Jump to content


Fotografije

Preskace mi pedala prilikom veceg opterecenja pomoc


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
62 odgovora na ovu temu

#41 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 03 December 2018 - 07:38 PM

Ako se lanac redovno menja, na 0,5% izduženosti, onda kaseta izgura 2-4 zamene lanca bez preskakanja.

 

 

 Pa to je 2000 km ,to mi se ne isplati,izguram oko 3500,znam da je veca isegnutost ostetila racnu ali nije bilo 1% nego 0.75%,i da se ne vidi golim okom,ali racunam da ce nov lanac da "nalegne vremenom" ako feder malcice jace povlaci menjac. Uostalom videcu pa cu da podnesem izvestaj poisle jedno 1000km.


  • 0

#42 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 03 December 2018 - 07:41 PM

ovo bih voleo da vidim :)

 I ja kuglicni lezaj 6306 na  biciklu  n2:Heristical


  • 0

#43 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 03 December 2018 - 07:47 PM

 I ja kuglicni lezaj 6306 na  biciklu  n2:Heristical

opet ti.

Za 6306 ne znam ali 6806 je standard u BB30

to sam vec bio napisao, nije mi tesko ponovo

a ja bih zaista voleo da vidim to tvoje resenje pa te molim da stavis sliku,

ako si kojim slucajem moj predhodni post bilo kako drugacije (pogresno) protumacio :)


  • 0

#44 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 03 December 2018 - 07:49 PM

'Ajde polako jedno po jedno.

U jednom delu posta pitas i odgovaras sam sebi, plus si citirao moj post, pa da vidimo šta te konkretno muči?
Koja su tačno pitanja na koja ti trebaju odgovori?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

Gde si procitao da me nesto muci? Ali ako si raspolozen ,pitam te kolika je razlika i kvalitetu izmedju menjaca deore i alivio naspram Tourney ,zato sto ti kako si objasnio kako trebaju da  se menjaju brzine na menjacu deore ili alivio ,ja tako menjam na Tourney menjacu a on je najslabijeg kvaliteta,a mislio sam da ti menjaci kada se koriste ne razmisljas o sinhronizaciji.


  • 0

#45 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 03 December 2018 - 08:00 PM

opet ti.

Za 6306 ne znam ali 6806 je standard u BB30

to sam vec bio napisao, nije mi tesko ponovo

a ja bih zaista voleo da vidim to tvoje resenje pa te molim da stavis sliku,

ako si kojim slucajem moj predhodni post bilo kako drugacije (pogresno) protumacio :)

Znas sta ,radi se o tome sto sam ja zamislio moj bicikl kao onu dresinu(vise da bude mazga)iz igrice Metro 2033 n2:Dizzy , ako znas idejna resenja iz te igrice, oruzje , pa i kako dopunjavas osvetljenje,pa i sama atmosfera igrice koja je stvarana po romanu Andreja Gluhovskog,tako i ja stvaram moj bicikl (jedan od tri), Necu te uskratiti sa slikom ali me mrzi da slikam veceras sutra cu .

 

A za lezaj se salim zato sto si napisao da se na biciklima koriste i 6xx6 lezajevi a ja odmah pomislio na 6306 n2:Heristical Otkud ja znam  koji se lezajevi koriste na kvalitetnim biciklima,a i ne interesuje me da ti iskreno kazem.


  • 0

#46 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 December 2018 - 08:03 PM

Gde si procitao da me nesto muci? Ali ako si raspolozen ,pitam te kolika je razlika i kvalitetu izmedju menjaca deore i alivio naspram Tourney ,zato sto ti kako si objasnio kako trebaju da se menjaju brzine na menjacu deore ili alivio ,ja tako menjam na Tourney menjacu a on je najslabijeg kvaliteta,a mislio sam da ti menjaci kada se koriste ne razmisljas o sinhronizaciji.

Pa mislio sam muči u smislu nešto ne znaš pa bi da pitaš, a ne zna se iz tvog posta na šta konkretno misliš.
O razlikama u kvalitetu može da se piše u nedogled, ali evo ono što bi trebalo da su najvažnije razlike, menjači iz više klase su lakši, lakše prebacuju brzine, pod opterećenjem bolje rade.
I sa njima treba voditi računa prilikom menjanja, jer baš zbog toga što mog da urade promenu pod opterećenjem, dolazi do opterećenja drugih komponenti kao sto su lancanici, kaseta i lanac.

Plasticno da ti objasnim ides uzbrdo, upires kao sivonja i promeniš brzinu pozadi, kvrc moze da ode lanac, a mozes i da iskrivis kasetu.
Drugi slucaj upires opet kao konj uzbrdo, skapiras da se mucis jer si zaboravio da spustis sa velike na srednju sajbnu, kvrc ode zub na srednjoj sajbni, iskrivio se pokusas da ga ispravis ostane ti u ruci.
Svi navedeni slucajevi su se meni desili na full xt 10 faz grupi, znaci xt menjac odradi sta treba ali ostalo ne moze da izdrzi tj. strada.
Ovo se ne desava cesto ali se desava.
Znaci uvek treba planirati promenu unapred, tako da se ne menjaju brzine pod opterecenjem i dozirati pristisak na pogonski sistem jer su delovi dosta krhki i podlozni defektu.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 2

#47 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 03 December 2018 - 08:20 PM

Hvala ti na odgovoru, sada  znam da i XT mora da se cuva, ja i inace ako si primetio nisam neki zaljubljenik u kvalitet, ali ko zna ,mozda ce i meni tetka iz Amerike da posalje novac n2:Heristical


  • 0

#48 Nacky

Nacky
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 04 December 2018 - 05:33 AM

U svakoj brzini kreneš ubrzavati tako da stojeći, svom silom upinješ - što znači da ideš puno sporije nego što je optimalno za tu brzinu. Kao da simuliraš vožnju uzbrdo u svakoj brzini. Ne znam koliko sam dobro objasnio. Suština je da pri jačoj sili na pedali obično preskoči, ako ikada. Računaj da ćeš možda gubiti ravnotežu - u zavisnosti od toga koliko preskoči, tj. koliko pedala propadne, tako da je ovo najbolje na nekom delu bez saobraćaja testirati.

Obično se prvo potroše lančanici koji se najviše koriste, tako da očekuj preskakanje na 1/3 kasete, najverovatnije ne na najvećim lančanicima, nego na srednjim, ili najmanjim.

Ok, shvatio sam, nego ne mogu da odgovorim odmah ( 3 poruke dnevno ;))
Probao sam danas uz brdo, prva, druga, treca.. Sve pod punim "opterecenjem" i na secove i sve je u redu, ne preskace ni u jednoj brzini.
Ono što je meni čudno (a možda tako treba) je, to što kad prebacim iz prve u drugu; druge u treću... Bez opterećenja, okrecuci pedale normalno, napravi kao trzaj/prazan hod, dok nasjedne... Kao da sporo mijenja... Dok u vece brzine 6-7; 7-8 taj trzaj se ne osjeća i kad prebacuje iz vece u manju, taj trzaj/prazan hod je neosjetljiv. E sad nisam siguran dal ima još nešto da se našteluje, da bi to islo "glatko"?!
Moguće da je vrijeme za zamjenu lanca, ne znam kad je i dal je mijenjan ranije.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
  • 0

#49 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 December 2018 - 01:57 PM

Ok, shvatio sam, nego ne mogu da odgovorim odmah ( 3 poruke dnevno ;))
Probao sam danas uz brdo, prva, druga, treca.. Sve pod punim "opterecenjem" i na secove i sve je u redu, ne preskace ni u jednoj brzini.
Ono što je meni čudno (a možda tako treba) je, to što kad prebacim iz prve u drugu; druge u treću... Bez opterećenja, okrecuci pedale normalno, napravi kao trzaj/prazan hod, dok nasjedne... Kao da sporo mijenja... Dok u vece brzine 6-7; 7-8 taj trzaj se ne osjeća i kad prebacuje iz vece u manju, taj trzaj/prazan hod je neosjetljiv. E sad nisam siguran dal ima još nešto da se našteluje, da bi to islo "glatko"?!
Moguće da je vrijeme za zamjenu lanca, ne znam kad je i dal je mijenjan ranije.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Koliko ti imas lancanika napred a koliko pozadi?
Na kom je prednjem lancaniku lanac napred kada opisujes ovo sto ti se desava?
Mislim da li ti je lanac napred na jednon lancaniku a pozadi menjas od najmanjeg ka najvecem ili sta?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#50 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 December 2018 - 02:01 PM

Moguće da je reč o normalnom menjanju brzina - veći lančanici pozadi obično imaju i veću razliku u broju zuba između dva susedna, pa je promena brzine osetnija. Možda to čovek doživljava kao "preskakanje".


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#51 Nacky

Nacky
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 04 December 2018 - 05:50 PM



Moguće da je reč o normalnom menjanju brzina - veći lančanici pozadi obično imaju i veću razliku u broju zuba između dva susedna, pa je promena brzine osetnija. Možda to čovek doživljava kao "preskakanje".


Najvjerovatnije da je to normalno, da taj prelaz sa prve u drugu, trecu, cetvrtu ide sporije... Nisam imao ranije iskustva sa menjacima...
Ali nekako taj prelaz mi ide, čini mi se "sporije" i malo zvučnije. Pa sam mislio da ne treba jos nesto dostelovati (stegnuti ili popustiti) , da bi to islo "laganije".


@Vidak
Naprijed su 3 lancanika, pozadi 8. To se desava kad je lanac u prvoj brzini (naprijed na malom lancaniku, pozadi na najvećem)...

Hvala Vam, na pomoci i savjetima i na izdvojenom vremenu. Barem smo rijesili da nije problem u kaseti za sada i da je to normalna pojava.

U svakom slucaju trebalo bi zamijeniti lanac, mislim da nije mijenjan nikako.
Fabrički je KMC Z51. Koji bi mi predložili da stavim novi lanac (3x8 brzina).?!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
  • 0

#52 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 December 2018 - 06:38 PM

KMC X-8, SRAM PC-830, ili opet taj Z51 ako je budžet tesan - traje kraće, ali i košta upola cene.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#53 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 December 2018 - 06:42 PM

Najvjerovatnije da je to normalno, da taj prelaz sa prve u drugu, trecu, cetvrtu ide sporije... Nisam imao ranije iskustva sa menjacima...
Ali nekako taj prelaz mi ide, čini mi se "sporije" i malo zvučnije. Pa sam mislio da ne treba jos nesto dostelovati (stegnuti ili popustiti) , da bi to islo "laganije".


@Vidak
Naprijed su 3 lancanika, pozadi 8. To se desava kad je lanac u prvoj brzini (naprijed na malom lancaniku, pozadi na najvećem)...

Hvala Vam, na pomoci i savjetima i na izdvojenom vremenu. Barem smo rijesili da nije problem u kaseti za sada i da je to normalna pojava.

U svakom slucaju trebalo bi zamijeniti lanac, mislim da nije mijenjan nikako.
Fabrički je KMC Z51. Koji bi mi predložili da stavim novi lanac (3x8 brzina).?!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Ako ide sporo na veci zubcanik malo zategni sajlu, ako ide sporo na manji zubcanik otpusti sajlu menjaca na burencetu kod siftera.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#54 Nacky

Nacky
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 04 December 2018 - 07:13 PM

Ako ide sporo na veci zubcanik malo zategni sajlu, ako ide sporo na manji zubcanik otpusti sajlu menjaca na burencetu kod siftera.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Ako ide sporo na veci zubcanik malo zategni sajlu, ako ide sporo na manji zubcanik otpusti sajlu menjaca na burencetu kod siftera.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Ovo sam uradio jučer, kad me je FalloutBoy u prvom postu pitao da li sajla otpušta ili zateže prilikom prebacivanja iz manje u veću... Ukapirao sam da treba tu da obratim pažnju i učinilo mi se da kad prebacuje iz prve u drugu, da kotur mjenjača nije izbačen dovoljno, te sam opustio sajlu. I mjenjanje iz manje u vecu brzinu je islo puno bolje, ali je iz veće u manju počelo da ide sporije... još malo sam zategao sajlu i doveo čini mi se do odlicnog odnosa mijenjanja u oba smjera...

Sad samo ostaje da dobavim novi lanac, da iskoristim skidanje starog, da bi ocistio lancanik i zadnje zupčanike.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
  • 0

#55 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 December 2018 - 07:26 PM

Ovo sam uradio jučer, kad me je FalloutBoy u prvom postu pitao da li sajla otpušta ili zateže prilikom prebacivanja iz manje u veću... Ukapirao sam da treba tu da obratim pažnju i učinilo mi se da kad prebacuje iz prve u drugu, da kotur mjenjača nije izbačen dovoljno, te sam opustio sajlu. I mjenjanje iz manje u vecu brzinu je islo puno bolje, ali je iz veće u manju počelo da ide sporije... još malo sam zategao sajlu i doveo čini mi se do odlicnog odnosa mijenjanja u oba smjera...

Sad samo ostaje da dobavim novi lanac, da iskoristim skidanje starog, da bi ocistio lancanik i zadnje zupčanike.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Kupi obavezno lanac sa brzom spojnicom kmc ili sram da bi mogao da skidas lanac radi pranja, ili ako kupis shimano ili neki drugi obavezno uzmi brzu spojnicu.
E još nešto, kad stavis nov lanac vrlo je verovatno da ce preskakati ako je lanac bio previse istegljen i dugo vozeno tako pa je pojeo kasetu, u tom slucaju moraces i kasetu da kupis, spremi pare ali ne kupuj dok ne probaš.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#56 Nacky

Nacky
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 05 December 2018 - 07:53 PM

Danas sam opet vozio malo bicikl, prebacivao brzine i mogu reći da to ide dosta dobro (osim tog prebacaja iz prve u drugu, koje kad se prebaci u drugu, kao ništa se ne dešava sekundu-dvije i odjednom "klap-klap" uzupči. Slično i kad se vraća iz druge u prvu, malo se zacuje lanac i uzupči), posle stelovanja zategnutosti sajle.
Do kasno sam mislio da kad je u najmanju brzinu napred (najmanji lancanik), a pozadi na najveću (najmanji zupčanik), imao sam osjećaj da lanac kači korpu od prednjeg mjenjaca... Danas sam vidio da se u stvari lanac čuje, sam od sebe, valjda dok nalijeze u zupce lančanika.
Planirao sam da kupim novi lanac i alat za lanac, najvjerovatnije neki SRAM 850-890 (ne znam u cemu je razlika), ali vidim da ga hvale cijena-kvalitet. A ako je manja razlika u cijeni, a dobijam na kvalitetu, uzeo bih i KMC.
Ima li neko da mi preporuči prodavca (nekog forumaša), da vidim može li se organizovati slanje, lanca i nekih sitnica.
Pozdrav

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
  • 0

#57 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 06 December 2018 - 08:09 AM

Da li menjač otpušta, ili zateže sajlu kada se menja sa manjeg na veći zadnji lančanik?

 

 

Cist informativno. Ja imam u kuci 4 bicikla sa menjacima-Tourney, Alltus, Deore i HT i na svakom menjacu se sajla zateze prilikom prebacivanja sa manjeg na veci lancanik,pa me interesuje koji su to menjaci kod kojih se popustanjem sajle prebacuje sa manjeg na veci lancanik,mislim da li je to bolje resenje na takvim menjacima.


  • 0

#58 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 06 December 2018 - 08:30 AM

Ako ide sporo na veci zubcanik malo zategni sajlu, ako ide sporo na manji zubcanik otpusti sajlu menjaca na burencetu kod siftera.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

   

Menjac ima tri srafa jel da,dva blizu jedan drugog za stelovanje levo desno, i jedan za pomeranje menjaca gore dole,sto naravno ti to vec znas i to sluzi za finu regulaciju menjaca.  Ja kada sam kupio menjnac Tourney bilo je detaljno uputstvo kako se steluje,ubaciti u 6 i gledati da li  je i lanac ispod tog lancanika itd.(na stranom jeziku n2:sorry Ali nekako sam to uklavirio. 

Pa posto se  ti vise bavis biciklima pitam te da  li je to bezveze,ili jednostavno otpustanjem i zatezanjem sajle na bilo kom mestu se steluje menjac,tj da se slaze broj na sifteru sa odgovarajucim lancanikom, ili drugim recima da bude mali lancanik koji vodi lanac tacno ispod odgovarajuceg lancanika.

 

Ovo te pitam zato sto mi je uvek komplikovano da stelujem manjac na takav nacin, ovo sa otpustanjem ili zatezanjem sajle mi se cini kao sabacko resenje ali prakticno i efikasno.


  • 0

#59 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 06 December 2018 - 08:52 AM

Menjac ima tri srafa jel da,dva blizu jedan drugog za stelovanje levo desno, i jedan za pomeranje menjaca gore dole,sto naravno ti to vec znas i to sluzi za finu regulaciju menjaca. Ja kada sam kupio menjnac Tourney bilo je detaljno uputstvo kako se steluje,ubaciti u 6 i gledati da li je i lanac ispod tog lancanika itd.(na stranom jeziku n2:sorry Ali nekako sam to uklavirio.
Pa posto se ti vise bavis biciklima pitam te da li je to bezveze,ili jednostavno otpustanjem i zatezanjem sajle na bilo kom mestu se steluje menjac,tj da se slaze broj na sifteru sa odgovarajucim lancanikom, ili drugim recima da bude mali lancanik koji vodi lanac tacno ispod odgovarajuceg lancanika.

Ovo te pitam zato sto mi je uvek komplikovano da stelujem manjac na takav nacin, ovo sa otpustanjem ili zatezanjem sajle mi se cini kao sabacko resenje ali prakticno i efikasno.

Ta dva srafa na menjacu su granicnici i sluze za stelovanje krajnjeg hoda menjaca, da lanac ne bi spadao sa zupcanika, znači nastelujes ih jednom i vise ne diras.

A štelovanje sajlom nije "šabačko" štelovanje nego se tako precizno šteluje menjač nakon što si podesio hod menjača na gore pomenuti način.

Kad je sajla labava menjač lako salta sa veceg na manji zupcanik, ali nece lepo da radi u suprotnom smeru, tada se zateze sajla stelujucim srafovima (burencetom) na buziru.

Kad je sajla pretegnuta menjac lakse salta sa manjeg na veci zupcanik ali nece lepo na dole, tada otpustis sajlu dok ne dobijes zadovoljavajuci rad menjaca.

Treći sraf na menjacu (sa zadnje strane se nalazi) služi za štelovanje udaljenosti zatezajuce rolnice od najveceg zupcanika na kaseti, on se steluje jednom i ne dira se osim ako ne promenis kasetu i stavis neku sa drugacijim brojem zuba na najvecem zupcaniku.





Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#60 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 December 2018 - 09:32 AM

Cist informativno. Ja imam u kuci 4 bicikla sa menjacima-Tourney, Alltus, Deore i HT i na svakom menjacu se sajla zateze prilikom prebacivanja sa manjeg na veci lancanik,pa me interesuje koji su to menjaci kod kojih se popustanjem sajle prebacuje sa manjeg na veci lancanik,mislim da li je to bolje resenje na takvim menjacima.

 

Lično baš ne volim takva rešenja - bolje radi kada zatezanje sajle pomera ka većem - pošto je tad potrebno nešto više sile. Dok na manji lanac lakše spada, pa je bolje kad u tom smeru sajla biva samo otpuštena, tj. da opruga menjača radi sav posao. Ne znam koliko sam dobro objasnio.

 

Opširnije o zadnjim menjačima:

https://www.bikegrem...njac-bicikla/#3

 

Štelovanje je Vidak odlično objasnio, ovo je video demonstracija:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika