Jump to content


Fotografije

Prelazak sa 3x10 na 1x10


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#21 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 20 October 2016 - 06:53 AM

Za kasetu od 42 zuba, trbace ti ovako nesto.

http://www.wolftooth...oducts/goatlink


  • 0

#22 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 October 2016 - 09:36 AM

Za kasetu od 42 zuba, trbace ti ovako nesto.
http://www.wolftooth...oducts/goatlink

Da znam, hvala, malo sam se interesovao po netu, mada se kunu da radi xt i bez toga, cak neki proizvodjaci uz svoje expandere od 40-42t daju 16t zupcanik plus duzi b-sraf menjaca umesto goatlinka.
U celoj prici me odbija cena, jer kaseta, NW zupcanik i recimo goatlink kostaju sa carinom, pdv i transportom oko 200e sto je po meni preterano, ipak su to potrosni delovi koji se relativno brzo trose zbog uslova u kojima se eksploatisu.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#23 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 20 October 2016 - 10:23 AM

Jel ima nesto blizu gde to moze da se proba, bez da idem bas u homoljske planine, mada ovo nije bajs za to, ali sad ima kao neke male bocne kramponcice na gumama, sto se tice bajsa nije mi zao da ga akam...

Popni Košutnjak stari downhill's spust.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#24 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 01 November 2016 - 04:42 PM

Vidak, za koju varijantu si se odlucio?


  • 0

#25 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 November 2016 - 04:53 PM

Vidak, za koju varijantu si se odlucio?

Za 3x10...
Kupio nov 22t blackspire lancanik, deore kasetu i deore lanac sve za 58e sa postarinom i carinom sa CRC-a.
Ovo 1x10 mi sve bilo preterano skupo, jer mi ni menjac nije sa kvacilom (imam xt 780) pa bi i njega morao vrv da menjam.
A sve mi radi besprekorno tako da nema potrebe da se mlatim.
Jos samo narucio i nove xt siftere ispecb sa crc-a trenutno su na nenormalnom popustu 37-8e par, sa postarinom izadju 45e sto je cena polovnih na berzi.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#26 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 01 November 2016 - 07:41 PM

Htedoh da ti ponudim sve, sem prednjeg lancanika, za 1x10 varijantu. Zato sam te i pitao.


  • 0

#27 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 November 2016 - 07:52 PM

Htedoh da ti ponudim sve, sem prednjeg lancanika, za 1x10 varijantu. Zato sam te i pitao.

Uh, sad je kasno...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#28 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 February 2021 - 10:00 PM

Evo, da malo pokrenem ovu temu iz mrtvih...
Došlo vreme da menjam lanac i kasetu na mtb-u pa reko ajde da eksperimentišemo malo.

Uradio sam konverziju sa 3x10 na 1x10 i evo da prenesem iskustva.
Pošto sam bio skeptičan kako će to sve da radi i da li če mi odgovarati u eksploataciji, trudio sam se da potrošim što manje para i odlučio sam se za kineske komponente sa Alija:

-Kupio ZTTO kasetu 11-50 sa 10 brzina, uz nju dobio produžetak kuke menjača, cena oko 40e sa poštarinom.

-Napred narrow wide lančanik 30 zuba kineski marke Snail, cena oko 10e.

-Lanac Shimano deore 10 brzina.

Ovu sam kombinaciju odabrao jer sam preko Gear kalkulatora izračunao da predhodnu najsporiju kombinaciju 22t napred i 36 pozadi jedino 30 napred i 50t pozadi može da mi zameni.

Za jače i lakše bicikliste, moj savet je neka stave recimo 32t ili 34t ili 36t napred, ili manju kasetu nazad.

Najbolje je odgovarajuću kombinaciju izračunati preko online Gearcalculatora.

Ko je iole spretan sa alatom, ceo proces traje oko pola sata do sat vremena.

Ja sam potrošio malo više od toga, bezuspešno pokušavajući da naštelujem zadnji menjač da glatko prebacuje na najmanjim zupčanicima pozadi...
I nisam uspeo...
Radi to, ali neprecizno...
Nekad hoće, a nekad se muči i neće da spadne lanac na najmanji zupčanik.

Elem, problem se javlja, ne zbog kineskih delova, već zbog japanskog menjača koji nije predviđen da radi sa tolikim rasponom zupčanika na kaseti.
Mislio sam da če se menjač mučiti sa prebacivanjem na veće zupčanike, a tu radi besprekorno, problem je u "donjim lagama" tj. na manjim zupčanicima brljavi.


Da ne dužim, sve se rešava tako što ću umesto menjača za 10 brzina staviti Shimano menjač predviđen za 12 brzina (Slx 7100 ili XT 8100), a sve ostalo ostaje 10 faz (kaseta, kanac i šifter za 10 brzina).
Shimano deklariše da to nije kompatibilno, ali čitajući na netu, mnogi su po belom svetu uspešno izvršili tu konverziju i hvale se kao to radi besprekorno, jer je prilično slično povlačenje sajle na 10 i 12 brzina.
Ja ću narednih dana da se otvorim za nov 12 brzinski menjač i javiću vam rezultate.


Inače, mnogo je dobar osećaj da imaš samo jedan šifter, malo čudno ali se navikneš za nekoliko minuta.
Bicikl sam probao na offroad deonici od 40km i realno ko ne traži dlaku u jajetu radi to ok i sa 10 faznim menjačem.

Pošto sam picajzla i nervira me da mi promena brzine traje više od delića sekunde, kupiću i taj novi 12faz menjač, nek ide život, mada je zadovoljavajuće i ovako.

Nadam se da je ovo pisanije nekom pomoglo.

Evo i po koja sličica


JPEG_20210218_225731_9142362061763603755.jpg JPEG_20210218_225834_5773131859462690494.jpg

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#29 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 February 2021 - 10:24 PM

Nisi razmisljao o manjem zupcaniku napred, pa da kaseta bude sa najvecim npr 42T? Tipa 24 ili 26T, koliko bacih brzinski pogled odnos je slican kao sa 22-36. Ili si hteo da zadrzis iste kurble (ideja sa sto manjom cenom)/treba ti brzina i za asfalt.

 

1x mi za MTB itekako ima smisla. Tako da si sigurno nekom pomogao. :)


  • 0

#30 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 February 2021 - 04:12 AM

Nisi razmisljao o manjem zupcaniku napred, pa da kaseta bude sa najvecim npr 42T? Tipa 24 ili 26T, koliko bacih brzinski pogled odnos je slican kao sa 22-36. Ili si hteo da zadrzis iste kurble (ideja sa sto manjom cenom)/treba ti brzina i za asfalt.

1x mi za MTB itekako ima smisla. Tako da si sigurno nekom pomogao. :)

Sa takvom kombinacijom i manjim prednjim lančanikim bi dosta izgubio na brzini nizbrdo i na ravnom a ne bih dobio ništa na uzbrdici.

Na ovaj pogon ni ne može manje od 30t da se montira a da se ne poremeti linija lanca.
Ovo mi je bilo najjednostavnije i najjeftinije a radi posao.


Ostaje varijanta kome treba još redukcije da stavi double pogon sa manjim lančanikom od recimo 22 ili 24t ali moja ideja je bila da eliminišem prednji menjač, a opet da ne ugrozim puno brzinu na ravnom a da imam dovoljnu redukciju na uzbrdici.
Ovaj mi prenos sasvim odgovara za mtb.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#31 packelini

packelini
  • Members
  • PipPipPip
  • 83 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 07:11 AM

@Видак

Прешао сам пут од 3х8 преко 2х10, 1х11 до 1х12.

Скрати себи муку, уштеди кинту и ''спакуј'' одмах 1х12.

Тренутна комбинација је, 36 напред, Стоун или ти Stone овални ланчаник (са Алија, наравно), 11-51 касета, Шимано ХТ 8100, а цела група је фул ХТ (осим   n2:cool2


  • 0
.

#32 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 08:03 AM

Ala ste vi mauntibajkeri lenji biciklisti. Ne da vam je teško da vozite krupnije prenose, nego vam je mrsko i prednji menjač da koristite. Cccc.... :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#33 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 February 2021 - 09:30 AM

Sto manji prenos, kolena su srecnija :)

 

@vidak

Sve jasno, komentar za drugaciji odnos tj manji raspon pozadi sam ostavio zbog problema sa menjacem, ali verovatno si odustao od toga zbog prednjeg pogona itd, nebitno :)


  • 0

#34 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 10:15 AM

Ja ne mogu da razumem prelazak na 1x10 prenos za nekog ko nije takmicar. Takmicaru je vazan svaki gram pa izbacivanjem prednjeg menjaca, levog saltera i viska prednjih sajbni, dobije nesto na tezini. Moze da se kaze da ima i manje problema ako se prednji menjac napuni sa blatom pa otkaze poslusnost, ali to onda moze da se desi i sa zadnjim.

  E  sad mi ostali, ne takmicari.  Da bi nadoknadili ono sto smo imali npr na pogonu 22x32x44, nazad stavljamo kasete od 50 i;li vise zuba koje su po meni uzasne za videti a o nedostatku prenosa cu dalje. Sa ovom ogromnom kasetom  smo samo donekle nadoknadili prenos za brdo ali opet ne kao da imamo napred 22 i neku veliku kasetu nazad, al da kazemo da je tu negde. Ali zato prenos sa napred 30 zuba i nazad 11 ili 10, je smesno sporo za svaku voznju gde se i malo ide  niz nogu. To se prosto vrti u krug. Nemojte samo sad o kadencama preko 100 jer malo koji amater, a pricamo o amaterima moze da drzi preko 100 a ne jos neko duze vreme. Znaci to je minus koji je za mene neoprostiv. Meni i sa prenosom 44x11 nekad bude na nekoj dugoj blagoj nizbrdici bas velika kadenca. Naravno to se menja u zavisnosti od velicine tocka, za 29 jos i nekako al za 26 nikako. Medjutim onda je obrnuto proporcionalno za uzbrdo.

Drugo uvek neki problemi sa menjanjem, non stop drndanje desnog saltera, sto se pre sa levim , brze postizao nagli skok sa npr. velike na srednju ili malu sajbnu. Tu je i uvek neprijatan sum koji dolazi zbog izuzetno ukrstenog lanca, a to kada se vozio 3x10  prenos je sve bilo u liniji.

Trece, pre su uvek pricali da se ne ukrsta mnogo lanac da bi duze trajao i lanac i lancanici, a sada od jednom to vise ne vazi. Pa naravno njima je u intersu da to sto vise menjamo. Inace to je pisalo u Shimanovim upustvima za upotrebu. I tako ima tu jos stvari ali spadaju u finese. 

Tako po meni za takmicare i neke vajde za nas samo da budemo u trendu. I sva ta muka da bi se dobilo nesto priblizno onome sto smo imali na 22x32x44, priblizno a tako daleko.


  • 3

#35 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 February 2021 - 10:59 AM

Ja ne mogu da razumem prelazak na 1x10 prenos za nekog ko nije takmicar. Takmicaru je vazan svaki gram pa izbacivanjem prednjeg menjaca, levog saltera i viska prednjih sajbni, dobije nesto na tezini. Moze da se kaze da ima i manje problema ako se prednji menjac napuni sa blatom pa otkaze poslusnost, ali to onda moze da se desi i sa zadnjim.
E sad mi ostali, ne takmicari. Da bi nadoknadili ono sto smo imali npr na pogonu 22x32x44, nazad stavljamo kasete od 50 i;li vise zuba koje su po meni uzasne za videti a o nedostatku prenosa cu dalje. Sa ovom ogromnom kasetom smo samo donekle nadoknadili prenos za brdo ali opet ne kao da imamo napred 22 i neku veliku kasetu nazad, al da kazemo da je tu negde. Ali zato prenos sa napred 30 zuba i nazad 11 ili 10, je smesno sporo za svaku voznju gde se i malo ide niz nogu. To se prosto vrti u krug. Nemojte samo sad o kadencama preko 100 jer malo koji amater, a pricamo o amaterima moze da drzi preko 100 a ne jos neko duze vreme. Znaci to je minus koji je za mene neoprostiv. Meni i sa prenosom 44x11 nekad bude na nekoj dugoj blagoj nizbrdici bas velika kadenca. Naravno to se menja u zavisnosti od velicine tocka, za 29 jos i nekako al za 26 nikako. Medjutim onda je obrnuto proporcionalno za uzbrdo.
Drugo uvek neki problemi sa menjanjem, non stop drndanje desnog saltera, sto se pre sa levim , brze postizao nagli skok sa npr. velike na srednju ili malu sajbnu. Tu je i uvek neprijatan sum koji dolazi zbog izuzetno ukrstenog lanca, a to kada se vozio 3x10 prenos je sve bilo u liniji.
Trece, pre su uvek pricali da se ne ukrsta mnogo lanac da bi duze trajao i lanac i lancanici, a sada od jednom to vise ne vazi. Pa naravno njima je u intersu da to sto vise menjamo. Inace to je pisalo u Shimanovim upustvima za upotrebu. I tako ima tu jos stvari ali spadaju u finese.
Tako po meni za takmicare i neke vajde za nas samo da budemo u trendu. I sva ta muka da bi se dobilo nesto priblizno onome sto smo imali na 22x32x44, priblizno a tako daleko.

Meni je kadenca 90+ normalna jer vozim drumaša, pri kadenci 90+ brzina koju postižeš je 35kmh+ što je sasvim dovoljno za moje potrebe na mtb.
Na fullsus bajsu koji se malo uvija, stalno kači lanac o kavez menjača i to žešće iritira pa je i to razlog konverzije, inače 30-50 je malkice lakše od 22-36 koji sam imao sa triplom, vozim 29".
Inače je bilo vreme za zamenu kasete i lanca a cena skoro ista, još plus malo hobi, ocd i eto meni se sviđa.
Ovo sam prvenstveno pisao zbog onih koji su kao i ja lutali za informacijama na steanim sajtovima, pa da objedinim na srpskom jeziku.
Kritike su dobrodošle, uvek će se lomiti koplja za ili protiv, meni je ovo super!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#36 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 05 July 2021 - 11:57 AM

Evo, da malo pokrenem ovu temu iz mrtvih...
Došlo vreme da menjam lanac i kasetu na mtb-u pa reko ajde da eksperimentišemo malo.

Uradio sam konverziju sa 3x10 na 1x10 i evo da prenesem iskustva.
Pošto sam bio skeptičan kako će to sve da radi i da li če mi odgovarati u eksploataciji, trudio sam se da potrošim što manje para i odlučio sam se za kineske komponente sa Alija:

-Kupio ZTTO kasetu 11-50 sa 10 brzina, uz nju dobio produžetak kuke menjača, cena oko 40e sa poštarinom.

-Napred narrow wide lančanik 30 zuba kineski marke Snail, cena oko 10e.

-Lanac Shimano deore 10 brzina.

Ovu sam kombinaciju odabrao jer sam preko Gear kalkulatora izračunao da predhodnu najsporiju kombinaciju 22t napred i 36 pozadi jedino 30 napred i 50t pozadi može da mi zameni.

Za jače i lakše bicikliste, moj savet je neka stave recimo 32t ili 34t ili 36t napred, ili manju kasetu nazad.

Najbolje je odgovarajuću kombinaciju izračunati preko online Gearcalculatora.

Ko je iole spretan sa alatom, ceo proces traje oko pola sata do sat vremena.

Ja sam potrošio malo više od toga, bezuspešno pokušavajući da naštelujem zadnji menjač da glatko prebacuje na najmanjim zupčanicima pozadi...
I nisam uspeo...
Radi to, ali neprecizno...
Nekad hoće, a nekad se muči i neće da spadne lanac na najmanji zupčanik.

Elem, problem se javlja, ne zbog kineskih delova, već zbog japanskog menjača koji nije predviđen da radi sa tolikim rasponom zupčanika na kaseti.
Mislio sam da če se menjač mučiti sa prebacivanjem na veće zupčanike, a tu radi besprekorno, problem je u "donjim lagama" tj. na manjim zupčanicima brljavi.


Da ne dužim, sve se rešava tako što ću umesto menjača za 10 brzina staviti Shimano menjač predviđen za 12 brzina (Slx 7100 ili XT 8100), a sve ostalo ostaje 10 faz (kaseta, kanac i šifter za 10 brzina).
Shimano deklariše da to nije kompatibilno, ali čitajući na netu, mnogi su po belom svetu uspešno izvršili tu konverziju i hvale se kao to radi besprekorno, jer je prilično slično povlačenje sajle na 10 i 12 brzina.
Ja ću narednih dana da se otvorim za nov 12 brzinski menjač i javiću vam rezultate.


Inače, mnogo je dobar osećaj da imaš samo jedan šifter, malo čudno ali se navikneš za nekoliko minuta.
Bicikl sam probao na offroad deonici od 40km i realno ko ne traži dlaku u jajetu radi to ok i sa 10 faznim menjačem.

Pošto sam picajzla i nervira me da mi promena brzine traje više od delića sekunde, kupiću i taj novi 12faz menjač, nek ide život, mada je zadovoljavajuće i ovako.

Nadam se da je ovo pisanije nekom pomoglo.

Evo i po koja sličica


attachicon.gifJPEG_20210218_225731_9142362061763603755.jpgattachicon.gifJPEG_20210218_225834_5773131859462690494.jpg

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Kupio 12faz Shimano xt8100 menjač upario ga sa 10faz xt šifterom i Sunrace 10faz kasetom 10-50t i sve radi kako treba.
Znači 12faz menjač radi sa 10 faz shifterom, proverio lično i to ću voziti na mtb-u.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika