Jump to content


Fotografije

Lanac i istrosenost


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
662 odgovora na ovu temu

#641 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 October 2021 - 04:41 AM

Da, čuo sam nedavno za to.
Moram da ih nađem negde i poručim.
Pa od naredne kasete 4 nova lanca i rotiranje na 4,5 - 7,5 - 10 hiljada km. :)

U Decathlonu imaš KMC spojnice koje su rebrendirane i prodaju se u Decathlonovim kutijama a unutra na spojnici piše KMC, takođe i lance za Decathlon proizvodi KMC isto kutija Decathlon a unutra KMC lanac.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#642 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 February 2022 - 05:01 PM

Danas proveravao lanac na mom bajsu za svaki dan tzv. radnoj mazgi.

Na podeoku od 0,75 alat potpuno upada u pinove, na 0,1 upadne do pola. Dakle,dobrano zreo lanac za zamenu. Prešao je od momenta montaže ravno 2100km. Vožen tokom svih godišnjih doba, po svim vremenskim uslovima. Održavan maksimalno minimalno. Podmazivan i čišćen jednom mesečno,nekad i jednom u 6,7 nedelja.

Naravoučenije je da lanac i pogonski sklop treba održavati bolje i češće da bi više izgurao,ALI ako se obzir uzme cena lanca od samo 8 eura koliko je koštao taj Sram 830, stvarno ne mogu da se žalim na dugotrajnost lanca. Za sledeći lanac biram 850 ili 870. Uz isto održavanje, videćemo kako će se pokazati...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#643 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14518 posts

Postavljeno 13 February 2022 - 05:58 PM

"Na podeoku od 0,75 alat potpuno upada u pinove, na 0,1 upadne do pola"


  • 0

#644 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 13 February 2022 - 06:08 PM

Možda je hteo da napiše 1.0
  • 0

#645 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 February 2022 - 07:18 PM

Takoe. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#646 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14518 posts

Postavljeno 13 February 2022 - 07:28 PM

Po mom iskustvu od tih jeftinijih Shimano najduze izdrzi.


  • 1

#647 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 February 2022 - 10:14 PM

Gotovo, već poručio Sunrace osmofazni lanac i račnu za 7 brzina. Lanac na sniženju sa 13 na 8 eura, a za te pare čak je i srebrne umesto sive boje. ŽIvo me zanima koliko će da izdrži, ali će bar lepo da izgleda.

Račna 13-34, ekvivalent Shimanovom Mega Range-u. Ono što mi se kod ovih račni sviđa je što uprkos skoku između prve i druge brzine od čak 10 zuba, svaka sledeća brzina je samo 2 zuba razlike. S obzirom da je u pitanju sedmofaz, poprilično lep prelaz. A cena te račne - 14 eura! Takoreći džabe! Jeftnije neće da može....
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#648 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14518 posts

Postavljeno 14 February 2022 - 06:24 PM

@Smasher   A koliko kilometara je presla racna kad je menjas? Shimanova moze da izdrzi do tri jeftina lanca cak i kada se meri istrosenost >= 1%, otprilike do 7000km.


  • 0

#649 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2022 - 07:40 PM

Drugi lanac je potrošen a račna nisam siguran koliko je prevalila jer sam bajk kupio sa tom račno.. Pretpostavljam jedno 5 do 6tkm ukupno. Kod trećeg lanca može a i ne mora da preskače. Uzeo sam račnu sada, pa ako novi lanac bude lepo radio sa starom račnom,nova će stajati u rezervi,ako bude preskakao onda ide nova račna...


Impozantno mi je koliko su jeftini ti delovi. Bila je ta račna na nekom sajtu za čak ispod 10 eura, ali nisu imali osmofazni lanac pa nisam želeo da naručujem delove sa 2 različite strane. Jeste to i teško i ne traje ko na skupljim grupama, ali za neku ragu od bajka koji se tera svaki dan i ostavlja napolju zaključan, dušu dalo.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#650 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 February 2022 - 09:24 AM

Ne znam kako je jeftino menjati lanac na 2000km i na 6000km kasetu pa makar bila i 14eura
Vožnja bicikla košta više nego mali servis na autu

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#651 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 February 2022 - 10:23 AM

Jeftinije kasete ne traju merljivo kraće od skupljih - barem iz mog iskustva.

Dok jeftiniji lanci obično traju dosta kraće.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#652 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 February 2022 - 12:15 PM

Ne znam kako je jeftino menjati lanac na 2000km i na 6000km kasetu pa makar bila i 14eura
Vožnja bicikla košta više nego mali servis na autu
Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk




Zanimljivo zapazažanje,samo ne mogu da skontam kako si došao do tog zaključka.

U moj auto ide oko 5L ulja, to košta pedesetak eura za kvalitetnije sintetičko ulje. Uz to naravno filter ulja, vazduha, kabine. Dakle još 20 do 30 eura u zavisnosri od odabira filtera. Uz to dodajmo ruke majstora od oko dvadesetak eura i dođemo na 100e. A zamena račne i lanca 22 eura, s tim da mu račna dođe kao veliki servis, znači zamena samo lanca je mali servis i košta 8e.

Plus kada uradim mali servis na autu ne mogu ga voziti. Prvo moram da natankam rezervoar. Auto mi troši oko 8 litara mešovite vožnje, puta 1,70 eura po litri, puta kilometraža. Na 2000 km su troškovi vožnje auta ne računajući mali servis koji je prethodno urađen, 272 eura. Na to treba dodati i porez na auto, registraciju, osiguranje.


I kako onda vožnja bicikla košta više nego mali servis na autu? :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#653 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 15 February 2022 - 02:18 PM

Da još produbim dubiozu.
Posle dobre vožnje bajsa moraš da pojedeš više i kvalitatnije hrane koja košta više nego što te koštalo gorivo a sa autom nisi potrošio za hranu ništa samo za redovan metabolizam i disanje. :)
Kako kome ali servis ne košta 100e, već pola od toga za prosečan auto.
  • 0

#654 Zoranue031

Zoranue031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 189 posts

Postavljeno 15 February 2022 - 03:45 PM

Ne znam kako je jeftino menjati lanac na 2000km i na 6000km kasetu pa makar bila i 14eura
Vožnja bicikla košta više nego mali servis na autu

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Ja sam davno o tome pisao.

Srećom nisam u tom fazonu.


  • 0

#655 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 February 2022 - 04:55 PM

Zanimljivo zapazažanje,samo ne mogu da skontam kako si došao do tog zaključka.

U moj auto ide oko 5L ulja, to košta pedesetak eura za kvalitetnije sintetičko ulje. Uz to naravno filter ulja, vazduha, kabine. Dakle još 20 do 30 eura u zavisnosri od odabira filtera. Uz to dodajmo ruke majstora od oko dvadesetak eura i dođemo na 100e. A zamena račne i lanca 22 eura, s tim da mu račna dođe kao veliki servis, znači zamena samo lanca je mali servis i košta 8e.

Plus kada uradim mali servis na autu ne mogu ga voziti. Prvo moram da natankam rezervoar. Auto mi troši oko 8 litara mešovite vožnje, puta 1,70 eura po litri, puta kilometraža. Na 2000 km su troškovi vožnje auta ne računajući mali servis koji je prethodno urađen, 272 eura. Na to treba dodati i porez na auto, registraciju, osiguranje.


I kako onda vožnja bicikla košta više nego mali servis na autu? :)

ne znam koji auto imas, ali u vecinu danasnjih automobila ide ful sintetika i koriste oko 4l ulja (kod mene konkretno 3.8l ako je bitno 1.6HDI motor 110ks znaci nije neki malisan i vrlo cest motor.

 

4l ulja je 3000 dinara, (ne znam koje ti kupujes za 1200 po litri)  filter vazduha i ulja su po 500 dinara znaci jos 1000dinara, to je ukupno 4000 dinara materijal za mali servis (filter klime nisam racunao)
Ruke majstoru su do skoro bile 1000, sad su svuda 1500dinara, 5500 dinara i taj mali servis se radi na 15 000km a mozes da ga radis i na 10 000km jos uvek je to manje nego ta kaseta i jeftini lanac

I plus nisi racunao ruke za zamenu lanca i kasete

a racunao si majstora za zamenu ulja, a u oba slucaja sve mozes sam, onda kalkulacija izgleda tek drugacije.

 

Nije mi poenta da dokazujem nize troskove automobila nego da je besmisleno menjati lanac na 2000km.


  • 0

#656 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 February 2022 - 07:50 PM

U mom autu je motor malo veći i staje malo više ulja. Koristim uglavnom Motul ili Liqui Moly 5w40 koje je u maloprodaji pedesetak eura 5l, na netu ima i za nešto jeftinije da se kupi. Tu gde ja živim i radim,zamena ulja u motoru košta od 30 eura pa na više.

Ali u pravu si, ne vredi mlatiti praznu slamu. Ni meni to nije bila namera ali se poredio neuporedivo pa sam zato stvari izvukao iz konteksta. Kako kod da okreneš, koristiti bicikl kao prevozno sredstvo je otprilike 500 do 1000 puta jeftinije nego automobil. Sad da li je uvek praktičnije i bolje,to je druga tema.

Na ovom forumu je na barem 300 strana pisano o lancu, njegovom trajanju, održavanju i zameni. Valjda smo na tih 300 strana skontali da ne postoje 2 vozača niti 2 bicikla kojima lanac identično dugo traje, čak i kada je u pitanju isti lanac od istog proizvođača.

Tvrdiš da je besmisleno menjati lanac na 2tkm, ali nisi izgleda pročitao ostatak posta u kojem ističem da ga neću menjati jer je prešao 2tkm, nego isključivo jer je alat pokazao da je lanac zreo za zamenu posle te kilometraže. U suštini, ne moram ja ni sada da zamenim lanac, i može on slobodno da pojede i kasetu dok na kraju ne pukne pa ni šteta na kraju ne bi bila neka jer su svi ti delovi jeftini. No meni je sasvim Ok da jednom godišnje za gradski bajs dam 8 eura za zamenu lanca, jer kao što rekoh, jeftinije od toga skoro da se ne može kupiti a i sama zamena lanca ili kao neka vrsta servisa pogonskog sklopa meni ne pada teško nego naprotiv... Relaksirajuće i terapeutski. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#657 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 February 2022 - 08:24 PM

Liqui Moly je za ljude koji vole da plate skuplje ulje...
Znaci za ulje si spreman da das pare a za lanac nisi...ccc  ;)

 

shvatas da ima ljudi koji biciklom mesecno prelaze 2000km?

 

nego daj da ubacimo u racunicu koliko kosta da majstor zameni kasetu i lanac
nemam ideju koliko to kosta?


  • 0

#658 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 February 2022 - 09:00 PM

Opet uspešno mašiš poentu cele priče. Ti i ja se izgleda razumemo kao baba i tinejdžerka. :)

Naravno da mi nije žao da dam novac za skuplje ulje u autu. Jer u suštini razlika između odličnog i prosečnog ulja za automobil je oko 20 e na 5l, a upotreba kvaliteetnog ulja dugoročno doprinosi dužem i boljem radu motora.

Lanac mogu da kupim skuplji i bolji ali opet mašiš poentu. Bicikl koji ima 2x7 brzina, vozi se uglavnom kao prevozno sredstvo po svim godišnjim dobima, putevima i vremenskim prilikama i često ostavlja zaključan u dvorištu firme po ceo dan teško da ima logike da se na njega montira lanac koji vredi više od njegovog pogona i koji se čisti i podmazuje 7,8 puta u godini. Jeftinije je,lakše i zabavnije staviti jeftiniji lanac, ne bakćati se mnogo oko njegovog lickanja i češće ga (sam) menjati.

Da,definitivno postoje ljudi koji prelaze 2 tkm mesečno bajkom ali to su pre svega strastveni rekreativci i poluprofesionalci. Jako je teško,da ne kažem gotovo nemoguće nači nekoga ko vozi kao prevozno sredstvo nekog trekera ili city bajs i sa njim ubije 2 tkm mesečno (a da nije kurir).

Zamena kasete i lanca zajedno.. Pa košta isto tako između 20 i 30e u zemljama EU. Ja je menjam sam pa me košta samo vremena. U suštini, i ulje i filtere na kolima mogu da promenim sam, samo je posle problem šta da radim sa 5L korišćenog motornog ulja...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#659 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 16 February 2022 - 08:29 AM



U mom autu je motor malo veći i staje malo više ulja. Koristim uglavnom Motul ili Liqui Moly 5w40 koje je u maloprodaji pedesetak eura 5l, na netu ima i za nešto jeftinije da se kupi. Tu gde ja živim i radim,zamena ulja u motoru košta od 30 eura pa na više.

Koji ste amateri, u moj motor staje 6,5l sa zamenom filtera, mada ja koristim Shell ulje



Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
  • 0

#660 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 16 February 2022 - 08:52 AM

Kamion je u pitanju ? :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika