Jump to content


Fotografije

MTB 29

mtb i treking tockovi

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
38 odgovora na ovu temu

#1 brancko

brancko
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationLazarevac-Vrbovno

Postavljeno 26 November 2016 - 04:02 PM

Pozdrav svima

Poceo sam da razmisljam o novoj bici sezoni pa bih hteo malo bolje da se spremim za prolece.

Vozim MTB 26 oko 4 godine . Moje ture su uglavnom negde dalje od kuce u prirodu i iznose od 100 do 200 km. Volim da obilazim planine i planinske recice klisure...put je uglavnom asfalt i tek kad predjem nekih 120 km asfalta onda imam priliku da istrazujem planinu i vozim po losim putevima-utabanim stazama. 

Mtb 26 mi je spor za te duge ture i resio sam da ga prodam i puno se dvoumim sta da kupim,da li MTB 29 ili treking sa amortizerom,pa sam cak razmisljao da li je moguce iskombinovati,da uzmem 29 i da kupim par kompletnih treking tockova,da li mogu treking tockovi na ram 29 i tako da imam bajk za duze staze i dobar terenac ? :)


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 November 2016 - 04:12 PM

treking bez amorta je najbrzi na asfaltu, a manje udoban po dzombama. mada se dosta kompenzuje sirim gumama.

29er je najbrzi u sumi, a najsporiji na asfaltu.

treking s amortom je tu izmedju. ako nema puno blata na voznjama, mozda i bolje resenje od 29era.

29er je marketinski izraz za felne od 28 inca (sto je isto marketinski izraz za felne precnika 622mm), koje su siroke i prihvataju sire gume. :)
tako da ce moci da se kombinuju tockovi, mada je dovoljno zameniti gume.

29er bajs ce prihvatiti gume sire od dva inca, dok ce kod nekih treking bajseva to biti gornja granica (nekad i manje).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 November 2016 - 05:13 PM

Kupis polovan skuter i napravis nosac za bicikl. Kad treba da se spakuje bicikl 26" tockovi su cak i prednost.

 


  • 0

#4 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 26 November 2016 - 06:06 PM

Svaka čast ako kao rekreativac sa mtb 26" pređeš u jednom pravcu 120km da dođeš do off roada i posle nazad kući u istom danu.
  • 1

#5 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 341 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 26 November 2016 - 08:49 PM

Sta znaci da je MTB 26" spor? Prenos 44/22 pri kadenci 80 ti obezbedjuje brzinu od 40 km/h. Ako ti je to sporo onda ti skidam kapu.


  • 0

#6 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 27 November 2016 - 04:07 AM

Sta znaci da je MTB 26" spor? Prenos 44/22 pri kadenci 80 ti obezbedjuje brzinu od 40 km/h. Ako ti je to sporo onda ti skidam kapu.

verovatno misli na postignutu brzinu u odnosu sa ulozenu energiju

zbog manjeg tocka (u poredjenju sa 29.erom)

sa debljom kramponskom gumom manjeg precnika (u poredjenju sa trekkingom)

MTB-26 deluje najsporiji

iako...

neko nekad davno rece

"u ruklama Mandusica Vuka..."


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 November 2016 - 05:22 AM

Upravo tako. Sad malo zalazimo u off topic:

 

Što veći točak, to je udobniji i to se brže kotrlja. S tim što sa povećanjem točka slabi snaga same konstrukcije, a i ima više materijala - težine, a i teško se smesti u ram normalne veličine. Posle nekih 100 godina biciklizma, točak prečnika 622 mm (poznat kao 28", a od skoro i i 29er) se pokazao kao optimalan za većinu namena. Dovoljno velik, ali ne i previše. Tako da se, sa istim modelom i širinom gume, istim položajem sedenja, istim uloženim naporom, na bajsu sa 622 mm točkovima po ravnom ide koji km na sat brže. Ništa spektakularno, ali ipak brže. Na 10ak km po ravnom asfaltu, razlika između 26", trekinga i drumskog bajsa je po neka 2-3 minuta  (tako da se drumašem stigne za nekih 5 minuta brže nego 26" MTB-om, nekim umerenim naporom vožnje).

 

26" točak (559 mm prečnik) je napravljen da se maksimizuje snaga točka - za velike džombe. Takođe, manji prečnik obruča dozvoljava da i na manjem ramu ostane dovoljno mesta da se uglave veoma široke gume, a da se prstima, ni pri oštrim manevrima pri maloj brzini, ne kači prednji točak. I, što kolega Dusan011 reče: lakše se pakuje bajs zbog manjih točkova.

 

 

Još kraći osvrt na 29-ere, što je već bliže temi. Kod njih su ramovi napravljeni tako da mogu prihvatiti točkove 622 mm prečnika, sa sve veoma širokim gumama. Takođe, ramovi  su obično i dosta ojačani (samim tim i nešto otežani), za vožnju po džombama. Geometrija je nešto drugačija u odnosu na treking bicikle. Tako da će 29er, čak i sa užim, ćelavim gumama, na asfaltu biti nešto sporiji od treking bicikla. Na neravnom drumu će, sa odgovarajućim gumama, biti najudobniji i najbrži od svih pomenutih bajseva.

 

Ovde sam pisao o razlikama kod samih MTB bicikala - između standarda 26, 27,5 i 29":

 

http://www.bikegreml...275-vs-29-29er/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 November 2016 - 06:37 AM

Ja bih uzeo MTB 29er... I sam si rekao da volis obilaziti klisure,recice itd,zivis u planinskom kraju. To je raj za MTB.Aj bar da zivis u ravnici pa i da uzmes trekinga da imas za off tu i tamo kad naidje.. Kako budes vise vozio, tako ce ti se i apetiti za duzim turama povecavati i uvek ce te vuci da skrenes negde sa asfalta,a u zavisnosti od tezine off staze sa trekingom neces moci da ides kud god hoces kao sa MTB-om.Naravno uvek mozes montirati neke bisage,torbice na ram,i "celave" gume za duze ture po asfaltu,a obzirom da imas veci i brzi tocak nego 26,sasvim pristojno ces ici i po asfaltu a kad naidje off road potpuno ces uzivati. MTB ti je najuniverzalniji,njega mozes lakse prilagoditi svakoj podlozi nego druge bajseve off road-u.
  • 1

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 November 2016 - 06:40 AM

Moje iskustvo je da, ako nema blata, trekingom može da se prođe svugde - nešto sporije nego s MTB-om, s nešto više adrenalina na spustevima, ali prolazi se.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 November 2016 - 06:56 AM

Iskreno,ja ne volim te "mesance". Koja je to toliko bitna razlika koju pravi treking na asfaltu a koja moze parirati razlici tj prednosti koju ima mtb van asfalta. Postavimo to ovako : Sa tockom 29 odnosno 622mm,amortom koji moze zakljucati na usponima i slick gumama da kazemo ajde 1.75-1.9 treking ce imati mozda blagu prednost na asfaltu eventualno zbog prilagodjenije geometrije i nesto manje tezine celog bajsa. E sad gledajuci na off road-u neke zahtevnije staze (a u planinama ih ima koliko hoces) ,ako ce da uziva(ne da divlja,nego da uziva) a ne da ide ko po jajima,tu je mtb van konkurencije...Moze treking da prodje,al to nije to... Moze tako i sa touringom... Pri tom sto sam bar ja stekao taj utisak,da na trekingu uglavnom idu neki osrednji amortizeri,cisto da se kaze da ga ima..
  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 November 2016 - 07:04 AM

Iskreno,ja ne volim te "mesance". Koja je to toliko bitna razlika koju pravi treking na asfaltu a koja moze parirati razlici tj prednosti koju ima mtb van asfalta. Postavimo to ovako : Sa tockom 29 odnosno 622mm,amortom koji moze zakljucati na usponima i slick gumama da kazemo ajde 1.75-1.9 treking ce imati mozda blagu prednost na asfaltu eventualno zbog prilagodjenije geometrije i nesto manje tezine celog bajsa. E sad gledajuci na off road-u neke zahtevnije staze (a u planinama ih ima koliko hoces) ,ako ce da uziva(ne da divlja,nego da uziva) a ne da ide ko po jajima,tu je mtb van konkurencije...Moze treking da prodje,al to nije to... Moze tako i sa touringom... Pri tom sto sam bar ja stekao taj utisak,da na trekingu uglavnom idu neki osrednji amortizeri,cisto da se kaze da ga ima..

 

Subjektivno, ako mene pitaš - svaki amort je loš.  :)

Meni je to cimanje - smučilo mi se na motorima - menjaj ulje, vijaj semeringe, menjaj semeringe, podešavaj. Kod bicikla mi se sviđa jednostavnost. Po Fruškoj Gori barem, svim stazama koje su probijene može da se prođe i trekingom i MTB-om.

 

Objektivno - sve zavisi od vrste off roada koji se vozi i odnosa - asfalt - lakši - teži off road. Pa se svako pronađe. Niti je treking (pa i drumaš) toliko brži na asfaltu, niti će se isti raspasti na off roadu i biti skroz neupotrebljivi. Ja sam sa tim strahom krenuo eksperimentisati, prvo trekingom, posle i drumašem - prolaze. :)  Isto kao što prolaze i full sus bajsevi po asfaltu - samo sporije i teže. Sve je stvar pronalaska optimuma spram terena i želja.

 

29er će sa užim slik gumama na asfaltu biti dosta blizu trekingu. Ali će isto takav biti i na off roadu - dosta blizu trekingu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 November 2016 - 07:27 AM

U sustini se slazemo.Mada ja sam pri tome da je mtb najprilagodljiviji bajs i meni je to veliki +,posto ja svugde vozim,a i veliki sam fan mtb iako zivim u ravnici Ovde smo malo izanalizirali mane i prednosti i jednih i drugih,pa cenim da smo bar malo olaksali izbor postavljacu teme :)
  • 1

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 November 2016 - 07:35 AM

U sustini se slazemo.Mada ja sam pri tome da je mtb najprilagodljiviji bajs i meni je to veliki +,posto ja svugde vozim,a i veliki sam fan mtb iako zivim u ravnici Ovde smo malo izanalizirali mane i prednosti i jednih i drugih,pa cenim da smo bar malo olaksali izbor postavljacu teme :)

 

Slažem se: MTB, sa nosačima za pak treger & blatobrane jeste najuniverzalniji bicikl.

 

Sa par (nekom više, nekom manje bitnih) izuzetaka.

 

Prvo blatobrani. Samo treking (hibrid) omogućava da se blatobrani montiraju tako da noge (i lanac) budu neisprskani kad se vozi po kiši - meni je to dosta bitno jer bajs koristim kao prevoz, po gradu & između gradova. Na MTB-u se to dosta teže postiže (dok na drumašima retko kad ima prostora za krštene blatobrane).

 

Drugo: prtljag. Turistički (i neki treking) bicikli omogućavaju da se prtljag montira i napred i pozadi, a da noge ne kače o isti kad se pedala, čak i sa velikim bisagama. Kao i da upravljanje takvim biciklom ne bude mučenje.

 

Opet, svako mora za sebe izabrati - spram različitih namena, različita rešenja su optimalna. Još da ne zaboravimo i cene - što kupovine, što održavanja. To se isto ne može zaboraviti, barem kod većine običnih smrtnika. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 brancko

brancko
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationLazarevac-Vrbovno

Postavljeno 27 November 2016 - 08:49 AM

Sta znaci da je MTB 26" spor? Prenos 44/22 pri kadenci 80 ti obezbedjuje brzinu od 40 km/h. Ako ti je to sporo onda ti skidam kapu.

Ja tu brzinu ne mogu da ostvarim...mogu na nekim mestima uz jak napor ali nije realno drzati konstantno brzinu od 40 km po ravnom.Vozio sam do LAzarevca 20 km prosecna brzina 29 km/h uz to sam imao i blagu nizbrdicu nekih 5 km...a tempo je bio bas jak ....Mozda neki profi moze tako da vozi,ali sumnjam....pa ljudi sa drumasima rade trening 90 km uz prosecnu brzinu 30 km :)


  • 0

#15 brancko

brancko
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationLazarevac-Vrbovno

Postavljeno 27 November 2016 - 08:53 AM

Svaka čast ako kao rekreativac sa mtb 26" pređeš u jednom pravcu 120km da dođeš do off roada i posle nazad kući u istom danu.

Izvini,sad vidim kako sam napisao,nije 120,ali bilo je 90+ ...Primer kad sam isao na pl. Medvednik,cistog asfalta je bilo 93-94 km,a posle sledi makadam i cisto zemljani put i prelazi 100-tku


  • 0

#16 brancko

brancko
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationLazarevac-Vrbovno

Postavljeno 27 November 2016 - 08:58 AM

Perverzija je kad vidim neki 29er sa schwalbe kramponkama,ali greota voziti veci deo puta po asfaltu,nisam uvek u prilici da kolima smanjim put ka cilju ili vozom...evo koliko sam udaljen od najblizih planina u okruzenju :) 
Avala 35
Kosmaj 37
Bukulja 55

Rajac 67
Suvobor 75
Rudnik 80
Maljen 80
Medvednik 94....

Mene najvise zanima da li je neko u praksi probao da na 29er stavi treking tockove,komplet sa sve diskovima ? :)


  • 0

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 November 2016 - 09:04 AM

Perverzija je kad vidim neki 29er sa schwalbe kramponkama,ali greota voziti veci deo puta po asfaltu,nisam uvek u prilici da kolima smanjim put ka cilju ili vozom...evo koliko sam udaljen od najblizih planina u okruzenju :) 
Avala 35
Kosmaj 37
Bukulja 55

Rajac 67
Suvobor 75
Rudnik 80
Maljen 80
Medvednik 94....

Mene najvise zanima da li je neko u praksi probao da na 29er stavi treking tockove,komplet sa sve diskovima ? :)

 

29er i treking imaju iste točkove. Kako sam već napisao na dva posta ranije u ovoj temi.   :)

 

 

Razlika je u širini felne - 29eri po pravilu imaju nešto šire felne, da mogu da se lakše montiraju šire gume. Sve ostalo je isto - širina nable, prečnik felne. Često čak i širina fabrički montirane felne bude ista u praksi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 brancko

brancko
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationLazarevac-Vrbovno

Postavljeno 27 November 2016 - 09:06 AM

Imao sam prilike da vozim pozajmljen treking i do Valjeva sam stigao za 2 sata,a sa mojim mtb 2 i po sata ali bas muski da ga teram :) ... Valjevo je udaljeno od mene 57 km


  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 November 2016 - 09:08 AM

Imao sam prilike da vozim pozajmljen treking i do Valjeva sam stigao za 2 sata,a sa mojim mtb 2 i po sata ali bas muski da ga teram :) ... Valjevo je udaljeno od mene 57 km

 

Pa tako neka razlika. MTB sa zaključanim amorotm i ćelavim gumama bi bio nešto manje sporiji :), tipa 2-3 minuta sporiji na pola sata vožnje, dakle 15ak minuta razlike na oko 2 sata vožnje.  Drumski bajs bi bio brži za još 2-3 minuta, ali puno nezahvalniji za off road. Dok bi ciklokros bajs bio tu negde na ravnom (skoro brz kao drumaš), ali upotrebljiviji za off road. S obzirom na to koliko su ti daleko planine, možda je upravo CX najbolje rešenje - još ako nađeš ram na koji se može montirati pak treger, da ne tegliš ništa na leđima (lakše je i aerodinamičnije = brže).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 brancko

brancko
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationLazarevac-Vrbovno

Postavljeno 27 November 2016 - 09:09 AM

29er i treking imaju iste točkove. Kako sam već napisao na dva posta ranije u ovoj temi.   :)

 

 

Razlika je u širini felne - 29eri po pravilu imaju nešto šire felne, da mogu da se lakše montiraju šire gume. Sve ostalo je isto - širina nable, prečnik felne. Često čak i širina fabrički montirane felne bude ista u praksi.

Da da,pisao si,znaci moze....jeste isti precnik obruca,ali nije isti precnik kad su namontirane spoljne gume,jel tako ?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika