Jump to content


Fotografije

Kupovina mobilnog telefona

mobilni telefoni

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
56 odgovora na ovu temu

#1 SasaP

SasaP
  • Members
  • PipPipPip
  • 165 posts

Postavljeno 31 May 2017 - 11:10 AM

Iako mobilni telefon pokušavam što manje koristiti, a i kad ga koristim, da to bude samo za osnovno, odnosno samo za komunikaciju sa ljudima (poziv, SMS, fb i gmail) - nažalost se moram malo modernizovati. A opet da dam što manje para. :-D

 

Trenutno koristim umiruću Nokiju E52. To su tipke, a ne tač, baterija traje i po nedelju dana, nema mogućnost instaliranja Vibera i sl... 

 

U razgovoru sa prijateljima, izbor za novi telefon se sveo na tri firme: Lenovo, LG i Samsung. Pročitao sam nekoliko desetina utisaka korisnika raznih modela (i onih jeftinijih i onih malo skupljih), pa svakako nisam najoduševljeniji pročitanim, ali ono, "napredovati" se mora...

 

Ja bi svakako išao na neku varijantu cene do 200e, a eto, interesovalo bi me još koje mišljenje i savet cenjenih kolega biciklista na ovde ovom forumu. Pogotovo što suvim danima volim biciklariti, a nemam nikakav "gedžet" :-D za merenje niti brzine, niti dužine pređenog puta. Pa možda da savet oko mobilnog bude i u tom smeru...

 

Hvala!


  • 0

#2 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 31 May 2017 - 11:34 AM

Za te pare moj izbor bi bio Huawei P9 lite. Samsung skup za ono što nudi u toj cenovnoj klasi, LG nikad nisam voleo a Lenovo mi je malo meh...
  • 0

#3 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 May 2017 - 11:36 AM

Mislim da je prakticno nemoguce dati ti dobar savet, makar ne onaj koji ce ti sigurno zvucati dobro i za koji mesec. Ako do sada nisi imao smartphone, onda ni ne znas sta ces najvise koristiti i kako. To su neke stvari koje ce se pokazati vremenom, i ono sto sada mislis da ces sa njim raditi ne znaci da ce to zaista i biti tako (osim u prvo vreme).

Mislim da je najvaznije da imas ekran koji ti je odgovarajuce velicine, da imas dovoljno RAM-a i prostora na telefonu i da telefon koristi koliko-toliko pristojnu (i zamenljivu) bateriju. Ovo poslednje je tesko odrediti, jer je sve individualno a svaki smartphone se puni mnogo, mnogo cesce od telefona tipa te Nokije koju sada imas.

Ja koristim Samsung Galaxy J5 (stariji model iz 2015) i sasvim sam zadovoljan, mada mi 4Gb prostora na telefonu postaje tesno. Telefon koristim za razne vrste podsetnika, alarma, planera, plus Viber i Strava - to je manje-vise to. Ne igram igrice, ne gledam video, tako da ne znam kako telefon podnosi tu vrstu opterecenja, ali za sve osnovno je veoma dobar. Poprilicno sam siguran i da se noviji model iz 2016 uklapa u tu tvoju cenu od oko 200 evra, a jaci je i bolji od modela koji ja imam.


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 May 2017 - 11:57 AM

Iphone radi kako treba. Ne da ništa nestandardno da se radi, ali ne možeš ništa ni zeznuti. Ostalo su poluproizvodi. Često sa manje bezobraznim odnosom plaćeno-dobijeno, često bolji za one koji tačno znaju šta hoće, šta rade, ali ne rade toliko stabilno i dobro za prosečnog "idiota" (gde i sebe ubrajam, barem kad su mobilni u pitanju).

 

Svi su napravljeni da daješ barem nekih 100 evra godišnje na telefon ako hoćeš da sve radi kako treba - isto kao i sa računarima. Da li ćeš u cugu kupiti flagship model, ili češće menjati budžet model - na duži rok izađe skoro isto. Čak bih rekao i da je polovan i stariji, bilo koji mobilni, bilo koje marke, samo da je svojevremeno bio "flagship", sigurnija varijanta od modela koji je nov napravljen u "budžet" kategoriji.

 

Potrošačko društvo, proizvođači rade za sebe (i akcionare), ne za korisnike...


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 31 May 2017 - 12:22 PM

Za divno čudo ali slažem se sa folautom :) pogotovo za ovaj deo kupovine polovnog flegšipa mada i za iPhone je donekle u pravu sako što iphone neće baš da nađe za 200e se žešće stariji model (tipa 5s, mada ne kažem ni da je on loš).
  • 0

#6 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4264 posts

Postavljeno 31 May 2017 - 12:26 PM

Sto neko rece, prvo treba da znas sta hoces sa telefonom. Meni treba za razgovor, poruke, potsetnik, da otvara Office i pdf fajlove (kada zatreba a ne bas cesto), da baterija traje 3-4 dana, da nije veliki kao daska za peglanje i to je to. A to radi i polovan za 40-tak evra i ne brines o njemu  :mrgreen:


  • 0
.

#7 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 May 2017 - 12:37 PM

...

Svi su napravljeni da daješ barem nekih 100 evra godišnje na telefon ako hoćeš da sve radi kako treba ...

Ovo je tacno za tip korisnika za koji je to tacno, inace i nije bas tacno :D

Ono sto je moje iskustvo je da neki dodatni novac moze da ode na kupovinu nove baterije, i to je to. Ovaj Samsung sam platio 40 evra uz plan koji kosta 13 evra mesecno (1600rsd) i ne vidim zasto bih placao ista pre nego sto istekne ugovor. Naravno, mozda ce telefon riknuti, ali mozda i nece, valjda nece. To sto mi 4Gb postaje tesno nije strasno jer i bez nekih aplikacija koje cu mozda izbrisati telefon ce imati sve najvaznije funkcije i aplikacije koje su mi potrebne. SasaP ne zvuci kao neko kome je odmah potreban flagship, mada ce mu mozda zatrebati nesto kasnije. A mozda i nece. Razlika je poprilicna u parama - telefon kao moj je eto nekih 40 evra svake dve godine, a ti navodis cenu od 200 evra. Obe cifre su tacne, samo za razlicite korisnike, i sada je pitanje u koju grupu ce SasaP upasti.


  • 0

#8 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 31 May 2017 - 12:48 PM

Sto neko rece, prvo treba da znas sta hoces sa telefonom. Meni treba za razgovor, poruke, potsetnik, da otvara Office i pdf fajlove (kada zatreba a ne bas cesto), da baterija traje 3-4 dana, da nije veliki kao daska za peglanje i to je to. A to radi i polovan za 40-tak evra i ne brines o njemu  :mrgreen:

 

Koji to telefon od 40e ima bateriju koja traje par dana? Pod uslovom da je normalno koriscenje telefona, bez konstantnih gasenja 3g/4g, wifi-ja, lokacije, ili celog telefona nocu?

Ja licno nosim sony Z5 koji je do skoro bio flagship, uz to sto radi odlicno vodootporan je (nije lose kad pokisnes na bajsu).

Prica o iphone-u pije vodu ali tek od modela 6 koji je i dalje mnogo iznad 200e, 5-ica sa poslednjim ioes-om se zakucava i baguje, koliko god dobar telefon bio vreme ga je pregazilo.

Slazem se sa sajloncem, huawei ima odlicne budzet telefone, a i premium klasu, na poslu ih imamo kao sluzbene i za sada se niko ne zali na njih, mada baterija nece ostvariti par dana rada.


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 May 2017 - 12:48 PM

Ovo je tacno za tip korisnika za koji je to tacno, inace i nije bas tacno :D
Ono sto je moje iskustvo je da neki dodatni novac moze da ode na kupovinu nove baterije, i to je to. Ovaj Samsung sam platio 40 evra uz plan koji kosta 13 evra mesecno (1600rsd) i ne vidim zasto bih placao ista pre nego sto istekne ugovor. Naravno, mozda ce telefon riknuti, ali mozda i nece, valjda nece. To sto mi 4Gb postaje tesno nije strasno jer i bez nekih aplikacija koje cu mozda izbrisati telefon ce imati sve najvaznije funkcije i aplikacije koje su mi potrebne. SasaP ne zvuci kao neko kome je odmah potreban flagship, mada ce mu mozda zatrebati nesto kasnije. A mozda i nece. Razlika je poprilicna u parama - telefon kao moj je eto nekih 40 evra svake dve godine, a ti navodis cenu od 200 evra. Obe cifre su tacne, samo za razlicite korisnike, i sada je pitanje u koju grupu ce SasaP upasti.


1600 din x 12 meseci...


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4264 posts

Postavljeno 31 May 2017 - 12:54 PM

Koji to telefon od 40e ima bateriju koja traje par dana? Pod uslovom da je normalno koriscenje telefona, bez konstantnih gasenja 3g/4g, wifi-ja, lokacije, ili celog telefona nocu?

 

 

Onaj koji ne sluzi za sve sto si nabrojao ;)


  • 0
.

#11 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 31 May 2017 - 12:56 PM

Kod mene je šira i uža porodica snabdjevena Xiaomi telefonima i super su. Svi su pohrlili da narucuju kad su vidjeli sta sam platio 125e. :)

Zadnjih mjeseci je hit Xiaomi Redmi 4X i mislim da nema bolje kupovine za budzet od oko 150e pa i 200. Ima ogromnu bateriju od 4000mAh.

Znam da kod vas u Srbiji ljudi više kupuju ove telefone sa KP pa pogledaj sta se nudi. Da ne cekas 15, 20 dana dok stigne i plus platis porez i carinu.
  • 1

#12 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 31 May 2017 - 12:57 PM

Onaj koji ne sluzi za sve sto si nabrojao ;)

 

Onda preporucujem neki cat telefon, imaju neverovatnu autonomiju baterije, s pregrst sms-ova i poziva baterija traje 10-ak dana  :lol:


  • 0

#13 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 May 2017 - 12:58 PM

1600 din x 12 meseci...

 

Ugovor je na dve godine.

 

1600rsd je otprilike 13 evra, za dve godine to izadje 312 evra, plus 40 evra za telefon => oko 350 evra total za dve godine koriscenja.

 

Ti kazes da je bolje potrositi 200 evra na telefon i onda potrositi ostatak tj 150 evra na plan tokom dve godine. I to je, ok, kao sto rekoh - sve zavisi kako ko koristi telefon. Meni je potrebno vise servisa nego sto 150 evra obezbedi u Srbiji za dve godine, a telefon od 40 evra mi radi posao. Tebi verovatno vise odgovara ta druga varijanta.


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 May 2017 - 01:04 PM

Ugovor je na dve godine.

1600rsd je otprilike 13 evra, za dve godine to izadje 312 evra, plus 40 evra za telefon => oko 350 evra total za dve godine koriscenja.

Ti kazes da je bolje potrositi 200 evra na telefon i onda potrositi ostatak tj 150 evra na plan tokom dve godine. I to je, ok, kao sto rekoh - sve zavisi kako ko koristi telefon. Meni je potrebno vise servisa nego sto 150 evra obezbedi u Srbiji za dve godine, a telefon od 40 evra mi radi posao. Tebi verovatno vise odgovara ta druga varijanta.


Kazem: napravljeno je tako da placas preko 100 e godisnje za telefon. Bilo redjom kupovinom skupljeg, bilo cescom jeftinijeg, bilo skupljim ugovorom... kako god da se okrenes, dupe ti je pozadi. Ako hoces pametan telefon koji ok radi.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 31 May 2017 - 01:31 PM

Još jedan glas za Samsung J5.
Danas skoro svaki telefon može sve jer i Android i ios nude vrlo slične mogućnosti... Pitanje je samo da li hoće smartphone ili ne. Ali obzirom da je rekao 200e, znači da hoće... IPhone 5s koji je neko pomenuo, pa to je igračka za devojčice, smešno mali telefon... Moja devojka ga koristi već 3 godine, radi super nema bagova ali maaaliii je za bike aplikacije :) završio bi i on posao, ali kad stavim taj i J5 jedan do drugog, ne može se porediti... Ipak je j5 3 godine noviji model

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#16 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 May 2017 - 01:59 PM

@ FalloutBoy:
Shvatio, slazem se.
  • 1

#17 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 31 May 2017 - 03:23 PM

LG nikad nisam voleo


Ниси видео ове од карбона :)
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#18 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 31 May 2017 - 04:33 PM

Hahahahahahaha nisam znao da ima :D
  • 0

#19 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 31 May 2017 - 04:36 PM

Izabrao si tri najgore firme za izbor mobilnog. Lenovo i LG osim najjacih modela su krsevi teski, dok Samsung nudi dobre performanse tek mozda od A serije (npr A5). Za J5 sam se licno uverio koliko je lose odradjen i koliko sporo radi sa osnovnim aplikacijama, a on preko mreze kosta koliko i P9 Lite koji ga jede za dorucak.

Moja preporuka je Huawei P9 Lite, Xiaomi Redmi 3 (4) ili ako ti je bas Samsung zapao za oko onda A5 2016 koji je isti kao P9 Lite po performansama, ali po nesto vecoj ceni. Polovne telefone bih izbegavao, jer danas vec moze da se probere dobrih telefona do 200e samo ako se malo prosiri izbor i na firme sa manjim imenima.
  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 31 May 2017 - 05:15 PM

Kako ovo sme da protekne bez da ja nesto reknem, Nokia3310 2017


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika