Jump to content


Fotografije

Pomoc oko velicine bicikla visok sam 177 cm


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#1 Skajone

Skajone
  • Members
  • 9 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 08 August 2017 - 08:07 PM

Pozdrav ljudi, nov sam na ovom forumu. Zovem se Vladimir iz NS-a sam, biciklom sam se do sada vozio od tacke A do tacke B i nisam previse ozbijlno shvatao biciklizam. Stvari su se sada malo promenile pa mi treba savet jer sam blizu kupovine drumskog bicikla, prelazim sa MTB na drumski prvi put. Vidim ovde ima zaista korisnih informacija za pocetnike kao sto sam ja. Situacija je ovakva visok sam 177 cm al mi je torzo malo kraci u odnosu na noge, gledao sam na par sajtova za moju visinu negde kazu 55-56 https://www.totalbik...elicinu-bicikle, negde 54 cm kao na primer na ovom sajtu https://www.competitivecyclist.com gde su mi izracunali pa sam sad u dilemi, pogotovo ako se uzme u obzir da nemam gde probati. 

 

sa sajta https://www.competitivecyclist.com  mere :

EYvVWvI.jpg


  • 0

#2 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 08 August 2017 - 08:20 PM

Ako nemaš iskustva, onda ne smeš da kupiš bajk napamet, moraš otići da probaš. Pritom, ne slušaj prodavce u zvaničnim prodavnicama (ako iz nekog razloga tamo kupuješ), 90% njih će ti nemilosrdno uvaliti potpuno pogrešan tip i veličinu bicikla, samo da ostvare prodaju.

 

Čitaj ovo: http://www.jimlangle...nk/bikefit.html


  • 1

#3 Skajone

Skajone
  • Members
  • 9 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 08 August 2017 - 08:24 PM

Treba za vikend da odem i vidim jedan bajs 56 je velicina, pa se nadam da ce mi odgovarati, hvala na savetu i linku, svakako sam mislio da probam pre nego sto kupim.


  • 0

#4 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 08 August 2017 - 10:19 PM

Gde nadje da ti referenca za velicinu bajsa bude totalbike ili bilo kakav nas sajt za prodaju biciklisticke opreme? Pogledaj geometriju na sajtovima velikih proizvodjaca drumskih bicikala (Cannondale, Canyon, BMC, Giant...) i tu ces moci da uporedis manje-vise mere koje si dobio sa ovim koje su ti izracunate, pa samim tim da dodjes do velicine koja ti otprilike treba. Naravno ne treba to da ti bude jedina smernica, a bicikl se mora probati pre kupovine jer se ne moze samo preko brojeva doci do odgovarajuceg.

 

Ti i ja imamo slican problem sa duzim nogama u odnosu na visinu, pa to stvara odredjene probleme prilikom pronalaska odgovarajuceg bicikla. Merenje rama po visini sedalne cevi je u zadnjih 10 ako ne i vise godina potpuno izgubilo poentu jer se ramovi vise ne prave na takav nacin da uvek jedna visina ima svoju duzinu kao nekad (npr 56x56). U tvom (a i mom) slucaju, treba obratiti paznju na 'stack' meru koju ces naci na dosta ozbiljnijih sajtova. Ta mera je vazna iz razloga sto na tvoju visinu dolaze noge koje su nesto duze nego kod prosecnog coveka za kog se i pravi geometrija, pa obicno vozac duzih nogu ima problem sto previse lezi i samim tim vise opterecuje ruke i onda to vuce niz drugih komplikacija i sa sedlom, ledjima itd. Valjalo bi naci ram koji ima 'stack' nesto veci za datu velicinu rama nego sto bi standardno bio kako bi se kompenzovalo to sto ce sediste biti vise izvuceno zbog duzih nogu. Moze se to kompenzovati i na druge nacine kao sto su lule pod vecim nagibom kao i vise spejsera ispod lule medjutim najbolje je pogoditi pravi ram i onda sto manje korigovati na ostalim mestima.

 

Da bi ti se malo iskristalisala slika, pogledaj na sajtu www.canyon.com geometriju ramova za njihove Ultimate i Endurance ramove. Obrati paznju na 'stack' kao i na ostale mere. Endurance je zbog svoje namene napravljen sa malo opustenijom geometrijom koja generalno odgovara ljudima sa duzim nogama. Za istu velicinu on je za nijansu kraci (svega 2-3 mm) dok mu je stack veci (11-13 mm). Iako se cini da to nisu velike razlike, mogu dosta da promene celokupan osecaj na biciklu i da dosta umanje potrebu za nekim ekstremnim izmenama (npr lule pod velikim uglovima, menjanje nagiba sedista itd).


  • 3

#5 Skajone

Skajone
  • Members
  • 9 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 August 2017 - 07:02 AM

Videcu da to resim sa pomeranjem sica unapred na toj 56ci i lule u + malo, mozda cak i stavim kracu lulu ako mi ta ne bude odgovarala, al otom potom, hvala na savetu. Da li ima u ponudi takvih specificnih ramova za nas koji imamo duze noge ovde u Srb? Kazi mi Niipheus koju ti velicinu rama koristis?

Inace ovo bi bile dimenzije tog rama http://i.imgur.com/BcSnMvI.jpg


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 August 2017 - 07:27 AM

Videcu da to resim sa pomeranjem sica unapred na toj 56ci i lule u + malo, mozda cak i stavim kracu lulu ako mi ta ne bude odgovarala, al otom potom, hvala na savetu. Da li ima u ponudi takvih specificnih ramova za nas koji imamo duze noge ovde u Srb? Kazi mi Niipheus koju ti velicinu rama koristis?

Inace ovo bi bile dimenzije tog rama http://i.imgur.com/BcSnMvI.jpg

 

Ovde sam pisao generalno o veličinama ramova bicikala. Objašnjeno je zašto stare mere - visina šipke sedla - više nisu merodavne. Niipheus je lepo objasnio.

http://www.bikegreml...a-rama-bicikla/

 

Ovde sam objasnio podešavanje položaja sedenja i zašto nikako & nipošto ne treba pomerati sedlo kako bi se podesio položaj u odnosu na korman:

http://www.bikegreml...u-bike-fitting/

 

Kasnije će ti možda koristiti i ovo, za podešavanje samog kormana:

http://www.bikegreml...umskog-kormana/

 

Za duže noge & kraći torzo - ramovi koji su pravljeni za žene uzimaju takav raspored visine u obzir. Tako da "ženski" ram, za visinu od 177 cm je ono što bi ti najbolje pasovalo. Pošto je slaba ponuda takvih ramova, drugo rešenje je da uzmeš nešto manji ram, ali da cev viljuške nije skraćena, nego da se korman može postaviti malo više. Na primer:

Nađeš polovan Trek, odeš na sajt proizvođača i vidiš da, recimo, za visinu od 176 do 180 preporučuju M veličinu, pa uzmeš muški ram S veličine. Recimo. Ili ako je tu na gornjoj granici (172 do 178, na primer), onda uzmeš tu veličinu uz nešto kraću lulu.

 

Same mere: S, M, L, ili u inčima, ili u cm, su nebitne bez tabele proizvođača koja govori koja veličina je za koju visinu - može poslužiti kao gruba vodilja, ali nije validno već 15ak godina. Objasnio sam zašto u članku o veličini rama koji sam linkovao.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 09 August 2017 - 08:45 AM

Videcu da to resim sa pomeranjem sica unapred na toj 56ci i lule u + malo, mozda cak i stavim kracu lulu ako mi ta ne bude odgovarala, al otom potom, hvala na savetu. Da li ima u ponudi takvih specificnih ramova za nas koji imamo duze noge ovde u Srb? Kazi mi Niipheus koju ti velicinu rama koristis?

Inace ovo bi bile dimenzije tog rama http://i.imgur.com/BcSnMvI.jpg

 

Nemoj nikada da pomeraš sedlo da bi popravio dohvat. Sedlo se namešta prema pedalama, ne prema volanu.

 

Gledajući geometriju koju si stavio, taj bicikl je 99% preveliki za tebe. Čak i za broj manji je pitanje da li bi ti odgovarao, jer je sam model dosta agresivan, dugačak a nizak - upravo suprotno od onog što tebi treba. Ne smeta da odeš i probaš ako ti je negde u blizini, ali nemoj da se zalećeš s idejom da će se to lako srediti sa malo pomeranja sedla i promenom lule.


  • 1

#8 Skajone

Skajone
  • Members
  • 9 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 August 2017 - 10:10 AM

Nemoj nikada da pomeraš sedlo da bi popravio dohvat. Sedlo se namešta prema pedalama, ne prema volanu.

 

Gledajući geometriju koju si stavio, taj bicikl je 99% preveliki za tebe. Čak i za broj manji je pitanje da li bi ti odgovarao, jer je sam model dosta agresivan, dugačak a nizak - upravo suprotno od onog što tebi treba. Ne smeta da odeš i probaš ako ti je negde u blizini, ali nemoj da se zalećeš s idejom da će se to lako srediti sa malo pomeranja sedla i promenom lule.

Pogledao sam ovo vezano za podesavanje lule, cini mi se sa slika da je lula od ovog bajsa oko 10-12cm, kada bi uzeo od 5 cm mozda bi to resilo problem, jes da ce mi verovatno linija kormana biti iza tocka malo al mislim da mi to nece biti neki problem, znaci kao sa ove slike , prvi primer: lVadlLI.jpg


  • 0

#9 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 09 August 2017 - 10:27 AM

Neće biti problem ako ti ne smeta što se bicikl u vožnji ne ponaša kako je namenjeno. Mislim da je mnogo bolje da kupiš čak i malo lošiji bicikl, ali u veličini koja ti odgovara. Ovako je kao da kažeš "Patike su mi par brojeva velike, ali ako ubacim malo novina napred možda bi to rešilo problem".


  • 1

#10 Skajone

Skajone
  • Members
  • 9 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 August 2017 - 10:37 AM

Nasao sam par bicklova koji su tipa 54-55 top tuba i 56 visina - znaci po ovim gore merama idealni za mene, al bas kao sto si ti gore napomenuo, mnogo su losiji od ovog, pa sam sad u trilemi...


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 August 2017 - 10:39 AM

Ram koji je kvalitetan i odgovara ti velicinom i ergonomijom je najvaznija stvar na bajsu.
Sledeci su tockovi.
Sve ostalo je manje bitno.
Naravno, pod uslovom da su kocnice dobre i ispravne.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 09 August 2017 - 11:08 AM

Ne možeš stvarno da osetiš koliko je dobar bicikl ako ti je ram neodgovarajuće veličine.

 

Inače, lako bi i ti 54-55 mogli da ti budu preveliki, naročito ako je prodavac merio duž gornje cevi umesto pravu horizontalnu dužinu rama.


  • 0

#13 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 09 August 2017 - 11:50 AM

Vrlo retko se ukljucujem u 'pomoc pri kupovini' bas zbog ovog i jos nekoliko tipova ljudi koji pitanja i postavljaju. Ako se vec nekoliko ljudi potrudilo da ti iznese neke stvari koje su bitne za biranje bicikla, onda je red da ih bar usvojis, a ne da pametujes. Lepo ti je napisano na sta da obratis paznju i sta se moze raditi po pitanju fitovanja bicikla i ti opet teras po svome, hoces 56 sa kracom lulom i pomerenim sedistem da napravis da pase kao ram od 54 ili manje. To ne moze.

 

Tebi na 177 sa kracim gornjim delom tela ova geometrija koju si okacio bi odgovarala u velicini 53 kao gornja granica, a verovatno bi velicina 50 bila bolja. 56 je jednu do dve velicine veci nego sto bi ti odgovaralo. To opet nista ne vredi jer je cela geometrija agresivna, pa bi nakon dizanja sedla zbog duzih nogu jos vise opteretio ruke.


  • 0

#14 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 10 August 2017 - 04:48 PM

Treba za vikend da odem i vidim jedan bajs 56 je velicina, pa se nadam da ce mi odgovarati, hvala na savetu i linku, svakako sam mislio da probam pre nego sto kupim.

 

56cm je preveliko za tvoju visinu. Ja sam 194 i vozio sam u mojim danima cdale 58cm, fitovanje je radio čovek iz cdale koji je znao šta radi.

Moj bike-partner je 175cm i vozi 50cm seat tube, 54 top tube bicikl. Ok može da se priča o geometriji ali to je klasična trkalica. 


  • 0

#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 March 2018 - 07:34 PM

Jel može ovde jedno brzinsko pitanje, pošto ja nemam pojma a relativno mi je hitno. Da li neko zna da mi kaže, ima li kod drumaša razlike u geometriji kod muških i ženskih modela? Konkretno Scott Contessa. Da nije neštro manje/kraće na ženskim u odnosu na muške ili su isti? Drugar je visok 175, kolko znam njemu treba 52, jel mu ne bi bio premali Contessa ram od 52?


  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 March 2018 - 07:46 PM

Jel može ovde jedno brzinsko pitanje, pošto ja nemam pojma a relativno mi je hitno. Da li neko zna da mi kaže, ima li kod drumaša razlike u geometriji kod muških i ženskih modela? Konkretno Scott Contessa. Da nije neštro manje/kraće na ženskim u odnosu na muške ili su isti? Drugar je visok 175, kolko znam njemu treba 52, jel mu ne bi bio premali Contessa ram od 52?


koliko znam, zenskim ramovima je korman blize, generalno.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 15 March 2018 - 08:12 PM

Pogledaj na sajtu, najbolje ces tamo naci sta te zanima.

 

Canyon npr pravi identicne ramove, samo stavlja razlicite kombinacije lula/kurbli (za broj manji na zenskim biciklima).


  • 0

#18 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 March 2018 - 08:35 PM

Joj pa nisu valjda kurble kraće od 170, postoji li upopšte nešto takvo? Problem je i naći tu informaciju na netu kolike su kurble na tom modelu, a ja nisam zagledao šta piše na kurbli kad sam gledao bicikl, to mi je zadnje bilo na pameti. Ali evo sad kolko vidim FC-5750 standardno valjda postoji u 170 i 175. 170 je sasvim ok, sve je to nebitno, i onako se ne primećuje nikakva razlika. Ja vozim 172.5

 

 

koliko znam, zenskim ramovima je korman blize, generalno.

 

Kako bliže, zašto? Daj to malo detaljnije ako znaš. Koliko to može biti, 1-2 cm... Lula recimo 1 cm, merio sam 9cm je. Korman ne znam da li se nešto razlikuje od muških modela, da li ima kraći reach. Fabrički Scott corman.


  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 March 2018 - 08:44 PM

Joj pa nisu valjda kurble kraće od 170, postoji li upopšte nešto takvo? Problem je i naći tu informaciju na netu kolike su kurble na tom modelu, a ja nisam zagledao šta piše na kurbli kad sam gledao bicikl, to mi je zadnje bilo na pameti. Ali evo sad kolko vidim FC-5750 standardno valjda postoji u 170 i 175. 170 je sasvim ok, sve je to nebitno, i onako se ne primećuje nikakva razlika. Ja vozim 172.5



Kako bliže, zašto? Daj to malo detaljnije ako znaš. Koliko to može biti, 1-2 cm... Lula recimo 1 cm, merio sam 9cm je. Korman ne znam da li se nešto razlikuje od muških modela, da li ima kraći reach. Fabrički Scott corman.



ako nisu samo boje (marketing), zenski ram (sa horizontalnom gornjom sipkom, dakle sportski) bude sa nesto manjim rastojanjem cevi viljuske u odnosu na sedalnu cev, jer zene imaju kraci torzo, a duze noge, u odnosu na muskarca iste visine.

i kurble postoje mislim od 165 mm, ali je to egzotika i to bi pre bilo na manjem muskom, nego na manjem zenskom ramu, zbog dugih nogu (za igraaanjede). :)


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 15 March 2018 - 09:11 PM

Meni su zimus u planetu rekli da je razlika izmedju kontese i spidstera samo u kosoj gornjoj cevi i bojama.

Послато са E6633 уз помоћ Тапатока
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika