Jump to content


Photo

Skripanje srednjeg pogona i preskakanje lanca


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 shone023

shone023
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts

Posted 26 July 2017 - 12:26 PM

cao ljudi imam problem sa srednjim pogonom kad ga okrecem cuje se skripanje ali kad okrecem u prazno onda nema tog skripanja jel moguce da kurbla skripi? 

lanac sam stavio nov a  zupcanici napred i nazad ostali stari a lanac preskace na svim brzinama osim na 2 i 6 na trecem redu (na najvecoj sajbni na srednjem pogonu)  da li bi trebao mozda menjac da nastelujem  ili da zamenim pogon evo slika

Attached Thumbnails

  • File_000.jpeg
  • File_001.jpeg

  • 0

#2 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Posted 26 July 2017 - 01:32 PM

Moras i kasetu da menjas.


  • 0

#3 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Posted 26 July 2017 - 01:38 PM

I da odmastis tu racnu, koliko vidim, kao da je podmazana tovatnom mascu.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
  • 1

#4 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 28 July 2017 - 09:42 AM

Zadnja kaseta mora da se menja, takodje rasklopiti i pogledati osovinu(patronu)  pogona.


  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 28 July 2017 - 09:09 PM

Da je sjebana patrona, strugao bi i klimao. A i ko to danas "rasklapa i pregleda" patrone kad su sve ulošci? Nov BBUN26 ako stara ne valja i naslede je još 2 bicikla kad se ovaj pohaba.

 

Najbolje je uvek menjati lanac i kasetu zajedno... a u nekom trenu i ceo prenosni sistem, kad dobro naoštriš srednji pogon :D


  • 0

#6 shone023

shone023
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts

Posted 02 August 2017 - 04:59 PM

Zamenjena je samo kaseta nazad srednji pogon nemora tako su rekli ja inace uvek vozim na najvecem zupcaniku samo sto je ovde na slici na srednjem lanac namesten   

a to sto skripi pogon kaze lik iz capriola da je monoblok otisao 


  • 0

#7 Nislija93b

Nislija93b
  • Members
  • 1 posts

Posted 01 April 2019 - 07:47 PM

Imam problem sa lancem imao sam tocak sa 6 brzina, kupio tocak sa sedam kupio novi lanac i kad sam ga namotirao lanac preskace, menjac nastelovan sve menja lepo kad stavim na zadnji menac u sedmu a napred u prvu on preskace, neka pise neko ako zna sta da uradim
  • 0

#8 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 02 April 2019 - 07:22 AM

Menjas kasetu, ili sirotinjska verzija, vozis neko vreme dok se novi lanac ne rastegne prema staroj kaseti.


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 02 April 2019 - 09:40 AM

Menjas kasetu, ili sirotinjska verzija, vozis neko vreme dok se novi lanac ne rastegne prema staroj kaseti.

 
Neće se lanac "rasteći", pre će napraviti nove useke na kaseti, koji odgovaraju koraku novog lanca, ili će preskakati dugo što znači da je kaseta definitivno skroz gotova.
 

Imam problem sa lancem imao sam tocak sa 6 brzina, kupio tocak sa sedam kupio novi lanac i kad sam ga namotirao lanac preskace, menjac nastelovan sve menja lepo kad stavim na zadnji menac u sedmu a napred u prvu on preskace, neka pise neko ako zna sta da uradim

 
Meni bi za neki upotrebljiv odgovor trebalo više informacija.

 

Koliko lančanika ima napred?

Koja je ručica zadnjeg menjača (šifter) - za koliko brzina (ako je sa klikom, indeksna)?

 

Koja kombinacija je problematična. 1, 3, 7. brzina mi nije dovoljno nedvosmislen podatak. Jasnije je kada se napiše: "najveći napred i najmanji pozadi". Ili: "srednji napred i treći najmanji pozadi" - i slično.  Da budemo sigurni da mislimo na isto.

 

 

Što više podataka o biciklu i što detaljniji opis problema, to je lakše dati odgovor kojim se rešava problem.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Posted 02 April 2019 - 10:34 AM

Problem je napr. kada se menja samo lanac,  a racna (kaseta) ostaju stari,i prilikom prve zamene hoce da preskace  lanac,ono je najbolje zameniti i novu racnu i novi lanac,onda nema preskakanja,a   ako napred preskace na najmanjem lancaniku pa promeni se i srednji pogon(ili se koristi moj sistem sa slika da se malo zategne lanac). Ja napr. to preskakanje ,dok ne legne lanac,a sta je tu uzrok bas me briga,resavam na ovaj nacin,stavim jedan feder i jedno vreme koristim tako 10-100 km. i skinem,i sve je u redu,ovo mi je treci lanac na ovoj racni, 5000 km sam presao ,lanac je vec odavno presao 1% izduzenosti ali problem nikakav,znaci sve radi odlicno.

 

SSA56537.JPG

 

ovako stoji feder kada ga zakacim

 

SSA56541.JPG

 

ovako ga sklonim kada odradi funkciju

 

Inace posto je ovo neki stari Capriolov bicikl New line,losi bili amortizeri,mekani, pa prilikom voznje se uvek sabili do panja,nasao sam ove na cikloberzi Suntour -magnezijum 1 inc precnik vrata sa navojem i odgovarajuce duzine ,(jedini), kako sam stavio prezadovoljan sam suspenzijom.

 

SSA56539.JPG


  • 1

#11 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 02 April 2019 - 11:24 AM

mirek200, malo je reci da is legenda!

Dobra fora :)


  • 0

#12 x_Dario_x

x_Dario_x
  • Members
  • PipPipPip
  • 89 posts
  • LocationBanja Luka

Posted 03 April 2019 - 05:31 AM

Hahahah, jel realno ovo?! Za 15godina rada, nisam opazio ovakvo rijesenje :D

Geto varijanta :)
  • 0

#13 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 14 April 2019 - 08:43 AM

Nova linija Shimana, Tourney Shadow +

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
  • 0

#14 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Posted 13 May 2020 - 06:30 AM

Прескаче ми касета (хг81), али само леви (спорији) њен део, и то само кад загребем узбрдо кад је успон око или преко 10%. Кренуло је од кад сам заменио ланац (нов деоре). Погон је одличан. 

 

У почетку сам мислио да се раздесио задњи мењач, али није, па сам посумњао на касету. Сад гледам нову што ми је стигла и кад их упоредим, стара ми не делује потрошена ... уствари, изгледа ко нова ...

 

По равном, и на блажим успонима стара ради лепо ... 

 

Је л' до касете, да мењам ? Или може да буде и до нечег другог ? Стари ланац је био краћи пар карика ... је л' мож да бидне и због тога ?


  • 0

#15 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Posted 13 May 2020 - 07:03 AM

Nece da preskace zbog par karika razlike otisli su ti zubi na kaseti
  • 0

#16 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Posted 13 May 2020 - 07:06 AM

Menjaš kasetu, ne vidi se vizuelno potrošenost na kaseti kao na pogonu.


  • 0

#17 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Posted 13 May 2020 - 07:14 AM

Ок. Мењам па јављам исход ...


  • 0

#18 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Posted 13 May 2020 - 07:25 AM

Ок. Мењам па јављам исход ...


Кад се стави нов ланац, одмах се покаже ако је касета потрошена тако што прескаче
  • 0

#19 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Posted 13 May 2020 - 07:29 AM

То сам и ја мислио, али није одмах кренула ... вероватно није била још на крају ...

 

Возикао сам се по граду, па нисам приметио, док нисам кренуо узбрдо ...  :mrgreen:


  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 13 May 2020 - 08:19 AM

Возикао сам се по граду, па нисам приметио, док нисам кренуо узбрдо ...  :mrgreen:

 

За то има решење... Вози само низбрдо ;)

 

Замени касету и ланац да се не цимаш два пута


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users