Jump to content


Fotografije

Sajle za kocnice i menjace


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
66 odgovora na ovu temu

#1 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 September 2008 - 11:37 PM

Da li postoji razlika u sajli za kocnice i za menjace?
Naravno, ako postoji, koja je razlika?
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#2 priest

priest
  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts

Postavljeno 22 September 2008 - 12:21 AM

mislim da ne postoji,ne bi trebalo....a sto te pa to zanima
  • 0

#3 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 September 2008 - 02:06 AM

Pa video sam u Kaprjolovom katalogu da prodaju posebno sajle za kocnice i za menjace, a meni kocnica ne radi kako treba, pa rekoh: "mozda je do sajle".
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#4 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 September 2008 - 06:10 AM

Naravno da postoji razlika!
sajla kocnice ima drugacije krajeve od sajle menjaca koja ima samo jedan kraj... mada mi se cini da kraj za drumske kocnice vrlo slican kao za menjace...
takodje se razklikuju i buziri za kocnice i za menjace, a razlika je u pletenju sajli unutar buzira
  • 1

#5 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 September 2008 - 06:32 AM

Kao što reče Gamzzy bužiri za sajlu kočnice i sajlu menjača su različito armirani. Kada bi skinuo plastiku sa bužira od kočnice video bi da postoji armatura u vidu žice koja je savijena u spiralu. Kod bužira za menjač te žice su stavljene paralelno jedna pored druge kako bi se sabijanje bužira maksimalno eliminisalo. Takođe se razlikuje debljina sajle kočnice i menjača. Za menjač je po SIS standardu valjda 1.2 mm a za kočnicu 1.8 mm.
  • 1
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#6 priest

priest
  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts

Postavljeno 22 September 2008 - 08:32 PM

koji je cilj onda tj svrha drugacijeg dizajna....samo da se unmu pare ili :D nesto drugo?
  • 0

#7 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 September 2008 - 08:42 PM

Lakši je bužir za menjače jer ima manje čelika u sebi. Taj bužir se ne može koristiti za kočnice jer sva je verovatnića da bi se rascvetao. Opet ovaj za kočnice se u teoriji ne koristi za menjače jer mu je armatura savijena u spiralu pa postoji mali stepen sabijanja ali zato trpi mnogo veće opterećenje. Kažem u teoriji jer taj za kočnice će ti u većini servisa staviti umesto bužira za menjače kad odeš na neki redovan servis.
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 22 September 2008 - 10:09 PM

Nisam uočio nikakvu razliku, možda je čak i bužir za kočnice bolji jer je malo širi pa ima manje trenja - naravno, ako se sve lepo sprovede.

Sajla kočnica je inače upadljivo deblja, a razlika je očigledna i na početku sajle, tamo gde je olovni(?) valjak koji drži sajlu u ručki: kod kočnice, valjak je širok i spljošten i sajla uilazi u njega s boka, a kod menjača je uži i duži, i sajla mu prolazi kroz vertikalnu osu.

Iskustvo me naučilo da se sajla odlično seče onim cvikatorom kakav se nalazi na klještima široko zastupljenim po domaćinstvima: Postavljena slika

Održavanje sajli (osim za prednju kočnicu) se može izvoditi bez rasturanja:

- menjači: obortiti oba na najmanji zupčanik

a) prednji (top pull) - rukom ga potisnuti ka velikom zupčaniku, koliko može; sajla se olabavi, bužir može da se izvuče iz vođice. Sa labavom sajlom bužiri se šetaju po volji, podmazuju se nedostupni delovi svega.

B) zadnji: uhvatiti telo manjača (ili kako se to već zove)- pokretni deo najbliži ramu - i zarotirati ga unazad (položaj u koji bi otišao da je lanac na najvećem zupčaniku) - sajla se olabavi, itd... ista priča.

- zadnja kočnica: ko ne zna kako se otpušta kočnica, nek' se ukoka :P

Pošto verujem u socijalu, sajle nasvinjim vazelinom, prevučem nekoliko puta bužir preko tog zasvinjenog dela, očistim viškove, i to je to.
Izložene delove sajli podmažem krpom natopljenom lakim uljem posle svakih nekoliko vožnji, ili, ako su se nakvasile, posle svake vožnje.
  • 0

#9 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 September 2008 - 07:56 AM

Nisam uočio nikakvu razliku, možda je čak i bužir za kočnice bolji jer je malo širi pa ima manje trenja - naravno, ako se sve lepo sprovede.:


Meni mnogo lepše radi menjač sa bužirom za menjače. To što je širi može samo da odmogne jer i jeste fazon da bude skoro knap. Da tako treba svi bužiri bi se pravili za mm širi nego što treba. Razlika je u tome što prebaci u istom trenutku i namesti lanac na položaj u kom treba da bude. Sa bužirom za kočnice mi je štelovanje menjača oduzimalo mnogo više vremena. Problemi tipa neće da naskoči na veći i ti zatežeš i zatežeš i kad ga prebaci na veći odmah počinje da žulja u ovaj još veći do njega pa malo otpustiš sajlu i lanac se namesti na sredinu. Potom vratiš menjač u početni položaj i opet neće da prebaci...ma idi. Sada je to štelovanje druga priča. Furao sam ja bužire za kočnice na menjačima al ne više. Čak i nisu nešto skupi. Cena im se jako malo razlikuje u Capriolu...tj razlikovala se onda kad sam ja uzimao. Bužire napunim tovatnom masću. Uzmem najveći špric u apoteci koji mogu da nađem (uzmite odmah 10 ili će misliti da ste narkomani). U njega mast i kroz rupicu kroz koju treba da izađe sajla štrrrrc....i kad izađe na drugu stranu...gotovo. Ubacite sajlu i ona je automatski podmazana... :wink:
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#10 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 October 2008 - 09:04 PM

Aj da ubacim u ovu temu pitanje,mrzi me da trazim onu sa kablovima i buzirima.
Gde ima kod nas da se pazari buzir za sajlu od menjaca,bele boje?I koja lova,ako neko zna?
  • 0

#11 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 October 2008 - 11:32 PM

Beli tesko, ja imam parce belog (oko 60-65cm) za kocnice, pa ako ti vrsi posao dodji i nosi 8)
  • 0

#12 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 29 October 2008 - 01:08 AM

Imam utisak da sam ranje vidjao cesce buzire u vise boja. Eto ja bi voleo da negde nadjem crvene ili jos bolje zute buzire.Znam da to ima,ali je jako tesko.SAd sam vec stavio nov,crni,tako da dzaba i da sutra nadjem,samo eto bilo bi dobro da se zna gde moze i u boji da se nadje
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#13 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 October 2008 - 06:27 AM

Znam da postoje sivi (Shimano XTR/Dura-Ace) i da su vrlo dobri, ali tako i kostaju ;)
  • 0

#14 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 October 2008 - 08:42 AM

Hari,premericu pa ti javljam :) Hvala u svakom slucaju :D
  • 0

#15 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 29 October 2008 - 11:20 AM

Znam da postoje sivi (Shimano XTR/Dura-Ace) i da su vrlo dobri, ali tako i kostaju ;)


U Planet bikeu je komplet (bužiri plus sajle DuraAce) za prednji i zadnji menjač 1000 dinara.. Kvalitet rada šamaraljki kad su ovi bužiri i bužiri od kočnica ne može da se poredi..
  • 0

#16 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 October 2008 - 11:22 AM

Planet ima i bužire u bojama - crveni, sivi, žuti, zeleni...beli nema, ali ovo su uglavnom i najobičnije varijante istih, pa se zbog boje ne treba zaletati i kupovati.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#17 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 October 2008 - 07:43 AM

Znam da postoje sivi (Shimano XTR/Dura-Ace) i da su vrlo dobri, ali tako i kostaju ;)


Imam ih i rade vrhunski. :)
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#18 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 31 October 2008 - 06:53 AM

Imam ih i rade vrhunski. :)

Imao sam i ja 2 seta do sada koji su radili vrhunski i sada koristim najjeftinije ponovo :mrgreen:
dok ne nalete neki Nokoni ili Jagewire po pristupacnoj ceni mom novcaniku :P
  • 0

#19 djole_ada

djole_ada
  • Members
  • PipPipPip
  • 165 posts
  • LocationVojvodina, ADA (ne Ciganlija) - Trenutno Zemun

Postavljeno 18 November 2008 - 09:20 PM

da li neko zna kolika je cena buzira u zutoj boji u planetu ili u capriolou (ako ih ima)?
  • 0
To bicycle, or not to bicycle: that is not a question
http://www.cikloberz...a1e76e9d4==&t=1

#20 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 November 2008 - 09:30 PM

Trebalo bi negde oko 30-ak dinara/m - Planet bike.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika