Jump to content


Fotografije

bol u donjem delu ledja i zadnjoj lozi, pomoc...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
159 odgovora na ovu temu

#1 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 05:52 PM

Pozdrav drugari,

do sad nisam  pisao jer sam odgovore nalazio na forumu, al za ovo " moje" sad nisam uspeo, pa reko' ajde da pitam...ako sam na pogresnom mestu otvorio temu, onda j*g, premestite, izvinjavam se...

 

ovako,  pre jedno mesec dana poceo sam da vozim drumasa, prvi put vozim tu vrstu bajsa i prezadovoljan sam ali me donji deo ledja jako boli a bol se spusta i na zadnju lozu obe noge.

Bol u zadnjoj lozi nije strasan, vise kao neko trnjenje ali zato me u ledjima opasno probada. Ne osecam bol dok sam u jednom polozaju, sedim , lezim, setam, vec samo kod promene polozaja, ako sam lezao ili sedeo onda prilikom ustajanja, ako sam setao onda prilikom sedanja... dok vozim bajs nista me ne boli...

 

mislio sam da telu treba vremena da se privikne na novi , neudobniji polozaj na bajsu i da zbog toga imam neku vrstu upale ali sve vise mislim da mi je to od nepravilnog polozaja na bajsu. a bajs sam podesio prateci uputstva koja sam nasao ovde na forumi ...

Mislim da treba da malo korigujem polozaj sedenja ali ne znam odakle da pocnem... Da dignem sediste, spustim volan, priblizim, odaljim .. sta da radim ? 

ako znate pomagajte, odakle da pocnem, ne bih da mi sezona prodje u  podesavanju bajsa...

 

hvala na svakom odgovoru...


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 June 2016 - 06:08 PM

Pored joge, ili barem vežbi za jačanje mišića... pa svih na telu, kao i dobrog istezanja, treba podesiti položaj na biciklu (ako je ram odgovarajuće veličine, pa je to moguće). 

 

Podešavanje sedla:

 

http://www.bikegreml...u-bike-fitting/

 

 

Podešavanje drumskog kormana:

 

http://www.bikegreml...umskog-kormana/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 06:17 PM

FalloutBoy, pratio sam ova uputstva i po njima namestao bajs, zahvalan sam ti za svaki savet, ali izgleda da nesto ne stima...sve sto budem sledece pomerao izlazi iz ovih osnovnih, univerzalnih podesavanja... zato i pitam sta prvo da probam... mozda je neko imao ovakav problem pa da me uputi, da ne lutam...


  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 06:18 PM

Nemoj da vozis dok ne prodju bolovi, a tesko cemo ti bez slika pomoci oko podesavanja polozaja na biciklu. Koliko si visok i koja je velicina rama bicikla, koji proizvodjac? Verovatno treba da spustis sediste i priblizis volan ka sebi, volan ka sebi a ne sediste napred prema volanu.


  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 June 2016 - 06:23 PM

U kakvoj si fizičkoj formi ovako, inače?

 

Meni ovo zvuči kao da ti se nešto gadno dešava s (donjim) delom kičme, pa otud oštar bol i trnjenje.

 

Prvo što bih probao je poseta sportskom lekaru i fizioterapeutu i vežbe koje će ubrzati rehabilitaciju, a kad bol prođe, ojačati leđne i trbušne mišiće na prvom mestu, uz istezanje.

 

Zatim bih probao primaknuti malo korman, pa videti da li je bolje, ili gore. Mada je teško ovako napamet.

Takođe, probao bih spustiti sedlo za pola cm.

Mada još bolja stvar je otići do bici kluba u komšiluku i zamoliti iskusnije kolege da na licu mesta pogledaju kako sediš na biciklu i pomognu savetom. Slika je dobra, ali uživo interakcija i da vidi neko kako voziš je najbolja.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 06:51 PM

visine sam 180 cm, tezina 80 kg, ram je 54 cm, bajs nishiki road master... j*g moram da vidim kako se postavlja slika...

 

sto se tice forme : onako... rekreativac, 1-2 put nedeljno po 30ak km , vikendom ako uhvatim 50-80..mogu i vise al nemam drustvo a nekad me mrzi da vozim sam... u toku voznje jedino mi ne prija sediste posle sat i po voznje, ostalo sve u redu...

lekara ostavljam kao zadnju soluciju :)

sto se tice majstora po bici servisima cini mi se da nisu bas zainteresovani za saradnju, ovi na Adi vikendom prebukirani a ovi drugi sve nesto kao " ma ajde, moras to sam da provalis."...


  • 0

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 06:57 PM

Ovo sto ja nalazim po internetu  za Nishiki pise da je za vozaca visine 180cm preporucen ram 56cm. Probaj da okrenes lulu volana na gore.


  • 0

#8 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 07:13 PM

Izgleda da ti je polozaj mnogo povijeniji nego na prethodnom biciklu pa si "pocupao" sve sto je bilo optereceno. Cuo si vec, nemoj da vozis dok se to ne izleci, napravices samo jos gore. Malo spusti sediste, malo podigni volan pa probaj da li je bolje. Ako jeste mozes jos malo da podignes volan pa polako spustaj kako se telo navikava na novu poziciju. 

 

Moguce da je problem i samo u sedistu. Neka sedista te teraju da sedis kako ti ne odgovara (jer je drugacije samo jos gore) pa nepravilna pozicija sedenja vrlo lako moze da izazove probleme koje imas. 

 

A najbolje bi bilo da postavis sliku kako sedis na bajsu. Mada ni to nista ne znaci. Mozes da sedis savrseno teorijski ali da tebi to ne odgovara. Dobrim delom su bili u pravu oni koji kazu da to moras sam da provalis ;)


  • 3
.

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 June 2016 - 07:18 PM

+1

 

Sve potpisujem. S tim što, čini mi se da nisam dovoljno jasno napisao, ne bi bilo loše otići do lokalnog kluba gde su ostali manijaci koji voze drumaše. Ne servis bicikala, već klub, gde se ljudi koji treniraju skupljaju (obično bude tu i servis, ali suština je da se zamole iskusni drumaši, ili treneri, da pomognu oko položaja i podešavanja). 

 

I još jednom da naglasim, tako kako si opisao bol, ja bih sačekao da bol skroz prođe, da ne forsiram i izazovem trajniju, hroničnu povredu i slično. Ako ti trne noga, to je moguće i došlo do uklještenja nekog živca. DOBAR lekar koji će te stvarno pregledati i dobar fizioterapeut, uz vežbe.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 07:23 PM

Ja se slažem sa nekima ovde koji spomenuše kako je za "udoban" to jest položaj u vožnji koji ne uzrokuje tegobe posle višečasovne vožnje, potrebna i izvesna fizička sprema bicikliste, konkretno izvesno snažan trbušni zid, leđni mišići, pa čak i mišići ruku, ramena, lopatice. Ipak na standardnom upside biciklu se 90 tereta raspoređuje na veliki i udoban sic, a na drumskom biciklu raspored težina ide i na sedlo, i na pedale i na šake, ruke... 

 

Da me odmah ne napadnu drugi, ne kažem da je vrlo verovatno moguće da nešto ne štima u samom podešavanju bicikla i kao što Žare kaže u samoj naviknutosti na ovakav tip vožnje bicikla, ali treba poći i od drugih faktora. Treba i eliminisati mogućnost da nešto u fiziološkom smislu nije u redu sa tvojim zdravljem, kostima, zglobovima, pa tek onda preći na samu problematiku podešenosti bicikla. Kao što rekoše kolege, probaj malo sa više upright pozicijom u vožnji pa ćeš osetiti razliku. Kakva je geometrija bicikla, da li je ram standardan trkački ili više sloping? 


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#11 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 07:28 PM

Ako sam ja dobro razumeo, covek je vozio i ranije ali ne drumasa. Ako je tako onda je problem u poziciji i/ili navikavanju i to nije nista cudno. Jos ako je namestio trkacku poziciju eto problema. 

Sta god da je problem mora da proba sa uspravnijom pozicijom, nema druge varijante. 


  • 0
.

#12 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 07:36 PM

Slažem se. U vezi sa tim, kada sam počeo da vozim drumski bajs, bio sam oduševljen kako je takav bicikl okretan, agilan, i kako se lako kotrlja na asfaltu. Međutim, ubrzo sam bio začuđen kako toliko oseti svaku neravninu na putu i kako je moguće da posle samo sat ili dva vremena vožnje ovakvog bicikla može da se javi tako neprijatan bol u donjem delu leđa. Zbog toga sam u početku podesio bicikl tako da mi odgovara, sa volanom podignutim na gore, pa čak malo i šamaraljkama, da je to izgledalo po malo komično. Međutim, vremenom sam počeo da skidam spejsere, pomeram lulu na dole, a danas sam je okrenuo i naopako, tako da je sad u negativnom uglu, a rezultat je jasan... Manji otpor vetra u vožnji = lakše se i brže vozi. No naravno, pod uslovm da to nije propraćeno nikakvim problemima zdravstvene prirode....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#13 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 07:42 PM

ok, koliko sam shvatio : prvo odmor, za to vreme da okrenem lulu i onda prva voznja do bici kluba...  :)


  • 0

#14 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 07:48 PM

evo bajsa ( ako sam dobro postavio sliku uopste )

 

bajss.jpg


  • 0

#15 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 08:01 PM

Mozda gresim ovako sa slike ali mi za 54 ram i tvoju visinu od 180 cm ovo deluje (mada ne mora da znaci da sam u pravu) kao visoko sediste. Plus sto ti je vrh sedista oboren na dole ali ako tako mora to je druga stvar. Trebalo bi da je sediste vise vodoravno nego sto jeste. 

 

Mozda slika i laze ali mi sve skupa ovo deluje kao prilicno dugacka pozicija. Sticna ima veliki offset a sediste je pomereno maksimalno napred. Ako bi moglo da se pomeri jos napred smanjio bi opterecenje na ledjima ali nikako ne treba preterivati sa tim. 

 

Ono sto bi moglo da se proba je da se vrh sedista podigne da sediste bude uspravnije, da se sediste spusti 5 mozda i celih 10 mm i mozda malo volan zarotira na gore kako bi samaraljke isle na nesto vecu visinu. Sve ovo sigurno smanjuje probleme koje imas. E sad da li je to dovoljno je vec druga prica. 

 

Umalo da zaboravim. Pomeranje sedista napred smanjuje opterecenje na ledjima i tu se ne treba slepo drzati onoga da vrh kolena prolazi kroz osovinu pedale. To je kao i sva druga podesavanja individualna stvar. Problem je sto ti ne mozes vise da pomeris sediste dok ne stavis sticnu bez offseta.


  • 0
.

#16 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 13 June 2016 - 08:12 PM

Na slici falis ti na biciklu :)

 

Poslusaj zareta, korman jos zarotiraj, samaraljke jos malo gore, ja bih i sediste malo poravnao i gurnuo pozadi (tj na sredinu) posto deluje kao da je napred.

 

To je sto se tice pozicije....

 

Sto se tice bola u ledjima, moguce da on potice od upale misica ledja.

 

meni se desi da kad malo vise uprem brda da pocne da boli taj donji misicni deo ledja.

mene to prodje vec sutradan,

Ali probaj da ne upires mnogo, vozi na vecoj kadenci, za prvo vreme ruke drzi u gornjem polozaju i obavezno vodi racuna da drzis blago povijene laktove, pa kad se malo priviknes same ce se one spustiti na drop bar.


  • 0

#17 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 08:19 PM

Ako gurne sediste nazad, bice mu jos gore. Jeste da deluje da je napred ali je sticna sa velikim offsetom a njemu po poziciji sedista treba bez offseta. Toliko o tome da mu treba ram 56 cm. Tek bi tu bio rastegnut kao pracka. 


  • 0
.

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 June 2016 - 08:50 PM

Veći ram sa compact kormanom i kraćom lulom bi rezultovao sličnim položajem, uz mogućnost da korman bude još više i da prsti teže udare u prednji točak pri oštrom skretanju. Nekom pasuju veći ramovi, nekom manji - to je isto individualno.

 

Kao i položaj sedla. Neko voli cm-dva iza KOPS položaja, neko cm-dva ka napred. Generalno - što je vožnja agresivnija, to više sedlo ide napred i obrnuto. Svakako ne bi trebalo pomeranjem sedla štelovati odstojanje od kormana - za to postoji lula, drugi tip kormana, ili veći-manji ram.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 13 June 2016 - 08:54 PM

na slici deluje da je sediste pobodeno napred ali stvarno nije.. mozda par mm  ali ne ovoliko kao na slici. ispravicu to. a ne bih ga gurao pozadi jer se ovako gadja ona osa koleno- pedala a i onda ce me jos vise odaljiti od volana. volan znaci gore, ok...i sediste malo dole... probacu

nervira me sto mi u toku voznje ovaj polozaj uopste ne smeta, tek kad sidjem i ohladim se malo onda nastupaju bolovi...

 

Bakara,

sto se tice upiranja i brda to ne mogu da izbegnem... na koju god stranu da krenem prvo imam oko 5 km uspona... :)


  • 0

#20 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 13 June 2016 - 09:12 PM



Bakara,
sto se tice upiranja i brda to ne mogu da izbegnem... na koju god stranu da krenem prvo imam oko 5 km uspona... :)

Pa onda je to mozda ipak jednostavno upala misica.
Lek je sto veca kadenca i vezba.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika