Jump to content


Fotografije

Ispravljanje ulubljenja


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
49 odgovora na ovu temu

#1 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 04 June 2016 - 09:06 AM

Pozdrav kolege, treba mi savet od iskusnijih.

 

Da li bi mi savetovali ispravljanje ovog ulubljenja na ramu iz oglasa?

http://www.2bike.rs/...-5#.V1KYQOR-ZME

Znam da verovatno može da se ispravi, ali me zanima da li je neko radio ovako nešto ili ima predstavu kako će uticati na materijal, odnosno na samu bezbednost.

 

 

Unapred hvala.


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 June 2016 - 09:36 AM

Ima na forumu mašinaca koji će znati objasniti šta se tačno dešava sa aluminijumom kad se savije i vrati na isto mesto i koliko snage pri tom zadržava.

 

Dok je ulubljen ram, on nema snagu i može pući. Ramovi bicikala se prave od šupljih cevi većeg prečnika, kako bi bili i lagani i čvrsti. Kao limenka koka kole - dok su zidovi pravi, ako se pažljivo spusti težina od gore, ona će nositi dosta veliku težinu, a pri tom je lagana. Čim se zid malo ulubi, ona se lako spljošti čak i direktnim pritiskom od gore (pritisak sa strane je, naravno, uvek lako spljošti). 

 

Pretpostavljam da se bajs planira za agresivnu off road vožnju, čemu je namenjen. Ram je na bajsu u isto vreme i srce i kičma - ako on nije kako treba, bajs ništa ne valja, kakve god ostale komponente bile.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 04 June 2016 - 10:20 AM

Zato sam i postavio ovde temu, da čujem ako je neko imao iskustva.

Ram u ovom stanju svakako ne bih vozio ma šta god prodavad na oglasu pisao, i znam da bi bilo kakva malo veća pritiščuća sila mogla veoma lako da savije taj deo i da dodje do loma.

S druge strane ne znam kako funkcioniše ispravljanje. Za čelik kažu da nema problema a za aluminijum je pitanje, znam da mogu da se ispravljaju razne stvari od aluminijuma ali opet je ovo noseća konstrukcija.

 

Ne bi ovo meni ni palo na pamet ranije, nego tražim bajs već oko godinu dana otkako sam slomio stari ram i nikako da dođe nešto u mojoj veličini, pa rekoh da pitam čisto imformativno pošto stoji Zesty na oglasima već oko mesec-dva.

 

Čekam nekog sa metalurškog da se javi, a tebi hvala :)


  • 0

#4 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 04 June 2016 - 10:43 AM

Jao bre... slomio si jedan ram i sad bi da kupis ulubljen :)
Mislim da je od svega najzajebanije mesto ulubljenja jer je down tube pa jos kod bb-a deo rama sa veoma velikim opterecenjem... Da je top tube ne bi bilo nista strasno.
  • 0

#5 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 04 June 2016 - 07:01 PM

Jao bre... slomio si jedan ram i sad bi da kupis ulubljen :)

 Ma nije to do mene, zamor materijala je u pitanju :).


  • 0

#6 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 June 2016 - 11:42 AM

U principu, donja cev je u vožnji pod ekstenzijom, ne bi trebalo da kolabira oko udubljenja. Međutim, ovo je MTB ram, ako ćeš da ga voziš kako treba biće izložen stresovima kakve bicikl na ravnom putu nikad ne vidi. Ja se sa ovako velikim udubljenjem ne bih igrao, biće kao udubljena limenka što reče FalloutBoy.


  • 0

#7 batakg

batakg
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 17 July 2016 - 09:46 AM

Da napisem i ja nesto kao vlasnik bicikle;

Da ne duzim da je zbog toga spustena cena i ostalo...

Ja sa svojih 90kg  sam testirao u nekoliko navrata dosta agresivnom voznjom ram i nista se nije desilo,ulubljenje je ostalo isto.

Sve sto ste napisali je na mestu,to jeste ulubljeno,jeste rizik...a sto se mene tice posto sam kupio ulubljen ram,za mene je isplativ rizik to bio :) 

I jos samo nesto,jeste bottom tube ulubljen  a kada se uzme u obzir na koji nacin funkcionise zadnji amort i kakav je sklop rama,fizika kaze da trpi cak najmanje opterecenje :) 

Pozdrav za sve :) 


  • -1

#8 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 17 July 2016 - 01:08 PM

Reklo bi se da ti fizika i nije bliska.
  • 0

#9 batakg

batakg
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 17 July 2016 - 01:37 PM

Nisam se lepo izrazio..." testirao u nekoliko navrata dosta agresivnom voznjom"...Ne...vozim biciklu od februara ove godine.Spustao sam se niz "Zezelj" dh stazom...po sumaricama nema stepenica niz koje se nisam spustio,preko gledicjkih planina takodje...Ne vozim uopste malo,a dosta sam agresivan vozac...

@niipheus 

Ja bi te zamolio ako nista drugo da kucas na googlu i pogledas sto se sile i fizike tice,evo ja sam kucao i odmah sam nasao...da ne budes u zabludi 


  • 0

#10 nibelung

nibelung
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 10:55 PM

Ne znam sta kaze google fizika (bilo bi lepo da nas upoznas sa rezultatima svoje pretrage, ovako ostaje da ti verujemo na rec), ali zato dobro znam sta govori praksa: mesto ulubljenja na nosecoj konstrukciji trpi nesrazmerno veliko opterecenje i vodi citavu konstrukciju ka kolapsu. Downtube na biciklu je deo nosece konstrukcije, bez obzira da li je zadnja viljuska pokretna ili ne. Jednostavnije receno, tamo gde je ram ulubljen, tu ce i da pukne.

 

Uopste nije pitanje da li ce tvoj ram puci, nego kada, a po izgledu ulubljenja rekao bih da na to neces cekati dugo. Celicni ramovi na kros motociklima, inace vrlo zilavi i neosetljivi na torziona uvijanja sto aluminijum nije, pucaju na mestima gde su ulubljivani i krivljeni, a nece biciklisticki ultra laki aluminijum, sta mi naprica... Usput, ovo da je ram 'udaren u transportu' je bas dobra fora, zvuci dosta zabavno. Moze biti, ako je u transportu ispao iz kamiona. Ram je nasadjen i ustinut, i to gadno, i nemoj da obmanjujes ljude, nije to u redu.

 

Ne bih da budem grub, ali bih rekao da ti se rizik i nije bas isplatio, kao sto se ni arogancija nikada ne isplati na kraju. Da si shvatio, sto bi ti rekao, da si u zabludi, i da bi sada taj rizik rado preneo na nekoga ko je voljan da reskira poput tebe. Da li takvih ima, videcemo. Ja cisto sumnjam.


  • 0

#11 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1500 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 26 July 2016 - 11:04 PM

Nije bajk ni jeftin, sve da je ulubljen ili ne. Ja bih se razmislio i bez ostecenja da dam 500e za ovaj bajk.
  • 0

#12 batakg

batakg
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 02:50 AM

@nibelung evo ja bi opet zamolio i vas i sve ostale koje zanima tacno o cemu ja pricam da potrazite na guglu,posto i ako neko ima literaturu iz fizike nemaju je svi.Lepo sam napisao sve sto sam imao kao vlasnik bicikle,bez ikakve arogancije o kojoj vi pricate.Ram sam kupio preko cikloberza i to je pisalo na oglasu da je udaren u transportu,nikog ja ne obmanjujem(sigurno da je jos neko video da je ram bio na cikloberzi) Inace sve sto ste rekli je do pola tacno i to je notorna cinjenica.

 

 

 

 

 

 

 

Belgarath cena bickle i nije fiksna i nikako ne mislim da je malo 500e.

pozdrav za sve


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 July 2016 - 04:22 AM

Donja cev na tom ramu je najvećeg prečnika, ne verujem da ne trpi silu ako je tako projektovana.

 

Sila jeste uglavnom na istezanje, ali i na uvijanje. Koliko je oslabljen ram ulubljenjem? Mislim da to niko ne može da potvrdi tačno. Činjenica je da aluminijum puca bez mnogo najave, tako da svako za sebe mora proceniti koliko mu se takav rizik isplati. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1500 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 27 July 2016 - 06:53 AM

Na oglasu pise da je cena fiksna

Attached Thumbnails

  • image.jpeg

  • 1

#15 nibelung

nibelung
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 09:15 AM

@nibelung evo ja bi opet zamolio i vas i sve ostale koje zanima tacno o cemu ja pricam da potrazite na guglu,posto i ako neko ima literaturu iz fizike nemaju je svi.Lepo sam napisao sve sto sam imao kao vlasnik bicikle,bez ikakve arogancije o kojoj vi pricate.Ram sam kupio preko cikloberza i to je pisalo na oglasu da je udaren u transportu,nikog ja ne obmanjujem(sigurno da je jos neko video da je ram bio na cikloberzi) Inace sve sto ste rekli je do pola tacno i to je notorna cinjenica.

 

 

Ja bih pre rekao da rezultata google pretrage na koje nas upucujes nema, lepo sam te pozvao da nam postavis linkove ka svojoj pretrazi i razresis nam dilemu. Arogancija je kada se pozivas na nauku koju ocigledno ne poznajes u dovoljnoj meri, a potom istu tu nauku drugome natrljas na nos.

 

Ovaj ram nije ostecen u transportu, ostecenje je ozbiljno i na kriticnom je mestu, downtube je noseci deo rama, ram puca na mestu najveceg opterecenja a to je ulubljenje - ovo su sve cinjenice i ne razumem sta ovde nije jasno i sta je do pola tacno. A obmana je kada napises da nema sanse da pukne, kao sto pise u tvom oglasu.


  • 1

#16 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 11:40 AM

Sto se mene tice kao kupca sa berze,taj ram je neupotrebljiv... Ne bih kupio bilo koji ulubljen ram pa sve i da mi inzenjeri NASA-e kazu da nema opasnosti od pucanja,to je moje misljenje. Sad treba gledati da li bez rama ostale komponente vrede 500€, odgovor je ne. E ,da li ce neko naci sebi da mu je isplativo za te pare da kupi ovakav bajs sa ostecenim ramom,pa da ulaze u ispravljanje i ojacavanje downtube-a,ili da kupi novi ram,ili da vozi ovako (sto je suludo),u to ne ulazim,sto kazu svaka roba nadje kupca,ali tvrdnja da nije rizik divljati na spustevima sa ovakvim ramom je netacna,rizik je tu i nije nimalo zanemarljiv.
  • 0

#17 batakg

batakg
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 12:22 PM

@FalloutBoy  Trpi sigurno silu,ali je mala na odnosu na ostale delove rama...Kazem "meni se rizik isplatio",uvek sam hteo da vozim ovako neki bicikl pored drumasa,bio je jedan zesty 214 za oko 1000e pa je spustena cena na 980...ja sam ovog sklopio za 540e...to je po meni isplativo.

 

 

 

 

@Belgarath hitno sam prodavao biciklu za 440e i od tad stoji da je fiksno,jednostavno nemam bas ni vremena ni volje da menjam svaki cas opise,a i nije vise nista hitno....

 

 

@Allex pa naravno,svako ima izbor...ja sam zbog nemogucnosti da kupim kao nov bicikl sklapao ovaj i ispao je skoro duplo jeftiniji...jedini razlog zasto mi je rizik isplativ bio,imam biciklu koju sam uvek hteo u voznom parku,za male lovice i skroz je funkcionalan,udubljenje se cak i ne vidi..  

 

  @nibelung odakle ti znas koliko ja znam o fizici ili ne,ajde baba vanga da se nosis u..."ram puca na mestu najveceg opterecenja" ajdeeeee? ma nije moguce,ti si sad nesto potpuno novo i neverovatno rekao!?Prosto sam ostao zatecen tvojim cinjenicama...
  • -1

#18 batakg

batakg
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 12:43 PM

Evo i slike koja pokazuje koliku silu trpi...http://ep1.pinkbike....p4pb7912266.jpg


  • 1

#19 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 01:19 PM

Evo i slike koja pokazuje koliku silu trpi...http://ep1.pinkbike....p4pb7912266.jpg

...ispravan ram. Da li je ista raspodela napona oko tog dela downtube-a kada je ispravan i kada je ulubljen?
U svakom slucaju srecno sa prodajom,sve najbolje.
  • 2

#20 batakg

batakg
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 01:27 PM

Nisam siguran,pre nego sto sam kupio ram potrazio sam sve u vezi toga i pronasao da je bitno da nije napukao,kad napukne onda se bitno menja sve...

Hvala takodje :)


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika