Jump to content


Fotografije
- - - - -

Voznja bicikla zimi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
285 odgovora na ovu temu

#141 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14604 posts

Postavljeno 09 December 2019 - 07:53 PM

@dule0911   Naravno da MX naocare mogu da se koriste i zimi. Ovde (link) imas KTM narandzasti okvir oko 2900 rsd ali proveri da li je to model za odrasle posto imaju slican model i za decu, dobro bi bilo da pronadjes model nekog poznatog brenda da se mogu kupiti u Srbiji rezervna stakla (link) npr Thor Combat.

Kao mogucnost mozes razmisliti i o paintball/ airsoft zastitnim naocarima sa maskom za lice koja ce posluziti protiv hladnoce... (link)


  • 1

#142 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 09 December 2019 - 08:15 PM

Znaci ima ih i sa izmenljivim staklima, odlicno! Taman da mogu da posluze za (retko) skijanje i voznju po suncanom vremenu. Biciklisticke naocare su mi Briko isto sa 3-4 tipa izmenljivih stakala, za mrak, oblacno, sunce itd, bas odlicna stvar.
Hvala za linkove, pogledacu.

@Boris sto voli corbe
Slatko si me nasmejao hahahaha

@marvas
Zbog zdravlja pauziram trenutno pa nisam jos probao, ali mislim da necu ni ja moci da vozim ispod nule. MTB ako vozim (to znam da mogu i ispod nule), zavrsicu u krevetu posle 10 dana. Rekumbent s druge strane sam vec imao par situacija na klizavom asfaltu i jacem usponu/niskom prenosu da tocak proslajfuje, nije bas lep osecaj, temperatura oko 4C. Kako bi bilo sa poledicom i slikovima pojma nemam. Imam kramponke (Continental Mountain King 2.2) i kramponke sa spajkovima(Continental Spike Claw 240), mada ne znam da li bi prosle napred kroz vilu na rekumbentu, tu oko 2.1-2.2 je granica sirine... Mozda bi sa njima bilo bolje, ako se zainatim mozda i probam.
  • 0

#143 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 December 2019 - 01:33 AM

Eto zime, eto stare/nove zabave, epizoda Mirek vs drumaši :D

Mirek ja kapiram da je sad došlo tvojih pet minuta i da se osećaš kao junačina :D jer manje srećeš druge bicikliste, ali voze ljudi i dalje, ne brini : ) ko je zagrižen ne smeta mu hladnoća. Eno meni na Stravi stalno iskaču vožnje, i to ne kratke nego i stotke ljudi cepaju kao da je septembar. Nisu drumaši svileni (ni bicikli ni biciklisti) ali nema poente voziti po bljuzgi, meni se ne pere drečavi džubin posle svake vožnje. Kad je suvo hladnoća je najmanji problem. I valja se preko zime malo i odmoriti, oporaviti, napuniti baterije i motivaciju. Nakupi se tokom sezone hroničnog umora, sitnih povredica.. (ko vozi muški, jel n2:Heristical)

Ja se lično i zaželim malo odmora a i da promenim sport, tj kombinujem. Malo trčanje, teretana/vežbe snage na otvorenom šta ko voli, i stara ljubav basket. Za to se slabo ima vremena kad je sezona u jeku, jer tada ili lipsavam na nekoj planini/ekipnoj jakoj vožnji, ili se oporavljam 2-3 dana od prethodnog lipsavanja :D pa nisam ni za šta, ili sam zauzet zarađivanjem para da bih imao za buduća lipsavanja, putovanja i apgrejde :D

 

Siguran sam da postoje još mnogo solidnih puteva koji su pogodni za vožnju drumskih bicikala u Srbiji, a u prilog tome govori i činjenica da svake godine po malo ima sve više i više drumskih biciklista na putevima.

...

Nije drumski bicikl uopšte tako neupotrebljiv za srpske puteve, samo što imam utisak da o tome negativne reči imaju najviše oni koji drumaša uopšte i ne voze..... 

 

Izdvojio sam samo ove dve rečenice. Mislim da ih ima sve više ne zbog puteva i modernijih udobnijih ramova širih guma.. već zato što su pristupačniji nego nekad. Veći izbor i novih i polovnih, niže cene, za svačiji džep.

Pa onda i ovi što ne voze, kad probaju i vide kako je dobro i koliko je bolje od mtb-a... n2:Heristical

Šalu na stranu, kod mene je stvarno bilo tako. Nisam pošteno imao prilike ni da vidim a kamo ili isprobam drumaša inače bih mnogo ranije, kupio makar retro čelični.

 

Elem, nabavo sam nove duge zimske gaćone, toplije i udobnije nego ovo što sam do sad vozio, tako da biće još dosta zimskih kilometara.


  • 1

#144 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14604 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 06:03 AM

Vuna brale...

 


  • 0

#145 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 06:22 AM



I mene zivo zanima da li te Motocross naocare rade posao. Mada kad se lepo zapne na bajsu i krene znojenje, pa jos kad nosim podkapu, ja nemam pojma kako to te naocare mogu da se ne magle i da mi znoj ne ulazi unutra....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#146 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 07:03 AM

Trik je da se obučeš tako da se ne znojiš toliko kad se zapne.
  • 2

#147 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 December 2019 - 07:25 AM

Nekima je to nemoguće. Ja sam siguran da se znojim i u bazenu. Pri tome, voda je hladna, mora da se pliva, nije bazen za kupanje.
  • 0

#148 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 11:57 AM

Trik je da se obučeš tako da se ne znojiš toliko kad se zapne.

Kontam sta hoces da kazes. Ali mislim da se bas ne pretrpavam. Za te neke temperature do 7, 8 stepeni obucem zimske windstopper biciklisticke na golo telo, majicu od likre kratkih rukava i gore windstopper zimsku jaknu. Naravno, na stopala debele carape i kamasne, na ruke rukavice.

Nije znojenje veliko dok se vozi nego npr kad se stane na semafor. Krene iz glave da se pusi topao vazduh a naocare odmah se zamagle. Poceo sam redovno da ih skidam cim stanem bas zbog toga.
Jedino da ne nosim potkapu ali onda rizikujem da dobijem upalu mozga sto mi se ne cini kao mnogo racionalna ideja...

Magljenje naocara je problem a takodje i curenje nosa na hladnoci. Kao iz slavine....
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#149 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 December 2019 - 12:09 PM

I mene zivo zanima da li te Motocross naocare rade posao. Mada kad se lepo zapne na bajsu i krene znojenje, pa jos kad nosim podkapu, ja nemam pojma kako to te naocare mogu da se ne magle i da mi znoj ne ulazi unutra....

Ja cu ih verovatno uzeti u narednim danima pa cu javiti, ako ne rade ostace mi za skijanje.

 

Uzeo sam i komplet aktivni ves (do sada sam imao majicu kratkih rukava i dugacke vunene carape), videcu da li ima razlike u odnosu na ovo sto sam koristio. Ispod 5C mi bude hladna koza kad zavrsim voznju, u samoj voznji ni ne skontam da sam se smrzo. Noge su mi ok, nego deo od prepona do stomaka bude hladan. Pritom imam duge zimske windstopper northwave preko, nije zbog vetra.

 

Mozemo i ovde da nastavimo sa korisnim informacijama o odeci/opremi za hladno: https://www.2bike.rs...vremenu/page-3 

Da ova tema ostane za generalnu raspravu, da ne kazem flejmovanje i merenje pisa. Ako moderatora ne mrzi predlazem da se korisni postovi sa 2-3 poslednje strane (od Dusan011 posta o viziru) prebace tamo.


  • 0

#150 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14604 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 02:54 PM

@dule0911   U stvari jeste do vetra, odnosno zato sto ti telo nije odvojeno od windstopper materijala (taj materijal zaustavlja vetar ali sam po sebi nije znacajan izolator temperature. Zato sam vam rekao izmedju tela ili ruku ili stopala i nekog spoljnog dela odece koji zaustavlja vetar treba da postoji debeo sloj izolatora koji u sebi sadrzi dosta vazduha. Najbolja je debela vunena odeca, rukavice, carape. Secas se sta sam rekao za rukavice, na sake vunene sirogojno rukavice pa preko njih tanke rukavice za trcanje koje zaustavljaju vetar.

 

Jel primecujete razliku izmedju fensi i toplog?

 

AI-outlet_parmax-parka-uomo-RRD-W19002-A 6b2fbc1e92b697417195cd7d75dc586c.jpg


  • 0

#151 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14604 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 03:13 PM

@Smasher   Umesto potkape treba da koristis traku protiv vetra oko c"ela i us"iju a umesto letnje kacige zatvorenu BMX kacigu sa dve tri rupe na vrhu kacige, tada nema znojenja glave.


  • 0

#152 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 06:25 PM

Sto se tice maglenja naocara,ja uvek pocevsi od  prvih hlanih dana dok se jos nose obicne naocare,brisem sa mikrofiber krpom i prskam sa sredstvom protiv maglenja sofesajbni na automobilu, stvara se nekada voda unutar naocara  (kada je vlazno i hladno)ali nema maglenja.Govorim o sky-naocarima

 

Tu postoji problem i ako se stavi nesto na usta i nos napr. ta balaklava ili neka maska zanosi prema gore topao vazduh, to sam resio tako da sam stavio zicu u step i zadihtovao protok toploog vazduha prema gore.

 

 a umesto letnje kacige zatvorenu BMX kacigu sa dve tri rupe na vrhu kacige, tada nema znojenja glave.

Moze da se koristi i letnja kaciga,samo se stavi ona navlaka za kisu na kacigu,isto ima protok vazduha i nema znojenja glave plus si bolje vidljiv na putu.I imas zastitu od kise i snega.

 

Veceras kisa rominja li rominja . Gore -Tex jakna i pantalone su odradile posao. Ove Gore-tex jakne sto prodaje Sasa midgeure na cikloberzi (tako nekako) jeste da su malo skuplje ali nemam zamerki. 


  • 0

#153 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 December 2019 - 06:47 PM

Eto zime, eto stare/nove zabave, epizoda Mirek vs drumaši :D
Mirek ja kapiram da je sad došlo tvojih pet minuta i da se osećaš kao junačina :D jer manje srećeš druge bicikliste, ali voze ljudi i dalje, ne brini : ) ko je zagrižen ne smeta mu hladnoća. Eno meni na Stravi stalno iskaču vožnje, i to ne kratke nego i stotke ljudi cepaju kao da je septembar. Nisu drumaši svileni (ni bicikli ni biciklisti) ali nema poente voziti po bljuzgi, meni se ne pere drečavi džubin posle svake vožnje. Kad je suvo hladnoća je najmanji problem. I valja se preko zime malo i odmoriti, oporaviti, napuniti baterije i motivaciju. Nakupi se tokom sezone hroničnog umora, sitnih povredica.. (ko vozi muški, jel n2:Heristical)
Ja se lično i zaželim malo odmora a i da promenim sport, tj kombinujem.



Gadjan objasnio.

Po hladnom teram ali po bljuzgi ne vozim.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#154 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 10 December 2019 - 07:24 PM

Dok sam vozio endurka naučio sam da ne postoji loše vreme već samo loša oprema ... Jesen, zima, proleće - pravo vreme za offroad vragolije po blatu, ledu, snegu ... :)

Vozikam se bajsom tokom cele godine po gradu, to mi je osnovno prevozno sredstvo, a skoro sam nabavio i svoj prvi brcki, pa će biti vozikanja i van asfalta. Nisam zimogrožljiv, ali mogu da razumem ljude kojima smeta hladnoća. Meni smeta kad je vruće, ustvari, sve preko 20-25 stepeni ... 


  • 1

#155 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 07:44 PM

Dok sam vozio endurka naučio sam da ne postoji loše vreme već samo loša oprema ... Jesen, zima, proleće - pravo vreme za offroad vragolije po blatu, ledu, snegu ... :)

Vozikam se bajsom tokom cele godine po gradu, to mi je osnovno prevozno sredstvo, a skoro sam nabavio i svoj prvi brcki, pa će biti vozikanja i van asfalta. Nisam zimogrožljiv, ali mogu da razumem ljude kojima smeta hladnoća. Meni smeta kad je vruće, ustvari, sve preko 20-25 stepeni ... 

sajkotik objasnio

 

Sve preko 25 stepeni-  smeta.


  • 0

#156 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 December 2019 - 08:43 PM

Da se ja pitam i podešavam termostat, ispod 25 ne bi padalo, cele godine. Leto zakon.


  • 1

#157 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 10 December 2019 - 08:51 PM

Ili što reče moja gospođa, nije to leto ako je noću ispod 30 stepeni ...   n2:u3   


  • 0

#158 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 09:18 PM

@Dusan011

 

 

 

To za podkapu si verovatno u pravu. Nisam razmišljao o tome da toplota iz glave nema gde da ode pa se vreo vazduh akumulira jedino tamo gde može da izađe, na lice pa se magle naočare. Pokušaću sa jednom zimskom bandanom koju sam nedavno kupio, da napravim traku oko čela i ušiju, trebalo bi da radi posao. Mada mi ta BMX kaciga nekako nije logična. Ako već ostavljam vrh glave nezaštićen odnosno nepokriven, valjda bi bilo bolje da taj deo bude da tako kažem provetren, da se tu toplota lakše gubi i telo malo hladi. S tim u vezi, Mirekov predlog da se kišna, najlonska kabanica za kacigu stavi preko kacige za dodatnu zaštitu nema nikakvog smisla jer bi to samo dodatno uparilo glavu i pojaćalo znojenje umesto da odvodi znoj. 

 

A i to što je neko spomenuo, da pre Windstoppera treba obući još jedan, makar tanji sloj odeće je sigurno dobra stvar. Ja sam do sada uvek vozio samo sa zimskim windstopper helankama i to na golo telo. Nikad mi u vožnji nije bilo hladno jer se pedala i telu je toplo, ali sam primetio na primer kad siđem sa bajsa i uđem pod tuš, doope bude led ledeni. :) Promeniću malo taktiku definitivno. 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#159 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14604 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 09:46 PM

Bice ti hladno jer ce vetar da te ohladi kroz otvore na kacigi, neces imati zastitu od vetra na temenu glave.

 

BMX kaciga uglavnom ima rupe za ventilaciju, konkretno ova koju vozim zimi ima 19 otvora napred, gore, nazad ali su toliko mali da im je ukupna povrsina manja od jednog otvora na letnjoj kacigi. Uz to sam zimogrozljiv pa ako vam kazem da sa njom na glavi nije hladno niti vruce onda je tako. Imam i kacigu za skijanje ali mi je pretoplo u njoj.

 

Slazem se sa Gadjanom u mom slucaju taj broj je oko 30 stepeni celzijusa mada se ja zavucem u sumu pa tamo vozim po toj temperaturi.


  • 0

#160 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 11 December 2019 - 09:27 AM

Ma milina, leto, komarci, preko 40 stepeni na asfaltu. Najveci strah leti mi je bio da mi ne ispusti guma, onako oznojen bio bi  pravi magnet za komarce. Prema tome svako vreme nosi svoje breme.A suma i komarci,to je druga prica.

 

 ko je zagrižen ne smeta mu hladnoća. Eno meni na Stravi stalno iskaču vožnje, i to ne kratke nego i stotke ljudi cepaju kao da je septembar. Nisu drumaši svileni (ni bicikli ni biciklisti) ali nema poente voziti po bljuzgi, meni se ne pere drečavi džubin posle svake vožnje. Kad je suvo hladnoća je najmanji problem.

 

 

 

 

Ko zimi vozi preko 100km. ti ?  . Ti pricas kao da je bljuzgavica svaki dan, pa i ja imam drecavi dzubin i ne pere se svaki dan,pa ne vozis valjda drumasa off-road po blatu. . Preterivanje nikada nije pozeljno u bilo kom pogledu. I o cemu drugom stalno pricamo,o hladnoci i kako se adekvatno zastititi,i razmenjujemo iskustva,znaci problem je bas hladnoca.

 

Ja vozim 30-35 km zimi dnevno,imam na nogama Fox vojne cizme koje su deklarisane na -18, unutra sam stavio dodatnu izolaciju i opet  kada je samo na 0 stepeni kada se vratim, noge se malo rashlade.I decidno tvrdim da ne postoji obuca koja moze da zastiti biciklistu    a da se ne smrznu noge a da ne bude rogobatna kao cizme ili cokule ,  moze, ali se reskira zdravlje ako se svaki dan tako vozi, sa slabo zasticenim stopalima. Grejaci  i te gluposti me ne interesuju

 

I da,ja ne vozim zimi bicikl da se junacim,nego da odrzavam zdravlje i tezinu jer se vrlo lako udebljam,i biciklizam vidim kao sredstvo za odrzavanje zdravlja,i kondicije. I zasada nemam nameru da prekidam voznju  zbog hladnog vremena.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika