Jump to content


Fotografije

kako ostati preko zime u kondiciji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
16 odgovora na ovu temu

#1 p3dJ4

p3dJ4
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 24 December 2016 - 02:40 AM

Pitanje bas kao u naslovu koji je dobar nacin da se zimi ostane u kondiciji , a da se ne ide u teretani i ako se nema sobna bicikla ili trenazer ?  n2:Dizzy 

Da li recimo hodanje , trcanje , raditi neke vezbe za nogu s nekim tegovima ili kombinacija svega :) i sta bi najvise pomoglo od ova tri ? 


  • 0

#2 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 December 2016 - 08:23 AM

A sto ne bajs? Zime su daleko od onoga sto su bile,naidje jedna zeznuta u 10 godina. Snega gotovo da i nema,a i kad padne to je milina za voznju (uz dobre kramponke) ,hladnoca nije problem uz dobru odecu,tako da bar ja bajs vozim preko cele zime. Druge opcije,ako nemas trenazer onda trcanje. Ja sam trenirao atletiku i zimi i u prolece su mi upravo treninzi bili najaci za predstojecu sezonu. A pomagalo mi je pomalo i kod biciklizma posto sam i biciklizam amaterski terao (sto ne predjoh na triatlon?). Iako su to dva razlicita koncepta,trcanje pomaze u kondiciji kod biciklizma,kolko tolko. Mozes ukljuciti i neke vezbe za jacanje nogu. Pre i posle trcanja obavezno istezanje po 15 minuta...
  • 1

#3 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 December 2016 - 06:17 PM

Meni bi sneg lakse pao. Ovih godina u Beogradu snega nema mnogo ali leda zato ima skoro uvek, makar uz desnu ivicu puta gde su slivnici jer stalno odnekle nesto curi ili neko nesto prosipa.
Ja vozim koliko mi prilike dozvole, sto nije mnogo, i dosta hodam. Kondicija ode, ali ne toliko da ju je nemoguce relativno brzo povratiti, uz malo truda i zdravu dozu mazohizma.
  • 0

#4 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 24 December 2016 - 06:54 PM

Sklekovi, trbusnjaci, čučnjevi sa opterećenjem. Svako veče ako se moze i pojačavati serije po malo. To mu dođe 45min vezbanja. A kad padne sneg, ako se imaju dobre kramponke, obavezno vožnja po snegu. To je bas doživljaj i prilično koristi. Ja kao rekreativac tako prevazilazim zimu. Plus basket u sali. :)
  • 0

#5 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 24 December 2016 - 07:13 PM

Da trcis mozes u svim uslovima, tegovi i setnja ti nece pomoci da odrzis biciklisticku formu.


  • 0

#6 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 24 December 2016 - 07:25 PM

Da trcis mozes u svim uslovima, tegovi i setnja ti nece pomoci da odrzis biciklisticku formu.

Moze


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#7 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 December 2016 - 07:48 PM

Da trcis mozes u svim uslovima, tegovi i setnja ti nece pomoci da odrzis biciklisticku formu.

Moj problem kod dostizanja forme je vise pitanje ponovnog teranja da pravilno disem i odrzavam tempo, nego same snage u misicima. Zato mi brzo hodanje dosta pomaze. Cesto zapalim peske od grada do B.Jerkovic, posebno kada zaveje.
Sve zavisi od coveka, pretpostavljam, a i nije da ja hvatam neku takmicarsku formu pa da moram da idem u sitna crevca oko postupka.
  • 0

#8 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 24 December 2016 - 09:37 PM

Trčanje, brzo hodanje, čučnjevi klasični i sa iskorakom sve je to dobro i korisno raditi preko zime, ali ako se 100% fokusiramo na biciklizam samo nas vožnja bicikla može održati na nekom baznom nivou snage do početka sledeće sezone. Ako se tako trenira iz godine u godinu stiče se široka baza za dalju nadogradnju. Čučnjevi i vežbe za prednju i zadnju ložu su korisne u smislu jačanja anaerobnog potencijala, ali ne mogu doprineti izdržljivosti prilikom vožnji na duže staze. Kod trčanja i brzog hodanja rade druge grupe mišića. Moje mišljenje je da polovni trenažeri više nisu skupi, vidjao sam ih već za 50 evra na pijaci u Bubanj Potoku, i adekvatno će nam završiti posao tokom zime. Ili MTB pa u neku šumu daleko od mokrih i usoljenih puteva. Ko ima trenažer vazno je napomenuti da je potpuno beskorisno satima vrteti pedale u prazno bez nekog velikog otpora, već i tu treba trenirati prema nekom programu za zimski rezim (kako to iskusni biciklisti zovu Baza) i raditi tkz sweet spot intervale (rezimi na nivou 80% do 90% ftp snage bicikliste), obično 2x20min. Ovo treba kombinovati i sa voznjama do 2 sata (bilo na trenažeru ili napolju) gde se vozi u Zoni 2 sa povremenim izletima u Zonu 3 pulsa. Naravno u mom slučaju mnogo lakše napisati nego svaki dan dosledno sprovoditi u praksi :-)
  • 1

#9 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 December 2016 - 12:39 PM

Ništa ne smeta ni da se malo izgubi kondicija, odmor i osveženje i psihički i fizički. Niko ne može da održava 100% formu cele godine u svakom slučaju.


  • 5

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 December 2016 - 03:10 PM

Ništa ne smeta ni da se malo izgubi kondicija, odmor i osveženje i psihički i fizički. Niko ne može da održava 100% formu cele godine u svakom slučaju.

 

Dok sam aktivnije trenirao, prijala mi je (i psihički i fizički, organizmu) promena vrste treninga. Zimu je OK iskoristiti za džoging i vežbe snage.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 25 December 2016 - 11:05 PM

Ništa ne smeta ni da se malo izgubi kondicija, odmor i osveženje i psihički i fizički. Niko ne može da održava 100% formu cele godine u svakom slučaju.

 

Ne radi se o održavanju forme na 100% to ni najbolji vožači ne mogu, niti je fiziološki moguće u dužem vremenskom periodu.

Poželjno je čak odrediti jedan period u toku zime od 10 do 15 dana u kome apsolutno ništa nećemo trenirati. Nakon toga forma svakako opada na niži nivo, funkcionalna snaga se smanjuje i telo se resetuje. Ipak nakon ovog perioda je potrebno raditi na bazi da bi se snaga stabilizovala na novom nižem nivou, da proleće ne bi dočekali totalno ne spremni. Ako ovom dodamo tendenciju da dosta ljudi imaju sklonost da se tokom zime ugoje onda će naša forma na proleće biti još gora gledajući odnos snaga / masa. Neko reče da je najteže upravo tada vratiti voljni momenat i ponovo početi sa treinzima. Ko ima prilike da otputuje na planinu i skija to se takođe strogo preporučuje.

U krajnjem slučaju sve zavisi i od interesovanja. Neko ko čisto rekreativno vozi bicikl na kraće relacije sigurno se neće mnogo opterećivati time, ali onaj ko hoće na primer da izveze neki uvodni brevet od 200km (a da mu duša ne ostane u nosu), u početnom delu sezone, sigurno sebi ne sme da dozvoli pad forme veći od 10%.
Takođe dosta zavisi i od godina. Mlađi se brže vraćaju u formu, stariji baš i ne, tako i taj faktor treba uzeti u obzir.

  • 3

#12 Boki81

Boki81
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 12 February 2017 - 07:49 AM

Moj ti je savjet da trčiš tokom jeseni, zime... Dakle, onih hladnih dana kada ne možeš da voziš. Trcanjem ćeš najbolje sacuvati kondiciju, a kad dođe proljeće i za tvoj ukus ljepše vrijeme onda nastaviš trenirati na biciklu. Trčanje će ti mnogo pomoći. Ali nemoj to da radiš kampanjski. Treninge moraš shvatiti ozbiljno i koliko toliko da budu programirani. I vremenski uslovi ti ne smiju biti izgovor za trčanje. Naravno, možeš i da voziš tokom cijele godine i bicikl i da tako odrzavas kondiciju, ali ti treba ozbiljna garderoba za to. Ako želiš investirati u to ja ti preporučujem lako dostupno od Doltcini... Jakne, donji dijelovi za zimu. Nemam iskustva sa njihovim base layer-ima. Ovo je uopšteno... :)
  • 1

#13 Boki81

Boki81
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 12 February 2017 - 07:52 AM

I zaboravih još napisati da ti je skylab u svom zadnjem postu sve lijepo napisao. :)
  • 1

#14 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 05 April 2020 - 11:10 AM

Kako stojite sa kilazom ovih dana, pokazuje li vaga vecu brojku ?


  • 0

#15 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 April 2020 - 11:17 AM

Merio sam se jutros i iskocio osigurac na vagi. :) Mnogo, cak 97,5. Kad se vratim sa voznje izbacim vodu iz tela pa kad stanem na vagu ona pokaze 2 kg manje. U svakom slucaju meni je plan da izgubim jedno 5 kg ali to tesko ide posto sa biciklom jos 2 do 3 puta nedeljno kombinujem trening snage sa tegovima. Zbog toga mi je unos proteina malo veci pa ne mogu da smrsam. Medjutim planiram da smanjim unos prostih ugljenih hidrata pogotovo uvece i da ubacim nedeljno barem dve voznje, od toga jednu umerenu 50 do 80 km, jednu kratku od sat vremena ali eksplozivnu gde bih uglavnom radio na sprint deonicama, i da jos jednom idem na posao bajsom do susednog grada (36 km ukupno). Pa valjda ce i tih 5 kg da ode za mesec dana. No treba biti oprezan jer i gubitak kilograma, pogotovo nagli ume da dovede do pada imuniteta sto pogotovo sad nije preporucljivo...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#16 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 06 April 2020 - 09:23 AM

Ja nemam vagu, nisam nesto opterecen redovnim merenjem jer po prirodi spadam u mrsavije osobe, ali ovako na oko se da primetiti koji cm vise jer se ovih dana krecem manje nego uobicajeno.


  • 0

#17 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 06 April 2020 - 08:31 PM

Meni klinac razbio vagu, mozda i bolje tako :D Stomak nazalost raste zadnjih par nedelja :( Ozbiljno se razmisljam da nabavim trenazer, jer organizacija vremena sa poslom, porodicom i policijskim casom ne ide u prilog voznjama.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika