Jump to content


Fotografije

Riverside Bosch 700 Sport ebike


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
33 odgovora na ovu temu

#1 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 06:54 AM

Vreme je da predstavim svoj bicikl. U pitanju je električni bicikl manje poznate firme Riverside. Kada sam ga kupovao pokušao sam da malo više podataka saznam o proizvođaču, ali bezuspešno. Samo na jednom stranom forumu sam pročitao da neka druga firma pravi ramove za njih, ali koja - ne zna se. Bicikl sam kupio krajem prošle godine potpuno nov u oglasima ovog foruma. Bio sam skepričan jer je u pitanju električni bicikl, ali sam otišao da ga vidim i probam. Odmah sam se oduševio i kupio ga. Na žalost, nisam ga slikao dok je bio nov, pa zato prilažem sliku sa interneta.

 

big_248a768234794b36be0d4bcffdc3b216.jpg

Oprema je standardna za ovakav tip bicikla.

SUNTOUR NEX viljuška sa 63mm hoda.

Zadnji menjač SHIMANO Deore XT RD-M786GSL sa 10 brzina.

Hidraulične kočnice SHIMANO Deore BR-M615.

 

Naravno, ono najvažnije kod ovakvog bicikla je motor. U pitanju je Bosch Performance 250 Watt/60Nm sa najjačom baterijom od 500Wh.

 

Ono što je standardno kod Bosch električnog bicikla je da motor pruža 4 stepena asistencije:

Turbo - 275% asistencije
Sport - 190% asistencije
Tour - 120% asistencije
Eco - 55% asistencije

Izbor moda se vrši na boardcomputer-u.

 

A onda sam počeo da ga modifikujem...


  • 0

#2 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 07:45 AM

Po zakonu EU, električni bicikl sa Bosch motorom pruža asistenciju do 25 km/h nakon čega se isključuje. Naravno da je ova brzina smešna za ovakav bicikl, pa je prva stvar koju sam uzeo za bicikl modul koji udvostručuje ovo ograničenje. Odlučio sam se za badassBox modul koji sam poručio preko interneta. Vrlo lako se intalira, tako što se postavi preko zadnjeg senzora, malo se pomeri magnet na žbici i to je sve. Radi uz pomoć baterije koju je potrebno menjati jednom godišnje. Postoje i moduli koji se kače direktno na konektore motora, ali je prethodno potrebno da se skida kurbla (uz pomoć radapcigera), pa onda ide oplata motora, pa je onda potrebno naći neko mesto i modul spakovati tako da ne smeta itd... Jedina mana modula kojeg sa izabrao je da kada se vozi preko 20km/h, stvarna brzina je duplo veće od one prikazane na boardcomputer-u. To znači da kada se vozim 40km/h, na ekranu je prikazano 20km/h. To utiče, naravno, i na prikazanu pređenu kilometražu. Hteo sam da postavim moj stari CatEye Micro Wireless koji je skinut sa starog bicikla ali sam odustao jer sam negde pročitao da motor može da utiče na wireless signal CatEye brzinomera. Sa njim sam hteo da vidim koliko zaista može da pređe bicikl sa punom baterijom kada se vozi preko 25km/h. I samo jedna napomena. Ovaj vožnja preko 25km/h možda zvuči lepo, ali je sa druge strane vrlo opasna. Vožnja ovom brzinom nije moguća na biciklističkoj stazi gde ima puno biciklista, a naročito male dece.

 

15dp4d2.jpg


  • 0

#3 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 15 April 2017 - 08:30 AM

Nikada neću razumeti svrhu ebajka. Ako se kupuje da se sa njim ide do posla da se nebi oznojio onda OK. U rekreativnom smislu je za mene sviranje onoj stvari, ja se bavim isključivo rekreativno biciklizmom, bicikl služi da bi se protegle noge od posla i automobila, odlazak u prirodu grupne vožnje sa turama od 60 do 100km dnevno, a ako bi imao asistenciju elektro motora onda bar ja ne vidim svrhu rekreacije. Brzinu koju je limitirala fabrika na 25km/h više od tiga možeš i sopstvenim nogama da napraviš samo da si malo u kondiciji na malo boljem bajsu(po ravnom). Po ravnom ako idem duže ture opušteno vozim 27-28km/h do 30km/h pod uslovom da nemaš vetra u prsa, može i mnogo više naravno ali kratkotrajno bar na tipu bicikla joji ja vozim pa se ponovo vratim na opuštenu brzinu. Ako ebajk može da ide uz brdo 25km/h onda je to druga priča :D

Kakav je osećaj u vožnji kada se isprazni baterija? Odeš na primer na neku turu od na primer 100km i 20ak km pred kućom se isprazni baterija. Kakav je tada osećaj voziti ebike?

Nikada nisam vozio ebike ali imam želju čisto da ga probam, tako da ću ove godine najverovatnije da ga iznajmim u PB na sat vremena samo da vidim i ja to čudo tehnike :)


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 April 2017 - 09:10 AM

Cenim da je super stvar ako treba da si uredan, u odelu, u kancelariji, a posao ti je na 10 km uzbrdo. Onda ideš na posao motorom, a vraćaš se bajsom.

 

Za obrnutu varijantu ne bih uzimao e-bike, samo bih nosio presvlaku.  :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 09:10 AM

Nikada neću razumeti svrhu ebajka. Ako se kupuje da se sa njim ide do posla da se nebi oznojio onda OK. U rekreativnom smislu je za mene sviranje onoj stvari, ja se bavim isključivo rekreativno biciklizmom, bicikl služi da bi se protegle noge od posla i automobila, odlazak u prirodu grupne vožnje sa turama od 60 do 100km dnevno, a ako bi imao asistenciju elektro motora onda bar ja ne vidim svrhu rekreacije. Brzinu koju je limitirala fabrika na 25km/h više od tiga možeš i sopstvenim nogama da napraviš samo da si malo u kondiciji na malo boljem bajsu(po ravnom). Po ravnom ako idem duže ture opušteno vozim 27-28km/h do 30km/h pod uslovom da nemaš vetra u prsa, može i mnogo više naravno ali kratkotrajno bar na tipu bicikla joji ja vozim pa se ponovo vratim na opuštenu brzinu. Ako ebajk može da ide uz brdo 25km/h onda je to druga priča :D

Kakav je osećaj u vožnji kada se isprazni baterija? Odeš na primer na neku turu od na primer 100km i 20ak km pred kućom se isprazni baterija. Kakav je tada osećaj voziti ebike?

Nikada nisam vozio ebike ali imam želju čisto da ga probam, tako da ću ove godine najverovatnije da ga iznajmim u PB na sat vremena samo da vidim i ja to čudo tehnike :)

 

 

Mislim da si promašio temu. Postoji posebna tema na forumu o električnim biciklima, pa tamo možeš da izneseš svoje mišljenje.

http://www.2bike.rs/...stvo-korisnika/

 

ebike je za lenjivce poput mene :) Da, na svakom, malo boljem, biciklu može da se dogura do 25km/h. Ali, kao što si rekao, moraš da budeš u kondiciji, da bude dobar bajs i da bude ravan put. U takvim uslovima, kada idem na duže ture asistenciju stavljam na minimum (Eco mode) kako bi mi što duže trajala baterija. I taj mod je više nego dovoljan da se dostigne i održava 25km/h brzina. Inače, kada se istroši baterija, bicikl se dalje vozi kao i svaki drugi, običan, bicikl.

 

Električni bicikl je takođe dobar i za starija lica. Moj matori je u detinjstvu vozio trkački Bianchi i u srcu mu je ostao biciklizam. A sada ima problema sa bubregom i svaka, malo jača, vožnja mu izaziva velike bolove. Bez problema prelazi veliku kilometražu sa ebajkom.

 

Imao sam priliku da se penjem na Avalu sa ovim biciklom i tu je opravdao sav novac koji sam dao za njega. Iako nisam bio u kondiciji, bez problema sam se popeo do vrha, naravno uz najveću asistenciju, sa prosečnom brzinom preko 30km/h. Bilo je lepo vreme i bilo je dosta biciklista koji su se polako penjali do gore. Takođe je bilo i puno komentara na račun električnog bicikla kada sam prolazio pored njih :)

 

Nisam znao da PlanetBike iznajmljuje bicikle. Znam da jednom godišnje (polovinom juna) oni organizuju dvodnevni test:

http://planetbike.rs...cikli-na-testu/


  • 1

#6 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 15 April 2017 - 09:19 AM

Iznajmljuju bicikle

http://planetbike.rs...cikala-beograd/

Jesam delimično izneo mišljenje i tu se izvinjavam ;)

Da ti ne kvarim dalje temu sa svojim mišljenjem njega ću preskočiti :)

Jesili siguran da se ebike sa praznom baterijom vozi kao i svaki drugi bicikl? Ipak se tu radi o veoma teškom biciklu + moraš da okrećeš i elektro motor.

Uzgred lep ti je bicikl ;)


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 April 2017 - 09:29 AM

E-bike je puno teži, ali po ravnom (i nizbrdo) to ne bi trebalo da je preteran problem. Mada vidim da prave i baš sportske varijante, da motor pomaže na uzbrdicama, a da baterije i motor ne dodaju baš 30 kila.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 09:36 AM

Ok, idemo dalje. Na red je stigla torbica za telefon, a nisam odoleo pa sam naručio i custom nalepnice za felne koje profesionalno izrađuje član "ciklofolije" iz Čačka. Stavljena je i šticna sa amortizerom.

 

11qn0y9.jpg


  • 0

#9 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 09:44 AM

Ok, idemo dalje. Na red je stigla torbica za telefon, a nisam odoleo pa sam naručio i custom nalepnice za felne koje profesionalno izrađuje član "ciklofolije" iz Čačka.

11qn0y9.jpg

Ovo je poput onih što na Ladu zakače Audi Quattro znak.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 2

#10 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 15 April 2017 - 09:59 AM

A šta to fali Ladi, moliću lepo ?  n2:Smiley_FalconLJ

Lep ti je bajs, da razrešimo dilemu, koliko Kg tačno ima, onako napunjen do vrha ? 

 

Meni se dopada ebike ideja, kad neko neće ili ne može sam sebe da pokreće, bolje to nego da smrdi na nekom kineskom skuteru il' ne daj Bouze apencu ... pu-pu ...


  • 1

#11 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 10:01 AM

A onda je sa prvim prolećnim danima ove godine usledilo skidanje blatobrana.

Doneo sam odluku da ostavim prednje i zadnje osvetljenje. Sa prednjim svetlom nije bilo problema jer se kači na vilu. Problem je bio nazad jer se zadnje svetlo nalazilo na paktregeru koji sam hteo takođe da skinem. S obzirom da je bilo Selle Royal sedište, iskoristio sam njihov držač za CatEye bljeskalice:

 

fyp1g.jpg

 

 

I to je sve za sada. Evo kako u ovom trenutku izgleda bicikl:

 

2h2jtjd.jpg

f52b08.jpg


  • 0

#12 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 10:15 AM

 

600din traže za sat vremena za ebike? Nisu normalni. A nisu ni napisali koji je ebike u pitanju jer u svojoj ponudi PB ima nekoliko vrsta "električara".


  • 0

#13 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 15 April 2017 - 10:46 AM

Lep bajk :). Ima li možda USB konektor negde? Ili  makar neki konektor gde je dostupan neki napon, makar i direktno iz baterije?

 

Inače, ebike nije samo za planine, zaboravljate na najvećeg neprijatelja biciklista - vetar :). Holandija je ravna, pa opet svaki četvrti prodati bicikl je električni. Viđao sam i prodavnice koje prodaju samo električne bicikle svih vrsta, city, MTB, drumaše itd. Dobro, za drumaše ne vidim neki smisao, ali za ostale što da ne, omogućava ti da za isti napor pređeš i vidiš više toga.


  • 4
Pozdrav

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 April 2017 - 10:56 AM

+1

 

Koliko sam shvatio, oni bolji čak i na nizbrdicama mogu da dopunjavaju baterije. Tako da se em štede kočnice (ako je potrebno kočiti), em pune baterije.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 11:36 AM

Ima li možda USB konektor negde? Ili  makar neki konektor gde je dostupan neki napon, makar i direktno iz baterije?

 

Da, postoji USB konektor sa desne strane (pri vrhu) boardcomputer-a koji i služi za punjenje navigacije ili telefona tokom vožnje. Problem je što je taj izlaz micro USB-B, a ulaz na telefonu micro USB-A, pa je zato potreban i poseban kabl. Kabl nemam, niti sam ga tražio. Kada tokom bici vožnje koristim telefon za navigaciju, nosim ASUS-ov power bank koji stavim u torbicu ispod telefona. A evo kako neki na zapadu preteruju:

 

33as6yt.jpg


  • 0

#16 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 15 April 2017 - 12:11 PM

Ne znam koliko si visok ali mi deluje da se sedište previše spustio.


  • 0

#17 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 01:10 PM

Ne znam koliko si visok ali mi deluje da se sedište previše spustio.

 

Ne volim da skačem na i sa sedišta kada krećem i stajem. Zato sam podesio visinu sedišta tako da mogu da se oslonim vrhovima prstiju na zemlju kada bicikl stoji. Inače, visok sam 176cm, a ram je 50cm.


  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 April 2017 - 01:16 PM

Na ramovima sa visoko podignutom patronom pogona, hvatanje zemlje sa sedla često iziskuje prenisko podešeno sedlo za efikasno pedalanje. Kolena više vole kad je sedlo na pravoj visini. A ni tada nema potrebe ni za kakvim skakanjem:

 


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2017 - 01:19 PM

Ono što je sledeće na redu je zamena sedišta. Da li neko može da mi preporuči neko udobno Selle Royal sedište, po mogućnosti sa oprugama ili elastomerima za još udobrniju vožnju?

Još jedan problem koji imam je taj što nemam bidon. U glavi mi se vrti ideja da negde nađem nosač kod kojeg se sa strane vadi bidon, kojeg ću da stavim na vertikalnu šipku rama kroz koju prolazi šticna.


  • 0

#20 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 16 April 2017 - 05:44 AM

Ako bas mora biti Selle Royal onda probaj model Respiro.
Ovisno o polozaju sjedenja odaberi model (moderate, relax,...)

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika