Jump to content


Fotografije

Problem sa kontaktima na ciklometru


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
8 odgovora na ovu temu

#1 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 29 April 2021 - 08:48 AM

Radi se o modelu Sigma 1609. To su uređaji kod koji se ciklometar može skinuti sa postolja uvrtanjem. Pri jednom uvrtanju polomi mi se žljeb na ciklometru u kome je baterija. Pošto nije imao kontakt, to sve sam prelepio selotejpom preko ekrana i okolo i tako vozio do promene baterije što je bilo pre neki dan.

 

Međutim, sada više ne mogu da uspostavim kontakt i ako jako stegnem uređaj sa svojim postoljem. On radi, ali ne daje ništa što se promene brzine tiče.

 

Ovo su neka ispitivanja koja sam uradio i predstavljam ih kao sliku dole.

 

Kao što se vidi, merio sam napon na izlaznim pinovima uređaja, ima ih 5 komada. Potom sam merio kada se Sigma stegne sa postoljem, kontakti bi trebali da su u dodiru sa metalnim pločicama postolja od kojih su dve vezane na žicice (crvenu i crnu) koje vode do viljuške na kojoj je senzor pored koga kruži magnet.

 

Dobijam kombinacije napona na postolju kao na slici. Međutim nemam nikakvu promenu brzine kada zavrtim točak.

 

Takođe me interesuje ovaj kontak sa tela sigme koji nije u dodiru ni sa jednom metalnom pločicom postolja. Koja je njegova uloga? Da li on stalno mora biti pritisnut, da li je to neki prekidač koji Sigmi daje informaciju da je na nosaču? Mislim da trenutno ovaj kontakt nisam uspeo da pritisnem i da okrenem točak, osim što sam to probao izvesti okretanjem bajka, okretanjem točka i pritiskanjem kontakta šrafcigerom dok su prethodni naponi kao na slici, međutim nisam uspeo da dođe do registracije brzine.

 

Ideja mi je, ako uspem da proradim ovo, onda jednostavno postolje super lepokom zalepim za Sigmu, a bateriju ću moći da menjam.

 

U slučaju ponovljenih neuspeha kupiću novi ciklometar.

 

Hvala unapred na idejama.

 

8HmxImB.jpg


  • 0

#2 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 29 April 2021 - 09:57 AM

Ne znam koliko se isplati zezati s tim.Imam par Sigma brzinomjera bez senzora između ostalog i tu 1609.Da si bliže dobacio bi ti, ovako....


  • 0

#3 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 29 April 2021 - 06:34 PM

Hvala na odgovoru.

 

Ceo dan sam pokušavao danas sve i svašta i na kraju kada sam bio na 15 minuta do zatvaranja prodavnice i kupovine novog brzinomera (oko 3000 dinara sa funkcijom temperature kao moj stari) pred praznike, padne mi na pamet da odem i da pregledam žicice da nije neka prekinuta. 

 

I baš to je bio slučaj. Jedna faza (crvena) bila je prekinuta ali tako da izolacija nije bila vidno oštećena, te je davala utisak neprekinutog provodnika. Žicice su jako osetljive inače. Prelemio sam žicice i sve radi.  Naime, nisam mogao da testiram unimerom kontinuitet žica jer nisam mogao da rastavim senozor koji je zaliven u plastiku. Mahao sam magnetom ispred njega i nije bilo nikakvog signala. Sve mi je to bilo sumnjivo pa sam pomislio da je senzor otišao. To je u stvari magnetski prekidač koji se otvara i zatvara kako magnet prolazi pored njega. Kada je pored, on je otvoren.

 

Pozdrav.


  • 0

#4 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 April 2021 - 06:47 PM

I baš to je bio slučaj. Jedna faza (crvena) bila je prekinuta .


Kakva crna faza na brzinomeru
Pa nije to trofazni brzinomer

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#5 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 30 April 2021 - 07:06 AM

1609 može se posebnim USB čitačom povezati sa računarom. Taj treći ili koji već kontakt je baš za to.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#6 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 30 April 2021 - 07:53 AM

Hvala Serbian_SPIRIT na informaciji za treći kontakt. Nemam te dodatke, ali znam da može i kadencu. Nisam to originalno naručio 2014, a sada se više ni ne proizvodi. Sad sve lepo radi. Delimično polomljenu plastiku na uređaju polomio sam potpuno pa sve zalepio za nosač super lepkom i kontakti su sada zacementirani. Neće se više skidati, a bateriju mogu da menjam. Uvek sam se pre plašio da ću slučajno udariti uređaj i da će se otkačiti u toku vožnje. Sad više neće :)


  • 0

#7 pGale

pGale
  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • LocationTrebinje

Postavljeno 08 May 2023 - 12:11 PM

Problem sa ciklometrom Sigma Targa.

Kolega ima problem sa ovim ciklometrom od kada je nabavio svjetlo Cateye AMPP 800.

U videu se sve lijepo vidi. https://www.youtube....rts/EzP3JZewYL8 (ima i zvuk :), kolega objašnjava)

Guglao sam ali nisam uspio naći ništa slično.

LP


  • 0

#8 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 08 May 2023 - 02:09 PM

Problem sa ciklometrom Sigma Targa.
Kolega ima problem sa ovim ciklometrom od kada je nabavio svjetlo Cateye AMPP 800.
U videu se sve lijepo vidi. https://www.youtube....rts/EzP3JZewYL8 (ima i zvuk :), kolega objašnjava)
Guglao sam ali nisam uspio naći ništa slično.
LP

Mislim da je magnetno polje od lampe

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
  • 1

#9 pGale

pGale
  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • LocationTrebinje

Postavljeno 10 May 2023 - 08:52 AM

Hvala na odgovoru.

Pretpostavljam da bi tako nešto moglo biti problem.

Kolegu više interesuje da li će se slično dešavati i na novim modelima Sigme,

jer je bio prezadovoljan ovim starim.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika