Jump to content


Photo

Utisci, sugestije, kritike, ...


  • Please log in to reply
962 replies to this topic

#821 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 17 March 2021 - 10:42 PM

Gledam oglase (ne pratim više redovno kao ranije) i gomila oglasa nema cenu. Sada treba da šaljem 15 privatnih poruka raznim preprodavcima i čekam da li će da me procene kao ovcu ili ne. 

Zar nije logično da cena bude obavezna u oglasu? Možda preprodavcima i lovcima na ovce baš i ne odgovara ali računam da oglasi treba da budu prilagođeni običnim korisnicima foruma a ne "biznismenima".


  • 5
.

#822 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 18 March 2021 - 05:13 AM

I ja sam to isto pitao pre jedno par meseci i dadoše mi odgovor "A zašto mora da stoji cena" ? I meni se čini savršeno logično da kad nešto prodaješ da staviš bar okvirno neku cenu...
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#823 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 18 March 2021 - 07:18 AM

I ja sam to isto pitao pre jedno par meseci i dadoše mi odgovor "A zašto mora da stoji cena" ? I meni se čini savršeno logično da kad nešto prodaješ da staviš bar okvirno neku cenu...

 

Probaj zamisliti: tako kako je tebi logično da stoji cena. Potpuno isto tako je nekim ljudima logično da ne stoji cena.

To je jedan od načina prodaje.

 

Ne sumnjam da bi tebi bilo lakše da svuge stoje cene. Meni bi isto bilo još lakše da su sve cene upola. :)

Ali nisu svi ljudi isti.

 

Postoji filter u pretrazi za cenu od-do, tako da možeš isfiltrirati oglase bez cene vrlo lako.

 

Ja preskačem oglase bez cene čak i ako postoji šansa da mi tako promakne "super ponuda, samo kad bih nazvao i pitao."

Ali ne bih nikog zbog toga terao da radi nešto što u principu nije obavezno i stvar je ličnog izbora. Kako ko voli raditi posao.

 

Drugi aspekat ovoga je čisto tehničke prirode. Čak i da se stavi filter za obavezno unošenje cene, ljudi mogu staviti jedan dinar.

Verovatno je tehnički moguće postaviti minimalnu cenu za bicikl, a drugačiju minimalnu cenu za delove & sitnice, ali opet će ljudi moći stavljati cenu od tipa 1000 din. za skup odličan bajs sa jasnom implikacijom (ako to ne stave i eksplicitno u opisu) da treba nazvati.

 

Tehnički je moguće prijavljivati takve oglase, ali to traži da ljudi to prijavljuju i da neko troši vreme za pregledanje i administriranje.

 

Po meni je puno smislenije jednostavno pustiti ljude da rade kako misle da je najbolje, dok god to nekog drugog nedvosmisleno ne ugrožava - a mislim da u ovom slučaju nema govora o tome.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#824 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 18 March 2021 - 09:07 AM

Daleko od toga da to nekoga ugrožava, ali ja ne znam niti jednu firmu koja nešto proizvodi, prodaje ili preprodaje a da javno ne stave cene svojih proizvoda. Zamisli da šta god treba da kupiš da nigde ne piše cena i da uvek moraš da zoveš ili šalješ mailove. Koji bi to haos bio.
Prema tome, u svetu trgovine nepisano je pravilo od davnina da postoji cena za sve i da treba da bude javno istaknuta. Onaj kome je to teško da skapira, možda ni ne treba da se bavi trgovinom.

Ja takve oglase svakako i uvek preskačem.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#825 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 18 March 2021 - 09:15 AM

Daleko od toga da to nekoga ugrožava, ali ja ne znam niti jednu firmu koja nešto proizvodi, prodaje ili preprodaje a da javno ne stave cene svojih proizvoda. Zamisli da šta god treba da kupiš da nigde ne piše cena i da uvek moraš da zoveš ili šalješ mailove. Koji bi to haos bio.
Prema tome, u svetu trgovine nepisano je pravilo od davnina da postoji cena za sve i da treba da bude javno istaknuta. Onaj kome je to teško da skapira, možda ni ne treba da se bavi trgovinom.

Ja takve oglase svakako i uvek preskačem.

 

To što ne znaš ne znači da ne postoji i da se ne radi.

 

Koliko znam (možda grešim, nije mi to struka) to zavisi od načina prodaje, prodajnog kanala (radnja, Internet, lična prodaja itd.) i vrste robe/usluge.

 

Lično sam gotovo uvek za to da se sve merljivo prikaže. Čak ne volim ni cene po satu i sl, jer volim unapred znati koliko novaca treba da odvojim i da li mi se to uklapa, ili ne.

 

Ipak, uprkos tome, ne bih nikome branio da tako radi - siguran sam da ima kome to odgovara, inače bi takvi prodavci bankrotirali.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#826 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Posted 18 March 2021 - 09:39 AM

I ja preskačem oglase bez cene, jednostavno meni to nije trgovina nego "ko će koga da zaj*", a time ne želim da se bavim. Imam osećaj da će da mi zacepi cenu u zavisnosti kako proceni moju potrebu za njegovom robom, a ja verujem da cena ne treba da zavisi od kupca nego od robe koja se prodaje.

S druge strane, ima ljudi kojima je smisao trgovine upravo u tom "nadmudrivanju". Znate kako je u Turskoj kad uđete u njihove bazare. E meni je to odvratno, a njima prirodno. Pretpostavljam da i kod nas ima prodavaca koji su skloniji tom istočnom shvatanju trgovine koje nekima od nas ne leži.
  • 0

#827 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Posted 18 March 2021 - 09:55 AM

Kada pominjemo firme, za pravna lica po Zakono o trgovini postoji obaveza da istaknu cenu. U oglasima robu mogu da ponude i fizicka lica za koje to ne vazi (mislim na Zakon o trgovini).

 

Od pocetka sajta je bilo ovako. Ljudi su navikli a postoje argumenti i za i protiv. Ako se pokaze da je vecina kupaca a i prodavaca za uvodjenje obavezne cene, i da mi to nece natovariti dodatne sate posla svaki dan :)  uvescu, sto da ne.

 

Kada stignem mogao bih da sprovedem jednu anketu medju prodavcima a i kupcima.

 

Sto se tice filtera, postoji fiter u dnu "Sakrij bez cene".


  • 6

#828 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Posted 18 March 2021 - 10:09 AM

Evo ja odmah da ti kazem da to ne uvodis, jer nikoga ne mozes naterati da stavi cenu ako nece, samo ces naterati ljude da stavljaju besmislene brojeve kako bi sugerisali da se je cena stvar dogovora.

 

Ko ne razume takav oglas, ne treba ni da zove jer nije njemu ni namenjeno.


  • 2

#829 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Posted 18 March 2021 - 10:22 AM

A možeš li da mi objasniš oglas bez cene? Koja je poenta?


  • 1

#830 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 18 March 2021 - 10:36 AM

A možeš li da mi objasniš oglas bez cene? Koja je poenta?

 

Primer, nema veze sa prodajom robe, već sa prodajom usluga, ali princip je isti - trenutno mi ništa pametnije ne pada na pamet:

 

- Točak sa osmicom može se centrirati za pet minuta - da izgleda skroz pravo. Dotezanjem i otpuštanjem nekoliko žbica.

- Ipak, da bi taj točak dugo ostao prav i bez pucanja žbica, potrebno je postići da tenzija žbica bude što ujednačenija. Što u nekim slučajevima traži da se sve žbice otpuste i krene od početka.

 

I jedno i drugo se zove i "prodaje" kao "centriranje točka."

 

Ko ima brend, taj ne mora puno objašnjavati zašto to njegovo/njeno košta puno više.

Ko nema (manje-više anoniman prodavac na berzi?) taj će možda hteti telefonom objasniti i obrazložiti cenu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#831 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Posted 18 March 2021 - 10:46 AM

За то сам да стоји цена, а ако баш не може да буде обавезна, да се максимално стимулише њено стављање и максимално дестимулише нестављање. Још кад би могло на сличан начин да се уреди одговарање на поруке, било би одлично.
  • 0

#832 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Posted 18 March 2021 - 11:02 AM

A možeš li da mi objasniš oglas bez cene? Koja je poenta?

Poenta je u dogovoru.

Nije ovo nekakva prodavnica, vec najobicniji oglasi kao na pijaci pricas i dogovaras se sa ljudima i tako treba da ostane.


  • 1

#833 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Posted 18 March 2021 - 11:15 AM

Ovako nešto? Screenshot_20210318_121329.jpg

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

#834 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Posted 18 March 2021 - 11:19 AM

Primer, nema veze sa prodajom robe, već sa prodajom usluga, ali princip je isti - trenutno mi ništa pametnije ne pada na pamet:

 

- Točak sa osmicom može se centrirati za pet minuta - da izgleda skroz pravo. Dotezanjem i otpuštanjem nekoliko žbica.

- Ipak, da bi taj točak dugo ostao prav i bez pucanja žbica, potrebno je postići da tenzija žbica bude što ujednačenija. Što u nekim slučajevima traži da se sve žbice otpuste i krene od početka.

 

I jedno i drugo se zove i "prodaje" kao "centriranje točka."

 

Ko ima brend, taj ne mora puno objašnjavati zašto to njegovo/njeno košta puno više.

Ko nema (manje-više anoniman prodavac na berzi?) taj će možda hteti telefonom objasniti i obrazložiti cenu.

Primer ti nije na mestu, usluga i predmet nikako nisu isto. Možda bi bolji primer bila prodavnica nameštaja u kojoj ista fotelja ima različitu cenu u zavisnosti od materijala koji je korišćen za tapaciranje.

Što se tiče brenda, svi prodavci na berzi prodaju tuđe brendove, za koje smo čuli i bez njih, tako da ni to nije neki razlog.

 

Za sada je jedini validan razlog da se ne zameramo ljudima, i oni su posetioci foruma kao i mi :) s malom razlikom finansiske dobiti, al to nije tema trenutno.


  • 0

#835 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Posted 18 March 2021 - 11:36 AM

Ja uvek prvo iskoristim filter da uklonim oglase bez cene pa onda gledam ostatak. To nije teško.

 

Međutim, ne mislim da oglase bez cene treba sprečiti. Treba dozvoliti ljudima koji imaju volje i vremena da se dogovaraju oko cene da to i rade, ali onda takav oglas treba da bude jasno i nedvosmisleno označen.

 

Na primer, postave se samo dve opcije:

1. Cena po dogovoru - kontaktiraj pa pitaj, dogovaraj se i domunđavaj, šta god.

2. Obavezan iznos koji predstavlja tačnu cenu po kojoj prodavac zaista prodaje robu.

 

Ovako kako je sad, gomila njih ne stavlja cenu, a gomila stavi 1 evro a može i 1 dinar a može i bilo šta i apsolutno nikoga nije briga što je istaknuta cena lažna tj što je oglas u suštini prevara. Svi ovi prodavci bi trebalo da dobiju jasnu opciju ali i time i obavezu da označe svoj oglas kao "pozovi pa pitaj" a ne da izbegavaju filtere da bi ostali na listingu a oglas je praktično laž... One koji bi i dalje radili slične stvari bi trebalo isterati.


  • 1

#836 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 18 March 2021 - 11:55 AM

Nemam ja ništa protiv trgovine i dogovora ali na šta liči da prodavac ima 15 bicikala i ni za jednog nema cenu?? Od tih 15 mogu 2-3 ili 4 da mi budu interesantni i sada treba za svaki redom da ga pitam koliko šta košta?? Pa još nekoliko takvih prodavaca i gde smo stigli, da se ceo dan ispitujemo koliko šta košta. 

Možda neki smatraju da je to u redu, meni je to bezobrazluk. Razumem da možda za nešto ne znaš cenu pa ne znaš koliko da staviš ali baviš se "trgovinom" pa opet ne znaš. Kako da ne. 

 

Da ne pričamo da takvi obično imaju u prodaji bicikle koje ukupno koštaju 10-20-30 000 evra pa se verovatno plaše da će neko sabrati 2 i 2 pa zakucati na vrata. Ali to je neka druga priča. 


  • 6
.

#837 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 18 March 2021 - 12:43 PM

Administrator sam na FB prodajnoj grupi, u kojoj jasno u pravilima stoji da se oglasi bez cene ne objavljuju. Svejedno, u prvo vreme gubio sam puno vremena dokazujući nedokazivima da treba da je stave, pa odustao. Sad ih samo odbijem.

 

Onaj Ciklov filter na dnu ovde jednostavno rešava stvar :)


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#838 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 18 March 2021 - 01:35 PM

Jedan primer kako su to recimo rešili na najpopularnijem sajtu za prodaju i kupovinu svega i svačega u Nemačkoj koji postoji, čini mi se, više od 20 godina. Svako je obavezan da stavi cenu, a da prilikom odabira stavi da li je cena fiksna, ili okvirna cena i dogovor. Pa kad stavi da je fiksna onda nema potrebe da uzimaš i sebi i njemu vreme da se cenjkaš, a ako piše okvirno npr 100e i pored dogovor, onda nazoveš i dogovaraš se. Daleko pametnije od čini mi se proizvoda na kojima piše da nemaju cenu, a ako bih nazvao i tražio da mi kupac pokloni jer ako nema cenu onda pretpostavljam da se poklanja, prodavac bi se odmah uvredio. Ili još gore da napiše da je cena 1 euro a ustvari traži 500 pa da se opet posle ljuti što ga zbog toga zovem prevarantom.

100 godina da imam, nikad ne bih mogao da skapiram neke stvari vezano za naš mentalitet. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#839 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Posted 18 March 2021 - 02:04 PM

1. Oglasi bez cene(1 rsd i sl.).

Zaobilazim ovakve oglase kao što zaobilazim oglase gde mi cena ne odgovara, gde mi ne odgovara udaljenost, stanje predmeta koji se prodaje...

Voleo bih da svi oglasi budu istaknuti sa cenama ali razumem i drugačiji stav i to mi ne predstavlja problem.

2. Oglasi sa "nerealnim" cenama.

Kao i za oglase bez cena, tako i oglasi sa cenama koje su više i od cena u legalnim radnjama meni ne smetaju.
Svako može da formira cenu za koju misli da je adekvatna kao što ja imam izbor da kupim gde i šta mi odgovara.

3. Oglasi sa kopijama

Ovakvi oglasi mi ne smetaju.
Šta mi smeta kod oglašavanja velikog broja kopija???
Smeta mi što se ogromna većina oglasa sa kopijama oglašava i prodaje kao originalna roba.
To je obmana i prevara a berza je nakrcana ovakvim oglasima.


Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#840 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Posted 18 March 2021 - 07:35 PM

Posto neko gore rece da ovo nije radnja i da ne mora da ima cenu automatski se smatra da se o ceni moze dogovarati, Najcesce prodavci i spuste cenu koju su naveli prvobitno, Ali da bi se nesto dogovarali moramo da imamo okvirnu cenu od koje polazimo, Zasto da gubimo vreme ako bih ja za nesto ponudio, recimo 50e a prodavac ne bi isao ispod 100e. znaci nismo ni blizu i tu nema nikakvog dogovora. Napisi ti lepo cenu pa da se dogovaramo.Inace ne znam da se cenkam i ne volim to da radim. Platim kolko trazis.

Onda cena od 1e... Skoro sam jednom prodavcu, koji je stavio cenu 1e  za neki uredjaj koji inace kosta oko 250e, poslao samo adresu i rekao mu da mi posalje uredjaj. Onda me on zvao telefonom da se kao dogovorimo, raspravimo, kao ja ne razumem i ne znam kako se trguje pa da mi on objasni. Sta ima da razgovaramo, meni odgovara cena koju si naveo i ti samo posalji robu. Naravno da nije poslao. Naravno da mu nisam dao negativnu ocenu.  


  • 3




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users