Jump to content


Fotografije

Materijali ramova - čelik, aluminijum, karbon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
664 odgovora na ovu temu

#581 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 01:26 PM

Tu karbon ne bi ostao ceo sigurno.
A nisam video da se rascveta aluminijum još.
Ali..., iskustva su razna i različita

 

 

Mislim, skoro pa sam ubeđen da ni karbonskom ramu ne bi bilo ništa, Kad ti na spustu u krivini pobegne prednji točak kao što je meni, padaš odmah i momentalno na asfalt, ali uglavnom na bok. Ja sam upravo tako pao i najveći deo udara je nažalost apsorbovalo moje telo, što je rezultiralo prelomom ključne kosti. To i jeste jedan od razloga što je ram ostao faktički netaknut. Da mene pitaš, ja bih voleo da je bilo drugačije, da je ram uništen a ja ostao netaknut, ali avaj... kad bismo mogli da biramo kako ćemo pasti. :) 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#582 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 05:21 PM

  Da si u obracunu revolverima, jel bi pre voleo da imas celicni ili karbonski slem na glavi ? 

:)


  • 3

#583 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 09 September 2021 - 05:24 PM

Da si u obracunu revolverima, jel bi pre voleo da imas celicni ili karbonski slem na glavi ?
:)

Kevlarski

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#584 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14604 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 05:26 PM

Kako izgleda taj revolveraski obracun sa slemovima, taj film jos nisam gledao  :)


  • 0

#585 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 05:31 PM

Ili da te gurnu u rov, nebitno, ako je tako otporan na udarce, sto ga nema u oklopima? :)


  • 0

#586 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 09 September 2021 - 05:34 PM

Ili da te gurnu u rov, nebitno, ako je tako otporan na udarce, sto ga nema u oklopima? :)

O čemu ti majke ti? Pokušavaš da troluješ ili?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#587 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 05:43 PM

  Ne nego karbon je poznat kao krt materijal koji lako puca, ako su sile koje deluju na njega upravne na njegove niti, i to je prosto tako, i , kao takav je osetljiv na bilo kakvo neprojektovano ostecenje.

 

 

Kome je to prihvatljiv rizik, on ce ga kupiti i koristiti, ima ljudi kojima to nije OK, i to treba isto prihvatiti.

 

On moze da zamaskira inicijalno ostecenje, i potom se nekontrolisano raspukne, to je isto osobina i aluminijuma, tako mi je pukla lula u vozlji, presekla se na pola, neprijatne osobine za nesto sto mozes da vozis preko 50 na sat.


  • 3

#588 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 05:49 PM

Da si u obracunu revolverima, jel bi pre voleo da imas celicni ili karbonski slem na glavi ?
:)

:) :) :)

To je takozvani obračun na biciklima. U malo novijem vremenunu divljeg zapada se odvijao. Pravilo je da se posle 5 okreta pedalama iz okteta puca u protivnika :)

Ova ti valja Bax potpuno :) :)
U ovoj situaciji ja bi voleo čelični šlem da imam, svaka čast karbonu, neka hvala :)
  • 1

#589 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 09 September 2021 - 05:54 PM

Aluminijum ima istu čvrstoću u svim pravcima na određenu debljinu a karbon ima čvrstinu onim pravcima kako si ga postavio. U suštini na istu debljinu zida aluminijum ne možeš da modifikuješ karbon možeš i možeš mu pojačati ili smanjiti čvrstinu iz određenog ugla. Možeš da napraviš na istu težinu čvršći ram sa karbonom i bio bi čvršći u svim pravcima od aluminijuma.

Po što se koristimo proizvodima koji nemaju dodirne tačke sa temom. Evo jedno pitanje koje je jako malo vezano za temu. Zašto se sve više vrhunskih automobila pravi od karbona ili mešanja karbona i titanijuma a ne od aluminijuma? Zar aluminijum nije bolji materijal?

P. S. Čelične šlemove još možda u Africi koriste.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#590 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 September 2021 - 06:01 PM

A u obračunu se puca vodom iz bidona?
Šalu na stranu, vozim aluminijum (sa karbonskom viljuškom) i rado ću kupiti karbonski bicikl kad se slože finansije i kada ga bar malo zaslužim (smršam, povećam snagu...).
Ipak, ne nameravam da prodajem alu bicikl jer mi se ideja stavljanja karbonskog bicikla na trenažer nikako ne sviđa. Čak neki proizvođači posebno navode za neke ramove da mogu da izdrže opterećenja pri "vožnji" na trenažeru, dok isti ti proizvođači to ne navode za druge svoje ramove. Naravno, rešenje je kupiti valjke .
  • 0

#591 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 06:07 PM

Pa onda ne mozes ni snajku na rudi da prevezes....

 

941d3c72a5300ace325f447da1969586.jpg


  • 4

#592 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 06:20 PM

:)
Sve važnije stvari idu u prilog aluminijuma ipak :)
  • 0

#593 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 09 September 2021 - 06:29 PM

:)
Sve važnije stvari idu u prilog aluminijuma ipak :)

Koje?


  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#594 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 06:32 PM

Ova snajka gore na top tjubu
  • 1

#595 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 06:38 PM

Ako je snajka krupnija to nije problem.


  • 0

#596 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 06:50 PM

Pa onda ne mozes ni snajku na rudi da prevezes....

 

941d3c72a5300ace325f447da1969586.jpg

Ova slika je iz filma -Butch Cassidy  and the Sundance Kid-Sa Polom Njumenom  i Robertom Redfordom u glavnoj ulozi. To je bila filmcina,pogledao sam iz koje je godine- 69g. Jbt. ala leti vreme ,a ja se secam filma kao da sam ga gledao pre godinu dana.69-te je bila premijera,kod nas u bioskopima verovatno tek pocetkom sedamdesetih,Nije bilo skidanja sa NET-a cekalo se da dodju trake u SFRJ.I placalo se -normalno. Nista piraterija i te stvari.


  • 1

#597 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 07:21 PM

A u obračunu se puca vodom iz bidona?
Šalu na stranu, vozim aluminijum (sa karbonskom viljuškom) i rado ću kupiti karbonski bicikl kad se slože finansije i kada ga bar malo zaslužim (smršam, povećam snagu...).
Ipak, ne nameravam da prodajem alu bicikl jer mi se ideja stavljanja karbonskog bicikla na trenažer nikako ne sviđa. Čak neki proizvođači posebno navode za neke ramove da mogu da izdrže opterećenja pri "vožnji" na trenažeru, dok isti ti proizvođači to ne navode za druge svoje ramove. Naravno, rešenje je kupiti valjke .



Da li neko zna zbog kojeg konkretno razloga nije preporučljivo koristiti bicikl sa karbonskim ramom na trenažeru?

Meni je ova teza malo kontradiktorna sa superiornim svojstvima karbona. Ovamo izdrži 300 tona ali ipak nemojte sa njim na trenažer...

???
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#598 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 07:43 PM

Da li neko zna zbog kojeg konkretno razloga nije preporučljivo koristiti bicikl sa karbonskim ramom na trenažeru?

Meni je ova teza malo kontradiktorna sa superiornim svojstvima karbona. Ovamo izdrži 300 tona ali ipak nemojte sa njim na trenažer...

???

 

 

Pa napravi ram aluminijumski da ima npr 880 grama i stavi ga u trenazer i probaj da vozis stojeci. Ista sanse su da ce da pukne kao i karbon, cak i pre. Nego se opet uporedjuje extra lak karbon sa teskim aluminijumskim ramom. 

 S druge strane napravi karbonski ram od 1,5 kg i sigurno mu nece biti nista.


  • 0

#599 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 September 2021 - 07:44 PM

Koji bicikl izdrži 300 tona?


  • 0
.

#600 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 September 2021 - 08:11 PM

Kad vozim jako van sedišta, bicikl se naginje 10-15 stepeni levo i desno od vertikalne ose. Na ulici se naginje i točak pa je uvijanje rama minimalno. Na trenažeru, osovina točka je fiksirana (čak i kad točka nema uopšte) i ram se pomera levo/desno, a droputs su fiksirani. Aluminijum je mekši, lakše se uvija, pa njegova mana (nedostatak čvrstine) omogućava da ram lakše podnosi način korišćenja za koji nije primarno dizajniran. Karbon je krut i prosto laički razmišljajući, pre će da nastradaju droputs na njemu. Možda grešim, ali ima dosta tekstova i YT videa gde se raspreda o ovoj temi.
Kako god, manje će mi biti žao ako upropastim bicikl od 500-1000 evra, nego da upropastim bicikl od 2k€. A prednosti karbona ionako nisu baš bitne na trenažeru.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika