Jump to content


Fotografije

Centriranje tockova


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
178 odgovora na ovu temu

#81 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2020 - 08:05 AM

Ma nemam takav ključ a precizan tj kvalitetan. A ni ne deluje mi pouzdano da se steže samo sa dve strane.

Onaj unior mi izgleda dobro, da hvata tri ćoška pa da ne može da oblajzne. Mada nije baš jeftin za tako mali ključić, probaću prvo sa zamenom tih par nipli, pošto to svakako sleduje.

Ovaj crveni ključić me je dobro služio ali na ovim Syncros 1.5 točkovima mi je došlo par nipli koje su već malo zeznute a i svakako mi se čini da su za nijansu manje, ili ovaj ključ nije perfektan. Nemam šubler da premerim niple.

 

Taj Uniorov - i ostali ključevi za niple koji su tako dizajnirani - ima prosečen jedan deo, da prođe preko žbice, a onda, kada se nasloni na niplu, hvata sva četiri ćoška - tj. sa sve četiri strane.

 

Kod jačih sila zatezanja (žbice sa desne strane nable zadnjeg točka, na primer), čak i ako se sve lepo podmaže, ovakvi ključevi drastično umanjuju verovatnoću da se nipla ošteti/iskrivi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#82 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 August 2020 - 10:49 AM

Znam zato sam i pitao za takav ključ, kupiću ga ako bude neophodan. Pogotovo ako se ispostavi da su niple 3.3. Možda je i zato oblajznuto par komada.

 

Nego, zeznuo sam se, ipak su niple crne, ne znam zašto sam mislio da su srebrne/sive. Jel su ovi normalni, zašto su iste niple od istog materijala iste dužine 3x skuplje u crnoj boji?

Ja imam onih Mach crnih od 14 mm ostalo mi u šteku još odavno kad sam preplitao točak za kobru, ali ne bih da stavljam raspar niple.

 

http://www.ris-cycli.../Žbice i niple/

 

Mirek, šta je smešno?


  • 0

#83 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 September 2020 - 07:14 PM

Niple su definitivno 3.3 okvirno, potvrdio mi serviser u planet bajku da su dt swiss niple obično te. Iskopaću valjda par komada za rezervu ali možda neće ni trebati da se menja uz dobar ključ. Ima li neko iskustva s ovim ključem? Isto Unior, kvalitetan čelik, isto hvata tri ivice, samo ima normalnu cenu za tako nešto, jeftiniji je od onog leptirastog čitavih 1000 din.

 

https://www.superala..._1_0_0/item.jsp

 

Uzeću ga skoro sigurno, a mogao bih i jedan ovaj mariko za uobičajene žice, da nasledi onaj capriolo crveni. Jeftin a isto hvata tri ivice, možda će zatrebati mada me je onaj iz capriola odlično služio.

 

https://www.kupujemp...er_id=828262149

 

Baš je glupo što ima toliko različitih dimenzija hvatova nipli a razlike po deseti deo milimetra.. i onda naravno da postoji brdo ključeva. Evo sad vidim da ima i 3.2 mm tj valjda 3.23, pa zatim 3.3 pa 3.4 pa 3.45... (koja glupost, baš čitam na wiki da su upravo šimano r500 i 501 točkovi koje imam sa 3.4, ko da nisu mogli da stave jedan od dva najpopularnija standarda, potpuno sam siguran da to namerno rade) pa tek onda idu oni specijalni, već imam jedan takav za mavic. Koliko treba da imam ključeva, 5 komada...

 

https://en.wikipedia...ki/Spoke_wrench

https://bjelos.rs/Kl...m/proizvod/639/

https://www.probike....rench-13g-43mm/

 

Ima i ovaj poslednji, dual za 3.3 i 3.45 ali je isto precenjen.


  • 0

#84 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 September 2020 - 04:52 AM

Sve je tako, svugde. Imaš đubre po nekoj povoljnoj ceni, a ono što iole valja, košta puno više nego sam materijal i dodatni troškovi obrade. To namerno tako prave (da ne kažem da su pametni - prave pare).

 

Meni su puno praktičniji (i lakši/brži) za rad ključevi poput tih "precenjenih" Unior (ParkTool i ostale kompanije se ne daju iskopati kod nas).

 

Da postoji tako nešto, samo jeftinije, uzeo bih. Ali nisam (bio) našao.

 

Taj skuplji Uniorov lepo drži niplu - što je važno i kod (početnog) odvrtanja, a i kod finalnog zatezanja: ne oštećuju se niple (pa da posle ključ neće lepo da nalegne).

 

Koristim dva - jedan stariji, malo već pohaban, kojem sam dodatno izbrusio donji deo, pod uglom, kako bi brže i lakše nailazio na niple. Njega koristim sa labavim žbicama. Konačnu tenziju (i početno odvrtanje zategnutih) radim sa drugim, novijim. To mi je i glavna zamerka na taj alat (pisao sam Unior-u, ne znam hoće li to implementirati): nema napravljen konusni upust na dnu, da lakše nailazi na niple.

 

Sve u svemu, teško je i skupo nabaviti dobar alat, sa kojim se lepo i lako radi - da te bar sam alat ne zeza.

Da li se isplati? Po meni da - ali mnogima je OK i lošiji alat, pogotovo ako ne rade mnogo i često.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#85 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 16 September 2020 - 09:30 AM

Pre 10ak dana, sa svojih 97kg sam bajsom malo brze i jace presao preko jednog pruznog prelaza, koji je po nasim standardima (viri podosta iznad asfalta, za one koji poznaju teren, na broju 6 u Nisu). Prednji tocak sam uspeo malo da zastitim podizanjem, ali je zadnji dobro tresnuo. Nakon toga, pocelo je da se oseca lagano podrhtavanje zadnjeg kraja u voznji, i to kao da me neko lagano u pravilnim intervalima sutira postrance. To podrhtavanje se i videlo tokom voznje na lancu i na prihvatima tocka. Golim okom gledano kod paknova, tocak skoro da i nije izasao iz ose, ali kad se zavrti u prazno, oseca se vibracija. Tockovi su Mavic aksium.
Juce sam oterao tocak kod majstora na centriranje, jutros ga pokupio, kaze imalo je na jednom mestu malo odstupanje, sto je ispravio. Videcu kad ga oteram na voznju. Tockovi su prilicno jaki, ne bi trebalo da je stradalonjos nesto?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#86 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 September 2020 - 11:55 AM

Javi posle probne vožnje ako ima još problema i kakvi su.
Ispravnom točku ne bi trebalo ništa da se desilo od toga, sem krivljenja felne.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#87 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 16 September 2020 - 12:29 PM

Javljam cim ga izvezem na voznju. Ovako na prazno, nema vise vibracija kad ga zavrtim.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#88 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 22 September 2020 - 08:26 AM

Tocak centriran u nulu, nema da mrdne kad se okrece na stalku, medjutim, u voznji se nista nije promenilo. I dalje se oseca ta lateralna vibracija u pravilnim razmacima prilikom voznje. Mozda je i do gume, skinucu je danas da vidim da nije ona negde ostecena pa malo baca...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#89 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 22 September 2020 - 09:14 AM

Okreni gumu na drugu stranu,vidi hocd li bacati na drugu stranu....

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 0

#90 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 22 September 2020 - 10:38 AM

Probacu. Tocak sam skidao, pregledao gumu, iznutra nema nista, ali sa spoljne strane se vidi mesto gde je udarena. Ostecenje je minimalno, slovo od oznake je obrisano, pa moze biti da ie do toga. Probacu i sa okrrtanjrm gime pa cu da vidim.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#91 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 03 October 2020 - 01:01 PM

Zamena prednje i zadnje gume razjasnila je neke stvari. Definitivno guma ima neko malo ostecenje, okom nevidljivo, jer uzrokuje blago podrhtavanje prednjeg tocka nakon sto je stavljena napred. Medjutim, to nije resilo problem pozadi. I dalje se oseca ono karakteristicno podrhtavanje, u pravilnim razmacima, uz proizvodnju nekog zvuka kao da nesto o nesto lagano grebe. Tocak ne cese pakne, prav je kao strela. Mislim da sledi rasturanje nable i provera osovine i lezajeva...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#92 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 October 2020 - 09:44 AM

Danas sam konacno nasao malo vremena da rasturim zadnju nablu i probam da lociram problem. Aksium nabla je prilicno jednostavna za rasturanje, potreban je kljuc 17, kljuc za konus i imbus 5 i sve ide lako dole. Lezaj na levoj strani dobar, bez uocenih problema u kretanju, lezaj koji se nalazi dalje od tocka sa desne strane nena problem (na freehubu). Lezaj do tocka sa desne strane ima problem. Kada ga pokrecem prstom, na jednom mestu oseti se lagano grebanje. Radi se o lezaju 608rs koji cu da kupim i da zamenim. Samo da izmozgam gde i kako da izbijem ovaj stari. Verovatno ce u neki servis samo za to...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#93 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 October 2020 - 10:22 AM

Radi se o lezaju 608rs. E sad, da li uzeti isti takav, sa istim oznakama, ili mozda sa oznakom zz? U ponudi su skf, codex i kyk lezajevi.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#94 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 23 October 2020 - 11:36 AM

608rs plasticni bolje stite od vlage (rdje).


  • 1

#95 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 October 2020 - 12:07 PM

Ok. Hvala.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#96 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 23 October 2020 - 03:11 PM

RS znaci "zaptivni stit sa jedne strane", 2RS "zastitni stit sa obe strane" a ZZ (2Z) "metalni stit sa obe strane". 

 

Ako RS bolje stiti onda je jos bolje 2RS. 


  • 0
.

#97 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 October 2020 - 06:56 PM

To sam danas i guglao i saznao nesto novo. Bio popodne do jedne radnje, na sajtu kaze imaju na stanju i kyk i skf, ali u radnji no no! Sutra ujutro cu u jednu specijalizovanu radnju, odmah da uzmem 2 kom i zavrsim posao.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#98 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 23 October 2020 - 07:29 PM

Ne znam da li se nesto promenilo zadnjih godina (nisam u toku) ali SKF je bio velika macka u dzaku. Npr. SNR je bio mnogo pouzdanija kupovina sto se tice originalnosti a nista losiji po kvalitetu. 

Nama je samo SKF lezaj, kao da drugi ne znaju da ga naprave ;)


  • 0
.

#99 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 October 2020 - 07:42 PM

Zato i planiram da uzmem kyk. I to duplo, neka stoji zlu ne trebalo... U tockovima su neki HCH, ovi sigurno ne mogu biti losiji.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#100 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 October 2020 - 08:13 PM

Zato i planiram da uzmem kyk. I to duplo, neka stoji zlu ne trebalo... U tockovima su neki HCH, ovi sigurno ne mogu biti losiji.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

KYK прави одличне лежајеве, користим их сад скоро три године. Пробај да упресујеш помоћу шрафа и неких подлошки.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika