Jump to content


Fotografije

Марин конверзија


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
86 odgovora na ovu temu

#21 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2017 - 03:15 PM

Pogledao sam specifikaciju bicikla i izvorno on ima menjač drugačijeg kačenja nego sto je taj koji si ti montirao, možda se zato javlja problem, ovako nesto izgleda kačenje originalnog menjača:

attachicon.gif61NDQBQKrGL._SX355_.jpg

top swing takozvani

http://www.bikegreml...menjac-bicikla/

ako je kavez taj koji kaci, onda to nema uticaja, jer je kavez u istom polozaju u odnosu na lancanik, kakvo god bilo kacenje. u tom slucaju resenje moze biti pomeranje lancanika malo ka spolja. zamena tripla dublom, ako je trenutno tripl na bajsu, postigla bi isto efekat, bez remecenja linije lanca.


ako kaci selna, sa top swingom ce selna biti nesto nize i, samim tim, nesto dalje od gume.

insce, 28” i 29” su iste gume, samo sa razlicitim marketinskim nazivom. one sire se uglavnom reklamiraju kao 29”. zbog cega moraju gume sire od 2” na tako velike tockove? planira se zesce blato/sneg? ima odlicnih kramponki da se bira i ispod 2”.

Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#22 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 03:53 PM

rade, kompatibilni su. problem ce biti zbog siftera (rucica). projektovani za rutiranje buzira uz sam korman, a za svaku promenu brzine vuku (pre)malo sajle. to je posle ispravljeno sa novim desetofazom za drum (koji nije kompatibilan sa tim menjacem), tiagra 4700.
dovoljno je da zahladi, pa da treba malo burence okrenuti, za fino stelovanje, jer menjac postane “lenji” pri menjanju na manji zupcanik. samo za to sto se sajla malo skupi. i slicne budalastine. nista strasno, ali tu je definitivno zgodno imati burence za stelovanje pri ruci.
Poslato sa sokocala mobilnoga

Значи само је важно да буренце буде близини? Имам и бар енд шифтере, али и код њих бужир иде уз корман.
  • 0

#23 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2017 - 04:05 PM

Значи само је важно да буренце буде близини? Имам и бар енд шифтере, али и код њих бужир иде уз корман.

 

Nije previše strašno, malo karikiram, dovoljno je na nedeljnom nivou štelovati, ili ređe. Uglavnom pri drastičnijoj promeni temperature. Ali kad već moraš stavljaš to burence, stavi da ti bude pri ruci (ako već nema na menjaču).

 

P.S. Možda je do ugla kamere, ali deluje kao da bi prednji menjač mogao biti malo niže montiran. Treba da bude 3-5 mm od kaveza do najvećeg lančanika, kad je spoljni deo kaveza tačno iznad lančanika (dakle između "najveće" i "srednje" brzine - rukom ga pomeri kad umeravaš visinu).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#24 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:10 PM

top swing takozvanihttp://www.bikegreml...menjac-bicikla/
ako je kavez taj koji kaci, onda to nema uticaja, jer je kavez u istom polozaju u odnosu na lancanik, kakvo god bilo kacenje. u tom slucaju resenje moze biti pomeranje lancanika malo ka spolja. zamena tripla dublom, ako je trenutno tripl na bajsu, postigla bi isto efekat, bez remecenja linije lanca.
ako kaci selna, sa top swingom ce selna biti nesto nize i, samim tim, nesto dalje od gume.
insce, 28” i 29” su iste gume, samo sa razlicitim marketinskim nazivom. one sire se uglavnom reklamiraju kao 29”. zbog cega moraju gume sire od 2” na tako velike tockove? planira se zesce blato/sneg? ima odlicnih kramponki da se bira i ispod 2”.
Poslato sa sokocala mobilnoga

Допада ми се то за топ свинг јер је баш ту проблем. Поставку 3х10 не бих мењао, тачније не бих мењао трипл. А и да желим, немам такву шамараљку.Зар нису гуме 28 и 29 исте по унутрашњем, а различите по спо спољашњем? У принципу, не мора да буде нека велика крампонка, али ме свеједно интересује која је максимала. :) а и визуелно би био пун погодак ;)
  • 0

#25 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:13 PM

Nije previše strašno, malo karikiram, dovoljno je na nedeljnom nivou štelovati, ili ređe. Uglavnom pri drastičnijoj promeni temperature. Ali kad već moraš stavljaš to burence, stavi da ti bude pri ruci (ako već nema na menjaču).
 
P.S. Možda je do ugla kamere, ali deluje kao da bi prednji menjač mogao biti malo niže montiran. Treba da bude 3-5 mm od kaveza do najvećeg lančanika, kad je spoljni deo kaveza tačno iznad lančanika (dakle između "najveće" i "srednje" brzine - rukom ga pomeri kad umeravaš visinu).

Мислим да је до камере, али крајње намештање иде кад ставим и ланац, а морам најпре да повежем мењаче, ставим регулаторе, то ми је деби у том делу посла. :)
  • 0

#26 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:21 PM

Још једно питање: да ли је сваки седеьи мењач уједно и top swing?
  • 0

#27 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:28 PM

Imaš li u vidu da drumske šamaraljke ne rade sa MTB prednjim menjačima?

 

Što se tiče prostora za gume, uvek možeš da pojuriš neke točkove 27,5" kao kompromis ako bude problema sa pravim širokim kramponkama od 29". Koliko vidim na sajtu proizvođača, taj bicikl i jeste zamišljen da ide sa ćelavim gumama, više kao Cannondale Bad Boy nego pravi MTB, pa i nije mnogo čudno ako nema dovoljno mesta za stvarno široke gume.


  • 0

#28 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:35 PM

Imaš li u vidu da drumske šamaraljke ne rade sa MTB prednjim menjačima?
. :)

Što se tiče prostora za gume, uvek možeš da pojuriš neke točkove 27,5" kao kompromis ako bude problema sa pravim širokim kramponkama od 29". Koliko vidim na sajtu proizvođača, taj bicikl i jeste zamišljen da ide sa ćelavim gumama, više kao Cannondale Bad Boy nego pravi MTB, pa i nije mnogo čudno ako nema dovoljno mesta za stvarno široke gume.

Овде на форуму је било речи о томе да раде (имам и друмски предњи за сваки случај) па сам се руководио тиме. Али ако не може 105 да повлачи мтб предњи мењач, онда је дилема решена: мора друмски :)
  • 0

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2017 - 04:36 PM

Још једно питање: да ли је сваки седеьи мењач уједно и top swing?

 

Nisu. Ovde sam pisao sve o tome što može da se zna, ako te zanima:

 

http://www.bikegreml...menjac-bicikla/

 

Isto o dimenzijama guma:

 

http://www.bikegreml...dimenzije-guma/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:40 PM

Nisu. Ovde sam pisao sve o tome što može da se zna, ako te zanima:
 
http://www.bikegreml...menjac-bicikla/
 
Isto o dimenzijama guma:
 
http://www.bikegreml...dimenzije-guma/

Ако не може предњи мтб и друмска ручица, онда мора друмски предњи јер немам избор :(
  • 0

#31 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2017 - 04:48 PM

Ако не може предњи мтб и друмска ручица, онда мора друмски предњи јер немам избор :(

 

Probaj ti prvo kombinaciju koju već imaš. Postoji velika šansa da će da radi zadovoljavajuće (ili ne, zavisno od tvojih kriterijuma).

 

Pisao sam ovde o tome:

http://www.bikegreml...enjaca-bicikla/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#32 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:54 PM

Још једно питање: да ли је сваки седеьи мењач уједно и top swing?

 

Nisu. Ovde sam pisao sve o tome što može da se zna, ako te zanima:

 

http://www.bikegreml...menjac-bicikla/

procitao i ranije, a sad ponovio i nisam nasao objasnjenje koja je razlika?

 

Dosad sam cuo da je bottom swing - standardni tip nazivan viseci prednji menjac, tj kavez visi ispod obujmnice

a top swing - noviji tip konstrukcije nazivan i sedeci prednji menjac, tj kavez sedi iznad obujmnice.


  • 0

#33 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:54 PM

Probaj ti prvo kombinaciju koju već imaš. Postoji velika šansa da će da radi zadovoljavajuće (ili ne, zavisno od tvojih kriterijuma).
 
Pisao sam ovde o tome:
http://www.bikegreml...enjaca-bicikla/

Што се тиче врсте предњих мењача, ту сам покривен, имам и мтб и друмски :) . Али и даље не контам за седеье мењаче који су топ свинг а који ботом свинг?
  • 0

#34 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 04:56 PM

 ...Али и даље не контам за седеье мењаче који су топ свинг...

ja sam bio ubedjen da je to...nas...prevod :)


  • 0

#35 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2017 - 05:10 PM

Мислим да је до камере, али крајње намештање иде кад ставим и ланац, а морам најпре да повежем мењаче, ставим регулаторе, то ми је деби у том делу посла. :)

 

Nameštanje prednjeg menjača se lakše i bolje radi bez lanca.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2017 - 05:12 PM

procitao i ranije, a sad ponovio i nisam nasao objasnjenje koja je razlika?

 

Dosad sam cuo da je bottom swing - standardni tip nazivan viseci prednji menjac, tj kavez visi ispod obujmnice

a top swing - noviji tip konstrukcije nazivan i sedeci prednji menjac, tj kavez sedi iznad obujmnice.

 

Ja sam ovako objasnio i postavio slike. Ne znam šta ti tačno nije jasno?

 

"Shimano je izbacio novu vrstu MTB prednih menjača: top swing. Kod standardnih, bottom swing menjača, kavez se nalazi ispod tela menjača, spojen preko paralelograma. Kod top swing menjača, kavez je na gornjem delu paralelograma, a telo se fiksira niže od kaveza menjača, bliže pogonu. Na ovaj način ostavlja se mesta za na primer spoj ogibljenja zadnjeg točka kod šipke sedla."

 

bottom-swing.jpg

 

top-swing-1024x589.jpg


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 05:21 PM

nije mi jasno ovo sto je kolega omega pitao:

 

Још једно питање: да ли је сваки седеьи мењач уједно и top swing?

a ja sam mislio da jeste, da je to SEDECI zapravo nas slobodni prevod za TOP SWING

ali tvoj odgovor je bio

 

Nisu.

..pa me, kao i kolegu zanima:

 

Али и даље не контам за седеье мењаче који су топ свинг а који ботом свинг?

koji TOP SWING je SEDECI a koji nije, i kakav je ako nije SEDECI?


  • 0

#38 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 October 2017 - 07:04 PM

nije mi jasno ovo sto je kolega omega pitao:

 

a ja sam mislio da jeste, da je to SEDECI zapravo nas slobodni prevod za TOP SWING

ali tvoj odgovor je bio

 

..pa me, kao i kolegu zanima:

 

koji TOP SWING je SEDECI a koji nije, i kakav je ako nije SEDECI?

 

Klik


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#39 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 October 2017 - 07:05 PM

Drumska rucica + mtb prednji menjac je povuci potegni da se namesti, mozda ce raditi mozda nece.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#40 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 October 2017 - 07:56 PM

Drumska rucica + mtb prednji menjac je povuci potegni da se namesti, mozda ce raditi mozda nece.


Онда топ свинг отпада (после пробе) и ипак иде друмски. Онда остаје простора колико остаје, дебела 29 отпада :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika