Jump to content


Fotografije

Da li su mi riknule samaraljke?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
163 odgovora na ovu temu

#141 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 26 May 2021 - 10:45 PM

@Smasher   Mozda je stara mast u rucici.

@omega   Mozda je prejaka opruga srednjeg menjaca za tu rucicu.


  • 1

#142 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 26 May 2021 - 11:03 PM

Када је опуштенија онда лоше пење од најмање на средњу, морам два клика да употребим. Мислим да сам граничнике добро подесио, ланац не спада. Покушаћу опет :)

Nisi dobro podesio čim tako radi. Ne zaboravi da moraš i da popustiš sajlu kada šteluješ graničnike jer u suprotnom se dešava to što se tebi dešava.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#143 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 May 2021 - 08:22 AM

Drugari, imam mali problem sa desnom šamaraljkom Shimano 5700. Naime, kada je lanac pozadi na najvećem zupčaniku i kada kliknem da prebaci jednu brzinu na niže, šamaraljka odbija da sarađuje. Nekad prebaci a nekad ne, i to tako iz prve u drugu i nekad iz druge u treću brzinu. ŠTo je još čudnije ne čuje se onaj tipičan klik šamaraljke kada se koristi mala polugica ali to tako radi u samo prve tri brzine. Na ostalim brzinama prebacuje bez problema.
Meni delue kao da postoji neki problem sa sajlom i rešen sam da je zamenim, ali ako imate neko drugo mišljenje, udrite.
Inače ceo bajs je baš malo vožen, još uvek je na njemu prva kaseta i lanac, originalne gume. Ne verujem da je izakana šamaraljka....


Isperi sa WD mast iz šamaraljle, možda pomogne. Meni na MTB zimi to pravilo problem.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#144 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 27 May 2021 - 01:14 PM

Nisi dobro podesio čim tako radi. Ne zaboravi da moraš i da popustiš sajlu kada šteluješ graničnike jer u suprotnom se dešava to što se tebi dešava.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Не вреди ништа, граничнике сам добро подесио, али шалтање нема шансе. Ако је сајла опуштена, не пребацује ни на средњу; ако је затегнем мало почне да скаче, али онда спадне; ако заТегнем више, при враћању прескочи средњу. Радио сам према видеу парктула за штеловање и не вреди, мора неко уживо да ми демонстрира :) има исувише фактора који су могући проблем. Ако је неко у пролазу кроз Инђију, нека сврати да ме обучи :)
  • 0

#145 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 May 2021 - 01:20 PM

Ne treba da bude opuštena sajla ali ne sme da bude ni pretegnuta, a ako spada sigurno je pretegnuta.

Zavrni burence za podešavanje do kraja, a sajlu nategni rukom koliko možeš kada se nalazi na najmanjem lančaniku.
Kada Fiksiras sajlu burence otpustaj i fino podesi zategnutost sajle da lepo prebacuje.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#146 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 27 May 2021 - 04:18 PM

Ne treba da bude opuštena sajla ali ne sme da bude ni pretegnuta, a ako spada sigurno je pretegnuta.
Zavrni burence za podešavanje do kraja, a sajlu nategni rukom koliko možeš kada se nalazi na najmanjem lančaniku.
Kada Fiksiras sajlu burence otpustaj i fino podesi zategnutost sajle da lepo prebacuje.
Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Пробао. Када је иоле отпуштена, неће да пребаци са најмање на средњу без клика и међуклика (шта год да је, морам два пута), а када подесим да лепо иде на средњу и некако на велику, онда не реагује на први клик отпуштања, а онда звекне на најнању прескачући средњу.
  • 0

#147 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 27 May 2021 - 04:38 PM

Koji je tačno menjač u pitanju? Da nije ona varijanta sa više različitih širina kaveza pa neki prave probleme zbog toga? Mada mi se čini da je to bilo na 5600/6600.


  • 0
.

#148 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 May 2021 - 04:39 PM

Пробао. Када је иоле отпуштена, неће да пребаци са најмање на средњу без клика и међуклика (шта год да је, морам два пута), а када подесим да лепо иде на средњу и некако на велику, онда не реагује на први клик отпуштања, а онда звекне на најнању прескачући средњу.

Još oslobodi graničnik da menjač može još u desno tj. ka spolja, pre toga prebaci menjač na manju šajbnu i obavezno otpusti sajlu.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#149 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 27 May 2021 - 05:13 PM

Серија 5700/03 је у питању, ланчаници 50/39/26. Све сам пробао, баца, скаче, спада, не гура ланац довољно... :) све симптоме је показао
  • 0

#150 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 27 May 2021 - 05:39 PM

Otkaci sajlu od menjaca pa probaj rucno i proveri kako si povezao sajlu sa menjacem.


  • 0

#151 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 28 May 2021 - 09:44 AM

Када шалтам са откачено сајлом, делује ми да је све у реду. Добро подешена висина и угао, добро причвршћен за рам, мислим да је добро и закачена сајла...Али, нешто зеза. Када је сајла онако опуштена уз помоћ завртња, не може да добаци ни до средње шајбне; када је притегнем мало, почне да се пење, али ланац одскочи и спадне сасвим; када притегнем да се пење на средњу и велику (мучи се) онда спадне са највеће на најмању када шалтам уназад
22735A66-B969-4889-AAAA-7E0F4D8E4935.jpeg
BEF5CC2B-A21F-4151-BED6-79673F695AF2.jpeg
Неки пут кад је сајла закачена (то нисам приметио кад је откачена, сви кликови раде нирмално) морам да ,,надрукам” пар пута да би ухватио последњи клик. Могуће је да шамараљка зеза. Зато и кажем, доста фактора је укључено које не могу да савладам, једино уживо да ми неко демонстрира, јутјуб и овако на форуму ми не помажу. До мене је :)
  • 0

#152 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 28 May 2021 - 01:16 PM

Mislio sam kao otkacis sajlu da rucno probas prednji menjac a ne rucice. Jel to onaj pogon sa GXP patronom, mozda je suvise odaljen veliki zupcanik za prednji menjac pa ide ono sto sam pomenuo suvise nategne oprugu plus menja se hod paralelograma menjaca u zavisnosti od ugla koji zauzme posle povlacenja sajle


  • 0

#153 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 28 May 2021 - 01:28 PM

Mislio sam kao otkacis sajlu da rucno probas prednji menjac a ne rucice. Jel to onaj pogon sa GXP patronom, mozda je suvise odaljen veliki zupcanik za prednji menjac pa ide ono sto sam pomenuo suvise nategne oprugu plus menja se hod paralelograma menjaca u zavisnosti od ugla koji zauzme posle povlacenja sajle


Пробао сам и мењач ручно, ради како треба, има довољан ход. То јесте тај погон, а пробао сам га у варијанти ближе и даље од осе.
  • 0

#154 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 28 May 2021 - 04:03 PM

Ako se ne varam cini mi se da si pogresno provukao sajlu !

Evo sta kaze shimano za FD-5703:

 

cable.jpg

 

Odnosno sa tvoje druge slike:

 

cable red.jpeg


  • 1

#155 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 28 May 2021 - 09:22 PM

Ako se ne varam cini mi se da si pogresno provukao sajlu !
Evo sta kaze shimano za FD-5703:
 
attachicon.gifcable.jpg
 
Odnosno sa tvoje druge slike:
 
attachicon.gifcable red.jpeg

Јесте, у праву си, према проспекту треба преко зубића. Мислим да сам имао и таквих пробања у гомили покушаја, али је резултат исти. Но, да не будем тврдоглав пошто нисам сасвим сигуран (можда сам сваки пут провлачио испод) пробаћу поново све испочетка. Мада ми није јасно зашто понекад неће последњи клик већ морам да ,,надрукам”. Ништа, ићи ћу све опет :)
  • 0

#156 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 29 May 2021 - 01:21 PM

Исто све и са сајлом провученом преко зуба. Шалтање уназад једноставно не ради како треба. Први клик уназад је недовољан за пребацивање ланца на средњи, а следећи клик га баци на најмањи, понекад и одскочи па спадне. Неки фактор јесте у питању, да ли шамараљке или нешто друго, немам појма, али не иде. Једино уживо показивање, овако не могу ништа :)
  • 1

#157 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 May 2021 - 08:01 PM

Izgleda da u mom slučaju nikakva mast u šamaraljkama nije zapekla, nego se jednostavno sajla menjača rascvetala faktički unutar šamaraljke. Zamenih je opet sve radi ko po loju.

Attached Thumbnails

  • IMG_20210530_1611161.jpg
  • IMG_20210530_1604550.jpg

  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#158 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 05 July 2021 - 06:22 PM

Ослабила ми је опруга ручице кочнице на шамараљци. Ручица се враћа, али баш онако килаво и млитаво, док на другој то иде нормално, осети се права јачина опруге. Имам идентичну шамараљку (лева Ултегра 6703) којој нешто друго не ради како треба. Може ли механизам да се замени и ко то може да уради људски?
  • 0

#159 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 July 2021 - 07:11 PM

Ako neko može, to mogu dva čoveka. Jedan je Grbić a drugi Relja Gremlin. Obojica su članovi foruma, ili su bar nekad bili. Pa ti se javi kome ti drago. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#160 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 July 2021 - 07:18 PM

Da nije samo prljava sajla i mehanizam na kaliperu?
Očisti to i podmazi ako nisi, neverovatno mi je da oslabi opruga, jedino da pukne.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika