gledam u autobusu dok radim (vozim). Drcno ponasanje u autobusu, medjusobno vredjanje, pljuje mladi starijeg, pljuju se medjusobno, mnogi ne ustaju kad udje trudnica ili zena sa decom pa moram ja da ih dizem jer ne zelim da trudna zena ili neko dete padne ako dodje do naglog kocenja. A isto to naglo kocenje izazovu bahati bozaci koji samo ulete ispred mene, naglo skrenu ili naprave nesto slicno.
Hebe se njemu sto ja moram kociti i sto ce neko od putnika pasti i slomiti npr ruku.
Primera ima toliko sa bih mogao pisati danima.
Da se razumemo.. i medju mojim kolegama ima bezobraznih.. ima ih svuda.

I na kraju ona najgora sorta.. pijana stoka koja sedne za volan i opali po gasu. I ubije nekog neduznog kao taj pijani tu uciteljicu koja je nekome majka ili sestra.

Ukratko receno.. narod je toliko prso da Srbija polako postaje bojno polje u kom ucestvuju njeni gradjani medjusobno.
  • 5
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#17 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 14 December 2017 - 10:50 AM

Ova tema, pokrenuta zbog jednog tragičnog događaja, polako klizi u još jednu biciklisti vs vozači motornih vozila.

 

Ogromna većina nas na forumu smo i vozači mv i vrlo smo svesni šta se sve dešava u saobraćaju. Ne mogu da prihvatim generalizaciju bilo koje vrste. Tema je počela drvljem i kamenjem po vozačima, spominjana brzina, bahatost... a ispostavilo se da je saobraćajku izazvao pijani vozač.

Alkohol i saobraćaj ne idu zajedno ni u jednom obliku i tu nema diskusije.

 

Da smo kao drušvo bahati i često nesvesni mogućih posledica, jesmo, ali je pitanje zašto je to tako.

 

Osnovni problem nije nepostojanje propisa, nego njihovo nesprovođenje.

 

Kod nas se stihijski prave akcije hvatanja pijanih (trenutno je jedna u toku), pa pojasa, pa telfoniranja.... umesto da se kontinuirano sprovodi zakon.


  • 0

#18 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 14 December 2017 - 01:15 PM

Isto je i kod nas u CG. Kakav narod, takva drzava.
  • 0

#19 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 14 December 2017 - 07:08 PM

Isto je i kod nas u CG. Kakav narod, takva drzava.

Letos vozio po Bokokotorskom zalivu i reko bi da je situacija mnogo bolja jedina rizična situacija kad me je obišao autobus sa KV tablicama
  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 14 December 2017 - 09:43 PM

Letos vozio po Bokokotorskom zalivu i reko bi da je situacija mnogo bolja jedina rizična situacija kad me je obišao autobus sa KV tablicama

 

Ni u Grckoj nije bolje, jedini koji su mi trubili su sa nasim tablicama, imam i na nekim snimcima...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika