Jump to content


Fotografije

Dynamo hub


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
67 odgovora na ovu temu

#1 apovac

apovac
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 29 July 2016 - 07:00 PM

Interesuje me koliki ce otpor da stvara dinamo u nabli, na prednjem tocku?? U pitanju je tocak 28...i dinamo je SP dynamo hub PD-8....

Da  li  ce da se oseca otpor neki pri voznji??? Ili da se cuje neki zvuk?? Nemam iskustva sa tim...

Hvala vam unapred na odgovorima...

Pozdrav...


  • 0

#2 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 08:45 PM

Snaga dinama je nominalno deklarisana na 3W električnih odnosno mehaničkih nešto više, tako da je otpor skoro zanemarljiv u odnosu na prosečnu snagu koju prosečan biciklista generiše da bi vrteo pedale.
  • 1

#3 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 01 August 2016 - 12:15 PM

Interesuje me koliki ce otpor da stvara dinamo u nabli, na prednjem tocku?? U pitanju je tocak 28...i dinamo je SP dynamo hub PD-8....

Da  li  ce da se oseca otpor neki pri voznji??? Ili da se cuje neki zvuk?? Nemam iskustva sa tim...

koliko se secam moje SP diname

na prazno ne bi trebalo da proizvodi zvuk

a da se teze okrece zbog magnetnog sistema, okrece se teze...

...i to osetno...cak i u poredjenju sa Shimano dinamom srednje klase.

 

Neku razliku u vozni ne primecujem, samo navece...tada svetlim :)


  • 0

#4 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 August 2016 - 02:26 PM

Snaga dinama je nominalno deklarisana na 3W električnih odnosno mehaničkih nešto više, tako da je otpor skoro zanemarljiv u odnosu na prosečnu snagu koju prosečan biciklista generiše da bi vrteo pedale.

 

Jel ovo iz iskustva? Matematički i u teoriji znam da jeste tako, ali...

Meni se ranije dopadala ta ideja, dok nisam nabasao na ovaj klip. Ovo je jezivo. Neprihvatljivo mi je čak i kad je svetlo isključeno. I to je još kvalitetna XT nabla...

 

 

Sad vidim Igor kaže da se njegova SP okreće još teže od Shimana. Ali ako je ta PD-8 kao ova sa drugog videa to je već kako treba, ne pravi otpor danju bez potrebe. Verovatno je to nešto novije naprednije, sigurno i košta dosta, nisam se udubljivao...

 

 

Ali i dalje mi je to nekako samo za touring i eventualno ko vozi tipa brevet celu noć 600km i više. Za sve ostalo ne bih vukljao stalno tako tešku nablu bez potrebe i još da noću pravi otpor. Battery pack za snažne led lampe je lakši i daje nekoliko sati jakog svetla što je dovoljno skoro za svaku primenu i skine se s bajsa kad se ne koristi (90% vremena). I svetli i kad se ne krećeš što je bitno u nekim situacijama.


  • 0

#5 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 01 August 2016 - 06:05 PM

Stari tip diname koji se pokretao frikcionim trenjem je pružao odredjeni otpor koji nije bio zanemarljiv. Imao sam je na ponici i kasnije rogu i znam kad nalegne na gumu osećalo se u vožnji i proizvodilo je ono zujanje.

 

Novi tip diname tkz hub dinama pruza minimalni otpor. Vozio sam nekoliko city bicikli sa hub dinamom u prednjem točku i nisam nešto primetio da teže ide od bicikala bez hub diname. Dinama teoretski pruža manji otpor kad radi u tkz "praznom hodu" tj kad su svetla ugašena, a nešto veći kad se svetla upale.

Prosečan biciklista proizvodi od 100 do 150W u proseku na osovini točka, tako da mu tih 3W oduzima 2 do 3% te snage. To je u praksi zanemarljivo.

 

U priloženom video klipu čovek u kratkom vremenskom intervalu pokreće točak rukom malom snagom i logično je da će kontra otpor, koji stvara dinama, brzo da neutrališe rotaciju točka.

 

Ovo bi bilo interesantno posmatrati iz ugla nekog, ko na primer vozi brevet od recimo 10 sati u kontinuitetu. Za tih 10 sati on bi morao proizvede tu dodatnu energiju za pokretanje diname. To bi to na primer iznosilo 3 Wh (wat-časa) po satu, znači na 10 sati 30 Wh ili približno 25,8 kcal (kilo kalorija).

 

Sad ako uzmemo podatak da je prosečna efikasnost ljudskog organizma 20% (znači da 20% kalorija iz hrane možemo da pretvorimo u mehanički rad) dobijamo podatak da naš brevetaš mora da unese dodatnih 129 kcal, da bi nadoknadio energiju koja mu je potrebna za pokretanje diname. To je otprilike 1/4 čokolade od 100gr :-)


  • 1

#6 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 02 August 2016 - 02:41 AM

...To je otprilike 1/4 čokolade od 100gr :smile:

sto nije uopste zanemarljivo, po mom iskustvu :)


  • 0

#7 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 02 August 2016 - 08:06 AM

Ја возим са динамом и без, али никада нисам мерио отпор и бавио се прорачунима да бих и научно био упућен у проблематику, па могу да говорим само на основу субјективног осећаја. Возим SP и  Supernova динаме и у вожњи нисам приметио осетнију разлику у односу на бицикл без динаме :). Што се тиче SP, заиста се под руком теже врти, али у току вожње не примећујем никакав нарочит отпор. Лично ја никада не бих ставио батерије на бицикл, осим можда на мтб. Али то је све ствар укуса :)


  • 0

#8 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 August 2016 - 11:25 PM

Zavrteo sam neke dve vintage nable, sto sumi prve dosle pod ruku, jedna je 105ica, duga neka Value Maillard

-105ica - 3 minuta

-Maillarad - 3.5 minura

 

Ove su stare izmedju 20 i 30 godina, nisam se nesto trudio oko vrtenja, mozda moze i jace.


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 August 2016 - 04:57 AM

Zavrteo sam neke dve vintage nable, sto sumi prve dosle pod ruku, jedna je 105ica, duga neka Value Maillard

-105ica - 3 minuta

-Maillarad - 3.5 minura

 

Ove su stare izmedju 20 i 30 godina, nisam se nesto trudio oko vrtenja, mozda moze i jace.

 

U vožnji to pravi veoma malu, neosetnu razliku. 

 

Meni se kod dinama u glavi ne sviđa jedino cena. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 114 posts

Postavljeno 19 October 2016 - 12:05 PM

Koliko god da troše snagu vozača daju popriličnu jačinu svetla. I prednjeg i zadnjeg. Vide sa baš dobro u mraku.

 

Razmišljao sam da nabavim novi točak sa dinamom na osovini, i da njega nakačim stare lampe. Jel to neko probao?


  • 0

#11 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 19 October 2016 - 01:52 PM

Ako mislis da kacis stare lampe sa halogenim sijalicama od 6V 3W, batali, mnogo manje lumena daju nego savremene led lampe.
  • 0

#12 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 01:13 PM

Имам занимљиву ситуацију са динамом. Супернова је у питању. Када точак стегнем иглом, у неким моментима се чује шкрипање слично оном као код диска понекад. Када није стегнута, нормално се врти у вили и не шкрипи. Искључио сам ротор, неподмазану иглу, чељуст или било које чешање о блатобран или нешто друго. Даје светло нормално и на окретање руком, шкрипање се појави тек на малој брзини када се зауставља. Нажалост, лежајеви су интегрисани, па то не умем да попустим или одвијем па подмажем или било шта, да не лупам. Могу ли натегнуте жбице или нешто друго да дају такав звук?
  • 0

#13 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 03:56 PM

Има ли неко идеју или информацију ко се бави таквим стварима?
  • 0

#14 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 03:56 PM

Nategnute zbice ne mogu da uzrokuju pojavu tog zvuka. Najbolje bi bilo da tocak sa dinamom montiras na neku drugu viljusku ili bicikl i cujes da li je i zvuk presao sa tockom onda zasigurno znas da je problem unutar diname. Zatim uzmes u obzir i da li si kupovao polovan dinamo ili ne. Prasinari koji sluze za zastitu lezajeva ponekad znaju da cesu o metal ali to je samo jedan od mnostva mogucih uzroka. Obicno ako cujes "skripanje slicno onom kao kod diska" zna da bude skripanje kod diska.


  • 0

#15 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 05:15 PM

Nategnute zbice ne mogu da uzrokuju pojavu tog zvuka. Najbolje bi bilo da tocak sa dinamom montiras na neku drugu viljusku ili bicikl i cujes da li je i zvuk presao sa tockom onda zasigurno znas da je problem unutar diname. Zatim uzmes u obzir i da li si kupovao polovan dinamo ili ne. Prasinari koji sluze za zastitu lezajeva ponekad znaju da cesu o metal ali to je samo jedan od mnostva mogucih uzroka. Obicno ako cujes "skripanje slicno onom kao kod diska" zna da bude skripanje kod diska.


Проверио сам одмах неке ствари - променио вилу, вртео без ротора и остало. Динамо је у питању, али је занимљиво да када точак завртим да није стегнут иглом, или само овлаш стегнут, шкрипе нема. Чим притегнем тако да точак не испада, шкрипа се врати. И то само пред крај окретаја кад успори. Динамо имам пар година и тек сам га сад уплео. Ни не знам више одакле ми. :)
  • 0

#16 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 06:27 PM

Jel' ovakav zvuk priozvodi? (link)

To sto se zvuk pojavljuje pri niskim obrtajima moze znaciti da centrifugalna sila ima neki udeo u tome, mozda neki magnet nije vise zalepljen kako treba. Da li osecas grebanje kada rukom okreces osovinu? Ne kada rukom okreces tocak nego kada rukom okreces osovinu.


  • 0

#17 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 06:38 PM

Jel' ovakav zvuk priozvodi? (link)
To sto se zvuk pojavljuje pri niskim obrtajima moze znaciti da centrifugalna sila ima neki udeo u tome, mozda neki magnet nije vise zalepljen kako treba. Da li osecas grebanje kada rukom okreces osovinu? Ne kada rukom okreces tocak nego kada rukom okreces osovinu.

Не такав звук. Потпуно исти као кад ротор зашкрипи кад се негде очепе о пакну, зацвили али само при малој брзини. Ова динама има велики отпор када се врти само осовина, тако је конструисана. Кад се стави на точак, ваљда отпусте магнети па се лако врти. Пробао сам све и зацвили једино кад се стегне у вилу. Нестегнута, или када само вртим осовину - не цвили. Сличан звук као кад зашкрипи диск код аутомобила, али многооо слабији :)
  • 0

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 07:16 PM

Onda je verovatno lezaj u pitanju.


  • 0

#19 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 08:17 PM

Интегрисани су. Где бих то могао да сервисирам?
  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 25 November 2018 - 08:29 PM

Ne znam, kod bilo kojeg majstora koji ima dovoljno inteligencije da otvori taj dinamo :) Ili sto kaze covek "Something I know nothing about but we are doing it anyway" (link) kada te skripanje bude toliko nerviralo. U medjuvremenu kapnes malo masinskog ulja ako vidis lezajeve pa slusaj da li se skripanje smanjilo. Mozda je skripanje i u oblasti tog plasticnog dela gde se prikljucuju zice.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika