Jump to content


Fotografije

Mrsavljenje

Pocetnik Mrsavljenje Kondicija Ishrana Savet

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
102 odgovora na ovu temu

#81 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 29 July 2020 - 12:34 PM

Te veceri su cudo :). U vreme zenine trudnoce vise sam se ugojio od nje sa sve detetom u stomaku.
  • 1

#82 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 July 2020 - 09:07 PM

Valja i te kako posvetiti pažnju nogama i van vožnje, ne toliko zbog snage koliko zbog koordinacije i prevencije povreda.




Na kakav nacin posvecivanja nogama konkretno mislis? Nesto tipa istezanje ili neki dodatni trening snage, ili onaj trening sa unilateralnim opterecenjima tipa jedna noga pa druga, ili nesto skroz drugo?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#83 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 29 July 2020 - 09:24 PM

Ja cu od sada morati malo vise vezbi van bajsa da praktikujem. Najvise mislim na konkretne vezbe za kolena, jer sam uspeo da ih nacnem sa jakim usponima, iako snage imam dovoljno. Na sta konkretno mislis sa tim treningom? Ja sam se do sada uvek istezao pre i posle voznje, sad sam planirao da uvedem i balans na jednoj nozi u polu cucnju sa ispravljanjem druge noge napred/u stranu/nazad po 10-15 sekundi. To je jedna od stvari koji mi je fizioterapeut pokazao za samo koleno, videcemo koliko ce biti efektno.

 

Sto se kilaze tice, nikad se nisam opterecivao cifrom. Uvek osetim kad imam viska po tome kako se krecem/kako mi je kad se bavim fizickom aktivnoscu itd. Sada sam na 91kg sa 190cm, to je oko 2-3kg vise nego sto bi bilo idealno, ali je vecina od toga u stomaku pa mi ne smeta preterano :)


  • 0

#84 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 July 2020 - 10:11 PM

Na kakav nacin posvecivanja nogama konkretno mislis? Nesto tipa istezanje ili neki dodatni trening snage, ili onaj trening sa unilateralnim opterecenjima tipa jedna noga pa druga, ili nesto skroz drugo?

Aktivacija, koordinacija, propriocepcija, balans. Znači razne statičke i dinamičke vežbe bilo na jednoj nozi ili sa iskoracima i slično, ali i klasične vežbe izolacije mišićnih grupa sa tegovima ili na mašinama. Nije toliko akcenat na snazi ili hipertrofiji nego na pravilnoj, balansiranoj i simetričnoj upotrebi mišića, naročito grupa koje se često ulenje u sedećem stilu života.
  • 0

#85 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14589 posts

Postavljeno 30 July 2020 - 02:29 AM

Svi vi sto vas bole kolena vozite pedale na ukopcavanje sprinterica? Samo pitam.


  • 0

#86 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 30 July 2020 - 08:52 AM

Mene fala bogu ne boli nista

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 3

#87 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 July 2020 - 09:08 AM

Odlično pitanje, mada je možda pre za temu o sprinetricama. Mislim da je to najdelikatniji deo nameštanja pozicije na bajsu i stvar koju mnogi previde ili odokativno nameste pa posle nastaju problemi. Q faktor, pozicija pločica, razlika u dužini nogu, sve treba izmeriti pa lepo podesiti pre nego što stradaju kolena.
  • 1
The sea, the sea

#88 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 30 July 2020 - 11:41 AM

@dule0911

 

ja sam takođe početničkom greškom kada sam prošle godine počeo da trčim zeznuo jedno pa drugo koleno, ligament sa unutrašnje strane, poznat kao lateralni..  Koliko nisam mogao da hodam, mislio sam da mogu da se poydravim i sa biciklom i sa trčanjem.

Takođe mi je terapeut pokazao vežbe sa polučučnjem na jednoj nozi, ali sam tu shvatio da su mi stabilizatori jako loši i da mi je jako teško da radim te vežbe (valjda i zbog 110 kg u tom momentu).

 

našao sam alternativu u polučučnjevima (izdržaj na obe noge), iskoracima unapred, unazad, na stranu, sporim spuštanjem u polučučaj, pa sporim podizanjem.

posle nekog vremena sam došao dotle da mogu da radim izdržaje i na jednoj nozi (dok ova druga ili pravi polukrugove ili je statična nazad).

 

Uspeo sam da povratim kolena toliko da prelazim 10ak km trčanja bez bolova. A trčanje i vežbe van bicikla sam morao da počnem da primenjujem jer to koliko vremena imam poreko dana za bajs jendostavno nije dovoljno, svede se na vikend, ako i tad uspem, dok trčanje mogu i kasnim satima kad poropdica ode na spavanje.

 

da se držim teme, ovim ritmom i sa malo više pažnje na vreme i tip obroka sam uspeo da dođem na 95kg. Cilj mi je koji kg ispod 90, što je za 192cm prilično lep i lagan osećaj.

 

A pomogoao sam sebi time i za dugie vožnje, više energije i snage, ozbiljni usponi mi manje teško padnu.


  • 0

#89 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 30 July 2020 - 02:27 PM

Hvala za inskustvo/info :) Moracu da krenem i ja sa vezbama malo vise. Kod mene se zavrsilo na bolu za sada, nisam imao drugih tegoba jer sam stao na vreme. Generalno me ni ne boli previse, samo neposredno posle voznje, ali necu da pravim veci problem.

@Dusan011
Deo problema, pozicija noge na pedali, znam da je losa i nikako nisam podesio plocicu, sve gura u drugi plan, dok mi uspon na Kopaonik nije koleno gurnuo u prvi plan :)
To plus za nijansu neidealan razmak izmedju pedala i sedista, treba da izvucem boom jos 5-10mm. Ovde me najpre zanimalo za vezbe koje ljudi praktikuju jer moze biti povezano sa mrsavljenjem
  • 0

#90 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 July 2020 - 02:58 PM

Ima tih vezbi mali milion. Ja sam juce npr radio neke vezbe i danas vec dobio upalu. Radis bugarski iskorak na jednoj nozi do 15 ponavljanja i cim zavrsis odmah legnes na pod i radis podizanje zadnjice sa jednom nogom ispruzenom a drugom savijenom u kolenu. Cim to zavrsis ustajes i prelazis na drugu nogu, isto dupli set, i kad sve zavrsis sve ponavljas u krug 4 puta bez ikakve pauze. Napravi se ukupno 240 ponavljanja u kratkom vremenskom roku. Nije lako ni malo iako se radi iskljucivo sa svojom tezinom. Mozda bismo o tim vezbama mogli u zasebnoj temi...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#91 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 30 July 2020 - 06:02 PM

obavezno pročitati

https://www.danas.rs...dski-organizam/


  • 1

#92 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 30 July 2020 - 06:39 PM

Da, to je mnogo jaka stvar. Ja sam probao 7-8 puta u poslednjih godinu dana, a ne bi bilo loše 2-3 puta nedeljno, ali nije lako, + teško uklopiti sa bicikliranjem.

Samo da bude jasno da se samim upražnjavanjem isprekidanog posta NE mršavi. Ne, ostaje ono jednostavno: uneti manje kalorija od potrošenih.

A sigurno da isprekidani post pomaže u tome da se taj cilj ostvari, da se u 8 sati ne pređe granica.

*

p.s. nisam čitao tekst, jer sam ranije dosta čitao o tome
  • 0

#93 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 31 July 2020 - 10:21 PM

Danas sam jeo nešto u 06h, pa onda ništa ceo dan, vozio popodne 3 i po sata (4 litra vode otišlo), pa vodio ćerku u park, pa jeo tek posle 23h. :)
  • 0

#94 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 05 February 2021 - 03:00 PM

Ima ona prastara formula za određivanje prave težine u odnosu na visinu.
Recimo, moj primer: ja sam visok 177,5 cm i imam (trenutno) oko 71 kg.
Znači ide ovako: 71 : (1,775 X 1,775) = 22,54
I sad, kaže se, taj koeficijent ako je između 19 i 25, to je kao u granicama normale. Ispod 19 je preterana mršavost, iznad 25 već počinje gojaznost.

Ima i ono broj cm visine minus 110, kod mene 177,5cm-110=67,5kg, ali to meni nekako više liči na određivanje donje granice, odakle počinje mršavost.

Naravno, ovo je daleko od toga da je superprecizno ili da je primenljivo na svakoga...
Ulogu igra pre svega % masnoće, koliko osoba ima mišića, neko ima teže kosti, neko lakše itd. itd.

Da li se može mršaviti bicikliranjem, pitanje je sad...
Ja mislim da bicikl pomaže da bi se održala postojeća težina.
Da bi se smršalo, važna je pre svega pravilna ishrana.

Ako baš mora, može ovako nekako: Uveče kraći, ali intenzivni trening (ne mora bicikl), pa se onda ode na spavanje a da se za večeru ne uzimaju ugljeni hidrati (UH). A onda se ujutro, na prazan stomak, odradi trening slabog intenziteta, ali što duži. Tako se najefikasnije sagorevaju masne naslage.

Ili možda i ne mora trening uveče da bi se potrošile zalihe glikogena, već samo da se tokom celog dana izbegava unošenje UH, pa onda ujutro na dugu vožnju...

Naravno, osnova svega je jednostavna: uneti manje kalorija od onih koje se potroše.
(može se mršaviti i na čipsu, čokoladama ili picama, samo da se unese prava količina kalorija, ali pitanje je koliko je to zdravo)




Tzv. "autofagija" stvarno dosta pomaže kod laganog, postepenog mršavljenja.

Osim što je naučno dokazano da je super korisna za organizam (eto, čovek dobio i Nobela za to), mnogo lakše je napraviti kalorijski deficit ako se jede samo u razdoblju od 7-8 sati u toku dana.

Ja sam od početka godine, za nešto više od mesec dana, skinuo oko 2 kg (još toliko i stajem) bez neke muke. Jeste da sam malo 'oladio sa hlebom i kremom (u čemu sam preterivao tokom jeseni), ali ništa naročito više od toga. Jednostavno, prvi obrok mi je tek ručak oko 14:30-15:00 i onda jedem poslednji put tog dana oko 21h. Jedino iskušenje je ne jesti do spavanja, što i nije baš lako ako se kasno leže. Ali ako se unese dovoljno kalorija tokom dana, a u tom poslednjem obroku se izbegnu UH, onda bude ok. A ujutro nisam ni gladan i mogao bih 'ladno da ne jedem i do 18h, nego ručamo svi zajedno, pa da se ne izdvajam... :)

I tako, upražnjavam tu "autofagiju" 3-4 puta nedeljno, a čini mi se da bih mogao i svaki dan (jer nekako se i navikneš) ako bih išao na vožnje popodne.

Naravno, prva i najvažnija stvar je izbegavanje slatkiša, ali moj sistem je da povremeno pojedem nešto slatko, koliko da me mine želja. A tu zapravo vožnja bicikla dosta pomaže, jer dok vozim slobodan sam da jedem bilo šta. :D (ali poslednjih meseci najčešće ponesem samo neki kvalitetan hleb)
  • 0

#95 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 27 February 2021 - 03:55 PM

Od nedavno sam 16 kilograma laksi.Kilograme sam izgubio zadnjih nekoliko meseci.Nisam vozio bicikl u to vreme.

Pre neki dan sedam na bajs  ,  letim  , ok , recicete , odlicno.

Postoji li nesto na sta bi trebalo da se obrati paznja sem da se ne jurca u smislu setapa bicikle , podesavanja da bih ostao bezbedan na dvotockasu.........il da vozim i uzivam.


  • 0

#96 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 27 February 2021 - 04:09 PM

Samo ti vozi, ali nam pre toga otkrij tajnu kako...?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#97 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 27 February 2021 - 04:26 PM

Nikad nisam razmisljao preterano o svojoj tezini jer je uvek bila u granicama normale.Vise manje.

190 cm sam visok a "setao' od 87 do 96 kg.

Imao sam problem sa grlom i gutanjem - jednostavno nisam jeo tj jeo mnogo manje.

Probleme resavam a tezinu ne znam dal da vracam.


  • 1

#98 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 28 February 2021 - 07:15 PM

Pogledao sam neke starije postove (greškom upao na treću stranicu teme) i video neke lude teorije, tipa 1 kg manje dnevno i sl. :D

A moja, i ne samo moja, teorija je da je najzdravije mršaviti na tenane. Niko se nije gojio ritmom od 1 kg dnevno, a nije lako ni 1 kg nedeljno, pa tako ne treba ni mršaviti tim tempom. 1 kg mesečno je sasvim dovoljno, iako možda na prvi pogled izgleda malo, ali 5-6 kg manje za pola godine ili 10-12 kg manje za godinu dana i nije tako loš rezultat... :)

A za 1 kg manje mesečno samo treba ostvariti kalorijski deficit od oko 250 kalorija dnevno, u proseku. Znači može neki dan i -500 kalorija, neki dan 0, a nije loše ni jednom u 7-8 dana dati sebi oduška.

Ne izbacivati nijednu grupu namirnica, samo malo pripaziti na to šta se jede iz te grupe.

Autofagija je odlična stvar, NIJE vrsta dijete i način mršavljenja (drugi su njeni benefiti), ali svakako pomaže u tome da se ne prekorači broj unešenih kalorija.
  • 2

#99 Zoranue031

Zoranue031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 28 February 2021 - 08:07 PM

Ceo svet se bavi ovim, što reče čovek, onaj dobio i Nobelovu nagradu.

Ja mogu da posavetujem kako dobiti kilograme.

Ako je neko zainteresovan, tu sam da objasnim. 


  • 1

#100 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 28 February 2021 - 10:18 PM

Pogledao sam neke starije postove (greškom upao na treću stranicu teme) i video neke lude teorije, tipa 1 kg manje dnevno i sl. :D

 

 

 Moj slucaj skroz nema veze sa voljnim dodavanjem ili smanjivanjem kilograma.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: Pocetnik, Mrsavljenje, Kondicija, Ishrana, Savet

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika