Jump to content


Fotografije
- - - - -

Bicikl - kako se pravilno kaže?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
36 odgovora na ovu temu

#1 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 April 2017 - 06:51 AM

Gledam naslove mnogih tema i svaki put zastanem... zato mislim da ovo zaslužuje posebnu temu:

 


  • 4

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 07:17 AM

Svaka cast za post👍

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
  • 0

#3 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 07:34 AM

Ja bih volio da pismenost u nasem narodu ostane na ovom nivou na kojem je sada.Kada bi svi postali pismeni jezik bi nam osiromasio.Izgubili bi se dijalekti,lokalizmi...Meni je veca opasnost ubacivanje engleskih rijeci u govor.To je,vecinom mladima,postalo prihvatljivo u zadnjih 20 godina.
  • 2

#4 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 07:52 AM

Ja kad gledam oglase i vidim kako je napisan, odmah znam sa kim imam(bih imao) posla :D

Nema pismenost veze sa pravopisom... Ovde se radi o pogrešnom izgovaraju, tj. pisanju stvari koju svi ovde volimo...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 April 2017 - 08:12 AM

Ja bih volio da pismenost u nasem narodu ostane na ovom nivou na kojem je sada.Kada bi svi postali pismeni jezik bi nam osiromasio.Izgubili bi se dijalekti,lokalizmi...Meni je veca opasnost ubacivanje engleskih rijeci u govor.To je,vecinom mladima,postalo prihvatljivo u zadnjih 20 godina.

 

Kad čujem kako mnogi ljudi pričaju, mislim upravo suprotno - prosečan nepismen čovek koristi dosta siromašan rečnik. Ne treba mešati pismenost i žargon. Žargon je uvek postojao i uvek će postojati, to se ne može izbrisati nikakvim normama. Upravo nepismenost i nizak nivo kulture i dovode do preuzimanja stranih reči, pa se mnoge tako nakaradne konstrukcije na kraju uvode i kao standardizovane, jer ne možeš ići protiv (živog) jezika.

 

Meni je recimo lepše reći: "bicikl je u odličnom stanju", nego "bicikla je sve u fulu".


  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Bradonja

Bradonja
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 23 April 2017 - 08:23 AM

Meni je recimo lepše reći: "bicikl je u odličnom stanju", nego "bicikla je sve u fulu".

1+
Naravno.Jos kad neko napise ili kaze ful fulova...Ili stavlja ch,sh...A i za ovo kad neko napise bicikla je sve u fulu,mislim da gresi (mozda i ja gresim)Pravilnije je bicikla je sva (cela) u fulu,jer je bicikla imenica zenskog roda.

Ovo nije nista na tvoj racun :) i znam da si ovo naveo samo kao primer,jer jednostavno,ima gomila takvih oglasa.

Послато са 8050D уз помоћ Тапатока
  • 0

#7 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 09:17 AM

Onaj kome je vazno da pravilno pise i govori on se potrudi da to nauci.Nama kojima to bas puno ne znaci ostavite da pravimo greske i nemoj te ispravljati sve greske.Svi kad tad dodju na red da ih ispravljaju.Ljepota i inteligencija su,po meni,precjenjeni u danasnje vrijeme.
  • 1

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 April 2017 - 10:01 AM

Onaj kome je vazno da pravilno pise i govori on se potrudi da to nauci.Nama kojima to bas puno ne znaci ostavite da pravimo greske i nemoj te ispravljati sve greske.Svi kad tad dodju na red da ih ispravljaju.Ljepota i inteligencija su,po meni,precjenjeni u danasnje vrijeme.

 

Ako se pod lepotom misli na fizičku, a pod inteligencijom na mogućnost da se neko zavrne za pare - onda jesu precenjeni.

 

Meni se nekako stomak prevrne kad čujem/pročitam: "bicikla", "vazduplohov", "ne pije vode" i slično... a slažem se da to nije sva suština.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 April 2017 - 10:23 AM

Lepota i intelekt u kombinaciji ne mogu nikada biti precenjeni.

Lepota ce spasiti Cikloberzu !
  • 1
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#10 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 10:33 AM

Ljepota i inteligencija su Boziji dar.A vecina ljudi to zloupotrijebi.FalloutBoy i mene neke stvari nerviraju(upotreba jer i jel,helihopter...)ali nikoga ne ispravljam.Sto je covjek gluplji on je u zivotu sretniji.Moje misljenje.
  • 1

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 April 2017 - 10:44 AM

I lepota i inteligencija se mogu usavršiti  - i pokvariti. Dosta toga je (i) do pojedinca.

 

Slažem se da nema smisla ispravljati ljude na forumu, ali, s obzirom da je ipak biciklistički forum, cenim da bi bilo lepo barem tu reč da pišemo kako treba. Možda preterujem? Svakako nikog ništa ne teram.  :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 11:17 AM

jer je bicikla imenica zenskog roda.


Послато са 8050D уз помоћ Тапатока

E sad ga pogodi.


  • 0

#13 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 11:37 AM

Mene apsolutno ne nervira ukoliko neko ne prica i pise pravilno. Nismo svi profesori jezika da bi nam se gledala bas svaka rec. Istovremeno, ne treba to biti odrednica necijeg kvaliteta i "ljudskosti". Naravno, ocekujem da neko na javnoj funkciji i neko ko ima uticaja na drustvo u bilo kom smislu mora da bude primer i u koriscenju gramatike i pravopisa, manira, moralnih vrednosti...Nazalost, danas su neke druge vrednosti vaznije globalno i zato nam i jeste ovako...

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
  • 0

#14 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 11:39 AM

Ali pozdravljam FalloutBoy-ev post jer je vezan za nase sfere interesovanja i red je da se ta jezicka dilema resi i da pisemo pravilno.☺

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
  • 1

#15 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 23 April 2017 - 11:48 AM

Čitam ovu temu i nešto razmišljam ... pa i bicikl je strana reč, zar ne ? Kako bi zvučala prevedena, dvotočak ? :)

Čovek se uči dok je živ. Ljudski je grešiti. Nije lako govoriti (pisati) pravilno u današnje vreme. A lepo je. Ja nemam ništa protiv kada me ispravljaju, a takođe se ne libim ni da ispravljam druge kada greše.
  • 0

#16 Bradonja

Bradonja
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 23 April 2017 - 12:05 PM



E sad ga pogodi.


Pa naravno



Послато са 8050D уз помоћ Тапатока
  • 1

#17 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 April 2017 - 12:32 PM

"Правилно" у Србији зависи од много чега, нажалост. И то "нажалост" је некада правилно било "на жалост", па су онда спојили, а можда већ и поново раздвојили. Чињеница је да су многи делови Србије, кроз векове, припадали различитим државама и били под различитим утицајима. Језика, дијалеката, културе и правила. А та правила као да мењамо преко ноћи, као што је новотарија да се нагласци гурају на други слог, што је мени грозно (диРИгент, комПОзитор и сличне идеје). Или гурање инфинитива где му место није.

 

Дакле, неко ће бранити један став, зато што је по најновијим правилима, други ће да причају о неком "изворном" спрском језику, трећи о ономе што је најдуже важило, неки ће се држати "српскохрватског", итд. За "бицикл" јесте проблем у том "кл" и не сумњам да је раније коришћен другачији облик. Имајући у виду непостојано "а" и друге облике речи, можда је "највише српски" рећи "бицикал" у једнини. Као што многи гласају за "докуменАт" и "елеменАт". Можда су у праву, можда је то "архаично", а можда ће већ сутра све ово бити другачије. Као што човек измисли да је сада правилна транскрипција Дејвид Бови, а не Боуви.

 

Проблем је када државни медији, који су свима најдоступнији, измишљају речи и правила, усвајају потпуно неправилне облике ("мисли о", "без да", и сличне страхоте). Када су у питању лична писања (форуми, блогови) највише ми смета када неко не зна правилно писање редних бројева, чињеницу да се и име и презиме стављају у падеж и да српски нема присвојни облик са именом и презименом који се масовно преузима из енглеског без трунке размишљања.

 

А опет, неки од нас имају бежичне тастатуре понекад прескоче слова... :)

И можда су нека правила промењена док сам ја куцао све ово.


  • 1

#18 pandomir

pandomir
  • Members
  • PipPipPip
  • 126 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 April 2017 - 02:25 PM

Jos jedan + za temu. 

 

Onaj kome je vazno da pravilno pise i govori on se potrudi da to nauci.

 

Nismo svi profesori jezika da bi nam se gledala bas svaka rec. 

 

Ako malo iskarikiramo mozemo reci: ko hoce da uci neka ide u skolu, ko nece - ne mora. Pritom, greske koje vidjam svakodnevno su stvari koje se uce u osnovnoj skoli. A osnovno obrazovanje je obavezno. Ako me razumete.. :)

 

 

И можда су нека правила промењена док сам ја куцао све ово.

 

+1 za ceo post (iako citiram samo recenicu :) ). Jezim se kad vidim neka nova pravila. Izgledaju mi poput, ne tako davnog, problema sa aflatoksinom.. "Sta? Dozvoljena granica je 0.05? Nikakav problem, uvecacemo je 10x pa ce sve biti zakonski regularno..."

A sto se tice naglasaka na drugi slog, to nije nikakva novotarija, samo je u poslednje vreme uzelo maha.


  • 0

#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 23 April 2017 - 03:10 PM

Prvo je bio velosiped. (zavrtanj u navrtku) Velosipedista i velosipedistkinja.

"Prvo srpsko velosipedsko društvo"


  • 0

#20 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 April 2017 - 04:33 PM

Sto kaze cane, svako izabere ono do cega je njemu stalo i onda to brani... iako najcesce to niko ni ne napada. A na kraju? Pa, kao sto srpski jezik nije postojao pa je onda nastao, tako ce on jednog dana i nestati, svidelo se to nama ili ne i sta god mi radili, isto kao i ostali danasnji jezici. Realno, razloga za vise od jednog jezika nema a postojanje vise njih je posledica fizicke razdvojenosti ljudskih grupa. Ako civilizacija opstane, ostace jedan jezik koji ce biti mesavina vise njih, i manje-vise jedna rec za bicikl, kao i za sve drugo.

I opet - na kraju - licno napredovanje je lepo i korisno za svakoga, ali nije neophodno jednom kada covek postane punoletan i slobodan da bira. Bilo bi lepo da su svi ljudi pismeni, da umeju da citaju, pisu i govore ispravno, tako da ih drugi razumeju, ali najvaznije je da ljudi budu tolerantni jer o svemu je moguce dogovoriti se. A to - tolerancija - je ono cega nema ni priblizno dovoljno, posebno u nasim krajevima.


  • 3




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika