Jump to content


Fotografije

650b tocak na ram za 26-icu

650b

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 04 March 2017 - 10:50 AM

Pozdrav, jos ranije, pre pojave 650b tocka (27,5)", sam razmisljao kako bi bilo dobro da mi je tocak malo veci ( od 26"), govorim o mtb hardtail-u u ovom slucaju. Jednostavno, falilo mi je i fali mi i dalje to nesto u voznji, a to je brzina. Nije rec o kondiciji i tehnici, vec mi je bicikl trom. Prema mojim saznjanjima poluprecnici tokckova se razlikuju za 1,25cm, sto meni nista korisno ne govori, stvar je u sirini gume. Pouzdano znam da 27,5x2.0 tocak moze da stane pozadi, ali sta ako hocu 2,2 gumu, da li ce moci?

Drugi problem, koji bih zanemario, je da je nase trziste prilicno siromasno sto se tice ovog novog standarda. Da predjem na stvar, bez obzira sto bi se klirens povecao, mene zanima kako bi to uticalo na upravljivost bicikla? Verujem da je ovo vec neko isprobao, pa bih voleo da cujem misljanja. Napred je Fox, tako da predni tocak nije problem.


  • 0

#2 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 04 March 2017 - 05:18 PM

Niko ne može da ti pouzdano kaže kako će biti, to zavisi od geometrije samog rama (koji nisi naveo).

Rastojanje/zazor (clearence) ti se neće povećati nego će ti se smanjiti. BB će ti biti 1.5-2 cm viši što znači da će i težište biti malo više, pa ćeš morati da testiraš oštre krivine i kako se tu ponaša.

Što se zadnjeg točka tiče vidi da ostane dovoljno mesta oko svih delova rama (chainstay, seat tube), da se ne bi desilo da ti neki veći kamen ili drvce uleti i "zaključa" točak (ako voziš po blatu onda ti treba još više prostora). Za viljušku isto vidi koliko je guma blizu luka, i ispumpaj skroz da vidiš da li kruna udara gumu kada je u najnižem položaju.

 

Ako je neki popularniji ram/bajs možda iskopaš na netu ako je neko konvertovao - imaš sajtove posvećene problematici, gde postoji baza podataka koji bajsevi mogu i sa kojim gumama.

PS: Nije svaka 2.2 guma istog volumena/dimenzija.


  • 1

#3 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 04 March 2017 - 05:49 PM

Slazem se da bi bilo najbolje da to sve isprobam. Ram mi je Canyon grand canyon F8 2009 za 26". Trazio sam na netu za ovaj ram, ali slaba vajda. Trenutno koristim X-King gume 26x2,2, a plan mi je da stavim tockove 27,5" sa Race King 2,0 gumama, ali sta ako opet pozelim neke sire gume. Zapravo, nije toliko ni do guma, koliko mi je zrno sumnje ubacio jedan komentar sa interneta da se upravljivost narusava. Zato bi mi znacilo necije iskustvo, a video sam na oglasima da nisam jedini koji je dosao na ovu ideju. Zahvaljujem se na odgovoru, lepo si mi objasnio na sta da vodim racuna, hvala.

I jos jedno pitanje, da li je za 26", 27,5" i 29" ramove isto rastojanje osovine pogona od tla (BB)?


  • 0

#4 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 04 March 2017 - 06:12 PM

Mislim da 2.2 nema šanse, pitanje je i da li će 2.1 stati. Traži po forumima fotografije ljudi koji su testirali, uglavnom svi napisu tačne dimenzije gume i pre i posle pa proceni odokativno. Pročešljaj temu pa vidi da li se pominje tvoj bajs http://skr.rs/FHn

BB visina generalno nije standardana kod svih proizvođača, ali najviše se razlikuje kod bajseva različite namene; Am ima veću bb visinu od Xc bajsa.

Viši bb znači manju šansu da ćeš zakaćiti nešto pedalom/kurblom, ali je manje stabilan prilikom agresivnijeg ulaženja u krivinu.


  • 0

#5 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 04 March 2017 - 06:17 PM

Vazi, hvala puno :grin:


  • 0

#6 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 04 March 2017 - 06:48 PM

http://sinordenninad...adon-skeen.html


  • 0

#7 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 04 March 2017 - 08:41 PM

Nema na čemu :)


  • 0

#8 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 05 March 2017 - 11:16 AM

Ovo je bicikl, guma je 27,5x2,1, ja mislim da bi mogla da stane (X-King) 2,2 guma, ako ne gresim? Slikao sam levu stranu gde je manji razmak, na desnoj je veci (deo kod patrone).

Attached Thumbnails

  • 2017-03-05-3105.jpg
  • 2015-12-23-541.jpg
  • 2015-12-23-544.jpg

  • 0

#9 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 March 2017 - 11:32 AM

Ako je razmak na desnoj strani veci onda tocak nije dobro centriran, tj ne prati zamisljenu osu rama.

Vece od tih guma ne bih stavljao, X-King ima veci krampon.

Primera radi

Na mom biciklu kataloski su dosle gume 2.0 wtb (podseca na kenda small block), rasponi su bili odlicni tj imao sam od sedalne cevi do gume oko 1.5cm. Gume sa zamenio za (moju omiljenu) Race King u 2.2 dimenziji raspon ismedju sedalne cevi i gume je trenutno oko 5mm, dok je sa 2.1 nobby nick raspon kao sa kataloskom gumom (1.5cm)... Zadnja vila bocno ima mesta po merenju za 2.4 gumu ali to ne znaci da moze da se stavi i da bude funkcionalno.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#10 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 05 March 2017 - 11:52 AM

Do rama je, nije do tocka, leva strana zadnje viljuske je malcice bliza gumi, i sa 26" tockom (sedalna cev nije simetricna, E-type prednji menjac). Ram je takav, nije udaran. Shvatio sam sta si mi napisao, ali me vuce da isprobam :grin: . Zadnji tocak je u osi sa kosom cevi.


  • 0

#11 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 07 March 2017 - 12:38 PM

stefan10vb

Sta si uradio sa tockom (gumom)?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika