Jump to content


Fotografije

Однос зубаца на погону


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 15 September 2017 - 04:02 PM

Поздрав друмаши. Постоји ли сметња да заменим средњи ланчаник од 39 зубаца и ставим са 42, као и најмањи са 30 на 28? Највећи је 50.
  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 September 2017 - 06:56 PM

Neka me isprave kolege ako grešim:

 

Ako su lančanici odgovarajući (da se mogu fizički našrafiti i leći kako treba na postojeći pogon), trebalo bi da može.

 

Ovaj manji je kritičniji - ako je veći razmak između šrafova za montiranje lančanika, može lako da se desi da ne može manji od 30 zuba da se montira (samim tim i nađe za kupovinu). Proveriti & premeriti. Takođe, sistem kačenja samog lančanika. Ako je veliki 50 zuba, pretpostavljam da je pogon drumski, a mislim da se tu lančanici kače nešto drugačije nego na MTB pogone, tako da čak i sa odgovarajućim prečnikom rupa za montiranje možda neće moći da pasuje kako treba. Postoje adapteri, samo ih treba vijati po stranim on-line radnjama. Dobra stvar je što, ako se ne varam, drumski tripl pogoni imaju prečnik kruga po kojem su postavljeni šrafovi za montiranje najmanjeg lačanika (BCD) na 74 mm, što omogućava da se monira i lančanik od 24 zuba.

 

Treba paziti i na to kako se montiraju lančanici - neki se moniraju da zubi idu malo ka unutra, kod drugih idu ka spolja. Ako se nabave 42 koji idu ka spolja, a 28 da mu zubi "beže" ka unutra, može se desiti da između ta dva lančanika bude prevelik razmak, pa da lanac može upasti i zaglaviti se.

 

Inače pozdravljam ideju pogona 28-42-50 - sjajan raspored za sve prilike.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 15 September 2017 - 10:23 PM

Највише ме брине да не буде велика разлика 42-28 па да не заглављује ланац приликом пребацивања. Кажу да је то проблем код промене са 30 на 24 када средњи остане на 39. У том случају бих оставио на 30. Ако бих оставио средњи 39, онда бих најмањи заменио са 28. Мислим да се размак рупа поклапа.
  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 September 2017 - 10:34 PM

Da, sve preko 12 zuba razlike je problematično za tripl menjač da savlada. Mada, ako nisi previše strogih kriterijuma (ne smeta ti da se napred menja malo sporije) i vodiš računa (menjaš napred na vreme, kada pogon nije "pod opterećenjem), trebalo bi da se može "provući" i sa 14 zuba razlike, tj. tih 42-28  (više od toga nikako).

 

Jesi razmišljao o stavljanju MTB tripl pogona, tipa 48-38-28? Ili kasete sa većim najvećim zupčanikom, umesto stavljanja 28 kao najmanji lančanik?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 16 September 2017 - 07:50 AM

Da, sve preko 12 zuba razlike je problematično za tripl menjač da savlada. Mada, ako nisi previše strogih kriterijuma (ne smeta ti da se napred menja malo sporije) i vodiš računa (menjaš napred na vreme, kada pogon nije "pod opterećenjem), trebalo bi da se može "provući" i sa 14 zuba razlike, tj. tih 42-28  (više od toga nikako).

 

Jesi razmišljao o stavljanju MTB tripl pogona, tipa 48-38-28? Ili kasete sa većim najvećim zupčanikom, umesto stavljanja 28 kao najmanji lančanik?

Користио сам најчешће 48-36-26, али ми се дешавало да ми на средњој и великој зафали зубаца. Велика би могла да остане, али немам 48 са 130 бцд варијантом (не знам ни да ли је има уопште), док ми је 36 негде на средини да или ми је премало или превише, осим у градској вожњи. С друге стране, пријало би на узбрдицама да ми најмања има мање од 30 зубаца :)


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 September 2017 - 08:00 AM

Razlika između 30 i 28 nije baš velika. Više se dobije zamenom kasete za neku tipa 12-34 i sl.

 

Evo uporedbe:

 

http://gear-calculat...0&SL=2.6&UN=KMH


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 16 September 2017 - 08:43 AM

Razlika između 30 i 28 nije baš velika. Više se dobije zamenom kasete za neku tipa 12-34 i sl.

 

Evo uporedbe:

 

http://gear-calculat...0&SL=2.6&UN=KMH

Ништа ја оно не разумем :)  тврда глава


  • 0

#8 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 September 2017 - 09:57 AM

Ja imam na touring bajsu 50-39-26 i to funkcionise bez greske, znaci samo skines 30t i umesto njega stais 26t. Pozadi kaseta sa 34 ili 36 zuba i ides sa bisagama uz 95% brda a imas i lep raspon brzina za ravno.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#9 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 16 September 2017 - 10:15 AM

Ja imam na touring bajsu 50-39-26 i to funkcionise bez greske, znaci samo skines 30t i umesto njega stais 26t. Pozadi kaseta sa 34 ili 36 zuba i ides sa bisagama uz 95% brda a imas i lep raspon brzina za ravno.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

То би било оно што ми је потребно. Негде сам прочитао да приликом превелике разлике у броју зубаца између средњег и најмањег ланчаника може доћи до заглављивања ланца приликом промене брзина на предњем мењачу, па сам хтео да проверим. Гледао сам истовремено да ли има најмања са 28 зубаца, а да је бцд 74, што мислим да би ми потпуно отклонило дилему. :)


  • 0

#10 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 September 2017 - 10:32 AM

То би било оно што ми је потребно. Негде сам прочитао да приликом превелике разлике у броју зубаца између средњег и најмањег ланчаника може доћи до заглављивања ланца приликом промене брзина на предњем мењачу, па сам хтео да проверим. Гледао сам истовремено да ли има најмања са 28 зубаца, а да је бцд 74, што мислим да би ми потпуно отклонило дилему. :)

Samo stavi ovako kako sam ti rekao i nemoj da brines, kod mene radi savrseno, samo moras da lepo ustelujes prednji menjac i da nadjes odgovarajucu sajbnu jer se teze nalaze.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#11 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 16 September 2017 - 11:06 AM

Samo stavi ovako kako sam ti rekao i nemoj da brines, kod mene radi savrseno, samo moras da lepo ustelujes prednji menjac i da nadjes odgovarajucu sajbnu jer se teze nalaze.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Приметио сам да их баш нема :)


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 September 2017 - 01:40 PM

То би било оно што ми је потребно. Негде сам прочитао да приликом превелике разлике у броју зубаца између средњег и најмањег ланчаника може


U mom postu iznad? :)


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 16 September 2017 - 04:10 PM

U mom postu iznad? :)
Poslato sa sokocala mobilnoga


И ту, али раније пре него што сам овде питао
  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2020 - 03:42 PM

Stara tema ali jedno brzinsko pitanje.. Pošto sam kratak s vremenom a svako moje guglanje se pretvori u sve veću komplikaciju i višednevno izučavanje materije..

 

Ima li neko iskustva iz prakse, semi kompakt pogon (52/36) da li može da radi (makar podnošljivo, ne mora savršeno) ako se mala šajbna zameni za 34? Dakle razmak bi bio čak 18 zuba. n2:loony Prednji menjač je R9000 ako je bitno.

To mi je prva, najjeftinija opcija, ako je moguće da uštedim i kupim samo malu, velike 50t su skupe. Ne treba mi trajno nego samo jednokratno za neke vožnje (inače mi odgovara semi kompakt, voziću ga za svaki dan) zato ne bih ulagao u komplet šajbne ako ne moram.

 

Takođe ako neko zna ima li igde povoljnije šajbne od ovoga, bio bih zahvalan na linku. Nebitno da li je 5800, 6800, R7000, R8000...

34t  19.5 $

36t (uzeo bih za rezervu dok ima po ovoj ceni) 15.3 $

Komplet 50/34  50 $

 

https://www.aliexpre...2960521468.html

https://www.aliexpre...0664434932.html


  • 0

#15 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:15 PM

Kako to misliš nebitno da li je 5800, 6800..? Nećeš valjda pogon da rasparuješ? :-P


  • 0

#16 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:18 PM

Teoretski, taj prednji menjac podrzava razliku od max 16 zuba izmedju vece i manje sajbne. Da li i kako bi mogao da ''savlada'' razliku od 18 zuba, a da lanac ne cese o donji deo kaveza, to je vec pitanje za prakticare... Sta ce ti manja sajbna od 36 zuba ? Koliko zuba ti ima najveci lancanik na kaseti ?


  • 0

#17 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2020 - 04:18 PM

Pa lepo boje su iste/slične (nijansa sive), bez natpisa, i iste težine. To je za mene isto

 

Pa praktičare i pitam :D specifikacija mi poznata


  • 0

#18 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:42 PM

Linkovi za 34t i 36t, jedino sto bi morao da ih pitas da li imaju boju koja odgovara tvom pogonu.

 

http://www.ris-cycli...t-ma-za-50-34t/

 

http://www.zlatnitoc...ra-fc-6800.html


  • 1

#19 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2020 - 04:55 PM

Super, ovo kupujem odmah, pa valjda će raditi. Nadam se da stvarno ima na stanju.

Nebitna je boja za nedelju dana vožnje, posle se skida hanger adapter, kaseta 32 i vraća se kaseta 28 i napred šajbna 36.


  • 0

#20 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 August 2020 - 11:48 PM

Kako to misliš nebitno da li je 5800, 6800..? Nećeš valjda pogon da rasparuješ? :razz:

 

Bolje ti meni, tj vi, pitanje je za sve :razz:  recite kakva je situacija sa dura ace r9000 pogonima i šajbnama na berzi, ako je neko upućen i prati. Koliko se često to pojavljuje, kakve su cene i prodaju li se. Pošto ne znam šta da radim, a semi kompakt mi je mnogo velik za moj stil vožnje i veliku kadencu. Ne znam da li bi mi bio upotrebljiv u nekoj budućnosti kada se dokopam svetog grala, kasete koja počinje sa 13 ili čak 14 a završava sa 29 ili 30.

Uglavnom za sada, mala šajbna 36 još i ima neku primenu, upotrebljiva je ali ne za sve vožnje, 34 je mnogo bolja. A velika 52 mi je neupotrebljiva, uopšte je ne koristim. Malu šajbnu sam odavno zamenio, stavio novu 5800 34t. Problem je što ne ide da se velika šajbna rasparuje jer na taj pogon iako su sve kompatibilne, vizuelno se zbog srebrne boje uklapa samo njegova dura ace šajbna...

 

Opcije su mi:

1. Kupim veliku dura ace 50t šajbnu, samo je posle pitanje da li bih mogao prodati svoje 52/36 šajbne i za koliko.. ko bre kod nas vozi i kupuje dura ace. One cene šajbni u planetu nisu normalne, ja mislim da će im se to ubuđati, kupiš bre drugi pogon na berzi za te pare. Možda prodaju za 10 godina, kao ove žute addict ramove.

2. Možda je lakše prodati ceo komplet pogon, nemam pojma. Mada kad bih već kupovao komplet drugi, voleo bih da bude 172.5 a to ko zna kad će i da li će naleteti a da bude u dobrom stanju. Eno vidim ima jedan kompakt na oglasima ali 175mm kurble kao moje.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika